Star Wars (Hvězdné války)
93/100 - 70×

Star Wars(Hvězdné války)

Kdysi dávno v předaleké galaxii… Touto legendární větou odstartovaly v roce 1977 Star Wars, jeden velký fenomén, který přetrvává doteď. Star Wars je příběh ve vzdálené Galaxii, kde spolu soupeří síly temných Sithů s dobromyslnými Jedii. Kdo zvítězí v galaktických bitvách? Spravedlivá republika, nebo lstivé Impérium?

USA | 1977 | Vysílá se
vysílání
11 sezón | | 120 minut
žánr
Akční, Dobrodružný, Fantasy
hrají
Laura Dern (Amilyn Holdo), James Earl Jones (Anakin Skywalker), Domhnall Gleeson (Armitage Hux), Jaime King (Aurra Sing), Shirley Henderson (Babu Frik), Jimmy Smits (Bail Organa), Wen Jiang (Baze Malbus), Bill Hader (BB-8), Bonnie Piesse (Beru Lars), Garrick Hagon (Biggs Darklighter), Nick Kellington (Bistan), Jeremy Bulloch (Boba Fett), Riz Ahmed (Bodhi Rook), Mark Hamill (Boolio), Anthony Daniels (C-3PO)

Luke Skywalker

Luke Skywalker

Luke Skywalker nikdy nepoznal své pravé rodiče. Vyrůstal na písečné planetě Tatooine a jeho snem bylo cestovat po galaxii. Z mladého farmáře se však stal mistr Jedi, ochránce míru v galaxii.

Sezóny 7
1977 - 2019

Narození

Lukovo narození se nese ruku v ruce s rozpadem Galaktické republiky, zároveň se s ním ale pro celou galaxii rodí i nová naděje. Jeho matka Padmé umírá na porodním sále a Luke je následně je odloučen od své sestry. Obi-Wan, přítel jeho otce, jej poté ukryje na Tatooine k jeho strýčkovi, který se ho ujme a přijme jej za vlastního.

Vstříc záchraně galaxie

Jednoho dne dorazí k sídlu Lukova strýce obchodníci se šrotem Jawové. Luke spolu se strýcem vybírají nové droidy, kterými jsou C-3PO a R2-D2. Luke ovšem netuší, že droidi patří Povstalcům, kteří bojují proti Impériu. Při čištění R2 nachází Luke zprávu od princezny Leiy. Luke odstraní R2 omezovač s domněním, že mu ukáže celou zprávu. Když pak nechá oba droidy o samotě, R2 uprchne.

Spolu s 3PO se Luke vydává R2 najít. Právě díky tomu ale padne do léčky Tuskenů, písečných lidí. V nejhorším ale přichází podivín Ben Kenobi, který písečné lidi vystraší. Ben odvádí Luka spolu s droidy k sobě domů a vypráví mu o jeho otci. Luke dostává od Bena světelný meč a také se konečně dočká zprávy od R2. Princeznu ale zachránit nemůže, strýček by mu to nedovolil. Jakmile ale zjistí, že jeho strýc i teta byli zabiti vojáky Impéria a jeho život na Tatooinu už proto nemá budoucnost, vydává se s Obi-Wanem do Mos Eysley získat loď a pilota.

Se svým pilotem se mají setkat v kantýně, kde je Luke napaden místními bandity. Obi-Wan je nucen použít světelný meč a Luka zachrání. Piloty jsou Han Solo a jeho věrný společník Žvejkal. Při pokusu o odlet z Tatooine jsou napadeni Impériem, které je však nestihne polapit.

Cestou na Alderaan, domovskou planetu princezny Leii, je Luke cvičen v boji se světelným mečem. Místo Alderaanu ale naráží do roje asteroidů, ze kterých se vyklubou trosky zničené planety. Hanova loď je tažným paprskem vtažena do nejmodernější stanice Impéria Hvězdy smrti, kde se dozví, že je zde vězněna i princezna. Obi-Wan se vydává vypnout štíty, které je drží uvnitř, a Luke s Hanem a Žvejkem se vydávají zachránit princeznu. Při útěku Obi-Wan umírá při souboji s temným Darth Vaderem, princeznu však posádka dostane do bezpečí.

Luke se přidává k Povstání a spolu s eskadrou stíhaček typu X-Wing letí zničit Hvězdu smrti. Luke nakonec zůstane jako poslední a za pomocí Síly se mu podaří stanici zničit. Spolu s Hanem a Žvejkem se pak stává hrdinou povstání.

Vstříc svému osudu

Povstalci se přesunuli na planetu Hoth, kde se Luke stará o průzkum a je lapen sněžným mužem – Wampou. Za pomocí světelného meče se dostává pryč a je zachráněn Hanem. Impérium ale Povstalce nachází, jsou tedy nuceni uprchnout. Lukovi se zjeví Obi-Wan, který po své smrti splynul se Sílou, a který ho nasměruje na planetu Dagobah, kde se má setkat s velkým válečníkem Yodou.

Luke přistává v bažině a jeho loď v ní uvízne. Spolu s R2 hledají Yodu a potkávají malého zeleného podivína. Luke nevěří vlastním uším, když se dozví, že onen malý stařec je Yoda. Ten začne Luka cvičit v umění Jediů. V jedné ze zkoušek musí Luke čelit vlastnímu strachu. Když cítí, že jsou jeho přátelé v ohrožení, vydává se jim na pomoc, a to i přes Yodova a Obi-Wanova varování.

Na planetě Bespin, kde se jeho přátelé ukryli, se utkává s Darth Vaderem, který mu během jejich souboje se světelnými meči odhalí, že je jeho otcem. Vader připraví Luka o ruku a jeho přítele Hana prodá Boba Fettovi. Luke dostává novou mechanickou ruku a je připraven Hana osvobodit.

Návrat Jediho

Han je vězněn v paláci gangstera Jabby. Luke tam prvně vysílá droidy R2 a 3PO, aby jednali o výkupném. Když neuspějí ani Žvejkal s Leiou, vydává se Luke za Jabbou osobně. Jabba se Lukovi pouze vysměje a vhodí jej do doupěte příšery Rancora. Luke Rancora zabije a tak je spolu s Hanem vezen na popravu do Sarlaccovy propasti. Luke dá pokyn R2 a dostává od něj světelný meč, s jehož pomocí osvobodí své přátele a spolu s nimi zničí Jabbovu loď.

Luke se vrací za Yodou, který mu řekne, že musí zabít svého otce, přičemž se od Obi-Wana také dozvídá, že Leia je jeho sestra. Spolu s dalšími povstalci pak podniknou tajný vpád na měsíc Endor, kde se generuje ochranný štít pro novou Hvězdu smrti, na kterou plánuje flotila Povstalecké aliance masivní útok. Na Endoru se spřátelí s domorodými Ewoky, kteří jsou ochotni jim pomoci. Aby Luke neohrozil misi, dobrovolně se vydává svému otci, který jej odváží za císařem.

Luke čeká na pravou chvíli a tlačí na otce, ve kterém chce probudit dobro. Společně poráží císaře, otec však umírá. Luke mu dopřeje poslední přání. Sundá mu masku, aby jej mohl vidět vlastníma očima. Otcovo tělo pak spálí na Endoru a zúčastňuje se vítězných slavností po porážce císaře a zničení druhé Hvězdy smrti.

Mistr v exilu

Občanská válka nad Impériem byla vyhrána, Luke splnil přání mistra Yody a začal vyučovat novou generaci rytířů Jedi. Jeden z jeho studentů ale přešel k temné straně a akademii vyvraždil. Luke vyrazil do exilu a jako jedinou stopu zanechal mapu. Část ukryl do svého droida R2-D2 a druhou dal do úschovy k věrnému příteli Lor San Tekkovi. Luke vyrazil hledat první chrám Jedi a nakonec se usadil na planetě Ahch-To. Zde jej po několika letech nalezla Rey, která mu předala jeho ztracený meč.

FOTO: Lucasfilm, The Walt Disney Company

Hodnocení

Chceš taky hodnotit? Registruj se nebo se !
SUFORAYSIS

Moje PRVNÍ oblíbená postava z HVĚZNÍCH VÁLEK........­..protože ostatní jsem si stěží pamatoval. Nikdy bych si nepřál a ani si nedovedl představit kdyby ho hrál někdo jinej než MARK HAMILL.......­............. Je to skvělej JEDI kterej se mi líbyl ve všech EPIZODÁCH staré i SEQUELOVÉ trilogie, knihách jako třeba TEMNÁ SÍLA NA VZESTUPU, VIZE BUDOUCNOCTI a samozřejmě nejlepší knižní série NOVÝ ŘÁD JEDI.......kde byla jeho POSTAVA HRDINY TOTÁLNĚ MAXIMÁLNÍ....­.......... za to velký DÍKY LUKU SKYWALKERE...­...!!!!!!....­........ :-) :-) :-) a PROMIŇ že když jsem hrál JEDI OUTCAST..........a rozsekal jsem tě na půlky tak jsem se tomu VŽDICKY SMÁL.........­............. :-) :-) :-) Jo a taky se rád dívám na DVĚ SLUNCE TATOOINU.....­.............­............

11.7.2022 | 16:48:12
VampKošilka

Sympaták každým porem. Kdysi moje platonická láska, dnes fajnový a přímo ukázkový hrdina.

1.4.2016 | 17:31:50

Nejoblíbenější postavy

Reklama

Co se aktuálně děje

Adam Driver: Vykoupení Bena Sola nemělo nastat, změna nastala až v průběhu natáčení

Adam Driver: Vykoupení Bena Sola nemělo nastat, změna nastala až v průběhu natáčení

Ben Solo se v závěru sequelové trilogie dočkal pohádkového vykoupení a polibku na cestu do jedijského nebíčka. Nicméně prvotní plán byl úplně jiný. A neměl ho jen Colin Trevorrow, ale dokonce i J. J. Abrams. Kylo Ren se neměl vykoupit a naopak měl upevňovat svou pozici na temné straně Síly.

Zajímavosti

Herečka Padmé Amidaly odmítá, že by George Lucas natočil alternativní konec Epizody III

Herečka Padmé Amidaly odmítá, že by George Lucas natočil alternativní konec Epizody III

Je libo alternativní konec, kde Anakin porazí Obi-Wana, svrhne císaře a bude vládnout Impériu on? Nebo ještě ujetější konec, kdy Padmé Amidala se postaví svému manželovi a připraví ho o život? Natočila se někdy takováto scéna pro Epizodu III, nebo jde jen o fámy fanoušků?

Plakát

Plakát

Narozeniny herců

Filtr seriálů
Reklama