The Strain Postřehy a teorie k seriálu a Strigoiovi

Postřehy a teorie k seriálu a Strigoiovi

Postřehy a teorie k seriálu a Strigoiovi

Již skoro polovina první série seriálu The Strain je za námi. Pojďme si společně zrekapitulovat několik důležitých momentů a popřemýšlet o tom, co nás nejspíše čeká v epizodách následujících. (UPOZORNĚNÍ: Článek může obsahovat knižní spoilery.)


2 0
15.8.2014

O Sardustově holi

Podle prastaré legendy měl Josef Sardu kvůli své výšce hůl, jejíž rukojeť byla ve tvaru vlčí hlavy (vlk byl znakem jeho rodu). Tu samou hůl má v současnosti i Abraham Setrakian a dokonce hned v druhé epizodě bylo odhaleno, že se skutečně jedná o Sardustovu hůl. Čtenáři knižní předlohy jistě vědí, že se Josef Sardu ztratil při lovu v lesích (viz legenda) i s holí. Otázkou tak zůstává, jak se tato zbraň dostala do Abrahamových rukou. Nejrozumnějším vysvětlením je tavírna stříbra v koncentračním táboře v Polsku, kde byl Setrakian roku 1944 zavřen (viz. pátá epizoda). Zřejmě zde na hůl narazil, a jelikož v té době již viděl na vlastní oči stvůru z povídaček babí, která mu právě mimo jiné vyprávěla i o té holi, a o tom, že pomocí ní lze zabít Mistra (nebo Strigoia). Setrakian ji zřejmě v tavírně „ukradl“ a po válce si ji ponechal, protože věděl, že se Mistr jednoho dne vrátí.

O stříbře a zaříkadle

Nyní, v největší nouzi, tedy využívá Abraham svou hůl na zabíjení nakažených. Vždy, když seká upírovi hlavu zvolá Mea fredoneaza de argint., což volně přeloženo z rumunštiny znamená Můj meč zpívá stříbrem. Tato věta také vysvětluje, proč Setrakian v pilotní epizodě prohlásil, že dobrého stříbra není nikdy dost.


Nové poznatky o upírech a zatmění

Kromě již zmíněných informací jsme se také v páté epizodě s názvem Runaways dozvěděli, že pokud je dotyčný nakažený upířím virem, jeho odraz se ve stříbrném zrcátku chvěje. Také bylo potvrzeno, že upírům vadí sluneční světlo (viz. scéna v podzemí), a tak by se mohlo zdát, že alespoň přes den mohou být obyvatelé New Yorku klidní, je však třeba nezapomínat, že v traileru na šestou epizodu je vidět, že se blíží zatmění.

Diskuze /5

Moor8

Krátké zatmění by nic moc neznamenalo, takže upíři musí mít nějaký plán, jak ho udělat stálým. Na druhou stranu to zatmění bude jen lokální a pokud by upíři ovládli celé území pod zatměním, tak to pak armáda srovná atomovkou. Pokud by bylo globální, tak bez světla zahyne všechno ostatní a pak i upíři hlady. Jsem tedy zvědav, jak z toho vybruslí :D

15.8.2014 | 22:41:13
Tomces

a hlavně proč čekat na zatmění? už jsou několik dní potažmo nocí schovaní v kanálech, tak přece stačí si počkat do večera a v klidu během noci vzít celej new york pěkně od podlahy :D

16.8.2014 | 13:09:43
anushka

Problém je v tom, že tady se seriál a kniha trochu rozcházejí. V knize je zatmění hned ze začátku příběhu a posloužilo vlastně k tomu, aby Mistr mohl přenést nepozorovaně svou rakev do té dodávky. A v podstatě to bylo takové znamení začátku konce, jak se říká. Nevím, co se zatměním plánují udělat scénáristy, když je příběh už v plném proudu :)

#4 Damon_CZ
webmaster
16.8.2014 | 17:52:50
Damon_CZ

#3 anushka: já bych řek že nejspíš nic, spíš se soustředí na ty potvory samotný a nějaké zatmění do toho nebudou motat :D

#5 TheDarkKnight
17.8.2014 | 17:12:50
TheDarkKnight

Zatmění bude určitě, na oficiálním twitteru seriálu o tom i psali. :) #4 Damon_CZ:

17.8.2014 | 17:41:07
Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se !

Podpoř nás ve finále Křišťálové lupy

Staň se členem našeho kultu. Hlasuj pro Ednu.

Podpoř nás ve finále Křišťálové lupy 2017 v kategoriích Zájmové weby a Cena popularity.

Hlasuj pro Ednu!

Kniha vs. seriál

Pár závěrečných slov o seriálu The Strain

Pár závěrečných slov o seriálu The Strain

Seriál The Strain je u konce. Celé čtyři roky nás bavil svou porcí akce. Fandili jsme Setrakianovi a jeho bandě a naopak si přáli, aby toho hajzlíka Zacka už konečně někdo oddělal. Pojďme si v tomto článku připomenout několik zásadních okamžiků seriálu.

Reklama

Svět se změnil

Svět se změnil

Citáty

Citáty

Stav překladu

Epizoda S04E10: The Last Stand

cz100%
DOKONČENO
en100%
DOKONČENO

Seriál The Strain pro vás překládají @Hendorn, @Blahar a @Janel.

Překlad na verzi: The Strain S04E09 HDTV x264 FLEET

Sledujte si nás