Justice League Postřehy z druhého traileru na Batman v Superman

Postřehy z druhého traileru na Batman v Superman

Postřehy z druhého traileru na Batman v Superman

Na letošním Comic-Conu jsme se dočkali epického druhého traileru na komiksový snímek Batman v Superman: Dawn of Justice, který s sebou přinesl spoustu nových zajímavých otázek, odpovědí a zároveň i podnětů k zamyšlení. Pojďme si proto všechno shrnout v tomto článku.


24 0
13.7.2015

Spolu s těmito postřehy vám doporučujeme si přečíst i náš speciální článek o tom, proč by filmový střet Batmana a Supermana mohl fungovat, který jsme vydali v rámci zveřejnění prvního traileru před třemi měsíci. Zároveň upozorňujeme, že tyto postřehy mohou obsahovat i potenciální spoilery z filmu Batman v Superman.

Thumbnail Play icon

Už filmu Muž z oceli je, vedle dalších věcí, značně vyčítána jeho finální bitva, během které je zdevastována nemalá část města Metropolis a o život přijdou stovky až tisíce civilistů. Je to totiž přesný opak přístupu konkurenčního Marvelu, jehož hlavním hrdinům se i ve velkých bitvách daří zachraňovat lidské životy (nejvíce je to vidět zejména v prvních a druhých Avengers).


Scenáristé filmu Batman v Superman: Dawn of Justice se však rozhodli této nelichotivé skutečnosti chopit a obrátit ji naopak ve svůj prospěch. Ano, Supermanova bitva s generálem Zodem stála Metropolis mnoho životů a přestože se muži z oceli nakonec podařilo zachránit Zemi, jen tak se z toho nevykroutí. V traileru můžeme proto vidět zástupy lidí, kteří protestují proti Supermanovi a on samotný dokonce stojí před vyšetřovacím tribunálem. Zároveň je tu ale i mnoho lidí, kteří v Supermana věří a spoléhají na jeho pomoc. Pro některé je tedy Superman ztělesněním milosrdného boha, pro jiné je zase nebezpečným vetřelcem.

A na které straně barikády stojí gothamský miliardář Bruce Wayne si lze vcelku snadno domyslet už ze samotného názvu filmu. Již před pár týdny bylo navíc oficiálně potvrzeno, že během bitvy Supermana s generálem Zodem v Metropolis zahynuli i zaměstnanci Wayne Enterprises, což do jisté míry ještě podtrhuje Wayneův hněv. Nyní se však dozvídáme, že se zde nacházel přímo samotný Wayne (filmový Gotham a Metropolis mají být podle všeho víceméně sousedními městy). Dokonce tu vidíme i zničení budovy Zodovým „ohnivým pohldem“ z prvního filmu, pouze z jiného úhlu. Jinými slovy jedním z oněch civilistů v ohrožení během bitvy o Metropolis… byl i Batman.

Už několikrát jsme si psali, že Ben Affleck má ve filmu ztvárnit staršího a zatvrzelejšího Batmana (v traileru je dokonce řečeno, že v Gothamu operuje 20 let). Nyní to však dokonce vypadá, že filmový Bruce Wayne už Batmanem ani není a z důchodu ho vytáhne až příchod Supermana. Na jednom záběru vidíme opuštěné a pravděpodobně i vyhořelé Waynovo sídlo, netopýří jeskyně pod ním je však zjevně stále funkční.

Další záběr odhaluje vzkaz, který by nemohl být od nikoho jiného než od Jokera, který se Batmanovi vysmívá za jeho selhání. Jokera se ve filmu sice (nejspíš) nedočkáme, naplno si ho však užijeme v chystané týmovce komiksových superpadouchů Suicide Squad, kde si ho podá i Affleckův Batman.

V traileru nechybí ani krátký pohled na nového Alfreda Pennywortha, komorníka Bruce Wayna a nejbližšího a nejvěrnějšího Batmanova spojence. V tomto filmovém univerzu Alfreda hraje šestašedesátiletý britský herec Jeremy Irons a dovolím si říct, že po nolanovském Michaelu Caineovi je to obsazení více než obstojné.

Následující záběry pak velmi pravděpodobně mapují Batmanův návrat na scénu Gothamu. Může se sice jednat o záběry z nějakého flashbacku, který by shrnoval jeho dosavadní kariéru, na druhou stranu mladý Batman by svůj emblém asi nevypaloval zločincům na kůži. Tohle je proto spíš až millerovský příklad chování starého, mrzutého a pěkně naštvaného temného rytíře, který se vrátil vyříkat si něco s nezvaným Kryptoňanem.

Na několika záběrech tu konečně vidíme i Supermanovu nemesis Lexe Luthora v podání Jesseno Eisenberga. Přestože tento jednatřicetiletý americký herec má v traileru hustou a vlnitou hřívu, nejspíš už se jedná o paruku, neboť Jesse se pro roli Luthora nechal skutečně oholit. Je však otázka, v jaké části filmu svou ikonickou pleš odhalí.

Na jednom záběru také vidíme tělo generála Zoda, u kterého Superman v Muži z oceli vzal pořekadlo „zlom vaz“ až příliš doslovně. Zodovo tělo nyní drží buďto americká armáda, nebo samotný Lex Luthor, tak jako tak ale o jeho objevení v traileru po internetu koluje již několik různých teorií. Asi nejšílenější a zároveň nejzajímavější teorií je, že Luthor bude na Zodově těle provádět různé experimenty a vytvoří z něj Doomsdaye, o kterém se šuškalo, že se ve filmu objeví.

V komiksech je Doomsday mimozemským a téměř nezničitelným netvorem vyšlechtěným k válce a vraždění, který v devadesátých letech zabil samotného Supermana. Nebo alespoň to si komiksoví čtenáři spolu s ostatně i celou Amerikou mysleli, dokud se Superman jen po pár dalších číslech nevrátil a všechny fanoušky tak nechal s poměrně (lehce řečeno) smíšenými pocity. Spekuluje se tedy nad tím, že Doomsday se objeví i v tomto filmu, ať už v podobě Zoda nebo jinak, a bude tak stát za většinou destrukce, kterou v traileru také vidíme.

Pravděpodobně nejzajímavější záběr z celého traileru. Díky několika fotkám z natáčení už delší dobu víme nejen to, že ve sdíleném filmovém světě Batmana a Supermana existuje i postava Dicka Graysona, prvního komiksového Robina, ale také že tato postava bude během událostí filmu Batman v Superman velmi pravděpodobně již po smrti. V tomto traileru ale zároveň vidíme, že přestože tímto Robinem je skutečně Dick, nejspíš na sebe převzal komiksovou historii Jasona Todda, druhého Robina, kterého Joker v ikonické komiksové sérii A Death in the Family z roku 1988 uvěznil a umlátil k smrti páčidlem (ve filmu asi nahrazeném zbraní, kterou vidíme v traileru u Robinova obleku). Respektive „k smrti“, Joker totiž Jasona v komiksech „zabil“ podobným způsobem, jako o pár let později Doomsday Supermana – ostatně pokud jste hráli novou videohru Batman: Arkham Knight, o historii Jasonovy postavy už jste byli náležitě poučeni.

Tím se navíc dostáváme k další zajímavé informaci. Už několikrát jsme psali, že tento film se bude částečně inspirovat grafickým románem Franka Millera Návrat temného rytíře sledující osudy stárnoucího Batmana. Právě tento komiks se odehrává v jakési alternativní realitě, kdy Batman po Jasonově smrti pověsil svou kápi na hřebík. A velmi podobně je to i nejspíš s filmovým Batmanem Bena Afflecka, který přestal být Batmanem po Dickově smrti a znovu si svou masku nasadil až s příchodem Supermana.

S dalšími záběry už to začíná být složitější. Potápěčský záběr by mohl být odkazem na Aquamana anebo na scénu v Muži z oceli, kdy se do oceánu zřítila kryptonská loď s kryptonitem, jenž se teď Lex Luthor snaží získat. Pak tu máme flashback zabití Bruecových rodičů… Ano, zase. Je sice fajn vidět v roli Thomase Waynea charismatického Jeffreyho Deana Morgana, který hrál už Komedianta ve Snyderových Strážcích, opravdu ale tuto scénu potřebujeme zase vidět? Snad se tedy ve výsledném filmu nebude jednat o moc víc, než co jsme viděli v traileru.

Dále tu máme záběr nejspíš z onoho pohřbu Dicka Graysona (či Bruceových rodičů) a pár záběrů s Wonder Woman. O její úloze ve filmu toho sice zatím moc nevíme, je třeba ale uznat, že Gal Gadot ve výsledném kostýmu vypadá vážně úžasně a skutečně evokuje upřímnou a plnohodnotnou verzi komiksové superhrdinky.

Rád bych vám řekl, co znamená ta bitva „pouštního Batmana“ s gestapáky se Supermanovým emblémem, bohužel se však jedná o nejspíš vůbec nejzáhadnější část celého traileru. Někteří fanoušci spekulovali, že se ani nejedná o Batmana, nýbrž o jednoho z jeho možných imitátorů (obzvlášť když to v tomto záběru vypadá, že „pouštní Batman“ jednomu z vojáků zlomí vaz). Celkem čerstvá produkční fotka však nyní potvrzuje, že se skutečně jedná o Batmana v podání Bena Afflacka. O co tedy jde?

Ještě záhadnější jsou i samotní vojáci. Mají na sobě sice emblém Supermana (tedy pardon, „symbol naděje“), Superman v traileru ale nevypadá moc nadšeně z toho, že je vidí. Možná se tedy naopak jedná o jednotku nasazenou proti Supermanovi a podobným hrdinům, jako je právě třeba Batman?

Ano, Lex Luthor má kryptonit. A jak víme už z dřívějška, kryptonit má i Batman. Všichni prostě mají kryptonit, protože přestože v komiksech existují proti Supermanovi i jiné zbraně, tento fosforeskující balvan je pořád tou nejznámější a proto se ve filmech bude využívat až do skonání světa.

Krásný vizuální odkaz na již zmíněný komiks Franka Millera Návrat temného rytíře. Přikládáme i původní kresbu pro porovnání.

Co tedy k tomuto traileru po už tak dost vyčerpávajícím textu ještě dodat? Osobně musím říct, že vypadá mnohem líp, než by mě vůbec napadlo. Má skvělou atmosféru, úžasný vizuál a hlavně Ben Affleck skutečně JE Batman (stačil k tomu už jen ten záběr, jak Bruce Wayne běží vstříc padající budově, zatímco ostatní utíkají opačným směrem), který by s touto postavou mohl možná jako vůbec první herec konečně sáhnout do pořádných komiksových kořenů. Z traileru je však cítit jeden problém, který by celkem reálně mohl ohrozit i výsledný film.

Z traileru je totiž docela jasně cítit značná překombinovanost. Ano, primární zápletka je pravděpodobně jednoduchá: Batman vidí hrozbu v Supermanovi a oba se postaví proti sobě, zatímco Lex Luthor si kuje své zlé plány a oba hrdinové se proti němu pak nejspíš budou muset spojit. Zároveň ale nesmíme zapomínat na to, že ve filmu se má objevit ještě i Wonder Woman, kterou jsme už viděli, a k tomu ještě Aquaman, Cyborg a Flash (které trailer úplně vynechal), že je tu ona podzápletka s generálem Zodem a/nebo možná i Doomsdayem a tak dále…

Navíc co se týče režiséra Zacka Snydera, překombinovanost je tu skutečně reálným problémem. Silně propletení byli už jeho Strážci, kteří se mu z knižní adaptace Alana Moorea moc zkrotit nepodařili, a ruku na srdce, úplně lineární nebyl ani samotný Muž z oceli. Přestože tak všechno okolo filmu Batman v Superman zatím vypadá opravdu nadějně, snaha odvyprávět příliš věcí naráz by mu mohla podrazit kolena. Inu, uvidíme.

FOTO: Warner Bros., DC Comics

Diskuze /26

rockysiburger

Říkejte si co chcete, ale jestli bude Ben hrát zatvrzelého,nas­raného a mnoha lety proexpirovaného Batmana. Nemám s tím problém. Ba naopak se na to těším. Chci vidět pořádného řízka co se s nikým nemaže. Jinak ty převleky sou dobrý. Pokud to Zack nedomrší mohlo by to být super. Jen se bojím toho že tam bude až moc dějových linek a odkazů!! Díky za článek

13.7.2015 | 20:45:14
HonZoRRo008_

Super chytlavý a pravdivý článek! A ano, hru jsem hrál, byla super :D

Tady ještě Robinův oblek bez „grafitů“ a s klasickýma barvama.

Drobná chybka: „… a vlnitou hřívu, VE nejspíš už se jedná…“

13.7.2015 | 20:53:36
HonZoRRo008_

A taky jsem si teď všiml, že v profilu filmu Suicide Squad je chybka v roce, nemá tam být „20016“ , ale „2016“ :D Díky

#4 Blackhand47XD
13.7.2015 | 20:55:23
Blackhand47XD

#3 HonZoRRo008_: Ne, oni to posunuli. Dali to do časové kapsle, aby se na to mohly podívat příští generace.

webmaster
13.7.2015 | 21:01:28
deadpool

i am not going to kill you – i am just gonna hurt you really really bad – uz se tesim na jokera :D P.S ze by batman po navratu z duchodu opravdu zapomnel na nezabijeci pravidlo :D

#14 -Skinner-
13.7.2015 | 21:16:52
HonZoRRo008_

Jo a taky mi přijde Jeremy Irons jako starší Robert Downey Jr. :D

#22 HonZoRRo008_
13.7.2015 | 21:28:47
Piere

Fajn postřehy, jen mi tam chybí setkání mezi Lexem a Supermanem… s tou inspirací v komiksu mě napadlo, že když už bude před výborem, tak slíbí poslušnost vlajce a dostane vlastní jednotku. A Lex navede senátorku aby tomu mohl šéfovat a blablabla :D Ale jinak ten pohřeb bude spíš rodičů Bruce, když tam jde vepředu prcek a nesou se minimálně dvě rakve.

13.7.2015 | 21:34:07
PecaCZE

Takže co se vlastně stane ? Lidé se ho začnou bát přesto, že je zachránil a je na jejich straně jako v Transformers ?

#14 -Skinner-
13.7.2015 | 21:49:55
Lucifrid

Díky za super postřehy a spoustu zajímavostí :)

webmaster
13.7.2015 | 21:50:49
Lucifrid

Jo a super nový design ;)

webmaster
13.7.2015 | 22:05:38
webmaster
13.7.2015 | 22:18:54
TheDarkKnight

#11 Blackhand47XD: Už se na tom pracuje. Ale než se to přeloží, chce to pár minut. :)

13.7.2015 | 22:25:59
Kura_S_Ryzu

Prečo by to nemohol byť Jason ale rovno Dick?

#14 -Skinner-
13.7.2015 | 22:39:29
-Skinner-

#13 Kura_S_Ryzu: Tiež ma napadol skôr Jason kedže je Batman na „scéne“ už 20 rokov tak už určite mal viacej Robinov.

#8 PecaCZE: Začnú sa ho báť pretože pri ich záchrane rozsekal polku Metropolis a zabil tisíce ľudí.

#5 deadpool: To si snáď Snyder nedovolí. Ľudia by mu to neodpustili.

Osobne mi tam Gal Gadot nepasuje a v kostýme vyzerá ešte horšie. Musím uznať, že tohtoročný Comic-Con bol bohatý dočkal som sa trailerov na BvS, Suicide Squad, X-Men Apocalypse, Deadpoola chýbal mi už len trailer na Cap 3: Civil War

#15 Aprok
13.7.2015 | 23:04:25
Aprok

#14 -Skinner-: Já ještě čekám na teaser na Warcraft !!! :)

#16 -Skinner-
13.7.2015 | 23:13:04
-Skinner-

#15 Aprok: Na Warcraft som zabudol :D Prvého traileru sa dočkáme asi až na Blizzcone.

#17 Aprok
13.7.2015 | 23:26:34
Aprok

#16 -Skinner-: ale vyšel na comic-conu teaser !! tak právě čekám kdy bude offiko :D

14.7.2015 | 0:43:20
Misso

no neviem z harryho potera 7 spravili dva filmi kde v jednom chodili smutili deplkovali chodili a tak druhy sa dal pozerať a ddo tohto filmu chcejú napchať okrem hlavných postav ešte dalších 3 superhrdinov pravdepodobne robina a nehladne na to ze asi určitú čast filmu budú venovať fleshbackom, potom budú opisovať dôvody prečo sa deje to a to a ludia a spravaju tak a tak a bueme si môct uzit boj hlavných postáv medzi sebou neviem pride mi to moc ale kdovie možno nebude len jeden film mozno na konci uvidime vznik doomsdaya prichod zvyšnich hrdinov abude koniec a bude to len omačka pre další film kdovie

#20 TheDarkKnight
14.7.2015 | 0:54:07
Alchymista

tešim sa

14.7.2015 | 1:22:50
TheDarkKnight

#18 Misso: A tak ses rozhodl to udělat líp a zhejtnout to předtím, než to uvidíš. Super!

14.7.2015 | 1:34:12
dvory

Již tradičně skvělé postřehy.. Díky!!

14.7.2015 | 7:39:53
HonZoRRo008_

#6 HonZoRRo008_: „Jo a taky mi přijde Jeremy Irons jako starší Robert Downey Jr.“ … – Vždyť ale JO ;)

14.7.2015 | 13:45:27
Voky29

Mně osobně příjde Affleck v roli Bruce Waynea prkenní, uvidím jak se popere s Batmanem a ta scéna, kdy vběhne do toho prachu hroutící se budovy a v dalším záběru je čistý jako slovo boží…

14.7.2015 | 14:46:51
téčko171

Spíš mi připadá, že celý ten výjev se Supermanovým gestapem a pouštním Batmanem bude zase nějaká apokalyptická vize, podobně jako když v MoS Zod ukazoval Supermanovi zničení světa a ten se následně začal „topit“ v lebkách.

#25 Aprok
webmaster
14.7.2015 | 16:30:08
Aprok

#24 téčko171: tak to vize určitě nebude !!!!

14.7.2015 | 17:08:52
HellTsuku

Tohle se mi moc nelíbí, že umře Dick, kdyby to byl Jason dalo by se s tím ještě pracovat...... víte o čem mluvím, že?

15.7.2015 | 16:35:54
Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se !

Podpoř nás ve finále Křišťálové lupy

Constantine se dočká pokračování, až Edna letos vyhraje lupu 

Podpoř nás ve finále Křišťálové lupy 2017 v kategoriích Zájmové weby a Cena popularity.

Hlasuj pro Ednu!

Aktuální film

Wonder Woman


Režie: Patty Jenkinsová
Scénář: Allan Heinberg
Hudba: Rupert Gregson-Williams
Hrají: Gal Gadot, Robin Wright, David Thewlis, Chris Pine, Connie Nielsen, Elena Anaya, Lucy Davis, Dany Huston, Ewen Bremmer, Doutzen Kroes, Eleanor Matsuura, Mayling Ng, Eugene Brave Rock, Samantha Jo, Saïd Taghmaou
Stopáž: 141 minut 

Reklama

Nepřehlédněte

Co nám prozradil Comic-Con?

Co nám prozradil Comic-Con?

Kromě traileru na Justice League nabídl panel společnosti Warner Bros. i spoustu novinek o chystaných filmech vesmíru DCEU. Pojďme se na ně podívat.

Nejoblíbenější postavy

Herci

Hlídejte si nás

Batman a Superman online

Kde si můžete pustit jejich filmy online?

Batman v Superman
Filmy – Superman
Filmy – Batman