Justice League
84/100 - 38×

Justice League

Superman, Batman, Wonder Woman a další. Superhrdinská týmovka Justice League chrání svět na stránkách DC Comics už od roku 1960 a nyní přichází na filmové plátno v novém projektu, díky kterému všechny tyto superhrdiny konečně uvidíme pohromadě!

USA | 2013 | Vysílá se
žánr
Akční, Fantasy, Komiksový
hrají
Henry Cavill, David Corenswet (Superman), Ben Affleck, Robert Pattinson (Batman), Gal Gadot (Wonder Woman), Viola Davis (Amanda Wallerová), Jai Courtney (Kapitán Boomerang), Jason Momoa (Aquaman), Jeffrey Dean Morgan (Thomas Wayne), Lauren Cohan (Martha Wayne), Diane Lane (Martha Kent), Kevin Costner, Pruitt Taylor Vince (Jonathan Kent), Robin Wright (Antiope), Ewen Bremner (Charlie), Connie Nielsen (Hippolyta), Danny Huston (Erich Ludendorff), Saïd Taghmaoui (Sameer)

Superman

Superman

Jak popsat historii nejslavnějšího superhrdiny světa a nestrhnout přitom kapacitu disku? Od roku 1938, kdy Superman poprvé spatřil světlo světa, vzniklo mnoho příběhů, různých verzí, a to nejen v komiksech, ale i ve filmech či seriálech. Pojďme se podívat na ty nejzákladnější fakta a nejdůležitější okamžiky Supermanova života.

Sezóny 6
2013 - 2022
Sezóny 1
2025 -

Informace

Skutečné jméno: Kal-El / Clark Kent
Výška: 190 cm
Váha: 100 kg
Barva očí: modrá
Barva vlasů: černá
Autoři postavy: Jerry Siegel, Joe Schuster
Představitel: Henry Cavill
Poprvé se objevil: Action Comics #1 (duben 1938)

Filmy

O Supermanovi

Nejslavnější superhrdina všech dob pochází z planety Krypton, která je sice hodně vzdálená naši Zemi, ale panují zde do jisté míry podobné podmínky jako u nás a obývají ji od lidí k nerozeznání (ovšem technologicky mnohem vyspělejší) Kryptoňané. Protože ale jejich planeta je díky vyhasínajícímu Slunci v ohrožení, rozhodnou se Jor-el a jeho družka Lara zachránit svého čerstvě narozeného syna – pojmenovaného Kal-el tak, že ho vyšlou ve vesmírné lodi pryč z Kryptonu. Planeta, přesně tak, jak Jor-El jako vědec předpovídal, nedlouho poté umírá a většina jejich obyvatel s ní, ale Kal-el se dostane pryč. A doputuje až na planetu, kterou jeho rodiče díky své podobnosti vybrali jako nejvhodnější k přežití – Zemi.

Malého chlapce si na Zemi osvojí postarší a dosud bezdětní manželé Kentovi z Kansaského městečka Smallville. Najdou ho na poli, kde jeho loď přistane a odvezou ho do sirotčince. Už tam se ale projeví jeho budoucí superschopnosti a místní doktor raději souhlasí s tím, aby si manželé dítě nechali. Dají mu jméno Clark Kent a vychovávají ho jako svého a jako obyčejného chlapce. Už ale během dospívání sám Clark na vlastní kůži pozná, že není jen tak obyčejný, dokáže běhat rychleji než vlak, unést nákladní auto nebo skákat i kilometr do dálky.

(klasická komiksová podoba Supermana; FOTO: DC Comics)

Superschopnosti

Jak k těmto supersilám Kal-el alias Clark přišel? Většina verzí, včetně té původní, se shodne na tom, že na Kryptonu panovaly jiné gravitační podmínky než na Zemi, případně naše Slunce je jiné než u Kryptonu a to tedy umožní všem obyvatelům Krypoton být na Zemi či v blízkosti našeho Slunce takto silný a tedy prakticky nepřemožitelný. Kromě jiného to jsou:

 • superrychlost (běh, skákání…)
 • supersíla (ve smyslu zvedání těžkých předmětů)
 • superzrak (rentgenové vidění, laserové paprsky z očí)
 • superdech (vytváření vzdušných vírů)
 • supersluch (citlivost pro nejmenší zvuky či schopnost slyšet zvuky daleko)
 • superinteligence

V původní verzi nepatří mezi superschopnosti létaní, pouze schopnost skákat do velké výšky a dálky. Tvůrci animovaného seriálu z konce čtyřicátých let to ale považovali za obtížněji animovatelné, a tak se rozhodli nechat Supermana ve vzduchu prostě udržet. Létání jako výsostný znak převzal poté i komiks.

Clark Kent

Manželé Kentovi se snaží Clarkovy schopnosti skrývat, protože se obávají, že by ho svět zavrhl, případně že by ho odvlekli vědci. Jeho umírající otec ho však motivuje, aby své schopnosti v pravý čas odhalil a použil pro konání dobra. Poté, co jeho otec opravdu zemře, vydá se Clark Kent z rodné vesnice Smallville do velkého města Metropolis, kde chce pomáhat lidem. Aby tak měl přístup k informacím, rozhodne se stát novinářem v místním deníku Daily Planet. Aby byl dobře maskovaný, rozhodne se nosit brýle. A zároveň s tím se rozhodne stát Supermanem – ochráncem spravedlnosti.

Slabé stránky

Nejvíce zranitelný je Superman v blízkosti kryptonitu, kusu nerostu z jeho rodné planety. Ve své nejznámější podobě je zelený a připravuje Supermana o životní sílu, ale existuje i modrý, červený a zlatý. Efekt kryptonitu je vysvětlen tak, že rudé slunce u Kryptonu s rodnou planetou (a tudíž ani s jejich kusy) nic nedělá, jakmile se ale kryptonit dostane blízko našeho žlutého Slunce, stává se kus Kryptonu pro všechny jeho bývalé obyvatele smrtelně nebezpečným.

(Superman na obálce prvního čísla Action Comics z roku 1938; FOTO: DC Comics)

Kostým

Základem Supermanova kostýmu je ikonický symbol S na hrudi. Nejčastěji jako velké červené S se žlutým pozadí a to celé obalené v obrysu odznaku typického pro strážce veřejného pořádku. Během desetiletí se velikost S a barvy měnily, stejně jako se měnil i význam (od zkratky S jako Superman po znak Kal-Elovy rodiny z Kryptonu), přesto stále zůstává prakticky nezměněnou ikonou. K Supermanovi nejčastěji také patří modrý kostým a červený plášť. Největší změnou během historie bylo odstranění červených spodek jako úlitbu moderním trendům.

Základna

Narodil se na Kryptonu, dětství prožil ve Smallville v Kansasu, dospělost a nejslavnější léta v Metropolis, přesto nejvíce ikonickým místem v Supermanově historii je jeho ledová základna Pevnost osamění. Je umístěna v Arktidě uprostřed ledu a dostat se do ní může pouze Superman, přesnou lokalitou mohou znát jeho nejbližší spojenci. Do Pevnosti chodí Superman odpočívat, zaznamenávat své vzpomínky, případně zde provádět experimenty. Zajímavé je, že Pevnost původně vznikla pro jiný comics a to Doc Savage.

Komiksy

Jenom v komiksové historii existuje sedm různých hlavních verzí Supermana. Během jeho dlouhé historie a vlastně i během dlouhé historie komiksů DC se ty samé příběhy vyprávěly trochu jinak, vstupovaly do nich různé postavy z jiných komiksů a to všechno způsobilo, že se paralelně mohly vyprávět (či alespoň jinak jmenovat) Supermanovy příběhy či postavy.

 • Kal-El/Clark Kent/Superman - původní Superman zrozený ve zlaté éře komiksů v roce 1939. Ze všech možných dalších verzí má tento Superman nejvíce schopností, které začal uplatňovat už jako malý kluk s názvem Superboy.
 • Kal-L/Clark Kent - zrozený ve stříbrné éře komiksů v roce 1969. Nepoužívá přezdívku Superman. Obývá paralelní vesmír přezdívaný v DC Comics jako Earth-Two. V této verzi odhalí mj. Clark svoji superhrdinskou identitu své lásce Lois Lane a vezme si ji za ženu.
 • Modrý a červený Superman - Hned dva superhrdiny stvořil komiks z roku 1963, později ještě využitý několikrát do roku 1988. Čekejte mnoho alternativních příběhu, včetně toho, že každý ze Supermanů si vezme jednu ze svých životních lásek a mají společnou svatbu.
 • Ultraman - Spatřil poprvé světlo světa v roce 1964 a jedná se o kombinaci několika prvků ze supermanova univerza. Někdy v sobě nese krev Kar-Ela, někdy je to potomek Lexe Luthora, kryptonit mu nevadí, naopak ho posiluje.
 • Superboy-Prime - Narozen jako obyčejný kluk Clark Kent, který se v patnácti letech přiblíží k meteoritu z jiného univerza a stane se prvním a jediným superhrdinou v dimenzi Earth-Prime, kde žádní jiní superhrdinové nejsou.

Většina těchto verzí byla během let 1985 a 1986 a sérii zvané Crisis on Infinite Earths vyčištěna a podrobena buď sloučení nebo kompletnímu předělání. DC Comics tak nejen pro Supermana vyřešil veškeré alternativní verze a sloučil příběhy Supermana pouze do jedné jediné verze.

 • Superman - od roku 1986 do roku 2011 běžel Superman už ve sjednoceném módu. Většina jeho zážitků a mytologie byla zachována jako odraz zlaté éry komiksů, pouze s výjimkou dětského Superboye.
 • Nový Superman - běží od roku 2011 v rámci mytologického restartu The New 52 a obsahuje spíše detailnější změny. Superman z počátku pouze jen skáče a pracuje v Daily Star, nikoli v Daily Planet. Teprve časem se jeho schopnosti vyvíjí.

Supermanova smrt

Během své historie se musel Superman utkat s mnoha obtížnými situacemi, padouši ho zaměstnávají neustále, občas ho doženou až do téměř bezvýchodné situace, výjimečně se jim také podaří odhalit i jeho tajnou identitu, nic z toho se ale nerovná okamžiku, kdy v komiksu z roku 1993 potkává Superman svoji nemesis – monstrum Doomsdaye.

Neúprosná bitva, při kterém se chvěje celá Země, má překvapivý konec, Superman sice Doomsdaye zabije, ale jedině tak, že se sám obětuje. Nad jeho rakví potom brečí celý národ, nejen komiksový, ale i skutečný. Po určitou dobu se zdá, že se Superman opravdu nevrátí, objeví se dokonce několik napodobenin, než se opravdový Superman vrátí v nové verzi o dva roky později.

Seriály

Poprvé se Muž z oceli objevil v televizním seriálu Superman v letech 1948–1950, hlavního představitele hrál Kirk Alyn. Pro mnohé fanoušky je ovšem nejznámější seriál The Adventures of Superman, kde si muže z Krypotonu zahrál George Reeves. V osmi sezónách a více než 100 epizodách Superman nejen létal, ale také procházel zdmi, stával se neviditelným, nejzajímavější ovšem je, že nebojoval ani proti jednomu svému klasickému nepříteli (Lex Luthor, Zod…), ale vždy proti klasickým gangsterům.

Na televizní obrazovku se ve velkém vrátil Superman až v roce 1993 v lehce romantickém podání nazvaném Lois/Clark:The New Adventures of Superman, Dean Cain (Superman) a Teri Hatcher (Lois Lane) řešili stejně intenzivně nejen padouchy, ale i vzájemný vztah. A konečně po deset let, od roku 2001, jsme sledovali příběhy mladého Supermana nazvané Smallville, kde budoucí supehrdina své hlavní schopnosti teprve objevuje. Do příběhu ale postupně vstupuje většina dobře známých postav ze Supermanovy mytologie.

Filmy

Přeskočme dva televizní filmy na motivy seriálů z padesátých a šedesátých let a začněme vlastně tím nejslavnějším a nejdůležitějším supermanským filmem. Je to samozřejmě Superman z roku 1978, kde si hlavního hrdinu zahrál Christopher Reeve. Velkorozpočtový biják s hvězdným obsazením, na svou dobu s ambiciózními efekty a dnes už legendární hudbou Johna Williamse, přinesl naprostou většinu toho, na co byli fanoušci zvyklí z komiksu. Poznáváme jeho narození na Kryptonu, následné přistání na Zemi až po jeho přeměnu v Supermana. Jeho protivníkem je Lex Luthor.

(Christopher Reeve jako Superman; FOTO: Warner Bros.)

Bylo to velký úspěch a dokonce tak očekávaný, že producenti rovnou točili i druhý díl (Superman II). Ten sice provází kontroverze se změnou režiséra, přesto je za svůj styl a nadhled často ceněný ještě více. Hlavním záporákem je Generál Zod naznačený už na začátku prvního dílu. Superman III z klasické linie uhnul a stal se spíše parodií na Supermana, což fanoušci nesli nelibě a film už tak úspěšný nebyl. Přesto vznikl, už s jinými producenty za zády, ještě Superman IV s podtitulem Quest for Peace, ten se však proslavil spíše nechvalně a často bývá označován za druhý nejhorší komiksový film všech dob (až po Batman a Robin samozřejmě).

Filmoví producenti poté řešili několik možností, jak Supermana restartovat, po několika neúspěšných pokusech vznikl Superman se vrací, který dějově navazoval na druhý film a ignoroval tak fanoušky nepřijatou trojku a čtyřku. Supermana si zahrál Brandon Routh, protivníkem byl opět Lex Luthor. I přes pietní zpracování (včetně převzaté Williamsovy hudby) to žádný megaúspěch nebyl, a proto se Superman restartoval znova a to v aktuálním Muži z oceli.

DC Cinematic Universe

Zde se Superman dočkal nového restartu v područí režiséra Zacka Snydera a scenáristy Davida S. Goyera, kteří se tomuto hrdinovi snažili vštípit trochu osobnější, uvěřitelnější a pochmurnější příběh, ne nepodobně jako to to udělal Christopher Nolan ve své trilogii o Batmanovi.

(Henry Cavill jako nový Superman ve světě DC Cinametic Universe; FOTO: Warner Bros.)

Muž z oceli sice neměl zdaleka tak velký úspěch jako Nolanovy filmy, v pokladnách kin však zabodoval a ze zdánlivě samostatného snímku se tak brzy stal první střípek z budoucího propojeného filmového světa DC Cinematic Universe. Muže z oceli v podání Henryho Cavilla se tak znovu dočkáme v roce 2016 ve filmu Batman v Superman: Dawn of Justice.

Hodnocení

Chceš taky hodnotit? Registruj se nebo se !
Basim

sere se všude zaklínač mu nestačí a chce ještě roli v Mass efectu.

11.12.2021 | 11:42:40
AbrahamCZ

Henry Cavill jako Supík je jeden z mých nejoblíbenějších, rád bych viděl, stejnou věc, nějaký multiverse se všemi Supíky, bylo by to moc dělo :) Ale celkově mě už superman nudí, další postavy z DC které poznávám vjiných filmech mi jen ukazují, že supík není zas až tak skvělý, jiné postavy i charakterama jsou lepší a zajímavější

31.8.2021 | 18:41:42
DC Expert

Ten musel naložit režisérku zaklínače aby tu roli dostal :D A batman vs superman byla kravina

7.4.2019 | 12:30:12
pikaia

Hanry Cavill sedí do role a hlavně díky za to žádný slipy přes elastáky,

18.11.2017 | 23:23:19
lucifer22

Postava super ale hercovy nesedí

18.11.2017 | 23:18:27
league

To stím Zodem bylo slabý. Jinak kdyby ta supermanova píča tu by se nenasrala to toho konfliktu tak by byl superman mrtvý. Protože batman na něj použil kryptonit.

1.9.2017 | 0:41:07
Kothy

Co dodat, proste Muž z oceli.

9.6.2017 | 14:45:51
stowes

Spatny vyber herce

9.9.2016 | 10:20:09
AnyZakova

Nijak jsem si ho neoblíbila, ale je fajn.

1.9.2016 | 15:32:39
Malvidor

Bez chyby, na takového supermana jsem čekal :D

3.8.2016 | 13:04:46
1

Aktuální film

Aquaman a ztracené království

Režie: James Wan
Scénář: David Leslie Johnson-McGoldrick
Hudba: Rupert Gregson-Williams
Hrají: Jason Momoa (Aquaman), Patrick Wilson (Orm), Yahya Abdul-Mateen II (Black Manta), Dolph Lundgren (Nereus), Nicole Kidman (Atlanna), Temuera Morrison (Thomas Curry), Amber Heard (Mera)

Stopáž: 124 minut

Nejoblíbenější filmy

Reklama

Nejoblíbenější postavy

Herci

Hlídejte si nás

Napište nám

Našli jste chybu ve vysílání? Nemůžete se dopídit českých titulků? Chtěli byste se o tento seriál starat? Napište nám!


Filtr seriálů
Reklama