Arrow Kdo je Prometheus?

Kdo je Prometheus?

Kdo je Prometheus?

V zimním finále páté řady Arrowa Prometheus konečně čelil Green Arrowovi. Prometheova identita stále nebyla odhalena, proto si pojďme shrnout vše, co o něm víme.


22 1
9.12.2016

S Promethem se v seriálu Arrow setkáváme od první epizody páté řady. Za prvních devět dílů se nám moc neukázal, ale stihl toho udělat tolik, že si získal srdce mnoha fanoušků. Prometheus je psychologický padouch, nejde mu o zabíjení, vládu či bohatství, jde mu o trýznění jedné jediné osoby – Olivera Queena.

Prometheův zrod se datuje do doby první poloviny první série. V této době Oliver a Diggle řešili muže jménem Justin Claybourne. Kromě toho, jaké zločiny páchal, byl také na seznamu Roberta Queena, a proto Oliver neváhal a postaral se o něj. Tím však zažehl oheň, který ho po čtyřech letech dohnal.


Za čtyři roky se z neznámého muže stal chladnokrevný zabiják. Prometheus ovládá boj na blízko, vrhání nožů a hvězd, střelbu z luku, akrobacii a boj s mečem. Z Prometheova arzenálu jsme zatím viděli bitevní sekyru, katanu, luk a šípy, šurikeny, hvězdy a nože. Na sobě má vždy tmavý oblek, který připomíná Green Arrowův kostým.

Prometheovu identitu jsme bohužel nezjistili, ale díky devátému dílu What We Leave Behind alespoň tušíme, o koho by se mohlo jednat. Podle všeho se jedná o syna Justina Claybournea, tedy muže, kterého Oliver před čtyřmi lety zabil. Víme to díky fotografii, kterou našel detektiv Malone ve starém Claybourneově výrobním závodě. Felicity a John sice zjistili, že Justin Claybourne měl syna, kterému je dnes kolem třiceti let, ale nezjistili, jak se jeho syn jmenoval.

Nyní už tedy víme, proč Prometheus stíhá Olivera – mstí se mu za smrt svého otce. Prometheus ho však nechce zabít, chce ho rozložit na kousíčky, aby si sám Oliver přál být mrtvý. První hřebík do rakve mu zasadil tím, že do svého kostýmu nastražil detektiva Maloneho, kterého tak Oliver sám zabil. Co dalšího přijde, je v rukou tvůrců.

Samozřejmě jsou tu i jiné teorie, které se staví proti této nejpravděpodobnější verzi. Jsou tu tací, kteří hovoří o tom, že se v Prometheově kostýmu nachází nějaká pro nás známá postava jako Malcolm Merlyn, Tommy Merlyn či Roy Harper. Existují i teorie o tom, že Prometheus je ve skutečnosti žena. Vše je kvůli následkům Flashpointu možné.

Podle nás žádná taková věc nehrozí. Tvůrci nám tuto sérii chtěli představit psychologického, vypočítavého, taktického a chladnokrevného padoucha, který se snaží Olivera rozebrat na kusy, aby litoval toho, že kdy se „strážcováním“ začal. Smysl tohoto padoucha je v této myšlence a ne v tom, „jaká známá postava se pod maskou nachází“. Samozřejmě nás zajímá, kdo je pod Prometheovou maskou a kdo tuto postavu hraje, ale je nutné si uvědomit, že Prometheova identita není vše, co nás o něm zajímá. Chceme spíše vědět, co dalšího si pro Olivera přichystá, čím dalším ho potopí. Nedivili bychom se, kdyby Prometheova identita byla odhalena až v posledním díle páté řady nebo vůbec.

Tuto myšlenku tvůrců musíme podložit i jedním faktorem. Snad nejlepší scénou devátého dílu byla chvíle, kdy Oliver vešel do starého Claybourneova výrobního závodu. Prometheus tu zabil lidi, které poté rozmístil po celé budově tak, jak to udělal Oliver před čtyřmi lety. Následně si Prometheus stoupl na místo, kde kdysi padl Justin Claybourne rukou samozvaného strážce. Tyhle pozice mohl znát pouze někdo, kdo znal Justina Claybournea.

Do diskuze pod článkem nám určitě sdělte váš názor na Promethea. Těšíme se na vaše názory. Nezapomeňte ohodnotit nejnovější díl, pokud jste tak již neučinili.

Diskuze /47

Stardos

Justin Claybourn měl dceru a to je Susan. Ta buď spolupracuje s bratrem a nebo je pod maskou ona. Tak či onak chci aby byl Prometheus Tommy :D

#20 Smajdalfcz
9.12.2016 | 15:08:37
Piere

tak úplně stačí, že by to bylo napsané a vyfocené v nějakym spisu o Hoodovi.

Ale kdyby to měl být Roy, tak by to byla dobrá vykrádačka CW. Zabil si mi otce a ted se pomstím, i když jsme byli kamarádi, a nepokecáme si o tom.

9.12.2016 | 15:16:14
Fifipek

Tak jediné co mi dává smysl, je ten žalobce :)

#4 league #6 HellTsuku
9.12.2016 | 16:01:24
league

#3 Fifipek: Po devátém dílu to musí vědět každý Oliver na to příjde sám a jeho identita je prozrazena.

9.12.2016 | 16:04:05
stanley6631

Podľa mňa by to tiež mohol byť Tommy. Nie len preto že by som ho rád videl pod tou maskou a že by to mohol byť zaujímavý zvrat a ak to nedodrbú mohla by to byť konečne dobrá séria po 3. nevydarenej a 4. ktorá bola totálny odpad . Čo ma o tom presviedča je fakt že kým sme nevideli ako bolo jeho telo roztrhané na kusy nemôžeme na 100% povedať že je mŕtvy. Ďalšia vec práve Tommy nesúhlasil s tým čo Oliver robí v prvej sérii a bol z toho dosť znechutený. 3. vec v najnovšej epizóde sa Thea zmienila o Tommym keď boli spolu s Oliverom na tej streche … môže to byť len konšpiračná teória no kľudne by to mohol byť aj malý náznak toho kto sa skrýva pod maskou.

#9 Stardos
9.12.2016 | 16:25:09
9.12.2016 | 16:31:47
Xavik

#6 HellTsuku: Žádný „měl“, je to on. :D

#8 HellTsuku
admin
9.12.2016 | 16:35:32
HellTsuku

#7 Xavik: Pokud to nezmění dle svého tak ano, je to on :)

9.12.2016 | 16:40:16
Stardos

Je to on, však i ten styl mluvy úplně sedí :D
#5 stanley6631: Ta zmínka o Tommym, to mě taky napadlo.

9.12.2016 | 16:42:28
LuKesss7

Podle mě ta zmínka o Tommym je tam kvůli tomu, že se Tommy objevil ve 100. díle. A navíc Tommy to podle mě být nemůže, protože sám v té 100. epizodě řekl Oliverovi, že je hrdina a né vrah. Ale díky tupcovi Barrymu a jeho skvělým výletům v čase je možné úplně všechno… :D Dále bych chtěl dodat, že ta Susan to podle mě taky není, protože se snažila Oliverovi pomoct a né ho dostat do větší deprese než přišel do toho jejího bytu. Ta vodka je důkaz max toho, že ví o jeho minulosti a ví o Bratvě a Kovarovi a nebo je přímo s nima nějak propojená.

9.12.2016 | 17:01:39
Konor123

Klidně bych se nedivil, kdyby to byla ta Susan. Jelikož berou tvůrci hodně inspirace z Nolanového Batmana, kde se ve třetím díle ukázalo, že dítě byla žena a hlavní padouch , tak by to tu mohlo být klidně taky. Navíc to ,že mu pomáhá a je na něj hodná neznamená , že je to kladná postava, stejně tak jako ve Flashovi :D

9.12.2016 | 18:01:17
Ostberg

Malcolm Merlyn to určitě být nemůže ten teď je v týmu s Eobardem a Darhkem ;)

9.12.2016 | 18:06:06
Baltik

Susan se mi od začátku podobá na Isabel Rochev. V jednom z předchozích dílu před Oliverem nejlepší kámoška, ale za zády na něj špínu tahala. Rozhodně jí to nežeru.

9.12.2016 | 18:22:25
league

Prometheus se vyspal s Evelyn to je frajer :D Zajímalo by mě jestli ho Oliver trumfne a vyspí se s Tálií. Jinak arrow už vůbec nenabírá nový začátek v každé sérii někdo ožije! Lazarus pit dokáže zázraky ale aby jen tak ožila Laurel co to dopr… je! Jinak jestli malcom stihl Do Lazarus pit hodit Tommyho tělo. tak by to dávalo smysl. Nevrdte že sára zabila Darka a bude ztoho ještě větší guláš než flaspoint.

#17 Pitrys89
9.12.2016 | 18:50:22
Billy the Kid

stačí se podivat na wikipedia- eng. a na jméno Josh Segarra a tam jsou role- Adrian Chase/Vigilan­te :)

9.12.2016 | 19:25:53
Billy the Kid

a určitě bych ani neřekl že by prometheus byla žena- mohla by být ale to by muselá být hodně namakaná :)

9.12.2016 | 19:27:18
Pitrys89

#14 league: čus hele jesli koukáš na flashe tak to je laurel ze země 3 jako že ten druhý flash a zoom tam jí říkali siréna

9.12.2016 | 19:35:00
Revoemag

Podělaným Flashem to cely posra.. milion Zemí, časový změny a fůra koko.in, kvůli kterejm musíte sledovat všechny seriály. Já přesně kvůli tomu přestal na Flashe koukat. najednou tam má každej speed force , jak debilové. Arrowa mrzačí 3 sezony a teď už tomu dali fakt korunu. Hlavně novým týmem, ve kterým je jediná dobrá postava a to Rory. Curtis je nejvíc tragickej v civilu a o jeho „strážci“ ani nemluvím. Doufal jsem, že prostě zemře a bude klid.

#21 Janyk
9.12.2016 | 21:12:55
bauerj

Pokud je to opravdu Laurel a je naživu, tak za to může Sara, protože v Legendách řekla Darhkovi jak to s ním dopadne a on teďka může postupovat jinak. Jako výsledek bude stejnej a stejně prohraje, ale tu smrt mohl nahrát.

A Susan to podle mě nebude Prometheus a nemyslím si, že s ním spolupracuje. Ta vodka spíš napovídá, že pátrá po Oliverově minulosti a proč byl v Rusku v době, kdy měl být na ostrově – ta připravuje reportáž.

A nevylučoval bych poldu jen protože je „mrtvý“. Předstírat smrt zase není nijak těžké a teď vypadnul z podezřelých a tak to může být i trochu překvapení.

#22 Stardos
9.12.2016 | 22:33:23
Smajdalfcz

#1 Stardos: Podle me je to ta reporterka, protoze kdyz k ni prisel zdrceny Oliver, tak ona mu nalila vodku … a hadejme jaky vyrobce vodky to byl – popiska byla rusky, takze bud o tom neco vi nebo je to ona … Protoze nejaky ten preskok se pry Oliver naucil od nejake baby z ruska :)

9.12.2016 | 23:17:01
Janyk

#18 Revoemag: Je to natočenej komiks, tam je všechno možný, o pos… bych nemuvil.

9.12.2016 | 23:19:21
Stardos

#19 bauerj: A proč jsme viděli jeho únos? :D

10.12.2016 | 0:37:10
Holldir

Ještě nemají na edně titulky a už tu píšou článek obsahující informace z dílu? Jako to je torchu hloupé ne snad? jako neřeknu kdyby tohle napsali poté co udělají titulky, ale takhle brzo…

#25 Toso11
10.12.2016 | 2:49:36
MrNovis

Tommy to určitě nebude. Ve 100 epizodě se sice objevil, ale jenom jako CGI. Na natáčení neměl čas. Dokonce tam byl i easter egg, když mluvili o tom, že pracuje jako doktor v Chicagu, protože zrovna hraje v seriálu Chicago Med :D Takže už můžete všichni přestat spekulovat o tom, že by to mohl být on :D A co jsem tak slyšel, tak ani herec Roye se nemohl na natáčení objevit z důvodu velký vytíženosti.. A Prometheus se zdá být mnohem větší než je herec Roye, takže taky jako možnost, alespoň podle mého odpadá. BTW. Domněnka toho, že je pod maskou ženská se mi ani trošku nezdá.. Zvlášť, když jsme měli možnost vidět jeho postavu. V tom obleku prostě nemůže být ženská. Leda by to byla Katka Kyptová :D

10.12.2016 | 2:53:07
Toso11

po pravde ak by to malo biť ako v star wars force … tak račej to ani nechcem herec tam nesedel na záporáka a skôr pripomínal decko ktorému zobrali hračku … ak to bude tuto podobné no neviem … postava je chlap to je jasné …
#23 Holldir: ja som to napríklad videl na titulky nečakám a je to normálne ten kto robí titulky nemusí nutne robiť aj článok k epizóde

10.12.2016 | 3:27:53
benuty

Prosím označit článek jako SPOILER

#27 Xavik
10.12.2016 | 9:54:06
Xavik

#26 benuty: Už podle nadpisu máš poznat, že pokud jsi neviděl poslední díl, tak si článek nemáš číst.

admin
10.12.2016 | 11:01:24
Harmasan

Někdo si tu stěžuje, že to je spoiler, ale proč do pr**** si to teda čtete ? Může mi to normální člověk vysvětlit ?

10.12.2016 | 11:04:55
Lex Luthor

Stejně myslím,že je to Malcolm Merlyn, on napsal ten vražedný seznam a on také zachránil Evelyn z plynové komory, když se vydával za Green Arrowa v minulém finále. Podle mě zná Evelyn Prometheovu totožnost a proto s ním spolupracuje. Malcolm to mohl naplánovat poté co ho Oliver zbavil jeho pozice Reis All Ghůla, když spojenectví s Darkhem nevyšlo, přišel s novým plánem.

10.12.2016 | 13:25:38
azoxid

Malcolm Merlyn nemá ruku. Nějak se mi nezdá, že by dokázal s umělou pazourou tak svižně střílet lukem, mávat mečem a házet hvězdice. Evelyn Prometheovu totožnost imo nezná, to by jí dávalo jistou moc nad ním a to by si on nedovolil.. Není to ani Tommy, jakkoliv je nepravděpodobný, že by přežil probodnutí drátama a zasypání betonem. Prometheus bude nová postava, kterou neznáme (což btw tvrdím od začátku).

#31 Hed94
10.12.2016 | 14:30:02
Hed94

#30 azoxid: Hlavně doufám, že to opravdu nebude jenom nějaký troll, kterýmu Arrow zabil otce a následně strávil 4 roky nonstop cvičením a plánováním pomsty. Protože to by bylo nehorázně trapný zvlášt k tomu co má Arrow za sebou že jo… Svuj vlastní výcvik na ostrově, pak Malcolma a ligu zabijáků… tak by bylo trapný aby pak bojoval vyrovnanej zápas s někým ,, takovýmhle ,,

To samé ve Flashovi, taky mi vadí jak mu ubíraj na schopnostech… celou první a druhou sezonu se stával rychlejším, porazil Zooma a teď běhá vyrovnaně s ostatníma speedstrama… to nechápu prostě.

10.12.2016 | 16:32:32
AndyBudd

Řekl bych že Oliver viděl Laurel, protože mu Susan nalila tu vodku ve které něco bylo.

10.12.2016 | 18:02:02
lukas14

akonehenvajte sa ten koniec? to akoze zase niekto ozil? ja len dufm ze to je nejaka halucinacia :( lebo to uz je cez hranu!

10.12.2016 | 19:07:59
Stardos

Stejně mě baví, jak všem vadí oživování :D Však je to.jenom podruhé, kdyby to udělali dejme tomu po desáté, tak neřeknu, ale je to podruhé :D A co si budeme nalhávat, byla chyba zabít Laurel

#35 Harmasan
10.12.2016 | 19:44:19
Harmasan

#34 Stardos: Souhlasím s tebou.

10.12.2016 | 20:26:18
DuKey

Mohl by to byt Tommy , za predpokladu ze na olivera zanevrel kvuli smrti Laurel. To by bylo epicky :D

10.12.2016 | 21:01:19
Exie_

Je to sporné. Tvůrci si s námi hrají. Faktem je ,že to vůbec nemusí být Claybornův syn. Využívá identitu ze seznamu někoho jiného. Nemusí to být ani jeho dcera. Uvidíme. Co se týče Laurel. Proč myslíte, že je to Siren? Podle mě je to blbost, protože ta o Oliverovi neví nic a pochybují, že by mu řekla Ollie, ba co víc na její Zemi je Oliver mrtvý. Možná je to způsobeno Flashpointem, nebo to má něco dočinění s vzkazem, který Oliverovi našeptala v nemocnici, ale ve skutečnosti to byl pouhá metafora a úmyslem bylo něco jiného…

11.12.2016 | 2:50:27
Change

Tak či onak, jsou věci, které mi tu nesedí. Nepamatuji si díl kde Arrow zabil Justina Claybournea ale přijde mi, že pokud Arrow zabil Justina Claybournea v první řadě a Arrow v té třetí zemřel… A až ve čtvrté se objevil Green Arrow a to jako jiný strážce… Jak tedy může vědět, že Arrow a Green Arrow jsou ta samá osoba a, že je jí právě Oliver Queen. Podle mého je Prometheus někdo kdo by mohl znát Justina Claybournea ale taky Olivera Queena. Je tu však možnost, že na to přišel sám. Tommy je celkem zajímavá možnost ale, když vezmu v úvahu to, že se na něj zřítil dům a to ještě s kusem železa v hrudi … pochybuji o tom, že by to mohl přežít… a taky potom … Proč? Proč by byl Tommy Prometheus a snažil se dostat Olivera do hrobu?

#46 lukendo
11.12.2016 | 17:00:45
Argenium

Vigilante = Prometheus… to si prostě myslím já, koneckonců Vigilante je dost podobný s1 Oliverovi a co se týče toho nadávání na oživování co tady je… lidi, ani nevíte co se vlastně stalo, ani nevíte jestli to byla halucinace, e1 Laurel která nezemřela (nafingovaná smrt), e2 Laurel, Sara mohla změnit časovou linii, Flashpoint,… nevím kde je problém, jestli to odvypráví dobře

#40 Revoemag
11.12.2016 | 19:24:55
Revoemag

#39 Argenium: Nekoukám na LoT, ale možnost by byla, že se Sara vrátila do minulosti a od tama odvezla Laurel do Oliverovi přítomnosti :-D Né že bych tomu fandil :-D

#43 Nichego
11.12.2016 | 19:45:34
Revoemag

Nejvíc by se mi asi líbilo, kdyby byl Prometheus pro Olivera něco jako Darkh pro Rase. Nenáviděl by ho, protože se nestal nástupcem Rase on. Aspoň by to pěkně vysvětlilo, jak se naučil všemu tomu zacházení se zbraněma. Historka mrtvej otec=4 roky se učím bojovat je dost tupá.

11.12.2016 | 20:03:46
Holldir

No když nad tím tak přemýšlím…ty flashbacky z doby první serie jsou zcela zanedbatelné a irelevantní protože to bylo jen pro zmatení diváka. Prometheus je někdo kdo se učil od bratvy jak Oliver řekl. Fakt, že tam ta sviňucha měla ruský pití akorád má něco naznačit. Třeba s ním spolupracuje a třeba je sama z ruska kdo ví. Ale jak jsem říkal dříve nemyslím si, že by to byl někdo známej. Přkvapení podle mě žádný nebude co se týče promethea

12.12.2016 | 4:05:27
Nichego

#40 Revoemag: Tohle určitě ne, na LoT koukám a i když nad záchranou Laurel Sara přemejšlela, tak jí došlo, že je to blbost, takže o nějakým zásahu do časový osy ze strany Sary nemůže být řeč :-)

12.12.2016 | 20:55:05
Arry

Dle mého je to Susan Williams, sice jen podle věci že je měla oba s Prometheem učit jedna a ta samá žena a to z Ruska a Susan měla vodku přímo z Ruska, vím je to jen střela do prázdna ale myslím že je to asi jediná stopa co byla ukázána.

18.12.2016 | 22:15:48
Revoemag

Ještě by to mohl být syn Rase. Z té rodiny, kterou opustil, když se měl stát Rasem.

21.12.2016 | 18:11:31
lukendo

#38 Change: to ze GA by i Arrow mohla rict Prometheovi Evelyn. Zrejme jim to Oliver řekl, když jim ukázal seznam. Třeba.

30.12.2016 | 10:21:44
Joker001

Podle mě Prometheus nemusí být nutně příbuzný nebo propojený s Justin Clayburnem, už z šestého dílu jsme se dozvěděli že nejspíš pracuje na policejní stanici. A jelikož dva nejpravděpodobnější kandidáty tvůrci vyřadili Detektiv Lenc a Billyho. Tudíš ten co se objeví jako nový detektiv nebo se začne objevovat bude nejspíš Prometheus.

2.2.2017 | 0:05:06
Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se !

Stav překladu

Epizoda S06E01: Fallout

cz100%
DOKONČENO
en100%
DOKONČENO

Překlad: CWzone.cz

Překlad sedí na verze Arrow:

  • … S06E01 HDTV x264-LOL
  • … S06E01 720p HDTV X264-DIMENSION
  • … S06E01 1080p WEB-DL

Po zhlédnutí epizody nezapomeňte díl ohodnotit. Vyjádřit svůj názor k tomuto dílu můžete v tomto fóru.

Podpoř nás ve finále Křišťálové lupy

Constantine se dočká pokračování, až Edna letos vyhraje lupu 

Podpoř nás ve finále Křišťálové lupy 2017 v kategoriích Zájmové weby a Cena popularity.

Hlasuj pro Ednu!

Reklama

Co nás čeká a nemine

Co nás čeká v 1. - 3. díle?

Co nás čeká v 1. - 3. díle?

Dlouho očekávaný cliffhanger bude konečně vyřešen. Oliver se bude snažit starat o svého syna a Dinah se naplno ujme role Black Canary.

Nejlepší epizody šesté série

Sezóna 6

Nejoblíbenější postavy

Narozeniny

Hlídejte si nás