Homeland (Ve jménu vlasti)
92/100 - 315×

Homeland(Ve jménu vlasti)

Mrazivý špionážní seriál Homeland vznikl v produkci kabelovky Showtime, tedy v Americe, která je po událostech 11. září 2001 stále „lehce nervózní“ z terorismu. Tento konspirační thriller se točí kolem bipolární agentky Carrie, která s kolegy ze CIA bojuje proti terorismu.

USA | 2011 | Ukončeno
vysílání
8 sezón | Showtime | 50 minut
žánr
Akční, Špionážní, Thriller
hrají
Claire Danes (Carrie Mathison), Mandy Patinkin (Saul Berenson), F. Murray Abraham (Dar Adal), Maury Sterling (Max Piotrowski), Elizabeth Marvel (Elizabeth Keane), Jake Weber (Brett O'Keefe), Linus Roache (David Wellington), Morgan Spector (Dante Allen), Amy Hargreaves (Maggie Mathison), Costa Ronin (Jevgenij Gromov), Rupert Friend (Peter Quinn), Sarita Choudhury (Mira Berenson), Damian Lewis (Nicholas Brody), Morena Baccarin (Jessica Brody), Jackson Pace (Chris Brody)

Libanon chce žalovat tvůrce Homelandu

Libanon chce žalovat tvůrce Homelandu

Tentokrát náš tradiční článek o zajímavostech z epizod nahradí zajímavost jedna, ale zato aktuální.

0 0
21.10.2012

Jak už jsem psal v článku k druhé epizodě, Homeland si pro vyobrazení Bejrútu vzal pořádný kus autorské licence. Nutno říci, že na poměry soudobých seriálů si počínal velmi decentně. Nicméně Homeland patří mezi seriály prestižní a tak vlastně není divu, že se v reakci na zobrazení Bejrútu jako spíše konzervativního semeniště teroristů z Hizballáhu ozvalo libanonské Ministerstvo turismu.

Reakce vlastně není tak překvapivá. Bejrút byl před občanskou válkou označován za Paříž Blízkého východu, patřil k oblíbeným turistickým destinacím Američanů i Evropanů a v posledních letech se znovu podařilo obnovit tuto pověst. Turismus je opět na vzestupu a Bejrút se zase stává oblíbeným místem pro cestování. Takže následné vyobrazení z Homelandu asi nasypalo dost soli do skoro zahojených ran.

Ministr Faddy Abúd prohlásil, že na popud vládního kabinetu a prezidenta hodlá použít právní kroky k tomu, aby došlo k nápravě pověsti. „Rád bych také vyzval všechny Libanonce, aby udělali, co je potřebné, tedy psali blogy, volali do BBC a CNN a snažili se říct lidem, že Bejrút není město kalašnikovů a války“. Což není zase tak špatný nápad, určitě lepší, než případné právní akce.

Ačkoliv je tato reakce možná trochu přehnaná, je třeba pochopit, že Bejrútu a Libanonu může z hlediska turismu uškodit každá kapka v mediálním moři. Stát investuje nemalé prostředky na natáčení cestopisů a zve zahraniční novináře zabývající se turistikou, aby co nejvíce propagoval turistickou atraktivitu místa a vrátil zpátky svou prestiž – což může teoreticky negativní pohled sledovaného seriálu podkopat.

Kupříkladu, ulice Hamra je v reálu rušnou komerční třídou (jednou z hlavních v Bejrútu) plnou butiků a jak už jsme psali dříve, ženy zde nemusí chodit zahalené. Kolem najdete několik barů a diskoték a spoustu evropských značek oblečení. Na druhou stranu je třeba si uvědomit, že je to stále „jen“ seriál, s určitou tvůrčí licencí. Nicméně, dalším neobratným krokem byl fakt, že ještě ke všemu byly scény z Libanonu točeny v Izraeli, s nímž je Libanon de facto stále ve válce a k němuž opravdu nehoří láskou. To pak dodá každému, byť třeba nechtěnému, popíchnutí hodně bolestivou tečku.

Zdroj: Showtime

Diskuze /5

simon84

ehm… super prispevek, kterej vyzniva jak kdyby libanon byl mirumilovna zeme, kde se jen driv odehrali nejake spatnosti… coz jaksi s realitou nema mnoho spolecneho, kdyz Hizbalah je stale velmi aktivni a semeniste teroristu to je.ze se vztekaj se nedivim, stejne tak jako ze se snazi svou zemi vykreslit jinak, ale to je preci jen trosku jina vec. :-)

22.10.2012 | 0:08:20
Ulrik

Vy jste tam byl? Protože ta realita je skutečně diametrálně odlišná od zobrazení v seriálu. Hizballáh tu je, ona je to totiž politická strana, takže to není překvapivé. Že je označován za teroristickou organizaci je také fakt, stejně jakoto, že v posledních letech hraje roli primárně jako paramilitantní organizace, která působí v údolí Biká a její agenda je zcela jinde, než v 80. letech. Mimochodem Hizballáh není Libanon a měl dost problémů s občanskou válkou. Ona to je navenek dost neagresivní země. A je to země sunnitů, šíitů i křesťanů, což celkem dobře ukazuje, jak je kosmopolitní.

A ne, nesnažím se ji nijak vykreslit, prostě konstatuju fakta a vyvracím mýty. Přitom se stačí zeptat někoho, kdo tam opravdu byl…

Ale rád se nechám poučit, vždyť z toho mám jen dva tituly, píšu o tom a na Blízký východ pravidelně jezdím :) Takže na odborníky z internetu prostě mít nemohu :)

22.10.2012 | 2:20:57
simon84

Taky se rád nechám poučit, takže díky za jiný úhel pophledu. Osobně jsem tam nebyl, nemám problém to přiznat, ale z vyprávění kamaráda, co do té oblasti občas jezdí… a popisoval to trošku jinak. To ze je Hizbalah politicka sila nic moc nemeni na jeho podstate, to byl i Taliban, ze jo. A verim tomu, ze pro turisty tam muze byt celkem bezpecno.

22.10.2012 | 21:31:06
delegat

Teda timhle zobrazenim mimo misu u me ten serial hodne klesl. Skoda a to jsem prvni radu zvldl ted o vikendu. Nemohu se dockat novych titulku a ted takovahle rana.

22.10.2012 | 21:33:58
dAw3

Zajímavý, že ten samý den bomba v autě zabila v Bejrútu 8 lidí.

23.10.2012 | 22:59:11
Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se !

Podpořte překladatele

Chcete-li podpořit překladatele Homelandu a poděkovat jim za jejich práci na titulcích, můžete tak učinit zde. Moc vám děkujeme. PayPal máme společný, takže pokud nám dáte vědět, za který seriál přispíváte, budeme vám vděční.

Reklama

Momentka

Momentka

Nejoblíbenější postavy

Narozeniny herců

Hlídejte si nás

Napište nám

Našli jste chybu ve vysílání? Nemůžete se dopídit českých titulků? Chtěli byste se o tento seriál starat? Napište nám!


Filtr seriálů
Reklama