Star Wars (Hvězdné války) Šest důvodů, proč film Solo: Star Wars Story v kinech neuspěl

Šest důvodů, proč film Solo: Star Wars Story v kinech neuspěl

Šest důvodů, proč film Solo: Star Wars Story v kinech neuspěl

Před premiérou filmu Solo: Star Wars Story zřejmě nikdo nečekal, že se film stane obrovským propadákem. Bohužel realita je taková a nevypadá to, že by se v dalších týdnech mělo něco měnit. Přinášíme vám šest nejpravděpodob­nějších důvodů, proč film v kinech neuspěl.

7 2
19.6.2018

1. Nejkratší prodleva mezi Star Wars filmy

V prosinci se do kin přiřítil film Riana Johnsona The Last Jedi a za necelých pět měsíců tady máme další film. Jedná se o vůbec nejkratší pauzu mezi jednotlivými filmy z předaleké galaxie. Můžeme samozřejmě oponovat, že Star Wars mají silnou fanouškovskou základnu a například takový Marvel vydává film každé tři měsíce a stejně se jim v kinech komerčně daří. Proč to ovšem nevychází u Star Wars? Možná hlad po nových dobrodružstvích po prosinci 2017 zkrátka už nebyl tak velký. Navíc měl film velké tvůrčí problémy, proto se nabízelo, že i Solo: Star Wars Story bude přesunut na prosinec 2018, ale to se nestalo. Možná to byla osudová chyba, za kterou si tvůrci budou nyní trhat vlasy.

2. Trnitá cesta a finalizace projektu

Už i film Rogue One zažíval velké problémy, Gareth Edwards si údajně nebyl jistý za kamerou a čekaly nás velké přetáčky, za které byl údajně zcela zodpovědný Tony Gilroy. Ale výsledek se povedl, divákům se líbil a v kinech film utržil lehce přes miliardu amerických dolarů. Nyní byla cesta podobná (a vlastně ještě trnitější), ale s jiným výsledkem. Projekt kvůli tvůrčím neshodám, neposlouchání pokynů studia, nevyužívání všemožné techniky a nerespektování scénáře opustilo duo režisérů Phil Lord a Christopher Miller. Nahradil je Ron Howard, který přetočil skoro celý film. V posledních měsících se prakticky nepsalo o ničem jiném než o tom, jaký výsledek nás čeká, když se ze snímku de facto stal jakýsi slepenec tří různých režisérů. Diváci se možná zalekli těchto všemožných problémů a na film do kina radši nezašli.


(Ani šarm Donalda Glovera nepomohl. Foto: Disney)

3. Momentální přesycenost trhu a velká konkurence v kinech 

Před pár měsíci šel do kin film Black Panther, takřka ryze černošský film, který zaznamenal veliký úspěch, který mu ale byl přisuzován i proto, že neměl v kinech konkurenci a zkrátka se nic jiného nevysílalo. U Sola je to přesný opak. V kinech si to stále mašíruje snímek Avengers: Infinity War a týden před Solem měl premiéru film Deadpool 2. Konkurence je zkrátka veliká a ne všichni mají čas (a peníze) si zajít do kina třikrát za měsíc. Bohužel Solo přišel na řadu jako poslední a možná i to byl jeden z důvodů, proč finančně neuspěl. Ostatně fanouškovská základna Marvelu a Star Wars se místy prolíná a buďme upřímní – chodí průměrný divák třikrát za měsíc do kina?

4. Reakce na The Last Jedi

Film Riana Johnsona byl komerčně úspěšný, vydělal, co potřeboval, odnesl si kladné recenze. Ale máme tu také jedno velké ale. Rozdělil fanoušky na dva tábory – jedni ho milují, druzí snímek nenávidí. Stačí se podívat na YouTube, kde najdete spoustu videí různých youtuberů, kteří dokonce vyzývají své diváky, ať na Sola nechodí do kina, aby si studio Disney po Epizodě VIII uvědomilo, že dělá něco špatně. I to mohlo sehrát svou roli a fanoušci z tohoto důvodu nevyrazili do kina. Chuť vidět nové dobrodružství je zkrátka po minulém zážitku mohla přejít.

(Ani známí a slavní herci projektu nepomohli. Foto: Disney)

5. Diváci si zvykli na zimní slot

Víme, že v minulosti byly Star Wars vysílány v kinech především o letních měsících, ale doba se změnila. Epizoda VII, která startovala v roce 2015, měla premiéru o Vánocích a následně takto pokračovaly (náhodně či ne) další díly a diváci si na to již zvykli. I my na Edně nyní máme Vánoce spojené právě s návštěvou kina a sledováním nových Star Wars. O vánočních svátcích je vždy fajn do kina vyrazit, navíc většinou si najdou čas i ti příbuzní a kamarádi, kteří třeba celý rok ten čas horko těžko shánějí. Vydělal by Solo více, kdyby ho Disney vypustilo v zimě? Podle nás o něco málo určitě.

6. Nezájem publika o film či o celé Star Wars?

Poslední bod je zřejmě jedním z nejbolestivějších pro každého fanouška předaleké galaxie. Je zkrátka možné, že film o Hanu Solovi nikoho nezajímal a nikdo se o něj neprosil. Han je skvělou postavou, ale viděli jsme ho ve čtyřech filmech, jeho minulost známe z vyprávění a jeho konec jsme viděli na filmovém plátně. Film Rogue One uspěl a to se většinu stopáže na plátně promenádovaly nové postavy, tak proč neuspěl všem známý Han? Může za to i Alden Ehrenreich a nahrazení Harrisona Forda?

Pak tu ještě máme druhou a strašidelnější možnost. Od odkoupení práv na Star Wars v kinech můžeme vidět každý rok jeden film. I trh se může někdy přesytit a je tedy možné, že to diváky přestalo bavit. Filmy ze světa Star Wars měli všichni spojené s něčím jedinečným a nyní je ve výrobě hned několik různých projektů jako na běžícím páse. Určitá aura výjimečnosti se tedy vytrácí. Trh může být přeplněn, fanoušci otrávení a značka je pomalu může přestávat zajímat.

A co podle vás stojí za komerčním neúspěchem filmu Solo: Star Wars Story?

Diskuze /23

Cocafull

Last Jedi mě velmi zklamal, ale jako člověk, který na SW vyrůstal jsem šel na Hana i tak. Musím říct, že jsem byl naprosto spokojen a dle mého názoru to bylo nejlepší SW od Disney, hlavně díky minimu „plot holes“, kterými je Last Jedi i Rogue One totalně nadopovaný. Každopádně za mě skvělý film, za který v kině stojí vyhodit dvě stovky :)

19.6.2018 | 18:20:36
Retyus

Asi vše dohromady. Po Posledním Jediovi mě už do kina na SW nedostanou. Hodně lidí taky vzpomínalo že do toho byla zapojená americká politika. Nesleduju, netuším co to mělo mít společného. Jestli by to zachránil Ford? Co jsem viděl pár videí s ním po roce 2015, tak jsem získal pocit že on postavu Hana nenávidí. O to víc mě třeba překvapil Hamill že si to oživení užívá. Mám ještě i pocit že docela zazdili reklamu.

#4 Railbot
19.6.2018 | 18:27:45
Fifipek

Na SW jsem vyrostl, ale poslední filmy jsou pro mne docela zklamáním. Jasně, že jsem rád, když se objeví nový snímek, nicméně mi chybí nějaká vize či odvaha se někam posunout. Nevím, jestli je to slabou předlohou, ale přijde mi, že se jen přešlapuje na místě…Pak si člověk zajde na nové Avengers a odchází s Wow efektem z kina, pač Marvel chrlí filmy a seriály jak na běžícím páse a drží si poměrně vysokou kvalitu…přesně tohle mi bohužel u SW chybí

#6 scorpio #10 Argetlam Královrah
19.6.2018 | 18:39:03
Railbot

#2 Retyus: Ford má SW u zadku, navíc je introvert a to šílenství kolem blbě nesl už od začátku. Do EP VII se vrátil jen za podmínky, že konečně jeho postava umře. Hamill je úplně jiná povaha.

19.6.2018 | 22:37:42
Hed94

Já myslím že je to čistě a jen reakce na katastrofální epizodu 8 a tím kdy to pustili do kina… už jen mě rozesmálo že i prodavač lístků chvíli přemýšlel na jakej že film jdu, když sem chtěl 2 lístky na star wars… :D Jinak je to film dobrej, po Rogue One nejlepší co zatím Disney natočili…

20.6.2018 | 1:18:52
scorpio

#3 Fifipek: Sám bych to lépe neřekl. Od startu nové trilogie se podle mě snaží jen zavděčit co největším množstvím fan service ve formě „nostalgických výletů“ místo toho aby to celé posunuli někam dál. Jak The Force Awakens tak The Last Jedi chybí ten opravdu thrillerový faktor ve kterém excelovaly epizody 4, 5 a 6. Klidně mohli přidat i víc. Trochu jít s dobou. Chtěl bych vidět SW s R ratingem, to by mohla být zajímavá podívaná. :D

Nicméně k tématu. Podle mě na to každý z důvodů měl jistě vliv. Určitě tato kombinace může za odpadnutí jistého procenta fanoušků. Nemohu více souhlasit s tím, že hodně problematická realizace lidi mohla dost vyděsit. Mě rozhodně ano, ale zároveň to dle mě spíš podnítilo zvědavost. To, co se v článku nakouslo a co je podle mě pravé jádro pudla, tkví ve výsledném projektu. Když se musí tak moc přetáčet tak se to musí dělat už za co nejméně peněz. Navíc podle mě tomu prostě měli dát víc času. Han je velice oblíbená postava a kdyby se do toho vložilo trochu víc fantazie a nebyla to taková plytká a předvídatelná rychlokvaška bez nápadu a šarmu, tak by to mělo mnohem větší tržby. V dnešní době informací lidé mají kvalitní názor od ověřeného člověka rychleji než by člověk řekl švec takže se ví dopředu jestli stojí za to si zaplatit kino. Jednoduše je to ne příliš kvalitní film a to ho poslalo pode mě ke dnu ze všeho nejvíce.

#9 ~JARMiLA~
20.6.2018 | 2:29:52
fidonoir

Pokud srovnám Marvel tak ten už točí 3 filmy ročně a z návštěvnosti a navazujících tržeb je těžce vysmátej. Můj osobní názor je, že Star Wars bloudí v nesmyslných vyzích jednotlivých tvůrců, alespoň já chci vidět v každém filmu alespoň jednu ultimátní rubačku se světelnými meči. Protože to jsou pro mě stáááár vááárs.

Souboje z posledních VIII epizody byly jen o kousek lepší než souboj Obi-Wana Kenobiho s Darth Waderem v epizodě IV. Naopak souboj z epizody III Obi-Wan vs. Anakin vidím jako pomyslnou choreografickou špičku ke které se zatím nikdo nepřiblížil. ( tedy pokud nepočítám souboje z The Old Republic :-)

20.6.2018 | 9:34:22
AVE_Jirka

Možná je to tím, že nejsem skalní fanda SW, ale film se mi líbil od začátku až do konce :-). Rozhodně nemohu říci, že bych se nudil nebo mi nesedli noví herci, naopak ;-).

20.6.2018 | 10:09:52
~JARMiLA~

#6 scorpio: maximus suhlass vsetky spomenute body maju minimalny dopad a sú až úplne smiešne! daleko viacej vycucane z prstu ako by sa na tento bulvár slušalo!! jediný a skutočný dôvod prepadu je bod 7!!!

7. FILM je TOTÁLNE PREDVÍDATELNÁ NESTŔAVITELNÁ BETONOVA KAŠA viď čo píše scorpio:
kdyby se do toho vložilo trochu víc fantazie a nebyla to taková plytká a předvídatelná rychlokvaška bez nápadu a šarmu, tak by to mělo mnohem větší tržby. V dnešní době informací lidé mají kvalitní názor od ověřeného člověka rychleji než by člověk řekl švec takže se ví dopředu jestli stojí za to si zaplatit kino. Jednoduše je to ne příliš kvalitní film a to ho poslalo pode mě ke dnu ze všeho nejvíce.

20.6.2018 | 10:17:07
Argetlam Královrah

#3 Fifipek: Cože si to Marvel drží vysokého? Kvalita to teda není :D

20.6.2018 | 12:25:52
ReveN

je to vsechno z toho hore a jeste jedna vec. hodne lidi ma proste star wars spojeny s lightsabery. ep5/6 ma ikonicky souboje luka s vaderem, o prequelove trilogii kterou vetsina z nas asi pamatuje z detskych/pu­bertalnich let ani nemluve, i kdyz nektery veci tam byly dost srackovy, tak duely s lightsabery jsou ve vsech trech dilech proste epicky. v ep7 byl duel tragickej, v ep8 vlastne zadnej nebyl (pobiti guardu neni duel, a luke na konci no comment), r1 trochu zachranoval aspon vader. a navic pro star wars byli proste vic nadsenych vzdycky kluku nez holek. at uznavame gender rovnost jakkoli, star wars ma mit proste na starosti chlap, a ne krava co nechape ze proste pro vetsinu fanousku star wars = lightsaber. a ze kdyz nacpe do filmu hlavni hrdinku zenskou, tak to stejne o moc vic zenskych fanynek nenalaka, stejne jako ze trans publikum je taky velmi maly a ze s landa udelaj kkta zabouchlyho do robota, taky nicemu nepomuze a akorat vic fanousku nasere.

20.6.2018 | 12:48:24
Dealler

Asi nebudu mluvit jenom za sebe, když řeknu, že Solo a ta doba kolem originální trilogie už je každýmu u prdele a všichni chtěj něco novýho, nejlépe z Old Republic.

20.6.2018 | 12:49:07
shraddha

A nenapadlo vás třeba to, že je to hlavně tím, že SW už dlouho nemají žádného pořádného ikonického záporáka? Snoke byl „jen“ divný, ale hrůzu fakt nebudil, a Kylo Rena je spíš líto…ale zlej fakt neni, i když se strááááášně snaží. Prostě, a jasně, pokud ani v Solovi nebyl někdo Vaderova levelu, jako že ne, pak holt smolík…

20.6.2018 | 14:43:45
the Grand Inquisitor

Na youtube v Tomově holocronu je video o Solovi, které podle mně mluví za všechno. https://www.youtube.com/watch?…

20.6.2018 | 15:18:31
WolverineCzE

8. star wars je zklamalo zvalšt ten konec

20.6.2018 | 15:43:48
komja

koukám, že nejsem jedinej kdo měl SW spojený s pořádnýma soubojema se světelnýma mečema! bylo tam víc akce než vyprávění a ty postavy prostě byli sympatičtější! neříkám, že všechny postavy co jsou v nových filmech jsou špatný, ale je to tak :P i kdyby pozabíjeli všechny nový postavy tak by mi to bylo jedno -_- ano až tak špatný to pro mě je s těma postavama :(

20.6.2018 | 16:36:30
Moor8

Mě se HS líbil. Je 100 x lepší, než epizody 7 a 8. Není to klasické SW, ale to je zřejmé už podle názvu a každý věděl do čeho jde. Hlavní příčina podle mě tkví v epizodě 8, která odradila spoustu lidí. To ostatní z toho více méně vychází. Tím, že lidé byli zklamní z ep 8. dali raději přednost jistotě. (Avengers, Deadpool 2) Pak i ta krátká prodleva. Kdyby ep 8 byla skvělá, tak by to HS pomohlo, takhle to uškodilo.

20.6.2018 | 20:30:42
Liborias

Social Jedi Warrior? Já a spousta dalších jsme prostě přestali chodit do kina a živit západní vzteklý socialismus a rovnostářství.

21.6.2018 | 8:39:56
Railbot

Nemyslím si, že problém je v absenci světelných mečů. SW jsou určitě mnohem víc než to. Viz zrušená hra SW 1313, která byla vysoce očekávaná.

21.6.2018 | 10:43:49
RagnarokCzD

Taková obrovská hromada článků, videí a petic kolem bezmyšlenkovitého bojkotu … a přesto si všichni myslí, že primárně byla chyba ve filmu? :D

Mě by jen zajímalo ohledně tohohle, jak vůbec může někdo nejít na film „protože je v něm předvídatelnej děj s plitkýma zápletkama a celý to na něj působí jako šitý hodně horkou jehlou“ … to máte křišťálovou kouli? :D

11.11.2018 | 9:55:02
Jiri96

Myslím, že to propadlo kvůli 8. epizodě, které se ne všem líbila. Solo mě sice úplně nezklamal, ale já miluji Jedie, světelné meče a souboje s nimi. Takže pokud to není dobré, jako bylo Rogue One, tak nemohu být úplně spokojen, ale neříkám, že to byl úplný odpad, to rozhodně ne.

4.3.2019 | 12:59:59
OndrejVitovec

FUC*K Disney, jen ať prodělají ještě víc a nechají toho ničení Star Wars

6.9.2019 | 7:34:51
Raiden123

7 Vymazane dobre sceny i ked kratke,dost by zmenili ten film.

13.10.2019 | 9:39:43
Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se !

Nejoblíbenější postavy

Reklama

Co se aktuálně děje

Abrams těsně před premiérou Vzestupu Skywalkera přiznává, že neumí psát konce

Abrams těsně před premiérou Vzestupu Skywalkera přiznává, že neumí psát konce

Devátá epizoda Star Wars je již za rohem a kromě masivní propagace se na internetu objevují i znepokojivé zprávy, které pochází i od samotných tvůrců. J. J. Abrams ve dvou nedávných rozhovorech promluvil o tom, jak mu to jde s konci i jak se mu daří pracovat na ostatních částech příběhu.

Reklama

Zajímavosti

Studio Disney přiznává, že na chvilku ztratilo scénář k Epizodě IX a ten se málem celý objevil na internetu

Studio Disney přiznává, že na chvilku ztratilo scénář k Epizodě IX a ten se málem celý objevil na internetu

Kolem Star Wars panují jedna z nejpřísnějších bezpečnostních opatření, aby se děj nevyzradil zvídavým novinářům a fanouškům. Občas ale někdo udělá chybu a právě taková nastala během natáčení Epizody IX. Celý scénář se málem dostal na internet, naštěstí byla hrozba včas zažehnána.

Plakát

Plakát

Narozeniny herců