Game of Thrones (Hra o trůny) Bratrstvo bez praporců

Bratrstvo bez praporců

Bratrstvo bez praporců

Skupina psanců vedená Berikem Dondarrionem je zavázána mrtvému králi Robertu Baratheonovi. Jsou velkými odpůrci vojska Lannisterů, které se snaží vyvraždit.


28 0
30.10.2015

Bratrstvo bez praporců je skupina psanců známá také jako Rytíři Dutého kopce a Zapomenuté bratrstvo. Původně sice šlo o rytíře a bojovníky bojující proti Lannisterům ve jménu krále Roberta Baratheona, ale situace po nástupu nového krále je zavedla do ne zrovna šťastné pozice.

Poté, co si obyvatelé Říčních krajin v Králově přístavišti stěžovali na nájezdy bandy vojáků vedené monstrózním rytířem, při nichž docházelo k vraždění, pálení a znásilňování, Ned Stark si uvědomil, že nepopisují nikoho jiného, než brutálního Gregora Claganea, věrného vazala Tywina Lannistera, a jeho Chrabré kumpány, a jako pobočník krále pověřil lorda Berika Dondarriona sestavením skupiny s posláním nájezdníky pochytat.


Tato skupina čítající i několik Nedových vlastních mužů (Ned sám chtěl vyrazit jako vůdce, ale byl raněn a nemohl se udržet na koni a bojovat) se pak vydala do Říčních krajin, vjela přímo do léčky a rozneslo se, že Gregor lorda Berika zabil. O něco později se ale království přesvědčilo, že tento útok je nezastavil, jen donutil změnit způsob boje na partyzánský, a dokonce i lord Berik se po boku rudého kněze Thorose z Myru znovu objevil.

Ukázalo se totiž, že po porážce Gregorem Berik skutečně zemřel, ale náhodou byl oživen Thorosem za pomoci jeho náboženství Pána Světla a následně přísahal, že zůstane věrný Robertovi a získá Gregorovu hlavu bez ohledu na to, kdo na trůně sedí. Někteří ze skupiny se sice chtěli vzdát, ale Berik je přesvědčil, aby pokračovali v boji, a když se ukázalo, že to nebylo naposledy, kdy ho Thorosův rudý bůh přivedl k životu, stal se i jejich náboženstvím (i když někteří odmítají uznat, že jejich velitele oživil, a utvrzují se v tom, že jen utrpěl velmi vážná zranění, z nichž se vyléčil).

Navíc je následné rozpoutání války pěti králů jen posílilo v touze zbavit zemi lannisterských mužů, co se brzy rozrostla na snahu chránit ohrožené poddané od všech, co se jim pokouší ubližovat, a to se setkávalo s velkou podporou a brzy se k nim začínali přidávat poražení vojáci z dalších bitev a dezertéři a uprchlíci. Věřili totiž, že i když jsou oficiálně označeni jako psanci a na hlavy většiny z nich jsou vypsané odměny, jejich jednání je ctnostné a správné, a protože pocházeli z různých míst, různých rodů a různých společenských vrstev, nepoužívali žádné oficiální praporce ani označení.

Pomocí zásob a informací od mnoha ochotných lidí se jim pak občas podařilo i zajmout někoho z nepřátel, po čemž pak vždycky, pokud nedošlo k bitce, následoval soud. Většinou, když se zajatec odmítal přiznat ke svým zločinům, šlo o rozsouzení soubojem, kdy, jak jsme viděli třeba u Ohaře, bojoval Berik s ohnivým mečem jako šampion boha R'hllora a pokud zvítězil, zajatce čekal trest.

Jenže právě proto, že se rozhodli stavět proti všem, co ubližují lidem, a nepřidali se na žádnou ze stran, brzy proti sobě poštvali nejen Lannistery, ale i většinu ostatních lordů bez ohledu na to, za koho ve válce pěti králů bojovali. Z toho důvodu také členové bratrstva často přicházeli a mizeli.

Členové Bratrstva bez praporců:

 • lord Berik Dondarrion zvaný Bleskurychlý lord
 • lord Edrik Dayne, Berikův panoš, dvanáctiletý lord Hvězdopadu v Dorne
 • Thoros z Myru, kněz R'hllora
 • Citroš, přezdívaný Citroplášť
 • Harwin, dříve ve službách Neda Starka
 • Tom ze Sedmipotočí, zpěvák přezdívaný Tom Sedmistruna a Tom Sedma
 • Anguy Lukostřelec, lučištník z Dorne
 • Gendry, později Berikem pasovaný jako ser Gendry z Dutého kopce (v seriálu místo toho prodaný Melisandře)
 • jednooký Janek Štístko
 • v pozdějších dobách žena známá mimo jiné jako Tichá sestra
 • mnoho dalších podporovatelů z řad šlechticů i obyčejných lidí, jako jsou provozovatelé hostince U Klečícího muže, nevěstince U Broskvičky, lady z pevnosti Žaludohrad, tajemná Paní listů z vesničky v korunách stromů nebo septon v Bouřobálu

Foto: HBO

Diskuze /1

Tomi Lee Morpheus

v časti S6E7

sa k nim pridal možno aj Ohař;)

26.6.2016 | 22:23:07
Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se !

Podpoř nás ve finále Křišťálové lupy

Nedovol, aby nám chodci sežrali Lupu. Hlasuj pro Ednu. 

Podpoř nás ve finále Křišťálové lupy 2017 v kategoriích Zájmové weby a Cena popularity.

Hlasuj pro Ednu!

Osmá série

Kdy začne osmá série a o čem bude?

Kdy začne osmá série a o čem bude?

Tyto otázky si zřejmě klade každý z vás. Sedmá série měla pouhých sedm epizod, u osmé, která je zároveň poslední, to nebude o nic lepší. A možná se jí dočkáme mnohem později.

Reklama

Nejoblíbenější postavy

Narozeniny

Hlídejte si nás