Gotham Čtvrtá série Gothamu očima redaktorů Edny

Čtvrtá série Gothamu očima redaktorů Edny

Čtvrtá série Gothamu očima redaktorů Edny

Jak se nám líbila čtvrtá řada komiksového Gothamu? Přečtěte si hodnocení několika našich redaktorů, kteří si předposlední sezónu vesměs hodně užili.

22 0
13.6.2018

@KevSpa

Tvůrcům nedochází dech ani ve čtvrté řadě a od samého začátku to neskutečně rozjíždějí. Na scéně se objevují noví záporáci, ať už je to nápadně zvrácený Pyg, nenápadně zvrácená Sofia Falcone či navrátivší se šílený Jerome Valeska. S ním je spojen jeden z největších zvratů čtvrté série a samozřejmě očekávané zrození Jokera, jehož jméno ovšem v seriálu nikdy nezazní. Při sledování Gothamu si divák dávno zvykl na to, že je to občas hotový blázinec a byť je toho šílenství v některých dílech už přece jen moc, tvůrcům se stále daří balancovat na té tenké hraně příčetnosti, aniž by seriál spadl do parodie, což při řadě záměrně komických scén hrozí. Postavy opět prošly nějakým tím vývojem. S Brucem Waynem po část sezóny pěkně cloumala puberta i vnitřní boj, zda se stát ochráncem Gothamu. Harvey Bullock trochu nezvládal, což vedlo k tomu, že se Jim Gordon konečně stal policejním kapitánem. Finále bylo opět úchvatné, ale vůbec mě netěší, že budeme čekat na poslední sérii až do příštího roku. A netěší mě ani fakt, že se s Gothamem budeme muset nadobro rozloučit.

@DarthRevan

Čtvrtá série Gothamu začala vlažně a nudně, postupně však přerostla v prozatímní vrchol celého seriálu. Na rozdíl od svých předchůdkyň se totiž vyvarovala dlouhých a nudných dějových linek a nebála se přijít s něčím originálnějším a svižnějším. Konečně jsme se i posunuli kupředu a zbavili se některých vyloženě špatných postav. Tvůrci se nebáli ve velkém odkazovat na komiksovou tvorbu a nakonec přišli s parádním cliffhangerem navozujícím atmosféru podobnou Snyderovu dílu. Pohled na Jamese Gordona stojícího v klasickém postoji u světelného signálu byl krásnou tečkou za povedenou podívanou. Možná mohl být i koncem celého seriálu, neboť tato scéna vyloženě vybízela k zakončení, ovšem FOX se rozhodl pokračovat. Příští řada to tedy bude mít hodně těžké, rozhodně je co překonávat.


@Lucifrid

Gotham je od své druhé řady jednou velkou jízdou, která kombinuje přesně takový mix akce a hlášek, že divák vždy epizodu zhltne a napjatě očekává tu další. Perfektně vykreslené postavy, které scenáristé neváhají zabít a zase oživit, jsou jednou z největších deviz seriálu. Tučňák pobaví v každé scéně, nejvíc však když hysterčí. Alfred by si zasloužil samostatný seriál (my o vlku, škoda jen, že si neužijeme více Seana Pertweeho). Jim si letos taky prošel zajímavou proměnou a když slyším jeho batmanovský chraplák, můžu se vždy potrhat. Harvey je zdrojem nikdy nekončícího proudu hlášek a překonává ho snad jen Victor Zsasz, který by si zasloužil mnohem víc prostoru. Čtvrtá řada opět přinesla přesně to, co jsem čekala – skvělou zábavu, pár nových zajímavých postav, pár ikonických momentů (hlavně závěr finále) a hlavně neustále se dopředu sunoucí děj. Kdepak, u Gothamu se nudit nebudete. Jeho jediným mínusem je, že se další, bohužel poslední, řady dočkáme až příští rok na jaře.

@gongis

Čtvrtá série Gothamu je za námi a je třeba zhodnotit, zda si seriál stále drží svoji kvalitu, nebo jestli nastal čas k důstojnému zakončení. Jsem v tomto ohledu hodně na rozpacích. Začátek sezóny byl skvěle našlápnutý příchodem Sofie Falconeové a Pyga, jejichž příběh ovládl celou první polovinu série a do velké míry rozvíjel i osudy hlavních postav v podobě Jamese Gordona a Harveyho Bullocka. Druhá polovina mi naopak přišla rozvleklá, na mnoho postav se zapomnělo a rozvoj jiných se poněkud zastavil. Až s opětovným příchodem Jeroma Valesky na scénu začal být děj opět živý a pro diváka poutavý. Dějová linka, která se točila okolo Ra's al Ghula, Barbary a Bruce Waynea mi už přišla mírně přitažená za vlasy, dokonce bych ji popsal jako nezábavnou a pro příběh zbytečnou. Ra'sův návrat v podstatě hodil do koše celý Brucův vývoj po Ra'sově smrti a nastalo pouze kolečko, kde se toto téma ždímalo stejným způsobem jako v předchozí řadě. Závěr série byl proto milým překvapením s odkazy na nolanovskou trilogii a dobrým základem pro ohlášenou zkrácenou řadu. Tento způsob mi přijde k zakončení seriálu adekvátní. A jaké mé tužby a naděje se po zhlédnutí čtvrté série vyplnily? Bruce sice ještě mutovat nezačal, ale kapitánu Gordonovi narostl knírek alespoň v jednom díle. To mi bohatě stačí.

@Kubc6a

Většinou se stává, že komiksovým seriálům po čtyřech letech dochází dech, ale Gotham předvedl úplný opak. Děj nabral v každé epizodě na takových obrátkách, že jsem si všechny odkazy na komiksy a vývoj na tolika frontách nestíhal užívat. Zpráva o konci této pecky mě tedy hodně zklamala. Nejvíce bych chtěl pochválit Camerona Monaghana, který perfektně ztvárnil Jokera tak, jak si představuju. Tímto dostal Gotham úplně nový rozměr a ono perfektní finálové vyvrcholení by mi klidně sedělo na rozloučení s celým seriálem. Letošní padouchové jsou vážně špičkoví a Pyg po boku Ivy by byla pořádně vražedná kombinace. Největším zklamáním byl pro mě příběh Lee a Eda, kteří v doprovodu Gordona představovali pouhou výplň. Ten chlap je jako šváb, přežije nemožné a ani krvežíznivá a pomstychtivá Sofia s výborným potenciálem nemá šanci přetvořit gothamskou smetánku ke svému obrazu. Už se těším, co nám předvede poslední kapitola.

A jak se líbila čtvrtá série Gothamu vám? Podělte se o své dojmy v komentářích.

Foto: FOX

Diskuze /6

realm

Za mě super série. Dobré zápletky, bavil jsem se, bylo to i hezky svižné. I postavy byly opět skvělé, klasicky Alfred (Sean Pertwee hraje fakt skvěle), Bruce prošel dobrou proměnou atd. Ten závěr mi přišel spíše, že se počítalo, že tím seriál skončí, ale rozhodně se těším na poslední řadu, škoda, že budeme tak dlouho čekat. Spokojenost velká, hodně mě bavil i Pyg, Harvey klasicky, ale například i Ivy byla fajn. „Joker“ se taky povedl a vnesl svěží vítr do Gothamu. No seriál mi bude chybět.

13.6.2018 | 11:05:35
Lex Luthor

Gotham je super. Arrowverse mu nesahá ani po kotníky.

#4 VERY17
13.6.2018 | 14:15:44
Wolfinator1

Co postava to skvost jak herecky tak charakterově. Svět Batmana má štěstí na kvalitní, zajímavý záporáky. A Celkové pojetí a atmosféra seriálu jsou naprosto úžasný. Jak bylo řečeno třeba Arrow a Flash jsou daleko za ním ( a přestal jsem je sledovat Arrow po 3 serii a Flash po 1 )

15.6.2018 | 21:21:44
VERY17

#2 Lex Luthor: Naprostý souhlas

4.11.2018 | 11:26:58
Animka

Kdo mi pije krev je od začátku Bruce Wayne. Rozmazlený parchant, který neví, co chce, hlavně si prosadit svoje, i když to stojí za…starou belu. Neposlouchá nikoho, hlavně ne Alfréda, divím se, že komorník od toho parchanta už dávno neodešel. Herec, co hraje Bruce, je slabý, nelíbí se mi, hrát neumí…špatná volba.

25.2.2019 | 20:12:30
Animka

Seriál je jinak fakt hodně dobrý, jsem závislák, ale užívám si pouze když jsou díly v původním znění s titulky. Český dabing je mimořádně slabý a kazí celkový dojem. Pokud už ho musím sledovat, z důvodu nedostupného dílu v angličtině, trpím, je to fakt bída. Kdo ten č.dabing dělá? Lidi z ulice bez jakékoli herecké zkušenosti a vzdělání? Podobně špatně dabuje snad jen Lucie Vondráčková…

25.2.2019 | 20:18:28
Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se !

Stav překladu

Epizoda S05E12: The Beginning...

cz100%
DOKONČENO

Titulky připravují: @gongis, @Maty9, @MadyDollar, @Lucifrid, @KevSpa

Sedí na verze: TBS, NF, ION10, CRAVERS

Epizodu nezapomeňte ohodnotit.

Ohodnoťte seriál Gotham

PODPOŘTE PŘEKLADATELE

Chcete-li podpořit překladatele Gothamu a poděkovat jim za jejich práci na titulcích, můžete tak učinit zde. Moc vám děkujeme. PayPal máme společný, takže pokud nám dáte vědět, za který seriál přispíváte, budeme vám vděční.

Postřehy a teorie

Postřehy: Pět nezodpovězených otázek z finále

Postřehy: Pět nezodpovězených otázek z finále

Seriál Gotham se s námi rozloučil závěrečnou epizodou nazvanou The Beginning… Následující poslední postřehy se zaměří na nevyřešené otázky i na pár trefných komiksových referencí.

Reklama

Kvíz

Velký kvíz k seriálu Gotham

Velký kvíz k seriálu Gotham

Už jsou to dva týdny, co nás opustil jeden z nejvýznamnějších komiksových seriálů posledních let. Proto je načase, abychom naposledy zavzpomínali na uplynulé roky. Zkuste si náš kvíz mapující všech pět sezón seriálu a dejte nám vědět, jak jste dopadli.

Reklama

Nejoblíbenější postavy

Trailer k finále

Thumbnail Play icon

Narozeniny herců

Hlídejte si nás