Doctor Who (Pán času) Murray Gold

Murray Gold

Murray Gold

Seriál Doctor Who, jak ho známe dnes, by byl bez tohoto jména přinejlepším poloviční. Je to totiž právě Murray Gold, kdo stojí za onou úchvatně pompézní instrumentální hudbou, bez které bychom si Doktorova obnovená dobrodružství snad už ani nedokázali představit.

2 0
8.11.2013

Základní informace

Datum narozeni: 28.2.1969
Narozen: Portsmouth, Anglie, Velká Británie
Funkce: skladatel instrumentální hud­by

Začátky

Murray Gold pochází z anglického města Portsmouth. K hudbě tíhl od dětství, kdy se například už v šesti letech naučil hrát na klavír. Na Cambridge University sice studoval historii, brzy se však k hudbě opět vrátil.


Profesionálně hudbu skládá už od roku 1994. Nejvíce na sebe ale začal upozorňovat až po své spolupráci s Russellem T Daviesem.

Od roku 2000 Gold skládal hudbu k takovým Daviesovým projektům jako seriálu Queer as Folk nebo minisériím The Second ComingChristopherem Ecclestonem a CasanovaDavidem Tennantem. Když se pak Russell T Davies stal v roce 2005 showrunnerem obnoveného Doctora Who, v otázce hudebního doprovodu se pro něj Gold stal jasnou volbou.

Doctor Who a další projekty

Hlavní Goldovou pracovní náplní v rámci seriálu Doctor Who se stalo jak skládání nové instrumentální huudby, tak i složení nové verze původní ústřední melodie z roku 1963. Murray Gold spolu s dirigentem Benem Fosterem a welšským orchestrem se s oběma těmito úkoly utkali se ctí a během let složil spoustu fantastických melodií a zajímavých variací na ústřední skladbu. V roce 2006 vyšlo ve Velké Británii na CD první Goldovo album složené z písní z prvních dvou sérií a prvních dvou vánočních speciálů. K dnešnímu dni pak Goldových soundtracků k Doctoru Who vyšlo celkem devět.

Murray je zároveň i součástí různých živých koncertů s tematikou Doctora Who, a to včetně cardiffské Doctor Who: A Celebration nebo už několikanásobné londýnské Doctor Who Prom.

Vedle Doctora Who Gold složil i ústřední melodie k oběma jeho spin-off seriálům – The Sarah Jane Adventures a Torchwood. Dále složil ústřední melodii i k britským Shameless a stojí za instrumentální hudbou k minisériím The Devil's Whore a Singe Father, v hlavní roli opět s Davidem Tennantem. Vedle toho však složil hudbu i k řadě britským a americkým filmům včetně Horší než smrt Franka Oze nebo Veronika se rozhodla zemřít se Sarah Michelle Gellar.

Ocenění

Gold byl čtyřikrát nominován na cenu BAFTA za nejlepší původní seriálovou hudbu – v rámci Vanity Fair, Queer as Folk, Casanovy a Doctora Who. Jeho hudba k filmu Polibek života získal Mozartovu cenu sedmého umění. Čtyřikrát byl rovněž nominován i Královskou televizní společností (Royal Television Society).

Thumbnail Play icon

Diskuze /0

Zatím žádné komentáře… Buď první!
Ale k tomu se musíš registrovat nebo se !

Starej se o Doctora Who

Sleduješ Doctora Who? Chceš spravovat tento web? Tak nám dejte vědět.

Napiš @1Bobesh1 vzkazík, případně se mi ozvi e-mailem ondrej.rubes@iinfo.cz

Aktuální epizoda

Epizoda S00E16: Revolution of the Daleks

Reklama

Doktor kdo?

Reklama

Momentka

Momentka

Narozeniny