The Walking Dead (Živí mrtví)
92/100 - 1 086×

The Walking Dead(Živí mrtví)

Epidemie změnila drtivou většinu lidstva ve věčně hladové zombie. Malé skupiny přeživších se snaží najít mezi ruinami nový život, nebo si alespoň udržet ten nynější. Do tohoto světa se z kómy probouzí nicnetušící bývalý zástupce šerifa Rick Grimes. Jak dlouho asi může přežít?

USA | 2010 | Poslední sezóna
vysílání
11 sezón | AMC | 43 minut
žánr
Akční, Hororový, Katastrofický
hrají
Norman Reedus (Daryl Dixon), Melissa McBride (Carol Peletier), Andrew Lincoln (Rick Grimes), Lauren Cohan (Maggie Greene), Danai Gurira (Michonne Hawthorne), Christian Serratos (Rosita Espinosa), Cailey Fleming (Judith Grimes), Chandler Riggs (Carl Grimes), Josh McDermitt (Eugene Porter), Seth Gilliam (Gabriel Stokes), Steven Yeun (Glenn Rhee), Ross Marquand (Aaron), Jeffrey Dean Morgan (Negan Smith), Alanna Masterson (Tara Chambler), Sonequa Martin-Green (Sasha Williams)

Časová osa univerza The Walking Dead

Časová osa univerza The Walking Dead

Do univerza The Walking Dead nám přibývají nové seriály, a ty se odehrávají v různých časových obdobích, proto v časové ose nastává zmatek. V tomhle článku jsme se v tom pokusili udělat nějaký pořádek.

16 0
17.9.2022

Poznámka 1: Mějte na paměti, že se jedná o pouhé odhady, ovšem založené na pečlivém propočítávání. Jenom ve vzácných případech totiž víme, kdy se daná epizoda odehrávala, nebo jak velký byl časový skok mezi epizodami. Tento článek obsahuje zaokrouhlené údaje na roky a měsíce. Každé políčko v kalendáři představuje jeden kalendářní měsíc. Pokud chcete ještě podrobnější časovou osu rozepsanou na jednotlivé dny, doporučujeme tenhle odkaz.

Poznámka 2: U časové osy nesmíte hledět na stáří herců, protože běh času v seriálu neodpovídá realitě, takže i když se kupříkladu sedmá a osmá série The Walking Dead natáčely v rozmezí dvou let, v seriálu během nich přešly jenom tři týdny. Proto třeba herec Chandler Riggs během natáčení seriálu zestárl o osm let, zatímco jeho postava Carla Grimese pouze o dva roky. Také nesmíte brát v potaz okolní přírodu. Natáčení v zimě je náročné v mnohých ohledech, a proto se tomu tvůrci snažili co nejvíc vyhnout. Proto se seriál natáčel od jara do podzimu, a tak to někdy v seriálu může vypadat, že je léto, i když je podle časové osy právě leden.


Rok 2010

Apokalypsa začala koncem srpna 2010. Rick Grimes byl postřelen, Nick Clark se probral a našel svou přítelkyni proměněnou v chodce, Lucille byla na vyšetření, kde zjistila, že má rakovinu. V této době se také odehrává epizoda o Gině a Blair ze seriálu Tales of the Walking Dead a také minisérie Flight 462 a Dead in the Water sledující letadlo a ponorku ze seriálu Fear the Walking Dead.

Zatímco Rick Grimes ležel v kómatu, skupina z Fearu se snažila přežít kolaps Los Angeles, než přišla armáda. Po týdnu bylo rozhodnuto o provedení operace „kobalt“, která měla zlikvidovat velká města. Zatímco skupina z Fearu uprchla na moře, odkud sledovali bombardování Los Angeles, Lori, Shane a Carol již byli u Atlanty, kde byli svědky toho samého. Posádka ponorky USS Pennsylvania dostala rozkaz k atomovému útoku na Chicago, ale vzbouřila se. K těmto událostem došlo začátkem září. Během zbytku měsíce se posádka Strandovy jachty Abigail dostala na statek jeho přítele, kde se poté jejich cesty rozešli. Zatímco Travis putoval s Chrisem, Madison se snažila udržet hotel Rosarito a Nick našel La Colonii u Tijuany. Finále druhé série Fearu se odehrává na konci září.

Během října se odehrává třetí série Fearu, která sleduje dění na Ottově ranči. Mezitím Dee (Alfa) zabije svého manžela Franka a Daniel Salazar narazí na Lolu a její lidi. Koncem října se po dvou měsících probouzí Rick z kómatu. Celá první série The Walking Dead od tohoto okamžiku až po CDC uběhne za pouhých šest dnů. Tou dobou se postavy z Fearu přesunuli z ranče na přehradu. Od tvůrců pak máme potvrzeno, že k výbuchu CDC na konci první série The Walking Dead došlo ve stejný den, jako k výbuchu přehrady na konci třetí série Fearu.

Zatímco ve Fearu nás poté čekal delší časový skok, postavy z původního seriálu dorazili koncem října na Hershelovu farmu, kde se odehrávala druhá série The Walking Dead. Ta se pak odehrává během dvou týdnů a končí v polovině listopadu.

Rok 2011

První měsíce roku 2011 trávili Negan a Lucille ve svém krytu, než jim koncem března došla chemoterapie a Negan se vydal hledat další. Našel ji až po šesti týdnech v květnu, ale to už pro Lucille bylo pozdě.

V polovině června naše skupina po sedmi měsících na cestách nalezla věznici a zabydlela se v ní, zatímco Andrea s Michonne dorazily do Woodbury. Lori zemřela, Merle unesl Glenna a Maggie a Rick se je vydal zachránit. Po útěku z Woodbury nalezli ve věznici Tyreeseho skupinu. Andrea se vydala do věznice, Rick navštívil Morgana a pak se sešel s Guvernérem, to všechno se odehrálo během dvou týdnů od nalezení věznice do konce měsíce.

V prvních červencových dnech Guvernér zaútočí na věznici, ale je poražen, zatímco Morgan naráží na Eastmana a ten se ho snaží napravit. Během srpna naše skupina začíná pěstovat plodiny ve věznici a přijímat nové lidi, zatímco Guvernér vypálil Woodbury a Eastman začal Morgana učit aikido.

Někdy během druhé poloviny roku (nevíme, kdy přesně) narazil Guvernér na Taru a její rodinu, a později se připojili k Martinezovi a jeho skupině, zatímco Madison nalezla Nicka, Stranda, Aliciu a Lucianu a objevili stadion. Začátkem října vidíme Joea v jeho bunkru, který opustil koncem listopadu, kdy jsme ho s Evie viděli naposledy (jejich cesta trvala asi týden). Někdy koncem roku pak Daryl do věznice přijal Boba Stookeyho.

Rok 2012

Rok 2012 byl pro naše postavy opravdu nabitý. Po šesti měsících od konce třetí řady The Walking Dead začíná čtvrtá série, a to na konci ledna. Od jejího začátku a zápletky s chřipkou až do pádu věznice uběhne jenom pár dnů. Skupina se rozdělí, přičemž Glenn narazí na Taru a pak na Abrahamovu skupinu. Během prvních únorových dnů se postupně všichni dostanou do Terminu, pak objeví Gabriela a poté hned zamíří do Atlanty zachránit Beth, zatímco Abraham zjišťuje, že mu Eugene lhal. Po smrti Beth uběhly dva týdny, než skupina dorazila do Noahovy komunity, kde zemřel Tyreese. Pak se rozhodli pokračovat do Washingtonu D.C. Mezitím umřel Eastman a Morgan se vydal na cestu.

Na začátku března pak narazili na Aarona, který je zavedl do Alexandrie. Tam strávili dva týdny do konce páté série, než je našel Morgan. Pak se museli vypořádat s hordou v kamenolomu a také s útokem Vlků. Glenn málem umře, Daryl narazí na Dwighta a s Abrahamem a Sashou se pak poprvé střetnou se Spasiteli. Alexandrie je zaplavena chodci, nakonec se je podaří pozabíjet, jenže Carl byl postřelen do oka.

Následuje měsíční skok v čase a my se ocitáme v dubnu. Carl se zotavuje, ale Alexandrie má málo jídla. Rick s Darylem narazí na Ježíše, který je zavede na Hilltop. Tam se dozvědí o hrozbě ze strany Negana a Spasitelů, a Rick se je rozhodne vyhladit útokem na satelitní základnu. Maggie s Carol padnou do zajetí, ale podaří se je zachránit. Rick věří, že je po všem.

Hned po pár dnech ale na začátku května narazí na Negana, který zabije Abrahama a Glenna, zatímco Morgan s Carol se dostanou do Království. Negan si vychutnává Alexandrii, Tara narazí na Přímořsko a Rick se snaží zlákat Jadis a její Mrchožrouty na svou stranu. V polovině května se Rick pokusí Negana zabít, jenže je zrazen a Neganovi se podaří uprchnout. O dva týdny zahajují koncem měsíce útok na Spasitele a otevřenou válku s Neganem.

Válka trvá pouhých osm dní, než je začátkem června Negan poražen a Dwight vyhoštěn. Morgan odejde žít na skládku, než se rozhodne odejít pryč, zatímco Dee a Lydia narazí na Brooke a její loď. V září startuje Občanská republika projekt „votus“, který má za cíl zpomalit a nebo zastavit proces proměny v chodce. Někdy mezi zářím a říjnem se u stadionu v Texasu objeví Supi, kteří nakonec způsobí pád toho, co Madison s ostatními celý rok budovali. V říjnu se v Texasu objevuje Morgan, který narazí na Johna s Altheou, a ti pak na Aliciu s Nickem, Lucianou a Strandem, kteří loví zbylé Supy. Nick je zabit, John se znovu setká s June, ale je postřelen, když jsou poslední Supi zabiti. To všechno od příchodu Morgana trvá jenom pár dnů, než se skupina usadí k táboráku a Alicia objeví Altheinu nahrávku s Madison.

Mezi první a druhou polovinou čtvrté série Fearu je měsíční časový skok, po kterém se Morgan rozhodne vrátit do Alexandrie, ale nejdříve musí přesvědčit ostatní, kteří se rozlezli do okolí. Pak ale přijde hurikán a skupinu začne obtěžovat Martha. Celá druhá polovina čtvrté řady trvá jenom pár dnů, než se Morgan vypořádá s Marthou a rozhodne se, že nepůjdou do Alexandrie, ale místo toho začnou pomáhat lidem v okolí.

Rok 2013

V říjnu, tedy po roku stráveném na parníku, se Dee s Lydií ocitají v nebezpečí, než narazí na Šeptače. Skupina z Fearu se uplynulý rok věnovala pomoci cizincům, kteří však o pomoc nestáli nebo jim nedůvěřovali. V říjnu havarují s letadlem, zatímco jim Logan obsadí jejich útočiště. Strand narazí na Daniela, Althea se dozví o Občanské republice, John s June narazí na Dwighta a Morgan se setká s Grace, která mu řekne o nebezpečí výbuchu elektrárny. Alicia se mezitím snaží zachránit skupinu dětí, než se jim podaří opravit letadlo a odletět.

V dalších týdnech Morganova skupina natáčí své snahy o pomoc, což se jim zúročí, když se jim v prosinci začnou ozývat první lidé. Skupina tak narazí na Wese nebo Jacoba, zatímco Logan objeví jejich rafinérii na výrobu paliva. Tam se skupina poprvé setkává s Virginií, jejíž nabídku však odmítnou. Po několika dnech ale zjistí, že nemají na vybranou a vzdají se Virginii. Ta se pak pokusí zabít Morgana.

Rok 2014

Po osmnácti měsících od konce války s Neganem se Rickova skupina vydává do Washingtonu D.C. vyrabovat muzeum, zatímco na Hilltopu se Gregory pokusí zabít Maggie, která ho za to popraví. Koncem měsíce se na scénu vrací Morgan, který umírá na gangrénu z postřelení Virginií. Ta na něj pošle lovce odměn, kterého však Morgan zabije. Strand a Alicia se zatím snaží dokázat Virginii svou cenu.

V únoru, po měsíci od smrti Gregoryho, začnou během opravy mostu mizet Spasitelé. Maggie se rozhodne zabít Negana, ale ušetří ho, zatímco se Rick s Darylem pohádají. Rick se pak snaží odklonit hordu a odpálí most, pak ho zachrání Anne a odletí s ním helikoptérou Občanské republiky. V Texasu zatím Morgan začíná pátrat po Grace a dává dohromady svou skupinu, zatímco Dwight narazí na Sherry. John začíná vyšetřovat vraždu jednoho strážce. V březnu dojde k explozi v ropné rafinérii a odpor proti Virginii sílí. Dakota zabije Johna a Virginia je svržena. June ji pak zavraždí.

V dubnu se postavy začnou zajímat o kultisty a Alicia se střetne s Teddym. June narazí na Johnova otce, Grace porodí mrtvé dítě a Teddy se chystá odpálit atomovky. Všichni přijedou k ponorce a snaží se ho zastavit, zatímco se Alicia snaží uniknout ze zajetí, ale je pokousaná. Teddymu se podaří odpálit jednu raketu a hlavice explodují, zatímco se skupina rozuteče do všech stran.

V květnu se Alicia probouzí a zjišťuje, že má pořád horečku. Will odchází z bunkru. V červnu narazí na Stranda, který ho poté zabije, zatímco Morgan s Grace a Mo se snaží neúspěšně uniknout ze zamořené oblasti.

V červenci se do Strandovy věže dostanou John s June, zatímco Morgan narazí na Josiaha. Althea narazí na likvidační tým Občanské republiky a Morgan jí pomůže odejít za Isabelle. Dwight a Sherry naleznou Mickey. Morgan přijde do věže s nemocnou Mo a pokusí se otrávit Stranda, když na ně zaútočí Stopaři. Morgan unikne a narazí na Aliciu, která se honí za Kaplanem. Později narazí na Stranda a Alicia mu vyhlásí válku.

V srpnu Alicia střetne Paula, zatímco Daniel se honí za Ofelií a podaří se jim získat Stopaře na svou stranu. John starší se obětuje, aby zachránil Mo, a pak začíná boj o věž, který skončí jejím pádem. Alicia poté zachraňuje Stranda a všichni odplouvají na člunech pryč. Morgan mezitím narazí na Madison a společně se vypraví za Kaplanem.

Na přelomu října a listopadu do Alexandrie dorazí Michonneina kamarádka Jocelyn. Víme to proto, že v Alexandrii tehdy slavili Halloween. Unese děti z Alexandrie a Jocelyniny děti zanechají jizvy Michonne a Darylovi. Alexandrie se izoluje a již nepřijímá cizince. V prosinci Alfa a Lydie střetnou Betu.

Rok 2016

V roce 2015 se nestalo nic, co by stálo za zmínku, tedy kromě toho že Tara dala Alexandrijskou chartu Ezekielovi, protože Michonne na ni nechala sedat prach. V roce 2016 byl tábor Leah napaden chodci a ona se svým adoptivním synem a březí fenou zůstala sama. Její syn zemřel a ze štěňat přežil pouze Pes. Zatímco Maggie odešla z Hilltopu za Georgie, Daryl pokračoval v hledání Ricka. Někdy v tomto roce se pak poprvé střetl se Psem a s Leah, jejich cesty se však rozešly.

Rok 2017

O půl roku později se Daryl a Leah opět střetnou a začnou se sbližovat. 21. srpna 2017 sledují zatmění Slunce.

Rok 2018

O deset měsíců později, tedy v červnu, dá Leah Darylovi ultimátum mezi jejich společným životem a jeho hledáním Ricka. Daryl si vybere Ricka a Leah odchází, Pes však zůstane s Darylem. Carol mu řekne, že se stěhuje do Království.

V září předpovědní model Občanské republiky ukáže, že komunity Omaha a Portland jim spotřebují veškeré zdroje, proto začne plánování jejich vyhlazení. Jennifer se pod falešným jménem Huck vydává do Omahy jako špeh. V Univerzitní kolonii se seznamuje s Felixem.

Rok 2019

Bývalé sídlo Spasitelů je opuštěné. Silas zabíjí svého otce a je přesunut do Univerzitní kolonie. Leo Bennett odjíždí s Willem do výzkumného střediska Občanské republiky, kde se střetne s Lylou.

Rok 2020

Seriál World Beyond začíná na Památný den přesně deset let od začátku apokalypsy, tedy koncem srpna 2020. Do Univerzitní kolonie přichází podplukovnice Kublek, a po odchodu naší skupiny Občanská republika vyhladí kolonii a také celou Omahu. V září skupina pokračuje v cestě, překročí řeku Mississippi a narazí na Percyho. V říjnu dorazí do výzkumného střediska Občanské republiky a nakonec se jim podaří uprchnout a vyhodit do povětří zásoby chloru určeného ke zničení Portlandu. Hope s Felixem zůstávají v Ithace, zatímco Iris a Elton odcházejí do Portlandu a Silas zahajuje svůj výcvik.

Mezitím do Alexandrie přichází Magna a její skupina, Michonne je však odvede na Hilltop. Negan uteče z Alexandrie, ale pak se vrátí do své cely, zatímco naše postavy poprvé narazí na Šeptače. Na Hilltop přichází Alfa a chce zpátky Lydii, Henry se vydává za ní. V Království se koná slavnost, během které Alfa vytyčí svou hranici. Někdy během tohoto roku také doktor Everett narazí na Amy.

Rok 2021

V lednu je opuštěno Království a postavy se přesouvají na Hilltop, Carol se rozchází s Ezekielem. Zbytek postav se dostává do Alexandrie a Negan zachraňuje Judith. V dubnu do Alexandrie přichází Dante.

V srpnu se postavy vydají trénovat do Přímořska, když se zřítí satelit. Skupina se pak sejde s Alfou, která vytyčí nové hranice. V Alexandrii stoupá napětí a lidé onemocní, skupina uvízne v jeskyni, Dante zabíjí Siddiqa, Gama se spřátelí s Aaronem. Carol pouští Negana a ten se přidává k Šeptačům, kteří útočí na Hilltop, Negan zabíjí Alfu a vrací se do Alexandrie. Beta svolává novou hordu, zatímco Michonne odjíždí s Virgilem a pak se vydává hledat Ricka. Eugene kontaktuje Stephanie a vydá se na výpravu, během které narazí na Princeznu.

V září Beta obsazuje Alexandrii, která je ale prázdná, pak obklíčí naše postavy v jejich úkrytu. Na pomoc přichází Maggie, Beta je zabit, Carol odvede hordu do srázu. Negan opouští Alexandrii, ale pak se vrací, zatímco Gabriel s Aaronem vyrážejí na výpravu a střetnou Mayse. Eugeneova skupina je zajata vojáky a vyslýchána, pak jsou odvedeni do Společenství, kde si musejí odpracovat svůj dluh. Maggie a ostatní vyrážejí do Meridianu pro zásoby, Daryl je zajat Smrťáky a narazí na Leah, zatímco Virgil objeví Connie a na Alexandrii udeří bouře. Skupina útočí na Meridian, Daryl zabije Popea a Smrťáci jsou poraženi, Leah uniká. Skupina se vrací domů, Maggie zabije proměněného Aldena a Negan se vydává svou cestou.

Prvního října se skupina vrací do Alexandrie, právě když se objeví Eugene a vojáci Společenství. Následuje měsíční skok na poslední říjnový den, kdy se ve Společenství slaví Halloween. Daryl s Rositou podstupují trénink a voják Tyler udělá rozruch na večírku. V listopadu Stephanie zmizí a Eugene začne vyšetřování, zatímco Carol pomáhá Lanceovi s jeho potížemi.

Začátkem prosince dorazí guvernérka Milton do Alexandrie a pak navštíví také Přímořsko a Hilltop, jenže Maggie její pomoc odmítne. Ezekiel podstupuje operaci a Pamela dává Lanceovi volnou ruku s našimi komunitami.

Rok 2022

V březnu Leah přepadne vojáky Společenství a ukradne jim zbraně, což začne vyšetřovat Lance a pověří tím Carlsona. Zapletou se do toho Aaron s Gabrielem, připojí se Maggie a narazí tam na Negana. Daryl s Rositou zatím plní misi pro Sebastiana. Začátkem dubna Daryl dorazí na Hilltop, zatímco Lance si u Leah objedná zabití Maggie. Daryl zabije Leah, Connie ve Společenství vydá článek o guvernérce Milton a Lance obsadí Alexandrii, Hilltop a hodí si mincí o osudu Přímořska.

Epizoda Davon ze seriálu Tales of the Walking Dead se pak odehrává patnáct let po apokalypse, tudíž v roce 2025.

Foto: AMC

Diskuze /6

ori

Pre zobrazenie obrázkov vo väčšom rozlíšení na ne kliknite pravým tlačidlom a dajte „otvoriť v novom liste“.

webmaster
17.9.2022 | 12:55:22
Janeqq

Takže v aktuální chvíli je rozdíl mezi Fearem a hlavním seriálem cca 7–8 let? To je docela masakr. :D Díky za článek! Pro spoustu neznalých skvělý info.

17.9.2022 | 20:29:22
tobi999tomas

Skvělý článek. Chtěl bych jenom dodat, že tvůrci již odhalili kdy se přibližně odehrává epizoda „Davon“ z Tales. Je to 15 let.

#4 ori
18.9.2022 | 8:44:13
ori

#3 tobi999tomas: Máš pravdu, už som to našiel, vďaka.

webmaster
18.9.2022 | 10:06:28
tobi999tomas

Mě už jenom zajímá jestli ta poslední epizoda „La Doña“ se neodehrává právě 35 let po apokalypse. Vzhledem k tomu, že víme u všech epizod kdy se přibližně odehrávaly, tak jenom tahle může mít tenhle skok. Zatím není nic potvrzeno od tvůrkyně, i když ona může taky jen kecat. :D

#6 ori
18.9.2022 | 10:16:13
ori

#5 tobi999tomas: Tak tá epizóda má oficiálnu premiéru až zajtra, takže ešte sa o nej nikde nič nedočítaš. Uvidíme zajtra :D

webmaster
18.9.2022 | 11:10:24
Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se !

Stav překladu

Epizoda S11E16: Acts of God

cz100%
DOKONČENO

Překlad: @Xavik a @joyeux

České titulky sedí na lehce dohledatelné verze.

Po zhlédnutí epizody nezapomeňte díl ohodnotit. Vyjádřit svůj názor k tomuto dílu můžete v tomto fóru.
_____________­________________________

Podpora překladu

Pokud se vám líbí mé titulky nebo má práce na webu, můžete mě níže podpořit. Budu vděčný za jakýkoliv příspěvek.

Další seriály

Seriál The Walking Dead se odehrává v širším univerzu, jehož součástí jsou i seriály Fear the Walking Dead a World Beyond. Pro fanoušky The Walking Dead jsou tyto dva další samozřejmostí, a proto byste měli vidět i je. 

Reklama

Nejlepší epizody jedenácté série

Nejoblíbenější postavy

Narozeniny

Hlídejte si nás

Napište nám

Našli jste chybu ve vysílání? Nemůžete se dopídit českých titulků? Chtěli byste se o tento seriál starat? Napište nám!


Filtr seriálů
Reklama