Spartacus (Spartakus)
93/100 - 438×

Spartacus(Spartakus)

Příběh nejslavnějšího rebela starověku, který se stal gladiátorem a vzepřel se mocnému Římu v boji za záchranu života a získání svobody pro sebe i své druhy uvržené do otroctví.

USA | 2010 | Ukončeno
vysílání
4 sezóny | Starz | 60 minut
žánr
Dobrodružný, Drama, Historický
hrají
Andy Whitfield (první Spartakus), Liam McIntyre (druhý Spartakus), Manu Bennett (Crixus), Peter Mensah (Oenomaus), Lucy Lawless (Lucretia), Nick E. Tarabay (Ashur), Daniel Feuerriegel (Agron), Viva Bianca (Ilithyia), Dustin Clare (Gannicus), Pana Hema Taylor (Nasir), Lesley-Ann Brandt (první Naevia), Cynthia Addai-Robinson (druhá Naevia), John Hannah (Quintus Lentulus Batiatus), Katrina Law (Mira), Ellen Hollman (Saxa)

Diskuze: Aktuální epizoda

Pojďte rozebrat nejnovější díl

Alisch

#120 Alexir: Mno, teď už má Spartakova armáda docela velkou sílu, takže samotní připojení otroci nejsou nesmrtelní, ale je jich dost. A režiséři ze Spartaka nedělají nesmrtelného. On ten moment, kdy se rozjel zabít velitele údajně nastal a římané měli co dělat aby velitel stihl ujet. Spartakus nemá nejprofesionálnější armádu, ale má tři extrémně schopné velitele a další gladiátory, kteří je pár triků naučili. Samotná římská armáda kolikrát taky nebyla nic moc a proti dobré taktice, kterou Spartakus bez řečí oplýval (viz. přepadení u Vesuvu) a proti té mase prostě nestačila. Taková taktika dokáže kolikrát překonat i přesilu. viz. Kresčak, kde dostalo Francouzi krutě na prdel od Angličanů právě díky taktice a leší zbrani (dlouhému luku).

Dále nesmíme zapomínat, jaké měli členové armád motivace. Římané byli placeni, vedeni často dost krutými veliteli. Např. tebou zmiňovaný Crassus je původcem slova decimace – každý desátý voják byl zabit kolegy, aby doopravdy bojovali jak nejlíp mohli a zároveň to sloužilo jako pomsta za dezerci. Spartakově armádě šlo o vše, o životy, o svobodu – z historie víme jaká je to silná motivace. Navíc byl Spartakus možná bývalý římský voják, tudíž mohl mít jistý náhled na vnitřní funkci a rytmus římských vojsk.

Ačkoliv sama na Američany často žehrám kvůli podobným věcem, tady DeKnight s Tapertem dělají sakra dobrou práci. Z kusých informací sestavili opravdu skvělé dílo,. Jasně že aby drželo pohromadě, budou tam jisté fabulace (tak kde informace nejsou či jsou protichůdné.

A jako poslední ohledně vykreslení římanů jako sviní…oni je vykreslují dost přesně. Divíte se že moc nevidíme děti? To proto, že se tak trochu uklízely stranou dokud s nimi nebude pořádná řeč. Jo, své děti měli rádi. Ale nedejbože aby měl říman dítě s otrokyní, to se mohlo jen tak odhodit. Dokonce i o právoplatných dětech se rozhodovalo, zda si je nechá…docela fajn národ, že? Vím, že to byl národ s plusy a mínusy a byl to opravdu vzdělaný národ, ale přesto všechno. Nebyli jen černí nebo bílí, ale je tam dost věcí, které veškeré mé sympatie zabíjí.

#122 Alexir
čestný člen redakce
1.2.2013 | 19:44:47
Alexir

#121 Alisch: Národ to byl podle mě ještě milosrdný na to, že to byl starověk.. Sice to byl krutý národ k dezertérům a nepřátelům Říma, ale jaká říše nebyla.. Vemte si, kdyby Spartacus dobyl Řím, nastala by anarchie a nejspíš bychom neměli právo takové jaké máme..

a Římané byli k národům, které se k nim připojili milosrdní i bohy, které cizí národy vyznávali přijímali pokud to nebylo v rozporu např. ve válčení.. (jak vidno křesťani za to byli pronásledováni, ale to je výjimka..) i Římané dávali velkým vojevůdcům, kteří dokázali zatápět Římu možnost dožít s jejich rodinami v některé z vil v Itálii.. Ale jak se asi měli zachovat, když proti nim na jejich území vznikla vzpoura a vzbouřenci začli vypalovat vesnice, různé usedlosti a ničit úrody lidem, za to, že byli Římané i když nevyní…

Také jsem četl, že je možno pokládat Spartaca za dezertéra a dezertéři se popravují, tak nevím v jakém právu, i když je to kruté, Spartacus byl.. Nicméně se režiséři snažili najít odůvodnitelnou záminku, proč Spartacus začal vzpouru, podle nich to bylo zavraždění jeho manželky, ale to nejsou podložené důkazy, spíš to bylo z toho důvodu aby se vyhnul potupné smrti dezertéra prostě podnítil ostatní ke vzpouře, možná to byl dobrý stratég a řečník, nic ale nemění na tom, že to byl dezertér, který zradil stát.

A k římskému vojsku.. ano máte pravdu v té době to ještě nebyla profesionální armáda, ale přeci jenom už měla něco za sebou viz. války Galské.., právě proto mi vadí nejvíce, to, že v bitvách či šárvátkách vidím umírat jen Římany, ale vzbouřenci vypadají jako nedotknutelní.

A ještě něco ke Crassovi.. Tady se mi zdá, že ho chtějí režisérři vykreslit jako férového a čestného chlapíka, který otroky považuje za sobě rovné, ale ve skutečnosti to byl velmi bezcitný a lstivý politik a obchodník.. Vždyť on nechával ničit domy i čtvrti v Římě, které poté zalevno odkoupil vystavěl několika poschoďové domy a draze je pronajímal i hlavně díky tomuto zbohatnul a pak ta decimace, kdy každý desátý byl ubit dřevěnými holemi k smrti ostatními vojáky.. Bylo to kruté ale jak se zdá asi nezbytné, sem zvědavý jak to režiséři zpracují, protože si myslím, že se tady jak sem zmínil snaží vykreslit Crassa jako fajn chlapíka, aby jaksi Spartacus padl v bitvě proti ušlechtilému vojevůdcovi, přitom Crassus žádný pořádný vojevůdce nebyl (taky na své přeceňování schopností doplatil, když byl zajat peršany a později popraven)..

Skvělým stratégem byl Pompeius, který „slíznul“ zbytek Spartacovy „armády“, na to sem také zvědavý jak Pompeia režiséři vykreslí..Jinak to sem odběhnul od tématu, prostě co si přeji je to, aby Spartacova armáda, i přesto že velení atd.. byli bývalí gladiátoři nebyli vykreslováni jako neporazitelní lidé se smyslem pro čest.. vždyť to byli trestanci nebo dezertéři ..

#124 Alisch #134 Wysch
1.2.2013 | 23:03:20
Alexir

a jinak Spartacus byl velmi nemilosrdný i k nevinným římským občanům.. např. k majitelům vil.. Ano sice měli otroky, ale to prostě byl trend tehdejší doby, ikdyž to zní špatně.. a nejednou se stalo, že otroci odmítli jít se Spartacem, protože k nim jejich majitelé byli hodní a Spartacus je za to, že odmítli se k němu přidat zabili.. Škoda, že je Spartacus vyložen jako hrdinný bojovník bez chyb..

1.2.2013 | 23:10:25
Alisch

#122 Alexir: Když ono s tím že gladiátoři byli muži bez cti… to je těžké. Vždyť gladiátorem mohl být i římský občan, když se proto rozhodl. Mohli to být váleční zajatci, ti byli bez cti jen proto že neuměli latinsky a považovali je za barbary? Fakt nevíme jistě jak se do Capuy Spartacus dostal. Proto bych ho automaticky nepovažovala za člověka bez cti.

O tom, že Spartacus je vykreslován jako bezchybný už vůbec nesouhlasím. V první sérii se občas choval jako namyšlený dobytek. Ve druhé měl co dělat sám se sebou, natož se svými lidmi. Vím, že ke konci má teoreticky udělat něco co by neměl a po cestě k tomuto bodu určitě taky pár věcí podělá. Stejně jako v historii. Krom toho Spartacus je něco jako modla, ať si budeme ospravedlňovat otroctví jak chceme, bylo to v 90% něco odporného. Spartacus tu zhovadilost napadl a proto si získal sympatie mnoha lidí i stovky let po svém působení. Jasně že si ho lidé idealizují. To, že se někdo choval k otroům dobře bylo možná nejednou, ale velkou výjimkou. Jeden říman o tom napsal jakýsi návod, volně cituji: Chovejte se k otrokům jako k dobytku, více si ani nezaslouží. – To je prostě fakt nad kterým já nemůžu přivřít oči, a zároveň mluvit o nečestnosti otroků.

PS: Konečně někdo má pořádné argumenty:)

čestný člen redakce
2.2.2013 | 9:25:02
Alisch

Alexir: Ještě k tomu, že umírají jen římané: Hned první scéna zobrazuje masu padlých otroků v bitvě. Otroci umírají, jen ne ti z jádra. Navíc se tvůrci docela drží toho kdy hlavní zmizí, když nějaké zdroje jsou. viz Oenomaus.

#126 Alexir
čestný člen redakce
2.2.2013 | 9:29:09
Alexir

#125 Alisch: Konečně zajímavá diskuze ;), jo já Vás chápu a nejspíš se úplně neshodneme ;), tak sem zvědavej na další díli, myslim, že toho bude ještě dost k probírání :-)..

#127 Alisch
2.2.2013 | 14:37:33
Alisch

#126 Alexir: Já bych řekla, že poslední díl ukázal, že máme pravdu oba, jen máme oba jiný náhled. Uvidíme jak se to potáhne dál.

čestný člen redakce
2.2.2013 | 16:05:15
Firelane1122

Prosím lidi kde to můžu stáhnout ? :)

#130 Freddy951
2.2.2013 | 16:37:16
Alexir

zkus ulozto.cz nebo pokud máš účet tk na tracker.cztorren­t.net

2.2.2013 | 16:38:43
Freddy951

#128 Firelane1122: <cenzurováno – odkaz na problémový obsah> alebo <cenzurováno – odkaz na problémový obsah>

2.2.2013 | 16:48:40
Effect

Děkuji za titulky :)

3.2.2013 | 12:23:36
Podbi

Já bych nesouhlasil s tím, že je Spartacus vykreslován jako hrdina bez bázně a hany. Nechat vyvraždit celé město, i když nepřátel, včetně dětí, žen a starců bylo většinou považováno za nepříliš pozitivní. Je sice fakt, že asi svým bojovníkům nemohl zabránit, ale scéna u železné brány s kopím taky nebyla zrovna chování Mirka Dušína. Je fakt, že Spartakovi gladiátoři a hlavně Ti elitní působí jako neporazitelní válečníci vedle pravidelných Římských legionářů, ale oni na tohle byly cvičení léta. Zkusil bych to porovnat tak, jako kdyby si to měli rozdat členové Městské policie proti Urně… :-)

3.2.2013 | 20:41:06
Alexir

Hmm tento díl opět nezklamal.. Ztráty na straně Říma: vyvražděná celá městská posádka, která mohla čítat až několik stovek vojáků + drtivá většina obyvatelstva a na straně druhé, vzbouřenci: 1 (aby se neřeklo).. Sice je pěkný, že velení tvoří gladiátoři, ale těch není 10 000 ale jen několik a ostatní jsou otroci s minimálním výcvikem.. Také nezklamala scéna alias James Bond..

Tímdle také ztrácí Spartakovo povstání svého smyslu, protože je evidentní, že jeho pomsta nekončí po zničení několika legií a jejich velitelů, když už mu nestačila smrt Glabera, ale stává se z něho šílenec bažící po krvi nevinných..

Taky co mě dost pobavilo bylo představení Ceasera.. Udělat z jednoho nejschopnějších vojevůdců, který kdy žil nevyrovnanýho divocha.. to si myslim, že trochu přehnali..

Jinak k tomu městu.. už nevidim důvod cítit jakékoli sympatie ke Spartacovi a jeho bandě, protože todle už s bojem za svobodu nemá co dělat.. A ta scéna jak ten velkej černoch se sekerou chce popravit ty poslední římany mě pobavila když zazněla hláška, že římani by je vyvraždili taky.. a né snad? Vždyť oni jsou povstalci tak co by měli jinýho čekat, že se jim ještě budou římani omlouvat? Za to tito římani byli nevinní a neměli nic společnýho s povstáním…

Nevim proč už Spartacovi a jeho „zvířátům“ :) nadále fandit snad jen popřát Crassovi co nejdrtivější vítězství :-) (bohužel si asi ještě počkáme)

Jinak kdyby si chtěl někdo rýpnout proč na to teda koukám tk to z toho důvodu, že se u toho člověk pobaví :-), čekám až Římani vyhrajou a samozřejmě co se tady musí pochválit, ikdyž toho moc na chválu není :-) tk uniformy Římanů ty sou teda skvělý to se musí nechat :-)

3.2.2013 | 21:41:19
Wysch

#122 Alexir: Já bych tě asi jen opravil.

  1. Spartacus byl Thrák a jako Thrák sloužil v římské auxilii, čili on ve výsledku nebyl dezertér, tedy byl, ale nebyl to Říman, aby se s ním muselo nutně naložit podle římské tradice. Takže on žádný stát nezradil, vzhledem k tomu, jak to chodilo v římské politice na začátku 1. století př. n. l. bych se ani nedivil, kdyby na ideje, jakou podnítili tvůrci seriálu, totiž že byl ve výsledku násilně odveden a ve výsledku násilně uvrhnut do otroctví, špetka pravdy. Pravda budiž, že o Spartakově původu toho moc z pramenů nevíme.
  2. V době Spartakova povstání už byly Mariovy reformy dávno zaběhlé, takže v té době se opravdu jednalo o profesionální armádu, která proti Spartakovi bojovala.
  3. Války galské byly později než Spartakovo povstání.
  4. „Slíznul“, to ano, zajal těch tuším 5 tisíc utíkajících otroků a prohlásil, že tak ukončil rebelii otroků, ale těžko v tom hledat něco jiného než politický vykřičník směrem ke Crassovi.
  5. Spousta „gladiátorů“ byla uvržena v otroctví, protože přišli o peníze a pozemky následkem Mariových reforem a nevlídnou sociální politikou Říše. Dalším faktorem byla i nedostatečná nabídka práce < ⇒ sloužit v armádě nemohl teď už kdekdo.

Další banda gladiátorů byli otroci koupení odjinud, jak to vidíš třeba na Crixovi. To byl Gal a byl prostě zajat otrokáři. Takovíhle „cizinci“, barbaři, byli v arénách vlastně nejčastějšími gladiátory, a ostatně i proto byl Thrák Spartacus prodán jako otrok do arény.

Atd.

#135 Alexir
4.2.2013 | 1:52:13
Alexir

#134 Wysch: S Mariem se omlouvám to sem se spletl. Sice profesionalizoval armádu po roce 107 př. n. l., ale než se vžila do tý podoby co si konzul představoval tak nějakou dobu trvala a vzhledem, že povstání probíhalo někdy mezi roky 80 př. n. l. – 70 př. n. l. tk reforma nemusela být tak zažitá. Plně profesionalizovaná armáda už se může považovat armáda po Augustově smrti 14 n. l.

A nesouhlasím s Vámi v tom, že kvůli Mariovi reformám se zhoršili sociální podmínky občanů, ba naopak.. do Republikánské armády vztupovali lidé s určitým majetkem (podle toho byli zařazeni do jednotek, čím větší majetek tím kvalitnější zbraňe atd.) a tedy kolem roku 100 př. n. l., kdy začal Řím expandovat za Itálii byla potřeba stálých poměrně velkých jednotek a to lidé sloužící v armádě si nemohli dovolit – sloužit 10 a více let, protože měli vlastní živnosti atd..

A proto Marius umožnil nejchudším vrstvám (zezačátku jen občanům Říma), aby se „zaprodali“ armádě na 25 let, která se o ně postará. Do té doby totiž nebylo oficiálně umožněno nejchudším obyvatelům bojovat v armádě (ikdyž toto nařízení bylo celkem porušováno)..

Tím byla dokonce i zvýšena morálka a motivace vojáků, protože vznikali centurie, ve kterých strávili vojáci, kteří kromě armády nic neměli celý produktivní život – takže, brali armádu jako rodinu a tedy prohlubovala se větší sounáležitost mezi vojáky…

4.2.2013 | 19:07:42
Spartakus333

No myslim, že se sluší dodat takéto, že Spartakus nejenom, že byl Thrák ale také pocházel z královského rodu a tudíš mu byly předurčeny vlastnosti které měl např. odvaha, strategické myšlení… ale také to že se nikdy nesmířil s tím, že zůstane gladiátoream.

#137 Tony-Z
5.2.2013 | 17:11:23
Tony-Z

#136 Spartakus333: Kde jsi vzal tuhle informaci? Mě to připadá spíš jako hodně přehnaná spekulace. O Spartakově původu se toho moc neví. Četl jsem už i názor (nějaké historičky), že to byl rodilý římán a thrácká národnost mu byla přidělana omylem, kvůli stylu, ve kterém jako gladiátor bojoval.

#138 Spartakus333
5.2.2013 | 19:06:35
Spartakus333

#137 Tony-Z: No ono je pravda, že hodně knih se liší ale v šesti kníhách z 8 co jsme čestl tak psali, že původem byl Thrák a to že byl královského rodu jsem se dočetl od autora Gérard Pacaud. Zajímavé bude také jak vyřeší Spartakův konec na to se docela těším. Můj tip je, že by klidně mohl přežít protože celá tadle série ho ukazuje v dobrém světle a Římany jako neschopné válečníky.

#139 Tony-Z
5.2.2013 | 21:33:44
Tony-Z

#138 Spartakus333: O tom žádná. Věřím tomu, že by skutečně thrácké národnosti, tu římskou jsem uvedl jen proto, že mi připadá stejně pravděpodobná jako královský rod.

Co se týče Spartakova konce, tam mi mluvíš z duše. Tělo nebylo nalezeno a to dává autorům seriálu obrovský prostor: padl v bitvě, byl nepoznán přibit na kříž, padl spolu se zbytky své armády do rukou Pompeia nebo se mu dokonce podařilo, jako jednomu z mála, uniknout? Na konec v podání tohoto seriálu se moc těším. Mohl by být netradiční.

#140 Alisch
6.2.2013 | 0:25:22
Alisch

#139 Tony-Z: No já viděla tu předpremiérovou diskuzi s DeKnightem a herci a když zmínili konec příběhu, DeKnight se nadšeně culil jako chlapeček, který má pod postelí schovanou brokovnici. Soudě podle toho a jak naložil se všemi předchozími finále se máme na co těšit.

čestný člen redakce
6.2.2013 | 11:56:28


Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se !

Nejoblíbenější postavy

Reklama

Narozeniny

Napište nám

Našli jste chybu ve vysílání? Nemůžete se dopídit českých titulků? Chtěli byste se o tento seriál starat? Napište nám!


Filtr seriálů








Reklama