Star Wars (Hvězdné války) Yoda

Yoda

Yoda

Mistr Yoda je vzezřením malý zelený skřítek neznámého původu. Tento mistr Jedi žil po devět století z nichž osm učil mladé padawany. Jako jeden z mála Jediů pochopil pravou podstatu Síly a naučil se komunikovat s duchy.

Sezóny 5
1980 - 2005


Temná strana se rozpíná

Během separatistické blokády Naboo zasedal Yoda v radě Jedi jako velmistr. Když k němu mistr Qui-Gon Jin přivedl mladého Anakina Skywalkera, tak si nebyl jistý, zda je opravdu Vyvoleným. Spolu s ostatními členy rady jej nechtěl přijmout, protože byl moc starý. Po Qui-Gonově smrti to ale nakonec dovolil jeho žáku Obi-Wanovi. Účastnil se jak pohřbu svého přítele, tak i slavnosti osvobození Naboo.

O deset let později, když byla napadena senátorka Amidala, Yoda vyslal její staré přátele Obi-Wana a Anakina, aby ji chránili. Pomohl Obi-Wanovi s vystopováním skryté planety Kamino, kam později zamířil, aby se setkal s klonovači. Když pak byli Jediové v aréně na planetě Geonosis, kde sídlilo vedení Separatistů, téměř poraženi, Yoda dorazil s armádou klonových vojáků, kteří je osvobodili. V bitvě byl jedním z hlavních velitelů a poté bojoval s hrabětem Dooku, svým bývalým učedníkem, který se stal hlavou Separatistů.


Klonové války

Yoda byl během několikaleté války významnou osobou z hlediska jako vojenské taktiky, tak i vítězství rozumu nad hrubou silou. Velká zkouška čekala Yodu ke konci války, kdy jej ze záhrobí kontaktoval jeho starý přítel Qui-Gon. Chtěl po Yodovi, aby odhalil tajemné učení Síly, které on sám nedokončil. Yoda se vydává do soustavy Dagobah, která je velmi spojena se Sílou. Vidí budoucnost řádu Jedi a ví, co se musí stát.

Cesta ho dál dovede k pěti Kněžkám, které jsou přímo spojeny se Sílou. Yoda přijme svojí temnou stránku a odolá všem pokušením, které mu Kněžky nabídnou. Yodova cesta končí na starém domovském světě Sithů jménem Moraband. Čelí zde duchům Sithů i samotnému Darth Baneovi, prastarému sithskému lordovi. Na konci této cesty se Yoda naučil zachovat si svou identitu i po smrti a komunikovat s ostatními duchy.

Konec řádu Jedi

Na přání kancléře byl Yoda nucen přijmout do rady Jediů Anakina, mistra z něj ale neudělal, což Skywalkera rozhořčilo. Protože na planetě Kashyyyk došlo k velkému konfliktu mezi Wookii a Separatisty, vydává se jim Yoda na pomoc. Když začal rozkaz 66, Yoda se stihl ubránit a za pomoci Žvejkala a Tarffula se dostal ke své lodi. Následně navázal kontakt se senátorem Organou a mistrem Obi-Wanem. Yoda nemohl uvěřit, že zlo začalo vítězit. Spolu s Obi-Wanem pak vyrazil do chrámu Jediů, aby zanechal zprávu pro všechny přeživší Jedie.

Po odeslání zprávy se vydal utkat se se samotným kancléřem Palpatinem, ze kterého se vyklubal sithský lord Darth Sidius. Yoda neuspěl a musel se stáhnout. Během porodu Luka a Leiy, dětí Anakina a Padmé Amidaly, si uvědomil, že vše ještě není ztraceno. Obi-Wana pak naučil tajemnému umění, které se naučil od Kněžek. Zdrcený Yoda se poté usídlil na planetě Dagobah, kde byl daleko od veškerých konfliktů v galaxii.

Za pomocí tajemného učení mohl Yoda komunikovat s ostatními Jedii, kteří se nacházeli na některém z míst spojených se Sílou. V chrámu Jedi na planetě Lothal tak komunikoval s Kananem a jeho učedníkem Ezrou, kteří zde byli podstoupit různé zkoušky.

Nový učedník

I po několika letech zůstával Yoda na Dagobahu. Poté co k němu zavítal Luke, kterého za Yodou poslal Obi-Wan, jej začal učit v používání Síly. Yoda Lukovi vykládal o stranách Síly nebo o osudu, který jej možná čeká. Z močálu také vyzvedl Lukovi ponořenou stíhačku, Luke totiž nevěřil, že to dokáže. Varoval ho před nebezpečím, kterým může ohrozit své přátele, Luke mu pouze slíbil, že se vrátí, aby dokončil výcvik.

Jakmile se Luke vrátil na Dagobah, zeptal se Yody, zda je Darth Vader opravdu jeho otec. Yoda přikývl a podivil se, že mu to Vader řekl sám. Následně umírá ve svých 900 letech a stává se duchem. Spolu s Obi-Wanem a Anakinem, který těsně před svou smrtí přešel opět na světlou stranu Síly, pak zavítá na oslavu vítězství nad císařem.

FOTO: Lucasfilm, The Walt Disney Company

Hodnocení

Chceš taky hodnotit? Registruj se nebo se !
Valada06

Yoda je prostě nejlepší. :-)

webmaster, korektor
15.4.2017 | 15:14:13
Quinzel

Nejlepší Jedi ep I až III v original trilogy byl tak trochu k smíchu, ale v prequelech byl skvělý. :-D

6.5.2016 | 19:42:18
VampKošilka

Žeru takové postavy.

1.4.2016 | 19:24:55
rockysiburger

„Strach je cesta k temné straně. Strach vede k hněvu, hněv k nenávisti, nenávist vede k utrpení.“

31.3.2016 | 11:28:07
Sherlock Banana

starý škřítek důstojně převedený na podobu jedie .co víc dodat?

2.2.2016 | 18:34:41
Kennymcc

Nejlepsi z nejlepsich :)

19.1.2016 | 22:47:57
Michal.3393

Nejoblíbenější postava :)

9.1.2016 | 18:31:24
Arrow123

Múdry to mimozemšťan :)

30.12.2015 | 13:59:54

Podpoř nás ve finále Křišťálové lupy

Luk a šípy nestačí. Potřebujeme váš hlas.

Podpoř nás ve finále Křišťálové lupy 2017 v kategoriích Zájmové weby a Cena popularity.

Hlasuj pro Ednu!

Aktuální film

Rogue One: Star Wars Story

Režie: Gareth Edwards
Scénář: Tony Gilroy, Chris Weitz
Hudba: Michael Giacchino
Hrají: Felicity Jones, Mads Mikkelsen, Alan Tudyk, Ben Mendelsohn, Diego Luna, Forest Whitaker a další.

OHODNOŤTE FILM ROGUE ONE OHODNOŤTE NOVÉ POSTAVY RECENZE FILMU
PROFIL FILMU ROGUE ONE

Reklama

Nejoblíbenější postavy

Plakát

Plakát

Narozeniny herců