Andor
89/100 - 75×

Andor

Povstalecký špeh Cassian Andor se objevil už ve filmu Rogue One: Star Wars Story, ale co všechno předcházelo jeho příchodu na stříbrná plátna? Právě o tom je napínavý špionážní thriller Andor, jenž se mimo jiné zaměřuje i na počátky odboje vůči Impériu.

USA | 2022 | Pauza
vysílání
2 sezóny | Disney+ | 45 minut
žánr
Sci-fi, Špionážní, Thriller
hrají
Diego Luna (Cassian Andor), Stellan Skarsgård (Luthen Rael), Genevieve O'Reilly (Mon Mothma), Kyle Soller (Syril Karn), Adria Arjona (Bix Caleen), Fiona Shaw (Maarva Andor), Denise Gough (Dedra Meero), Faye Marsay (Vel Sartha), Elizabeth Dulau (Kleya Marki), Forest Whitaker (Saw Gerrera), Andy Serkis (Kino Loy), Varada Sethu (Cinta Kaz)

Andor

Seriál Andor byl poprvé oznámen v roce 2018 jako prequel k filmu Rogue One: Star Wars Story. Hned v počátcích měl velké slovo Tony Gilroy, který byl osobně zodpovědný za úpravu scénáře k Rogue One, taktéž dohlížel na přetáčky daného filmu. V roce 2018 se postupně překopával dlouhodobý plán studia. Zatímco filmy byly rušeny jako na běžícím páse (Obi-Wan Kenobi, Boba Fett), na druhé straně vznikala streamovací platforma Disney+, která potřebovala být nakrmena novým obsahem.

Studio Lucasfilm se tak rozhodlo svůj zrak upnout spíše na seriály. Andor tak do tohoto formátu skvěle zapadal. Na většinu seriálů ovšem dohlížel Jon Favreau a Dave Filoni, oba tito pánové ovšem neměli s Andorem nic společného. Zatímco tak vznikal seriál The Mandalorian pod jejich taktovkou, dá se říci, že druhý tým pracoval na Andorovi zcela nezávisle.


(Seriál Andor bude mít dvě řady. Foto: Disney+)

Favreau a Filoni vsadili na novou technologii Stagecraftu / Volume skládající se z několika LCD monitorů, které simulují pozadí. Tvůrci seriálu Andor ovšem vsadili na skutečné lokace a výrobu Star Wars seriálu tak, jak jsme ostatně zvyklí z filmů. I pro to výroba Andora tak dlouho trvala. Jednalo se v podstatě o jeden z prvních oznámených seriálů, ale v mezičase jsme se dočkali již zmíněného Mandaloriana či seriálů The Book of Boba Fett a Obi-Wan Kenobi.

Seriál Andor mnohými odepisován. Jednak samotná výroba trvala příliš dlouho, za druhé nikdo úplně nevěřil, zda postava Cassiana Andora je tak zajímavá, aby dokázala utáhnout celý seriál. Už Rogue One byl jakýmsi prequelem k Epizodě IV. Fanouši se tak logicky ptali sami sebe, zda je nutné tu mít i prequel k prequelu. Seriál se navíc opět vytasuje s tísíckrát ohranými Povstalci, kteří začínají bojovat proti Impériu. Toto téma se může mnohým taktéž zajídat.

Všechny tyto pochyby byly rozmetány na prach s prvními trailery, které vypadaly naprosto fenomenálně. Seriál navíc sklidil výborné prvotní ohlasy. Jedná se o špionážní thriller, který je zasazen do Star Wars. Těžká atmosféra, vážné scény, postupné budování. Takto se může charakterizovat seriál Andor, který je spíše určen náročnějším fanouškům Star Wars. Jelikož Rogue One patří k tomu lepšímu, co pod studiem Disney vzniklo, tomuto projektu jednoznačně věříme i my.

Thumbnail Play icon

Hodnocení

Chceš taky hodnotit? Registruj se nebo se !
FelixJan

Jednoznačně zatím nejpropracovanější Star Wars seriál. Sice mě protagonista tolik neoslovil a děj plyne pozvolna, přesto je příběh skvěle promyšlen a soustředí se na vykreslení jednotlivých postav. Děj vždy nakonec vyvrcholí akcí, která uzavírá jednotlivé fáze příběhu a divákova pozornost se tak přesměruje na nové dobrodružství.

21.12.2023 | 19:55:15
blamager

Za mě asi nejlepší seriál ze StarWars univerza. Nepotřebuji, aby se v každém dílu blýskaly světelné meče, temné meče, nebo jakékoli jiné meče. Nepotřebuju k příběhu epické pozemní, nebo vesmírné bitvy. Bohatě mi stačí postava, která je prostě normálně nerozhodná a občas ji okolnosti dotlačí tam kde má v určitou chvíli stát a jejich náhodností se zrodí hrdina. Bezejmenný hrdina, který mnohdy nevědomky ovlivní vývoj celého lore, aniž by tam o něm nejaká zmínka zůstala. Tahle jízda mě bavila. Možná mě až tak nezaujala politická linka Mon Mothma. Ale třeba mě ještě osloví. Baví mě Luthen, baví linka Karna a Meero. Těším se na K a posun příběhu k povstání. Prostě JO! Zásah! 90%, protože to stálo za to. Neuvěřitelně mě štve ten formát dvou sezon.

5.10.2023 | 17:16:59
PikeCZ

Jednohubka s vyváženou chutí chilli a hořké čokolády. 100% ne, protože to k nasycení není dost.

1.2.2023 | 14:28:30
SUFORAYSIS

Hodně se mě to líbilo..........ale NEVÍM jestli je to to přesně co bych si přál díky té drsnější atmosféře jako z BLADE RUNNERA(proč ne …třeba takový NAR SHADDAA).....­.............­.......každopád­ně tendle seriál o ANDOROVI byl velice SENZAČNÍ a v podstatě co se týče PŘÍBĚHU a POSTAV všecko se POVEDLO......­.........a za mě POVEDENEJCH 82% :-)

27.12.2022 | 21:22:50
foresth

Naprosta pecka. Scenar, rezie, herecke vykony, …

6.12.2022 | 12:22:31
otikk

Uplně to zastínilo jiné starwars projekty s tou lehkostí a koukatelností. Ta hudba z toho pohřbu a atmoška to bylo dílo..

2.12.2022 | 19:14:39
hermionablack

Konečně SW seriál, u kterého člověk nemusí vypínat mozek jako pud sebezáchovy. Politika, budování postav, to vše bylo na vysoké úrovni. Seriál si pro sebe ukradli Mon Mothma, Luthen a Maarva, a to zejména svými proslovy.

webmaster
28.11.2022 | 17:32:47
Zilwicky

Reálne by som dal 70%
Má to pomalší rozjazd a rozhodne to nie je pre niekoho kto očakáva nonstop akciu a mihanie svetelných mečov. Súhlasím ale že by to mohlo predsa len ísť trošku „rýchlejšie“.
Ono trafiť tempo tak akurát nie je jednoduché ale určite preferujem toto než niečo na štýl epizódy IX kde sa furt „niečo“ dialo :D

25.11.2022 | 19:40:41
panprezident789

V rámci SW super, medzi sci-fi asi priemerný serial. Pozerá sa to dobre, ale asi skôr ako taká oddychovka.. Každopádne žiadny prúser, takže to potešilo :D

24.11.2022 | 20:41:36
Ragefury

Od mala jsem fanoušek SW. Ve 12ti letech jsem mohl vidět v kině Revenge of the Sith a jsem za to moc rád. Přiznám že starší SW jsou na mě moc staré ale i tak si uvědomuji jejich váhu. V novějších dobách temnoty pro mě rozhodně zazářilo Rogue One (pro mě jednička) a tak se o poslední trilogii nebudu radši vůbec bavit… Mandalorian a Andor (ke kterému jsem se nějakou dobu dokopával po tak tragickém Obi-wanovi) je to co bych od SW chtěl. Pro mě jako malého fracka, bylo SW hlavně o light saberech, ale Rogue One + Manda + Andor jen potvrdili, že SW není o světelných mečích, ale o tak rozsáhlém universu, který je pod kamerou jen tak dobrý, jak je natočený. TOP

24.11.2022 | 6:23:58
1

Novinky

Pozor, finále první řady seriálu Andor má mít potitulkovou scénu

Pozor, finále první řady seriálu Andor má mít potitulkovou scénu

Těch dvanáct epizod uteklo jako voda. Doposud nejdelší hraný seriál ze světa Star Wars bude již zítra u konce. Tentokrát ale vydržte až do samotného závěru, protože podle dobrých zpráv bychom se měli dočkat jedné potitulkové scény, která vás naláká na řadu druhou.

Reklama

Nejlepší postavy

Zajímavosti

Jedna postava neměla v Rogue One žádnou úlohu, až přetáčky Tonyho Gilroye vše změnily

Jedna postava neměla v Rogue One žádnou úlohu, až přetáčky Tonyho Gilroye vše změnily

Někdy se jako herec máte zúčastnit natáčení, ale máte velice malinkou roli. Dopředu s tím počítáte. Náhle se ale udělají přetáčky, které má na starosti někdo jiný, a vše se najednou změní. Takový osud potkal Duncana Powa, jehož role nabrala na významu díky Tonymu Gilroyovi.

Galerie

Galerie

Narozeniny herců

Napište nám

Našli jste chybu ve vysílání? Nemůžete se dopídit českých titulků? Chtěli byste se o tento seriál starat? Napište nám!


Filtr seriálů
Reklama