Doctor Who (Pán času) Mytologie jedenáctého Doktora

Mytologie jedenáctého Doktora

Mytologie jedenáctého Doktora

Éra jedenáctého Doktora je za námi. Než se ale po hlavě vrhneme do příběhů jeho nástupce, určitě neuškodí mít v klíčových okamžicích doby, kdy Doctoru Who vládl Matt Smith, trochu jasno. Tedy pokud to vůbec jde.

2 0
25.8.2014

Následující text se pokusí v pokud možno chronologické návaznosti příčin a následků jednotlivých klíčových událostí osvětlit a zrekapitulovat příběhový story arc jedenáctého Doktora. Spoilery z páté, šesté a sedmé řady a na to navazujících speciálů jsou proto samozřejmostí.

Záchrana Gallifrey

Když poslední Velká časová válka mezi Pány času a Daleky ohrožovala celý vesmír, válečný Doktor se rozhodl ukrást Moment, mocnou zbraň hromadného ničení s vlastním vědomím, aby s ním tuto válku ukončil. Právě Moment pak spojil osudy válečného Doktora s Doktorem desátým a jedenáctým, aby společně našli způsob, jak válku ukončit.


Thumbnail Play icon

Všichni tři Doktoři se původně domnívali, že oním způsobem je využití Momentu k vyhlazení Daleků i Pánů času, nakonec se ale rozhodli pokusit se zachránit domovskou planetu Pánů času Gallifrey a ukrýt ji do kapesního vesmíru, což se nakonec podařilo. Na jedenáctého Doktora pak už jen přišel úkol Gallifrey postupem času najít a vrátit ji do vesmíru našeho.

Nedlouho poté začal ze zdánlivě bezvýznamné planety Trenzalore vycházet signál, který zachytily všechny technicky vyspělé rasy ve vesmíru. Jedenáctý Doktor se svou společnicí Clarou přicestoval na Trenzalore a dešifroval znění zprávy, kterou se ukázala být otázka „Doktor kdo?“. Tuto otázku do celého vesmíru vyslali Páni času z kapesního vesmíru skrze časoprostorovou prasklinu na Trenzalore. Pokud by na ni Doktor odpověděl, tedy kdyby uvedl své pravé jméno, byl by to pro Pány času důkaz, že se nyní mohou bezpečně vrátit do našeho vesmíru.

Planeta Trenzalore se tak po několik set let stala středem obléhání a bojů. Na jedné straně stál Doktor s podporou Církve papežské centrály pod vedením matky představené Tashy Lem, na straně druhé pak stanulo několik nepřátelských ras v čele s Daleky. Doktor se v tomto konfliktu dostal do patové situace; pokud by planetu opustil, Dalekové by ji zničili a tím zabili veškeré její obyvatelé a navíc přerušili i jediné spojení s Pány času. Dokud ale Doktor na Trenzalore setrvá, Dalekové, ze strachu, že Doktor z praskliny povolá Pány času, si drží odstup.

Přestože byla Papežská centrála oddána asistenci Doktorovi a bráněním Trenzalore, jedna z jejích skupin pod vedením jisté madam Kovarian došla k názoru, že k žádným z těchto událostí by nikdy nedošlo, pokud by Doktor na Trenzalore nikdy nedorazil a nikdo by tak nebyl schopen Pány času skrze prasklinu převést. Tato skupina se proto rozhodla cestovat proti časové linii jedenáctého Doktora a pokusit se mu tak zabránit v dosažení Trenzalore. A to hned dvakrát.

Časoprostorové praskliny

Skupina madam Kovarian se nejdříve pokusila zničit Doktorovu loď TARDIS, toto řešení ale mělo několik závažných nedostatků. Samotné zničení TARDIS mělo totiž podstatně radikálnější důsledky než jen případnou smrt Doktora. Exploze TARDIS totiž znamenala postupné zničení celého vesmíru ze svého epicentra na Zemi 26. června 2010, odkud do dalších bodů časoprostoru navíc důsledkem toho začaly pronikat i praskliny v samotné kůži reality, které zvěstovaly zánik celého vesmíru.

Právě díky tomu, že předzvěst exploze TARDIS prosakovala jako varování zpátky v čase, došlo k nevídané alianci největších Doktorových nepřátel, kteří ho uzavřeli do Pandoriky, speciální cely, ze které Doktor nebude moct vesmír zničit (jednotliví jeho nepřátelé totiž věřili, že za explozí TARDIS bude stát právě on). Díky této situaci tak Doktor ani nebyl uvnitř své TARDIS, když explodovala.

Doktorovi se nakonec sice podařilo restartovat celý vesmír ze vzpomínek jeho tehdejší společnice Amy Pond a vrátit tak vše do původního stavu, ironií celého tohoto pokusu o atentát na Doktora však zůstává, že Páni času později kontaktují Doktora na Trenzalore právě skrze jednu z časoprostorových prasklin, které zapříčinila ona exploze TARDIS a tudíž nepřímo madam Kovarian a její skupina.

Doktorova smrt

Druhý plán madam Kovarian už byl podstatně složitější, snad se v něm ale neztratíme. Kovarian v rámci tohoto plánu unesla novorozenou dceru Doktorových společníků Amy a Roryho jménem Melody, která byla počata na palubě TARDIS, důsledkem čehož se narodila jako hybrid člověka a Paní času.

Madam Kovarian vychovávala Melody a vymývala jí mozek, aby se v budoucnu mohla stát dokonalým Doktorovým atentátníkem. Z Melody vyrostla River Song a jednou se Doktora skutečně pokusila zabít, nakonec ale porazila své naprogramování a když Doktor umíral, zachránila ho tím, že mu věnovala všechny své zbylé regenerace.

Když měla River Doktora zabít podruhé, došlo k tomu proti její vlastní vůli, kdy na Doktora vystřelil speciální skafandr, který měla River na sobě. River ale sabotovala zbraňový systém tohoto skafandru a Doktor tak přežil. Z toho se ovšem zase stal problém kosmických proporcí, jelikož Doktorova smrt byla pevným bodem v čase a nešlo jí proto předejít. River tak Doktora nakonec sice zdánlivě zabila, ukázalo se ale, že se jednalo pouze o Teselectu, robota humanoidní podoby, kterého Doktor na scénu svého popraviště nastrčil místo sebe. Oním pevným bodem v čase tak ve skutečnosti nebylo zabití Doktora, nýbrž zničení Teselecty a navození dojmu, že Doktor skutečně zemřel.

Jedenáctý Doktor se poté vydal do ústraní a začal vymazávat veškeré zmínky o sobě ze všech databází. Během této doby se rovněž snažil přijít na to, co znamená „pád ticha“ a co je „otázka, která nikdy nesmí být zodpovězena“, což jsou pojmy, se kterými se setkal mimo jiné během své konfrontace s Madam Kovarian a jejím řádem Ticha. Když se později dostal na Trenzalore, zjistil, že pád ticha bylo označení cíle Papežské centrály, aby padlo ticho a Doktor nekontaktoval Pány času. Onou záhadnou Otázkou pak samozřejmě bylo heslo „Doktor kdo“, jehož zodpovězením by Doktor Pány času přivolal.

Trenzalore

Jelikož tedy Doktorovi nic nezabránilo Trenzalore dosáhnout, dostáváme se opět do Doby, kdy tuto planetu s podporou Papežské centrály střeží. Po letech bojů však Trenzalore nakonec obsadí Dalekové a Doktor je smířen se svou smrtí. Páni času mu však skrze časoprostorovou prasklinu sešlou zcela nový regenerační cyklus, jehož energie zároveň zničí celou daleckou flotilu, a nakonec prasklinu i své spojení s Doktorem uzavřou. Doktor tím pádem dostává zcela novou sadu životů a je proto schopen vyhledat Pány času jiným způsobem někdy v budoucnu. Pořád je tu ale jeden menší háček.

Tohle totiž nebylo poprvé, kdy Doktor Trenzalore navštívil. Ještě před tím, než spolu s desátým a válečným Doktorem zachránil Pány času, vstoupil jedenáctý Doktor na Trenzalore v její daleké budoucnosti, kdy z celé planety zůstalo jen obří válečné pohřebiště, v jehož centru se tyčil hrob samotného Doktora. Právě tato hrobka, ve skutečnosti zvětšená mrtvá Doktorova TARDIS, nabízela přístup do Doktorova časového toku, do kterého vstoupila Velká inteligence, aby se Doktora pokusila zabít ještě v jeho minulosti. Do této linie však vstoupila i Clara Oswald, která se tak stala „nemožnou dívkou“ a jako stínová figura soustavně sledovala a zachraňovala Doktora napříč jeho inkarnacemi.

V tomto bodě se ještě hodí dodat, že heslem pro vstup do Doktorovy hrobky bylo rovněž jeho jméno (s otázkou „Doktor kdo“). V rámci pádu ticha se proto Papežská centrála snažila zamezit komukoliv přístup i do této hrobky, jelikož by vstup do Doktorova časového toku mohl napáchat obrovské škody v celém vesmíru (o což se Velká inteligence konec konců i pokoušela). Než se tedy Doktor dozvěděl o signálu Pánů času, i on se domníval, že jedinou funkcí řádu Ticha bylo střežit jeho hrobku.

Závěrečnou otázkou ale zůstává, jak je to s Doktorovu smrtí na Trenzalore, která má být „pevným bodem v čase“, nyní. První možnost je, že Doktor tok času skutečně změnil a na Trenzalore nezemřel, což by ale mimo jiné znamenalo, že Doktor svůj hrob nikdy nenavštívil a Clara nikdy nevstoupila do jeho časového toku (a vy víte, co to znamená). Druhá možnost je ale ta, že Doktor má na Trenzalore stále zemřít. A jelikož nyní dostal zcela nový regenerační cyklus, jeho skutečné smrti se stejně jen tak brzo asi nedočkáme. Takže proč vlastně ne?

Podrobné mytologické rozbory

Diskuze /17

sslater

Ked sa to rozobera takto odzadu tak to aj trochu dava zmysel :D

25.8.2014 | 20:51:45
alexis

Slovo, které mě napadá je dadaismus a bůhví proč mi vytanuly na mysl některé scénky z Červeného trpaslíka…

25.8.2014 | 21:51:26
chir

Trochu to smysl dává, ale spíš ne. Ale to je prostě Moffat. Jestli tohle bude chtít v další sérii trumfnout, tak to bude teprve síla. A ne v tom dobrým.

redaktor
26.8.2014 | 12:38:49
GudMen

Ehhem, jsem se v tom nějak poztrácel.

#6 Hurley
redaktor
26.8.2014 | 18:31:40
TeraBum

To je poprvé, co mi storyarc Jedenáctky dává smysl :D

26.8.2014 | 19:06:23
Hurley

#4 GudMen: A něco mi říká, že za to nebude vina mejch vyjadřovacích prostředků!

#8 GudMen
redaktor
26.8.2014 | 19:15:37
filo1227

Nie nie, nebude :D Vyjadril sa sa výborne :D

26.8.2014 | 22:26:19
GudMen

#6 Hurley: Nebude! Ale momentálně mi dělá větší starost, že místo „dadaismu“ by nás Moffat mohl zaplavit nudou.

redaktor
27.8.2014 | 1:42:48
SubtitleMaster

Pokud se neobjeví, že toto je spoiler i přesto, že je to pouze teorie ale nechci abyste mi nadávali je to můj první komentář. ! Podle mě na Trenzalore je pouze Doktorův hrob a jeho časová osa, které tam mohly být přeneseny později po či před jeho smrtí přeneseny.

#10 Hurley
27.8.2014 | 10:48:33
Hurley

#9 SubtitleMaster: Spoilery musíš začínat vždycky na novým odstavci, ale můžeš bejt v klidu, tohle je fakt jen teorie. Nebo spíš jen takovej příběhovej oslí můstek, takže bych se ani nedivil, kdyby to tak nakonec fakt bylo. :)

redaktor
27.8.2014 | 12:39:01
Julka

Chce si ještě někdo stěžovat na Daviese? :D

27.8.2014 | 13:16:38
Liss93

Já doufám, že z těch největších zamotanců jsme už venku, i když u Moffata člověk nikdy neví co čekat.

27.8.2014 | 13:28:47
Todd

ja sem spis toho nazoru ze to teprve poradne zamota, preci jen to jeste tak moc zamotane nebylo aby se v tom dalo ztratit

27.8.2014 | 20:21:17
UPIRIK2

Já myslím že ty trhliny a přivedení Pánu času má něco společného s Koncem času. Tam přes trhlinu vytahují Gallifrey, Doktor je ale zastaví a nechá ji zmizet. A Konec času se odehrává po The Day of the Doctor(z pohldu Desítky) jelikož na začátku Konce času říkal na planetě Oodu že se oženil a Anglickou královnou. Podle mě si to ještě pamatovat mohl a zapomenout to až by zregeneroval, což netrvalo dlouho. Ale proč by je pak zase nechal zmizet? Nějak se v tom ztrácím, jelikož u tohohle individua(Moffat) nikdy nikdo neví co zamýšlí.

#15 Hurley
27.8.2014 | 22:04:54
Hurley

#14 UPIRIK2: Pozor, všichni Doktoři kromě Jedenáctky a Dvanáctky na Gallifrey zapomněli okamžitě po její záchraně/po tom, co ji viděli na obláčku, takže během The End of Time už o tom Desítka nevěděl. Nikdy se pořádně nevysvětlilo, proč si to pamatuje Jedenáctka, ale nejspíš protože se to odehrává v jeho časovým toku a proto na něj tak markantní změna historie nemá vliv (a logicky si to pak pamatujou i všechny inkarnace na Jedenáctku navazující, tzn. zatím Dvanáctka).

redaktor
28.8.2014 | 7:19:14
Beckie_Pond

A vlastne aj Clara si to musí pamätať, nie? Takže aj keby 11sty zabudol, tak ona by to vedela… si myslím.

28.8.2014 | 13:04:27
Knížka

mám takovou teorii, radši jí označím jako spoiler i když nevím jestli se mi to povede ! v díle Tha name of Doctor Velká inteligence říkala že než Doktor zemře bude mít ještě spoustu jmen a mezi nimi jmenoval i Vallyedra a to je pokud vím Doktor z budoucnosti nebo nějak tak, takže buď už doktor Vallyedrem byl a my se o tom dozvíme až jindy nebo má zemřít až později a Vallyedrem teprve bude

9.9.2014 | 19:36:25
Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se !

Aktuální epizoda

Epizoda S00E16: Revolution of the Daleks

Doktor kdo?

Reklama

Reklama

Momentka

Momentka

Narozeniny