Doctor Who (Pán času)
94/100 - 458×

Doctor Who(Pán času)

Britské sci-fi o cestování v čase pomocí modré policejní budky, jehož historie sahá až do šedesátých let minulého století. Seriál Doctor Who byl nedílnou součástí britské kultury druhé poloviny 20. století a nyní baví i zcela novou generací fanoušků sci-fi, fantasy, dramatu i originálního britského humoru.

VB | 2005 | Ukončeno
vysílání
13 sezón | AXN Sci-fi, BBC One | 45 minut
žánr
Dobrodružný, Drama, Sci-fi
hrají
Peter Capaldi (Dvanáctý Doktor), Jenna Coleman (Clara Oswald), Matt Smith (Jedenáctý Doktor), Karen Gillan (Amy Pond), Arthur Darvill (Rory Williams), Neve McIntosh (Madam Vastra), Dan Starkey (Strax), David Tennant (Desátý Doktor), Freema Agyeman (Martha Jones), Catherine Tate (Donna Noble), John Simm (Vládce (obnovené série)), Alex Kingston (River Song), Christopher Eccleston (Devátý Doktor), Billie Piper (Rose Tyler), John Barrowman (Jack Harkness)

Majitel se zdráhá předat BBC ztracené epizody Doctora Who

Majitel se zdráhá předat BBC ztracené epizody Doctora Who

Pro mnohé milovníky seriálu Doctor Who jsou ztracené epizody první řady televizního seriálu, který se vysílal v 60. letech pokladem. Nyní však amatérští pátrači našli v Británii filmové záznamy nejen jednoho, ale hned dvou prvních dobrodružství, v nichž se objevil první doktor William Hartnell.

2 1
22.11.2023

Deník Observer však zjistil, že majitelé vzácných, znovuobjevených záběrů nejsou ochotni je předat BBC, a to ani v době, kdy tento měsíc uplyne 60 let od uvedení seriálu. Veterán a sběratel filmů John Franklin se domnívá, že řešením je, aby BBC okamžitě vyhlásila všeobecnou amnestii na chybějící filmové záběry. To by majitele ujistilo, že jejich soukromé archivy nebudou zabaveny, pokud se přihlásí, a že budou v bezpečí před trestním stíháním za to, že u sebe mají ukradený majetek BBC, čehož se někteří obávají.

Franklinovu výzvu podpořil Mark Stuckey, restaurátor filmů a promítaček, který vystupuje jako odborník na elektroniku v pořadu BBC The Repair Shop.

Tito sběratelé byli považováni za zločince, ale nyní vidíme, že jsou to skutečně zachránci. Amnestie by jim pomohla přestat se bát trestního stíhání.

Vyřazené televizní filmy tajně zachraňovali z popelnic a kontejnerů zaměstnanci a dodavatelé, kteří pracovali v BBC v letech 1967–1978, kdy korporace uplatňovala politiku vyhazování starých kotoučů. A Hartnellovi epizody Doctora Who nebyly zdaleka jediné, které byly vyhozené. Mnoho populárních seriálů bylo ztraceno a například dobrodružství Doctora WhoPatrickem Troughtonem a Jonem Pertweem v hlavních rolích byla buď vyhozena, nebo vymazána.

BBC uvedla, že je připravena hovořit s každým, kdo má k dispozici ztracené epizody.

Vítáme, když nás veřejnost kontaktuje ohledně pořadů, o nichž se domnívá, že jsou ztracenými archivními nahrávkami, a rádi s nimi budeme spolupracovat na obnově ztracených nebo chybějících pořadů v archivech BBC.

Zda to bude stačit k tomu, aby se nervózní sběratelé přihlásili, je sporné. Zatímco sběratelům žádné skutečné nebezpečí nehrozí, na nechvalně proslulé zatčení komika Boba Monkhouse v roce 1978 se nezapomnělo, tuší Franklin.

Monkhouse byl soukromý sběratel a byl obviněn z pirátství videí. Část jeho archivu byla dokonce zabavena. Je smutné, že lidé stále věří, že jim mohou být jejich filmy zabaveny. Kdybychom všechny nalezené záběry sepsali, mohli bychom jednoduše jít do aukční síně a prodat je, čímž bychom část z nich zachránili, ale pak by se mohly dostat kamkoli. To mi připadá smutné, když mezi mladými lidmi opět roste zájem o celuloid. BBC už utratila peníze za animace některých ztracených Hartnellových epizod, takže by jistě mohla vynaložit trochu víc na obnovu originálů a možná něco zaplatit těmto starším sběratelům, z nichž někteří jsou nyní nemocní nebo se starají o jiné.

Až do nedávných objevů se mělo za to, že z prvních šesti let vysílání seriálu Doctor Who chybí celkem 97 epizod. Chris Perry, vedoucí televizního archivu Kaleidoscope, nedávno prohlásil, že ví o mnoha z nich v soukromých archivech, které by mohly být se správným ujištěním vráceny.

Koneckonců, jak potvrdil Phil Collinson, výkonný producent nové kolorované epizody, Hartnellova dobrodružství jsou mistrovským dílem dramatu 60. let a doslova základním kamenem všeho, čím se Doctor Who stal.

Zdroj: theguardian.com

Foto: BBC One

Diskuze /0

Zatím žádné komentáře… Buď první!
Ale k tomu se musíš registrovat nebo se !

Nepřehlédněte

BBC oznámilo představitele čtrnáctého Doktora

BBC oznámilo představitele čtrnáctého Doktora

V nedělních odpoledních hodinách stanice BBC oznámila hvězdné jméno, které po Jodie Whittaker převezme roli Pána času.

Doktor who?

 

Reklama

Momentka

Momentka

Narozeniny

Napište nám

Našli jste chybu ve vysílání? Nemůžete se dopídit českých titulků? Chtěli byste se o tento seriál starat? Napište nám!


Filtr seriálů
Reklama