Shadow and Bone (Světlo a stíny)
81/100 - 96×

Shadow and Bone(Světlo a stíny)

Jedna mladá bojovnice zjistí, že má kouzelné síly, díky kterým by konečně mohla sjednotit svou zemi. Její odhalení však nezůstane bez povšimnutí, protože se na ni zaměří zlé síly.

USA | 2021 | Ukončeno
vysílání
2 sezóny | Netflix | 50 minut
žánr
Akční, Dobrodružný, Fantasy
hrají
Jessie Mei Li (Alina Starkov), Kevin Eldon (Aparát), Zoë Wanamaker (Baghra), Luke Pasqualino (David Kostyk), Julian Kostov (Fedyor Kaminsky), Ben Barnes (Generál Kirigan/Darkling), Daisy Head (Genya Safin), Amita Suman (Inej Ghafa), Simon Sears (Ivan), Kit Young (Jesper Fahey), Freddy Carter (Kaz Brekker), Archie Renaux (Malyen Oretsev), Calahan Skogman (Matthias Helvar), Patrick Gibson (Nikolai Lantsov), Danielle Galligan (Nina Zenik)

Rozdíly mezi předlohou a první sérií

Rozdíly mezi předlohou a první sérií

Jak už to tak bývá, tvůrci se občas chtějí vydat svou vlastní cestou a v nést od příběhu něco jiného oproti knihám, čím by si diváky získali. Shadow and Bone není výjimkou, tak si pojďme shrnout zásadní rozdíly, které první osmička epizod přinesla.

9 0
22.6.2021

O jedné zásadní změně, v podobě vyzrazení jména, jsme vás informovali už měsíc před premiérou. I když se jednalo o dost zbytečnou změnu, byla docela zásadní protože značně předběhla děj knih. Každopádně rozhodně nejde o tu největší.

Původ Generála Kirigana

V knihách, pokud budeme brát hlavní sérii, se vlastně nikdy pořádně neřešil původ této mocné postavy. Leigh Bardugo ale nabídla čtenářům kompenzaci v podobě příběhu The Demon in the Wood, který se právě minulostí Kirigana zabýval. Původně bylo v plánu přivést na obrazovky původní drsný příběh Eryka (mladého Kirigana), jenže natočit ho v plném rozsahu nebylo zkrátka možné. Navíc by bylo potřeba natáčet s dětskými postavami v ledové vodě, přičemž jedno z dětí by muselo skončit s rozbitou hlavou. Zkrátka a dobře, emotivní příběh se smrtí Hojičky bylo snazší přivést k životu. Tak jako tak, dočkali jsme se běsnícího Kirigana, navíc nám tu tvůrci demonstrovali, jak nebezpečná je moc na životem a smrtí.

Bylo s Alinou něco jinak?

V knize se klade větší důraz na Alinu a její potlačení schopností Vyvolávače světla. V seriálu jsme se dočkali scény, která se tohoto tématu dotýká, ale není to úplně ono. Když byla Alina testována, měla spíš strach z cizího nechráněného prostředí bez Mala, protože je sama Shu Han. Naopak v předloze je kladen větší důraz na pouto mezi těmito dvěma postavami. Ve chvíli, kdy Alina získává částečně kontrolu nad svými schopnostmi, uvědomuje si, že je celou dobu částečně potlačovala kvůli Malovi, kterého nechtěla opustit. Během seriálu je něco takového vidět v podstatě hned při úvodní epizodě, kdy se schopnosti Vyvolávačky světla projevily ve chvíli, kdy byl v ohrožení její přítel. Pouto jako takové je pak spíše demonstrováno prostřednictvím pohledu jak Aliny, tak Mala, v knize tomu tak není.

Mal

Jak už to tak bývá, v předloze je u této postavy ponechán větší prostor fantazii. Čtenáři vše pozorují z Alinina pohledu, vciťují se do ní, pronikají do její mysli a obzvlášť čtenářky si tak postavu Mala sami idealizují, aby odpovídal jejím představám a byl dokonalý jak pro ně, tak pro samotnou hrdinku. Dokonce i sama autorka tak souhlasila, že se jí líbí víc seriálový Mal pro jeho zachycení Archiem Renauxem.

Seriálovou postavu proti knižní, respektive divácký pohled na ni, značně ovlivnily události v lese, kdy byli dva z Malových přátel zastřeleni. To opět ocenila i sama autorka, která řekla, že tím jednak tvůrci získali divácké sympatie k oběma zesnulým, zároveň ale odpálili emocionální bombu, která měla na Alinina přítele značný dopad.

Částečně se tím vykompenzovala jiná scéna plná emocí, která se v seriálu vůbec neobjevila. V Malém paláci proběhla mezi Alinou a Malem téměř zuřivá konfrontace, když Mal zjistil, jaký život si jeho kamarádka v paláci zařídila (bez ohledu na nedoručené dopisy, které se nedostali ani jedné straně). Jenže toto celé se stalo jen na stránkách první knihy. V seriálu se nic takového neobjevilo, místo toho nám byla ukázána scéna, kdy Kirigan jde po Malovi, chce zjistit, kde je zázračný jelen, aby se pak této postavy jako přítěže mohl zbavit. To celé je tu z jednoho jediného důvodu, alespoň podle tvůrců. Aby se Mal mohl v plné parádě předvést coby stopař.

Vrány

Fanoušci knižní série od samého začátku věděli, že je tu něco špatně. Ač pro mnohé nejoblíbenější postavy, Vrány mají své knihy a své vlastní příběhy. Takže jak se dostaly do seriálu? Když to vezmeme postupně, linka Nina a Matthiase je v knihách líčen pomocí vzpomínek, respektive flashbacků právě v knize o Vranách. Podle tvůrců sem skvěle pasoval, protože propojil příběhy a představil postavy. Zbytek postav, tedy Kaz, Jesper a Inej, se podle tvůrců představil především kvůli dalším sériím. Bylo by totiž náročné spojit oba příběhy naplno, už tak byli diváci neznalý předlohu v úvodu značně zmatení, tak proč tomu ještě přidávat. Jediným důvodem tak byl jakýsi prequel pro další rozvíjení příběhu, ať už v rámci Shadow and Bone nebo jen v tomto světě v samostatném seriálu. Ale přiznejme si, nevnesli Vrány do příběhu něco jiného a zajímavého?

Zdroj: Netflix

Diskuze /0

Zatím žádné komentáře… Buď první!
Ale k tomu se musíš registrovat nebo se !

Nepřehlédněte

Problém s prvním polibkem Aliny a Temnyje byl v seriálu napraven

Problém s prvním polibkem Aliny a Temnyje byl v seriálu napraven

První polibek Aliny a Temnyje byl v knihách problematický. V seriálu od stanice Netflix tento problém vyřešili a dali Alině kontrolu.

Reklama

Knihy

GRISHAVERSEŠEST VRANZJIZVENÝ KRÁLDOPROVODNÉ KNIHY

Nejoblíbenější postavy

Narozeniny herců

Momentka

Momentka

Hlídejte si nás

Napište nám

Našli jste chybu ve vysílání? Nemůžete se dopídit českých titulků? Chtěli byste se o tento seriál starat? Napište nám!


Filtr seriálů
Reklama