Vikings (Vikingové)
94/100 - 952×

Vikings(Vikingové)

Seriál z tvrdého a tuhého prostředí, z doby Vikingů, kteří byli nemilosrdnými bojovníky. Příběh sleduje dění legendárního Ragnara Lothbroka a jeho rodiny, který bojuje s nástrahami tvrdých severských podmínek.

Kanada | 2013 | Ukončeno
vysílání
6 sezón | History, Amazon | 43 minut
žánr
Akční, Historický, Válečný
hrají
Alexander Ludwig (starší Bjorn Železný), Jordan Patrick Smith (starší Ubbe), Marco Ilsø (starší Hvitserk), Katheryn Winnick (Lagertha), Gustaf Skarsgård (Floki), Alex Høgh Andersen (starší Ivar Bezkostý), Georgia Hirst (Torvi), Peter Franzén (Harald Krásnovlas), Travis Fimmel (Ragnar Lothbrok), Clive Standen (Rollo Lothbrok), Jennie Jacques (Judith), John Kavanagh (Prorok), Moe Dunford (Aethelwulf), Alyssa Sutherland (Aslaug), Linus Roache (Ecbert)

starší Bjorn Železný

starší Bjorn Železný

Po otci další nepřemožitelný vikinský válečník.

Sezóny 5
2014 - 2020

Seriálový Bjorn Železný

Starší verze Bjorna, nejstaršího Ragnarova syna, je už naprosto jiná. Bjorn dospěl a stal se z něj válečník, který brzy překoná i činy svého otce. Kvůli tomu, že v jeho vůbec první bitvě nebyl ani jedním protivníkem zasáhnut, se mu začalo přezdívat Bjorn Železný.

Bjorn je velmi oddaný svému otci a své matce, které nadevše miluje, i když už spolu nežijí. I Bjorn začne toužit po lásce, kterou si nalezne v podobě Porunn, kterou osvobodí. Společně pak bojují po boku Ragnara, ale Porunn je ošklivě zraněna. Když Bjornovi porodí dceru, tak odchází neznámo kam.

Bjorn se i nadále účastní všech výprav. Když se nachází ve Franské říši, tak tu Bjorn nalezne mapu Středozemního moře a začne se o toto místo zajímat. Po následném odchodu Ragnara se začne připravovat na svou cestu.

starší Bjorn Železný je…

Skutečný Bjorn Železný

V seriálu je Bjorn nejstarší syn Ragnara Lothbroka a jeho první ženy Lagerthy. Když dospěl, stal se z něj schopný válečník. Svou přezdívku získal díky tomu, že ve své první bitvě nebyl zasažen ani jedním protivníkem.

Na rozdíl od své seriálové verze byl Bjorn ve skutečnosti druhorozeným synem princezny Aslaug. Byl to nicméně schopný válečník, který podnikl nájezdy na mnoho různých míst včetně Francie, Španělska, Itálie, Anglie, ale také měst na pobřeží Středozemního moře a Afriky. Nic ovšem nenaznačuje tomu, že by ho na těchto výpravách doprovázel Rollo.

Jedním z nejznámějších Bjornových činů je dobytí italského města Luni díky jeho důvtipu. Podle pověsti poslal Bjorn do města své muže se zprávou, že zemřel, ale ještě předtím stihl konvertovat ke křesťanské víře, a proto chtěl být pohřbený v posvěcené půdě. Zástupci města povolili malé skupince Bjornových strážců donést jeho tělo do kostela, kde ovšem Bjorn vyskočil a probojoval si cestu k městským branám. Ty otevřel a vpustil tak dovnitř svou armádu, které se podařilo město Luni dobýt. V seriálu tento trik ovšem použil Ragnar, aby se dostal do Paříže.

Poté co porazil Eysteinna Beliho, se Bjorn stal legendárním králem Švédska a podle pramenů byl také zakladatelem a prvním panovníkem dynastie Munsö. Na trůnu ho po jeho smrti vystřídal syn Erik Björnsson.

Foto: History

Hodnocení

Chceš taky hodnotit? Registruj se nebo se !
hoolio88

Na začátku jsem ho měl docela rád, ale čím byl starší, tím víc napodoboval Ragnara a ty jeho plamenný proslovy působily až teatrálně… Taky jak pořád mluvil o tom, že má svůj vlastní osud, tak ta jeho dobrodružství v Hispánii nebo na Sicílii co do významu sotva překonaly Ragnarovy cesty na Britské ostrovy… Na druhou stranu se mi líbí, že narozdíl od Ubbeho to nebyl úplný Mirek Dušín – měl slabost pro ženské a dcera Siggy mu byla vyloženě ukradená (což mě na něj i mrzelo, zvlášť že ji nechal na krku příšerné, nezodpovědné ženské). To z něj dělá trochu uvěřitelnější postavu… A smrt, tu měl vážně epickou, jako by to byl polobůh. Za to přihazuju hvězdičku navíc. Jak o něm jednou řekl Ivar – ne moc chytrý, ale velký bojovník.

22.3.2022 | 14:58:07
Matesino

S Ubbem nejlepší synové Ragnara. Po smrti jeho otce pěkně seriál vedl. Ač mě občas sralo jeho nadšení pro ženy a že s každou vždycky houpl do postele, nemám mu jinak co vytknout. Jeho poslední scény před smrtí, to jak sjednotil Norsko a polomrtvej vedl armádu, to bylo fenomenální.

15.4.2021 | 9:58:27
DelenaForever

Druhá nejlepší mužská postava, hned po Ragnarovi ♥

3.2.2021 | 22:57:36
LubíkIP

Po smrti Ragnara jsem byl smutný že to nebude ono, ale díky Bjornovi to má smysl. Myslel jsem si že bude lepší Ivar ale pletl jsem se. ‚Hail King Bjorn‘

9.4.2020 | 11:49:14
Daniel99j

Pro mě od nějaké čtvrté série postava. Vyšvihl se natolik, že mu fandím možná ještě víc než Ragnarovi :) …nebýt něho, už na to asi dávno nekoukám.

5.2.2020 | 1:59:42
Milano33

„Hail King Björn“

5.4.2019 | 21:54:23
Adam Frye

Uplakánek

9.3.2019 | 12:20:59
God of war

Bulí bulí bulíček až se vybulí koupíme mu cibuli. Bjorn je takový uplakánek že ten Ivar je lepší.

7.2.2019 | 13:28:53
galaktuss

ste zmoklé psí kosořtverečky :D suppr posava a vy ubrečensi jděte se dívat na 90210 páčko

1.2.2019 | 22:16:49
AbrahamCZ

do aktuálního dílu byl mým favoritem to už však není pravda

31.12.2018 | 0:01:05
1

Konec Vikingů

Vikingové zahájili svou seriálovou existenci v roce 2013 a skončili na konci roku 2020, což znamená, že tu s námi byli dlouhých sedm let, ale vše musí jednou skončit. Pokud chcete seriál podpořit a zároveň ukázat, jak vás bavil, tak jej ohodnoťte. Můžete také ohodnotit jednotlivé postavy a epizody

Pokračování

Seriál Vikings sice skončil šestou sérií, ale Netflix připravuje pokračování s názvem Vikings: Valhalla, které se bude odehrávat cca 100 let po událostech původní seriálu. Více se dozvíte v našem článku

Reklama

Narozeniny

Hlídejte si nás

Napište nám

Našli jste chybu ve vysílání? Nemůžete se dopídit českých titulků? Chtěli byste se o tento seriál starat? Napište nám!


Filtr seriálů
Reklama