Firefly
94/100 - 179×

Firefly

Posádka Serenity je v podstatě hromádka psanců, hledajících po prohrané občanské válce alespoň pocit svobody. A další kšeftík, který by je snad konečně vytrhl. A který možná ani není tak úplně legální a může se více než trochu zvrtnout. Ani tento styl života je však úplně nepřipravil na problémy, které nastanou po nalodění nových cestujících… Fascinující vesmírný western Josse Whedona sestává z pouhých 14 epizod (+ filmu).

USA | 2002 | Ukončeno
vysílání
1 sezóna | FOX | 45 minut
žánr
Dobrodružný, Sci-fi, Western
hrají
Morena Baccarin (Inara Serra), Summer Glau (River Tam), Ron Glass (Derrial Book), Alan Tudyk (Hoban Wash Washburne), Adam Baldwin (Jayne Cobb), Jewel Staite (Kaywinnit Lee Kaylee Frye), Nathan Fillion (Malcolm Reynolds), Sean Maher (Simon Tam), Gina Torres (Zoe Washburne)

S01E01: Serenity

S01E01: Serenity

Seržant Malcolm Raynolds spolu se Zoe bojuje v bitvě o údolí Serenity na straně Nezavyslých proti Alianci, ale ať jejich situace vypadá sebehůře a kolem umírá sebevíc vojáků, nevzdává naději v posily, které nepřicházejí, neboť se velitelství mezitím rozhodlo kapitulovat.

cz sk
20.12.2002
1 hodina 26 minut

Režie: Joss Whedon
Scénář: Joss Whedon
Hrají: Nathan Fillion (Malcolm Reynolds), Gina Torres (Zoe Washburne), Alan Tudyk (Hoban Wash Washburne), Morena Baccarin (Inara Serra), Adam Baldwin (Jayne Cobb), Jewel Staite (Kaywinnit Lee Kaylee Frye), Sean Maher (Simon Tam), Summer Glau (River Tam), Ron Glass (Derrial Book), Carlos Jacott (Lawrence Dobson), Mark Sheppard (Budger), Andy Umberger, Philip Sternberg, Eddie Adams, Colin Patrick Lynch, …

Děj

O šest let později se svou posádkou lodi Serenity (typ Firefly) živí jako vesmírní bandité. Uprostřed rabování nákladu jsou překvapeni Aliancí, ale naštěstí se jim podaří i se zbožím utéct. Další zastávkou je Persephone, kde se s posádkou opět shledává „velvyslankyně“ Inara a nastupují noví pasažéři. Obchod s Badgerem nedopadne podle jejich představ, a tak se musí zkontaktovat se starou známou Patience. Kaylee sežene nové pasažéry, mezi nimiž je pastor Book, doktor Simon a Dobson. Při cestě na Whitefall někdo upozorní Alianci na jejich polohu. Na palubě je tudíž špeh a Malcol předpokládá, že je to doktor. Z Dobsona se ale vyklube federální agent se zatykačem na Simona. Naneštěstí je Kaylee Dobsonem postřelena a Simon donutí Mala utéct před Aliancí, pod pohrůžkou, že ji nezachrání. Mal pak násilím otevře bednu, kterou si Simon vzal s sebou na palubu a pro kterou riskoval jejich životy. V bedně je spící dívka – River, Simonova sestra.

Jayne získává informace od Dobsona a zjišťuje, že River je velmi cenná. Na cestě míjejí Plenitele, vesmírné zabijáky, kteří je však naštěstí nechají na pokoji. Mal si myslí, že ho Patience chce opět podrazit, a tak se rozhodnou tomu předejít. Zakopají zboží a Jayne jde převzít místa Patienciných odstřelovačů. Mezitím se Dobsonovi podaří utéct a vezme River jako rukojmí. Mezi Patience a Malovým týmem skutečně dojde k přestřelce, kterou se jim podaří vyhrát. Mal si vezme peníze a Patienci nechá zboží.

Mezitím se k planetě blíží Plenitelé. Když se Mal vrací na loď, bez mrknutí oka zastřelí Dobsona držící River a Washovi se podaří Serenity dostat do bezpečí. Mal nabídne Simonovi pozici lodního lékaře a místo, kde můžou s River složit hlavu.

Hlášky

Bendis: Umřeme.
Malcolm: Neumřeme. Nemůžeme umřít, Bendisi. A víš proč? Protože jsme tak strašně hezký. Jsme moc hezký, než aby nás Bůh nechal umřít.Vidíš tu ostře řezanou čelist? No tak.

Wash-hodný dinosaurus: Odsud všechno vypadá dobře. Ano. Ano. Toto je úrodná země a budeme prosperovat. Budeme vládnout celé této zemi a budeme jí říkat … Tato země".
Wash-zlý dinosaurus: Myslím, že bychom jí měli říkat tvůj hrob.
Wash-hodný dinosaurus: Proklínám tvou nenadálou, ač nevyhnutelnou zradu.
Wash-zlý dinosaurus: Jsem zlosyn. Teď zemři!

Zoe: Vím, že něco není, jak má být.
Wash: Zlatíčko, vždyť jsme gauneři. Kdyby bylo všechno, jak má být, tvrdli bychom ve vězení.

Jayne: Chci svůj podíl. Deset procent z ničeho je… Počkej, spočítám to. Nic a nic je …
Mal: Uvažuju o Whitefallu, o Patience.
Zoe: S Patience přece nebudeme obchodovat.
Mal: Proč ne?
Zoe: Postřelila vás.
Mal: Hm, jo, trošku. Ale stejně …

Mal: Ale tu skrýš nenajdou, ani kdyby … Ani kdyby ji hledali.
Zoe: Proč ne?
Mal: Protože.
Zoe: Ach jo. Tohle bude skvělý.
Mal: Když začne bejt někdo moc zvědavej, můžeš ho zastřelit.
Zoe: Zastřelit?
Mal: Zdvořile.

Mal: Zkontaktoval jsi Patience?
Wash: Ještě neodpověděla. Nestřílela po vás kdysi?
Mal: Vy s tím všichni naděláte.

Book: Kapitáne, vadilo by vám, kdybych řekl modlitbu?
Mal: Jen kdybyste ji řekl nahlas.

Jayne: Neplatíš mě, abych mluvil slušně. Jenom proto, že se Kaylee zakoukala do nějakýho měšťáckýho …
Mal: Odejdi od stolu. Okamžitě.
Simon: Za co ho platíte?
Mal: Cože?
Simon: Přemýšlel jsem, jakou má asi práci. Na lodi.
Mal: Vztahy s veřejností.

Dobson: Odhoďte tu pistoli, kapitáne Reynoldsi.
Mal: Tohle není zrovna můj nejlepší den.
Dobson: Simone Tame, jménem zákona vám oznamuji, že jste zatčen.
Mal: Cože? Ten doktor? Hej, je na něj vypsaná odměna?

Mal: Podívejme se, pro co by byl muž jako vy schopný zabít.
Simon: Ne, nedělejte to!
Mal: (odkopne víko bedny a vidí River) Hm.

Mal: Až se Kaylee zmátoří, vás a vaši sestru vyložíme na Whitefallu.
Simon: A co když se nezmátoří?
Mal: Tak vás vyložíme poněkud dříve.

Mal: Kaylee je mrtvá.
Simon: (běží se za ní podívat a vidí, že je jí dobře) Ten chlap je psychopat.
Mal, Zoe, Wash a Jayne se smějí
Wash: Ty jseš psychopat.
Mal: Měli jste vidět jeho výraz. Jsem zlý člověk.

Jayne: Testuju, kapitáne. Slyšíte mě?
Mal: Jsem tady.
Jayne: Slyším vás hlasitě a čistě.
Mal: Protože stojím hned vedle tebe.

Mal: Opravdové áčkové potraviny. Protein, vitaminy, immunizační látky. Rodině to vystačí na měsíc. Nebo i dýl, jestli nemají rádi svý děti.

Kaylee: Jayne, otevři ovládání levého zvedáku a vypni hydrauliku.
Jayne: Kde je sakra…?
Kaylee: Koukni. Koukni, kam ukazuju. Fajn. Teď už to bude jednoduché.

Zoe: Pane, ráda bych, abyste převzal kormidlo. Potřebuju, aby ze mě tento muž strhal všechno oblečení.
Wash: Práce, práce, práce.

Mal: Proč jsi mě nezradil, Jayne?
Jayne: Peníze nestačily.
Mal: Co když jednou budou?
Jayne: No, tak to bude zajímavý den.

Foto: FOXHodnocení

Chceš taky hodnotit? Registruj se nebo se !
Jiri007

Dobry dil, musim řict že nemělo chybu jak si posadka myslela že ziska zlato a pak ho bezpečně proda ale misto toho z toho nic nebylo ale zajimalo by mě co se v minulsoti stalo že nadřizeni je obětovali a musim řict že nemělo chybu jak Kaylee lakala pasažery aby vstoupili na Serenity a zajimalo by mě proč Malcolm nema rad moc boha a jinak nemělo chybu jak si Mal pak myslel že ho někdo napraskal ale misto toho měla zajem jen o Simona a nemělo chybu jak jim pak Simon řekl co je River vlastně zač a jsem zvědav když je tak chytra jestli jim pomuže a jsem zvědav jestli někdo pak River časem vyda a jsem zvědav jak Simon a River zapadnou ale Mal fakt neměl chybu jak si vystřelil z toho že je Kaylee mrtva fakt jsem mu na to skočil a nemělo chybu jak potom před bandity použili Šileneho Ivana.

redaktor
5.3.2022 | 14:09:47
Milano33

Firefly je úžasným mixom žánrov Sci-Fi a Westernu, čo robí toto dielo tak unikátnym. Po prehratej zlomovej bitke počas občianskej vojny sa Malcolm uchýlil k pašeráctvu. Mala stvárnil fantastický Nathan Fillion, ktorý podáva excelentný herecký výkon. Malcolm sa stal kapitánom vesmírnej lode Serenity a spolu s posádkou sa vydávajú na ďalšie epické dobrodružstvo. Lenže tentokrát sa dostali do dosť vyhrotenej situácii, keďže viezli dvoch utečencov a boli nahlásený Aliancii, ktorej sa chce Mal oblúkom vyhnúť. Nakoniec však ani nemal na výber a musel otočiť loď. Keďže postrelili Kaylee, Dr. Simon mohol diktovať podmienky. Aj keď sa jeho chovanie mohlo zdať bezcitné, avšak ukázalo sa, že len chcel ochrániť svoju duševne chorú sestru River. Ale to, ako si kapitán vystrelil zo Simona nemalo chybu.

12.1.2021 | 17:16:44
RagnarokCzD

Přiznám se, že mám trochu problém s tím, že borec z budoucnosti, kdy lidstvo cestovatuje po galaxii a teraformuje planety … používá zbraň, která byla zastaralá už v době mýho pra-pra-pradědečka. :-/

Ale kromě těchhle detailů to celkem funguje!

27.8.2020 | 0:31:32
Lili Mckeen

Na rozjezd mi to přišlo slabší vzhledem k tomu jak z toho všichni juchají, myslela jsem, že to bude víc jako stargate SG-1

18.9.2015 | 18:58:08

Seriál Firefly už nezavítá na televizní obrazovky


Seriálu Firefly bohužel nepřálo štěstí, a tak byl po jedné řadě stažen z vysílání a předčasně ukončen. Proto nezbývá nic jiného než hledat spásu ve filmovém a komiksovém pokračování.

Filmové pokračování

Serenity

Název snímku: Serenity
Premiéra: 30. 09. 2005
Režie: Joss Whedon
Scénář: Joss Whedon
Hudba: David Newman
Stopáž: 119 minut

Hrají: Nathan Fillion, Gina Torres, Alan Tudyk, Morena Baccarin, Adam Baldwin, Jewel Staite, Sean Maher, Summer Glau, Ron Glass, Chiwetel Ejiofor, David Krumholtz, Michael Hitchcock, Sarah Paulson, Nectar Rose, Glenn Howerton, Tamara Taylor, Demetra Raven.

PROFIL FILMU | OHODNOŤTE FILM

Reklama

Narozeniny

Sledujte nás

Filtr seriálů
Reklama