Titans Dick Grayson

Dick Grayson

Dick Grayson

Osiřelý akrobat, kterého se ujal Bruce Wayne a vycvičil z něj svého spolubojovníka.

Sezóny 2
2018 -

Informace

Celé jméno: Richard John Grayson
Alias: Robin, Nightwing, Batman, Talon
Výška: 1,78 m
Váha: 79 kg
Barva očí: modrá
Barva vlasů: černá
Autoři postavy: Bill Finger, Bob Kane
Představitel: Brenton Thwaites
Poprvé se objevil v: Detective Comics #38 (duben 1940)

O Dickovi

Každý slavný hrdina musí mít svého parťáka a Batman jej nalezl v Robinovi. Prvním nositelem slavného kostýmu pak byl Dick Grayson, muž, jenž se později Temnému rytíři vyrovnal a stal se Nightwingem, ochráncem Blüdhavenu.


Komiksy

Na stránkách komiksu Robin debutoval v roce 1940 a příběh popsal jeho zrod. Dick Grayson byl synem populárních létajících Graysonů, kteří působili jako akrobati v cirkusu. Gangsteři však po vlastníkovi požadovali výkupné, které jim však všichni odmítli dát. Proto bylo sabotováno rodinné vystoupení, při němž Graysonovi zahynuli. Malého Dicka se ujal Bruce Wayne a vycvičil z něj svého spolubojovníka Robina. Ten následně vystopoval gangstera Tony Zucca, který mohl za smrt jeho rodičů, podobně jako Batman jej však nakonec nezabil.

Robin v dobách zlaté éry. Foto: DC Comics

Po Batmanově boku se Robin stal symbolem boje proti zločinu v ulicích Gothamu a později, v dobách stříbrné éry, se přesunul i k týmu Teen Titans. Zde spojil síly s Aqualadem a Kid Flashem, s nimiž zastavil padoucha Mr. Twistera. Členská základna Titans se postupně rozrůstala a Robin nakonec stanul v jejich čele.

Po Crisis on Infinite Earth se Robin rozešel s Batmanem a s přezdívkou Nightwing se jal chránit město Bludhaven. Později, krátce po Batmanově porážce v bitvě s Banem, nahradil Dick Jeana-Paula Valleyho alias Azraela v netopýřím kostýmu a bojoval i s nebezpečnou Lady Shivou. Nightwing následně opět chránil ulice Bludhavenu a pomohl městu snížit kriminalitu.

Nightwing brání ulice Bludhavenu. Foto: DC Comics

Po událostech kultovního Morrisonova komiksu Batman R.I.P. se Dick opět vrátil do Gothamu a oblékl netopýří kostým. Jako Robina si vyvolil Damiana Waynea a střetl se s novou generací padouchů Gothamu, mj. Professorem Pygem. Jako Batman působil i v týmu JLA a byl to on, kdo vedl boj proti příchozí hordě andělů, kterou Liga nakonec se štěstím vyhrála. Jako Batman působil Dick i v ceněné sérii Gotham Central.

Dick v kostýmu Batmana. Foto: DC Comics

V restartu New 52 se z Graysona opět stal Robin a vedle Batmana vedl válku v Gothamu. Až později znovu převzal identitu Nightwinga a několikrát se v přímém souboji střetl i s dalším Robinem Jasonem Toddem. V rámci této série se objevil v komiksech The Death of a Family a Trinity War. Poté, co Crime Syndicate porazil JLA, spojil Nightwing síly s Owlmanem a spolu zastavili řádění Ultramana a spol. V rámci nového Rebirth pokračuje Dick jako Nightwing a nově je znovu vůdcem Titans. Naposledy dokázal udolat Doctora Destinyho za pomoci pre-Flashpoint Supermana a dokázal znovu uchránit Bludhaven.

Filmy a seriály

Batmanův pomocník se ukázal v kultovních filmech z let 1943 a 1949, až s tváří Burta Warda v seriálu a filmu z roku 1966 si však získal obrovskou popularitu. Chris O'Donnell pak Robina ztvárnil ve dvou filmech Batman Forever a Batman & Robin. Ve vesmíru DCEU je Dick Grayson mrtev a jeho oblek visí v Batmanově jeskyni.

Chris O'Donnell jako Robin v Batman & Robin. Foto: Warner Bros.

Grayson se objevil i v celé řadě animovaných filmů, z nichž vypíchněme Justice League: The New Frontier, Batman: Under the Red Hood, Batman vs. Robin a další. Z nejnovějších počinů připomeňme ještě Lego Batman Movie, kde nezkušeného Robina ztvárnil Michael Cera.

Dick se objevil i v celé řadě animovaných seriálů, namátkou uveďme Teen Titans, Teen Titans Go! či Batman: The Brave and the Bold.

Robin v seriálu Teen Titans Go!. Foto: Warner Bros. Animation

Videohry

Dick Grayson je i hratelnou postavou v několika hrách. Zahrát si za něj můžete v Injustice, Arkham City, Arkham Origins a Arkham Knight. Objevil se rovněž ve všech třech dílech série Lego Batman a ukáže se i v nové legovce Lego DC Supervillains.

Nightwing ve hře Arkham Knight. Foto: Warner Bros. Interactive Entertainment

Titans

V seriálu Titans Robina ztvárnil Brenton Thwaites, herec známý z fantasy Gods of Egypt. Dick zde po odchodu z Gothamu neoperuje v sousedním Blüdhavenu, ale v Detroitu.

Robin v podání Brentona Thwaitese. Foto: DC Universe

Hodnocení

Chceš taky hodnotit? Registruj se nebo se !
Basim

Stal se z něj takový kretén, že už mě začíná štvát.

20.10.2021 | 15:41:06
Mirecek1986

Jedna z aktuálně nejlépe ztvárněných postav DC a Marvel

12.12.2018 | 20:00:07
Rider S.R.Q

Za mě nejlepší verze robino/nightwinga

30.11.2018 | 21:50:25
dfx

Daleko lepsi ako som ocakaval <3 <3 <3

27.10.2018 | 21:13:10
Parzival

<3

redaktor
27.10.2018 | 20:03:39
KillAll

Kostým je velice povedený, ty jeho bitky jsou fakt super. :) Už aby byl Nightwing :D

22.10.2018 | 15:24:52
Bruce.Kent

Pecka. Jsem zvědav na jeho vývin v Nightwinga.

20.10.2018 | 13:30:58
Kothy

borec

14.10.2018 | 23:48:45
CoRnDuCK

Zatím super :)

14.10.2018 | 21:30:16
HellTsuku

Dobře zahranej a není to tak zlé, bal jsem se že bude jak Red Hood a vraždit, což se nestalo

14.10.2018 | 14:37:02
1

Nejoblíbenější postavy

Trailer

Thumbnail Play icon

Reklama

Recenze první řady

Edňáci hodnotí první sérii Titans

Edňáci hodnotí první sérii Titans

První série nového seriálu stanice DC Universe je za námi a někteří redaktoři se proto rozhodli podělit se o své dojmy. Nalákají vás na sledování Titans, nebo se jim úvodní řada nelíbila?

Reklama

Narozeniny

Fotogalerie

Fotogalerie

Hlídejte si nás