Doctor Who (Pán času)
94/100 - 455×

Doctor Who(Pán času)

Britské sci-fi o cestování v čase pomocí modré policejní budky, jehož historie sahá až do šedesátých let minulého století. Seriál Doctor Who byl nedílnou součástí britské kultury druhé poloviny 20. století a nyní baví i zcela novou generací fanoušků sci-fi, fantasy, dramatu i originálního britského humoru.

VB | 2005 | Pauza
vysílání
13 sezón | AXN Sci-fi, BBC One | 45 minut
žánr
Dobrodružný, Drama, Sci-fi
hrají
Peter Capaldi (Dvanáctý Doktor), Jenna Coleman (Clara Oswald), Matt Smith (Jedenáctý Doktor), Karen Gillan (Amy Pond), Arthur Darvill (Rory Williams), Neve McIntosh (Madam Vastra), Dan Starkey (Strax), David Tennant (Desátý Doktor), Freema Agyeman (Martha Jones), Catherine Tate (Donna Noble), John Simm (Vládce (obnovené série)), Alex Kingston (River Song), Christopher Eccleston (Devátý Doktor), Billie Piper (Rose Tyler), John Barrowman (Jack Harkness)

Listen - pod postelí Doktorovy mysli

Listen - pod postelí Doktorovy mysli

Kolem epizody Listen se vznášela opravdu velká očekávání. Nejen že se jednalo o novou strašidelnou epizodu Stevena Moffata, ale navíc ti z fanoušků, kteří epizodu viděli předem v její nedokončené podobě, ji označili za jednu z nejlepších za dlouhou dobu. V čem ale tkví její tajemství?

0 0
20.9.2014

Čtvrtá epizoda osmé řady seriálu Doctor Who s názvem Listen na první pohled jakoby představovala další „moffatovské“ monstrum útočící na naše smysly. Po Plačících andělech, ze kterých nesmíte spustit oči, a Tichu, na které nesmíte zapomenout, tu Doktor nyní zdánlivě čelí příšeře tak dokonale skryté, že se jí vlastně není skoro jak postavit.

Krása epizody Listen spočívá v tom, že scenárista Steven Moffat v ní překračuje svůj vlastní stín. Velmi pravděpodobně by s tímto dílem měl úspěch, i kdyby skutečně „pouze“ představil nového originálního bubáka. Moffat zároveň ale věděl, že přesně to od něj budeme čekat, a proto se rozhodl dané situace využít a celou pointu tohoto dílu nečekaně otočit naprosto opačným směrem. Konkrétně směrem k Doktorovi, jeho největším děsům a mezerám ve vlastní sebejistotě.

Listen tak představuje vyprávěcí formát, který za 50 let existence Doctora Who využilo epizod jen zatraceně málo, a to především proto, jak extrémně těžké je ho ukočírovat. Jde o formát takových epizod, které se skutečně zabývají samotným Doktorem a tím, co ho dělá postavou, jakou už tak dlouho známe a pozorujeme. Vloni se to Moffatovi podařilo v jeho výborném výročním speciálu (se kterým se Listen naprosto brilantně provazuje), kdybychom ale měli přemýšlet nad dalším podobně zdařeným dílem, zakotvili bychom pravděpodobně až v páté řadě u excelentní Amy's Choice z pera Simona Nye.

Epizodě Listen samozřejmě jde leccos vytknout. Moffat se nám totiž místy snaží vnuknout iluzi přítomného monstra tak vehementně, že zpětná aplikace oné závěrečné pointy na konkrétní předchozí scény prostě nepasuje, když chování „něčeho“ pod postelí jen sotva připomíná chování dítěte strašícího svého kamaráda a dva dospělé, nebo když se Moffat během úvodní scény až příliš opírá o Doktorovu sklerózu, kterou v podstatě bere jako její konečné vysvětlení.

Listen samozřejmě lze interpretovat i tak, že nehledě na Doktorovy iracionální děsy zde nějaká skutečná příšera mohla opravdu operovat, pak by ale veškerá klíčová témata této epizody ztratila pointu. A pokud si uvědomíme, o jak skutečně skvělou pointu se z Moffatovy strany jednalo, to, že nás po cestě k ní sem tam šidil, už mu lze snadno odpustit.

Epizoda Listen je jednou z těch, které skutečně utkví ve vaší paměti. Ne kvůli tomu, jaké jsou v ní příšery nebo bláznivé situace, ale protože vám připomene, kým onen záhadný muž, se kterým tak či onak cestujeme už přes půl století, skutečně je. A dokud si to tímto způsobem pamatuje i sám Steven Moffat, všechno ostatní, co kde vyvede, už je relativně vedlejší.

Hodnocení: 90 %

Diskuze /13

Jara

Výborná epizoda. 8. série zatím super. Peter a Jenna byli skvělí.

20.9.2014 | 19:14:51
Peth

Me se teda absolutne nelibila.. mohla by byt milionkrat lepsi…
A clara pod posteli? No wtf?

20.9.2014 | 21:42:49
NiennaTasart

Já jen nepochopila, jak se mohla Clara chytající za nohu dostat k tolika lidem se špatnými sny… A taky by mne zajímalo, kdo to seděl na té posteli, přikrytý dekou.

Pointa nebyla špatná, opravdu jsem to nečekala, ovšem malinko mne zklamala.

20.9.2014 | 22:30:46
Hurley

Proč to píšete jako spoiler? Ta epizoda už je tejden i s titulkama ven­ku.

#6 NiennaTasart
čestný člen redakce
21.9.2014 | 7:42:58
Knížka

třeba na konci série někdo Claru přemění nebo zakleje takže bude vždy pod postelí ona, jak se ptala Ruperta jestli ví co je pod tou postelí vlezla si tam a řekla Já, dá se to brát tak že tam je momentálně jak tam vlezla ale taky jako že je tou příšerou z pod postele ona, a musí se brát v potaz že se neví jestli v téhle sérii Clara DW opustí nebo ne

21.9.2014 | 12:00:21
NiennaTasart

#4 Hurley: Pardon :)

21.9.2014 | 12:46:03
Hurley

Není důvod si myslet, že ty lidi chytala za nohu Clara. Je to jen druh snu, nic víc. A pod tou dekou mělo být nejspíš fakt nějaký děcko. Nebo aspoň Moffat se nás o tom snaží přesvědčit.

čestný člen redakce
21.9.2014 | 14:21:49
LukinIV

Já sem to pochopil tak, že pod tou peřinou byl Doctor když byl malý. :-)

#10 Hurley
21.9.2014 | 16:24:33
LukinIV

Proto clara nechtěla aby se podíval kde byli.

21.9.2014 | 16:27:14
Hurley

#8 LukinIV: Ano, to nijak jinak pochopit ani nešlo. My se bavíme o tom, kdo byl pod dekou v sirotčinci.

čestný člen redakce
21.9.2014 | 17:04:42
Sam.Claire

Já bych ráda věřila, že to bylo dítě (jelikož by se mi dost ulevilo a tolik bych se teď nebála :D), ale přijde mi, že je tak neuvěřitelné, že to dítě bylo…vždyť se to chovalo tak…jak by se dítě podle mě nechovalo ve chvíli, kdy tam jsou dva dospělí a Clara ho ještě „napomínala“, aby nestrašil Ruperta atd., a ty zvuky co to vydávalo…:D

21.9.2014 | 19:12:28
NiennaTasart

V každém případě to bude jeden z nejjednodušších cosplayů :D hodit na sebe červenou deku a je to :D

21.9.2014 | 21:48:27
kinimodkilhu

moc nechápu proč to tu všichni tolik řešíte. Podle mého je největším plusem celé epizody to, že neukázali, co chytá lidi za nohu z pod postele. Pro mě mnohem děsivější než když ukázali potvoru z epizody Hide (7×10) nebo Vashtu Neradu zkazili tím, že tam byly ty „prázdné“ skafandry. Mnohem děsivější by bylo pouze sledovat postupující stíny a lidi v nich umírající :D

23.9.2014 | 17:35:48
Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se !

Stav titulků

Epizoda S00E19: The Power of the Doctor

cz100%
DOKONČENO

Překlad: @fifakovaterka

Překlad sedí: Na všechny dostupné verze

Epizodu nezapomeňte po shlédnutí ohodnotit

Ohodnoťte Doctora Who

Nepřehlédněte

BBC oznámilo představitele čtrnáctého Doktora

BBC oznámilo představitele čtrnáctého Doktora

V nedělních odpoledních hodinách stanice BBC oznámila hvězdné jméno, které po Jodie Whittaker převezme roli Pána času.

Reklama

Edna potřebuje vaši pomoc

Po letech dlouhé spolupráce nám Google hodil další klacek pod nohy, který je pro nás příliš těžký. Abychom se s ním vypořádali, budeme potřebovat vaši pomoc. Google nám zakázal Adsense a my nevíme, jak z toho ven. Protože víc hlav víc ví a protože nám teče opravdu do bot, rozhodli jsme se vás požádat o radu a pomoc.

Doktor who?

 

Momentka

Momentka

Narozeniny

Napište nám

Našli jste chybu ve vysílání? Nemůžete se dopídit českých titulků? Chtěli byste se o tento seriál starat? Napište nám!


Filtr seriálů
Reklama