Turn: Washington's Spies Rozhovor s hercem Owainem Yeomanem o jeho postavě

Rozhovor s hercem Owainem Yeomanem o jeho postavě

Rozhovor s hercem Owainem Yeomanem o jeho postavě

Owain Yeoman, který hraje Benedicta Arnolda v seriálu Turn: Washington’s Spi­es, mluví o tom, jaké to bylo vyrůstat v domácnosti s učitelkou historie a hrát historickou postavu, kterou Američané nenávidí.


4 0
13.6.2015

Ve druhé sérii jste se objevil v seriálu Turn: Washington’s Spies jako nováček. Jaký byl váš první den natáčení?

Vždy je to trochu děsivé, když přijdete do seriálu, který už nějaký ten pátek běží. Vkročil jsem do něj jako postava, která historicky neměla nejlepší reputaci. S herci jsem se tam cítil jako doma. Ian Kahn – jenž brilantně hraje George Washingtona – byl první, s kým jsem se setkal. Začali jsme spolu velmi dobře vycházet, což bylo dobře, protože se seriál snažil utvořit vztah mezi Washingtonem a Arnoldem.


Vyrůstal jste ve Velké Británii a vaše matka byla učitelka dějepisu. Kolik jste toho věděl o Benedictu Arnoldovi a americké revoluci ještě před tím, než jste přijal tuto roli?

Když jsem vyrůstal, byl jsem vždycky ten kluk, co musel mít udělaný úkol do dějepisu vždy na čas, protože moje matka byla zároveň mou učitelkou dějepisu. V našich školách zase tolik z amerických dějin neprobíráme, takže tohle pro mě bylo potěšením. Je to docela příjemné, když přistupujete k postavě Benedicta Arnolda bez jakýchkoliv negativních znalostí, protože historie ho vyobrazuje skoro jen negativně. Nikdo nikdy není prostě zrádce, nebo dobrý člověk. Já jsem hledal ty světlejší momenty, takže jsem ho mohl vidět v tom nejlepším světle a zapamatovat si jej jako hrdinu. Byl skvělým generálem a někým, za koho byli lidé ochotni položit své životy. To je pro lidi, kteří sledují náš seriál, určitě velké odhalení.

Výkonný producent Barry Josephson vtipkoval o tom, že ztvárňujete jednu z nejvíce nenáviděných amerických historických postav. Vnukla vám skutečná historie o Arnoldovi nějaké pochybnosti?

Abych byl upřímný, opravdu jsem si tuto výzvu vychutnal. Šance, že si můžu zahrát historickou osobnost a změnit na ni pohled a prezentovat ji v jiném světle, je velmi vzrušující. Takovouto příležitost jsem si nemohl nechat ujít.

Když jste hrál historickou osobnost, přistupoval jste k jejímu ztvárnění jinak než k fiktivní postavě? Ovlivnila znalost Arnoldova osudu nějak pohled, s jakým jste na něj nahlížel?

Když ztvárňujete jakoukoli historickou osobnost, vždy s tím přichází zodpovědnost. Tohle mám na tom seriálu rád – snažíme se být kreativní při dramatickém vyprávění příběhů, ale historická fakta jsou zde velmi věrná. Jednou z věcí, kterou jsem chtěl udělat, bylo mluvit s přízvukem. Všichni lidé tu byli osadníci v nové zemi, kde se rozvíjely národy. Nikdo vlastně neví, jak tehdy přesně mluvili. Na přízvuku jsem pracoval s výbornou trenérkou Catherine Charlton, která pracuje v John Adams, a spolu jsme přišli na dialekt. Byli jsme schopni říci „Tohle o Benedictovi Arnoldovi víme, a tohle mu dáme.“ Abyste vytvořili opravdovou postavu, musíte jí dát několik věcí dohromady.

(Generál Benedict Arnold; FOTO: AMC)

Mluvil jste o tom, že Arnolda neberete jako špatného člověka. Kolik jste si toho o něm našel, jaké zajímavé věci jste se dozvěděl?

U někoho takového jsem chtěl vidět větší obrázek. Hodně jsem toho zjistil o jeho vojenských a historických zdatnostech, ale velmi jsem chtěl vědět, jakým mužem byl doopravdy. Krása tohoto seriálu spočívá v tom, že se vypořádává s velkými historickými událostmi, ale ukazuje také ty obyčejné věci. Arnold získal mnoho peněz a naučil se vybranému chování, přesto se někdy ocitl v situacích, kdy byl bez peněz. Myslím, že tohle ovlivnilo jeho psychiku. Život neměl nikdy těžký, ale zjistil, že musí bojovat v armádě, platit za své bitvy a nedostávalo se mu žádné morální podpory. Snažil jsem se pochopit jeho nedostatky, které vedly k učiněné zradě.

Máte nějaký vztah k této postavě? Byl jste například schopen s Arnoldem jakkoli sympatizovat?

Co jsme se snažili světu předat bylo to, že tento muž byl neustále v popředí Patriotů a ocital se zde pořád dokola. K tomuto historickému bodu jsme se neustále vraceli, protože kolikrát může být někdo spráskán před tím, než řekne „Dost. Vytrpěl jsem již dost osobních zklamání, ztratil příliš peněz a předal příliš mnoho povýšení.“ Když se dostal do West Pointu, pochopil jsem jeho dilema. Chtěl být uznáván svými vrstevníky, a to chtějí v životě všichni. Věci se mohou ošklivě změnit a myslím si, že taková byla cesta, která přispěla k jeho zradě.

Jaké jsou největší rozdíly a podobnosti mezi vámi dvěma?

Jsem velmi pyšný člověk – a to nemyslím v negativním slova smyslu – ale jsem hrdý na práci, kterou dělám. Rozumím jeho zradě. Nechtěl se spokojit s něčím menším. Na začátku série vidíme George Washingtona, jak večeří se svými generály, kteří si vůbec nezašpiní ruce, zatímco Benedict Arnold se vrací z bitvy stále potřísněný krví a pokrytý špínou, která vyjadřuje jeho úsilí. Myslím si, že jsem trochu víc loajální, než byl on. Mít možnost zaprodat svou zem, nemyslím si, že mi právě tohle leží v duši, ale jsme stále ještě pořádný kus cesty od Benedicta Arnolda – zrádce.

Původní rozhovor naleznete na stránkách AMC.

Diskuze /0

Zatím žádné komentáře… Buď první!
Ale k tomu se musíš registrovat nebo se !

Pomoz nám otestovat mobilní aplikaci

Jste z Prahy a okolí a chtěli byste pomoci Edně?

Hledáme dobrovolníky, kteří by přijeli na uživatelské testování naší nové mobilní verze a aplikace.
Máme připravený první návrh a rádi bychom znali vaše názory, reakce, připomínky a další postřehy.
Testování by proběhlo v sídle Mladé Fronty (Praha – Modřany) a nezabralo by více než hodinu. K ruce budete mít náš mobilní telefon a v něm první návrh, který chceme otestovat.
Zájemci pište na thomas@edna.cz.

Stav překladu

Epizoda S04E04: Nightmare

cz100%
DOKONČENO
en100%
DOKONČENO

Překlad sedí na verze Turn:

  • … S04E04 HDTV x264-SVA

Po zhlédnutí epizody nezapomeňte díl ohodnotit. Vyjádřit svůj názor k tomuto dílu můžete v tomto fóru.

Reklama

Nejoblíbenější postavy

Fotografie hlavních postav

Fotografie hlavních postav

Narozeniny

Hlídejte si nás