Doctor Who (Pán času) The Name of the Doctor: máme se těšit, nebo bát?

The Name of the Doctor: máme se těšit, nebo bát?

The Name of the Doctor: máme se těšit, nebo bát?

Příští sobotu nás na BBC One čeká závěrečný díl sedmé řady seriálu Doctor Who s názvem The Name of the Doctor, ve kterém scenárista Steven Moffat slibuje velká odhalení a nové šokující zvraty. Co to ale přesně znamená?
Stupeň spoilerů: 2

1 0
12.5.2013

Následující text obsahuje spíše sbírku nejrůznějších tezí a dohadů, nežli skutečných spoilerů. Pokud by se ale některé z těchto dohadů měly skutečně vyplnit, čtení tohoto článku by se pro některé čtenáře mohlo stát osudným.

Doktorovo jméno

Jak napovídá samotný název epizody The Name of the Doctor, měli bychom se v ní dozvědět samotné Doktorovo jméno. Zároveň se ale nabízí otázka, zdali takové jméno po padesáti letech seriálu vůbec chceme znát a k čemu nám taková informace vůbec bude. Znát Doktorovo jméno je totiž něco jako potkat se s manželkou poručíka Columba: je to prostě tajemství, které postupně sžilo se seriálem a prozradit ho by mohlo být spíše ke škodě než k užitku.

Pointa však paradoxně tkví v tom, že Steven Moffat si tuto skutečnost pravděpodobně moc dobře uvědomuje. Znamená to tedy, že Doktorovo jméno nakonec neodhalí? Ne tak docela. Podle neověřených zdrojů britského magazínu Daly Star má být totiž Doktorovo jméno odhaleno jednotlivým postavám, nikoliv však samotným divákům. Právě to by pak právě v případě Stevenova Moffata také mohl být i ten nejrozumnější kompromis.

Velká odhalení

To ale zároveň neznamená, že bychom se ve finální epizodě nic nedozvěděli. Však aby nás Moffat přesvědčil o tom, že v jeho finální epizodě skutečně zjistíme nové zásadní informace nejen o Doktorovi, ale i o Claře, vydal speciální prequel video, kterým se ke splnění takového slibu celkem silně zavazuje:

Thumbnail Play icon

Co přesně bychom se tu ale měli dozvědět? Především tu největší záhadu ohledně samotné Clary, která se opakovaně objevuje v Doktorově životě. V tomto ohledu Clařina představitelka Jenna-Louise Coleman dokonce prohlásila, že Doktor se s Clarou ve skutečnosti „nesetkal pouze třikrát“.

Více odhalení by se ale mělo týkat samotného jedenáctého Doktora, respektive jeho story arcu, který kolem něj Steven Moffat v průběhu posledních tří let budoval. Těžištěm epizody The Name of the Doctor by pak měl být samotný Trenzalore, který byl zmíněn už minulou sérii. Dorium Maldovar konkrétně v závěrečné epizodě šesté řady The Wedding of River Song Doktorovi sdělil, že Tranzelore je místo, kde žádný živý tvor nemůže zalhat či nezodpovědět položenou otázku. Právě zde pak má být vyřčena první a největší otázka vesmíru: „Doktor kdo?“ Podle Maldovara byl pak rovněž řád Ticha, se kterým jsme se setkávali napříč šestou sérií, založen, aby zabránil Doktorovi v dosažení Tranzeloru, což by vedlo k vyřčení Otázky a následně i nevyhnutelné odpovědi.

„Revoluce v celém seriálu“

Právě to je asi nejodvážnější tvrzení, kterým Steven Moffat svou finální epizodu propaguje. I kdybychom se tedy neměli dočkat přímo vyřčení Doktorova jména, i tak nás čeká spoustu velkých zvratů a změn. A právě tady už to i zní trochu děsivě… Co k tomu totiž měl říct samotný Steven Moffat?

Finální epizoda je plná překvapení a otázek, které jste si za celou historii seriálu ani nepoložili, a to včetně Doktorova největšího tajemství. Na nic si nehrajeme a neděláme si srandu, opravdu na to dojde. Epizoda se jmenuje The Name of the Doctor (Doktorovo jméno) a konflikt našeho hrdiny v ní pro něj bude obzvlášť osobní. Normálně zachraňuje jiné, tentokrát ale možná bude potřebovat zachránit on sám. Rovněž se dozvíme, proč je jeho společnice tak nemožná a nepravděpodobná a dojde i na překvapení, na které dosud opravdu ještě nikdo nepřišel, a které bude znamenat revoluci v celém seriálu.

Náběh na 50. výročí?

Zde už hodně zabředáváme do spekulací a různých fanouškovských teorií, i tak ale neškodí tuhle informaci zmínit. Pokud sledujete naše novinky ohledně speciálu v rámci 50. výročí Doctora Who, jistě víte, že v tomto speciálu mimo jiné vystoupí i britský herec John Hurt.

Právě kolem Hurta se začaly šířit spekulace, že má ve skutečnosti ztvárnit „ztracenou“ reinkarnaci Doktora během poslední Velké časové války, což by znamenalo, že by se jednalo o devátého Doktora, načež devátý Doktor by byl ve skutečnosti desátý, desátý by byl jedenáctý a tak dále.

Ano, zní to celkem přitažené za vlasy, to ale v rámci Doctora Who na druhou stranu vůbec neznamená, že by to nemělo být reálné (spíše právě naopak). Otázkou však zůstává: pokud je tato informace skutečně pravdivá, dočkáme se jejího odhalení třeba právě už v Moffatově finále příští sobotu?

A ještě mnohem zajímavější je pak i to, že některé zdroje (opět ne vždy úplně důvěryhodné), uvádějí, že s touto informací se prokecnul samotný John Hurt, a že se tedy jedná o tutovku. Na minutku proto zvažme, že by tomu tak skutečně bylo. Co byste na takový příběhový zvrat říkali?

Diskuze /29

itchycoo

Trosku se bojim… no dobre, moc se bojim. Mam pocit, ze v kazde serii (od pate) se buduje nejaky velky epicky pribeh, ktery skonci tim nejprekombino­vanejsim a nejnepochopitel­nejsim zvratem, ktery je Moffatova mysl schopna vyplodit. A tady ma sanci tento svuj talent dovest k dokonalosti…

12.5.2013 | 20:30:26
Kacak

Jestliže by John Hurt byl devátý, dělalo by to z Davida Tennanta jedenáctého a z toho, co řekl Maldovar („On the fields of Trenzalore, at the fall of the Eleventh, when no living creature may speak falsely or fail to give answer, a question will be asked. A question that must never, ever be answered.“) by „the fall of Eleventh“ mohlo znamenat právě konec 11 doktora (což jsme si doteď mysleli, že je Matt Smith, ale jestli se ukáže, že to, co se píše ve článku je pravda, tak on je 12) a vysvětluje to, proč se do 50. výročí vrací David Tennant… Ale na druhou stranu by to znamenalo, že ve chvíli, kdy by Matt Smith zemřel, už by nemohl zregenerovat a byl by konec :(

#3 Hurley #25 alexis
12.5.2013 | 20:32:02
Hurley

#2 Kacak: To bych se zcela vážně nebál. Končit se seriálem, co má prakticky nekonečnej potenciál, jen kvůli vypršení regenerací, to se to radši nějak ošmelí. Mimochodem, už i RTD v Sarah Jane Adventures trololově nadhodil, že se Doktor může regenrerovat asi pětsetkrát. :)

#4 vikktorko000
webmaster
12.5.2013 | 20:36:14
vikktorko000

#3 Hurley: Vždy nájdu spôsob ako bude Doktor pokračovať vo svojich cestách nech už bude ten spôsob absurdný či nie. A pokiaľ ide o Claru. Čo ak je to jeho replikovaná dcéra? Doktor si myslel že zomrela a vysvetľovalo by to jej tvrdenie že sa stretli viac ako len tri krát. Pána času ešte nikdy nereplikovali takže nevieme aké následky to mohlo mať možno práve Clara je tým následkom. Na 99,9% si myslím že River to nie je lebo jej príbeh už poznáme. A v upútavke na tento vysoko očakávaný diel sa Doktor rozhodne prekrížiť svoju časovú líniu čo ak si pôjde do knižnice po River. To je všetko odo mňa :D :D :D

#5 Marek2060
12.5.2013 | 21:26:48
Marek2060

Hned ako som dopozeral diel s knižnicou som vedel že doctor ju nejako zachráni ze sa mu to podarí a očividne sa to podarilo tomu sa teším asi najviac,
#4 vikktorko000: Ja si myslím že Clara nieje jeho regenerovaná dcéra neviem nejak by to tam nemali ako zapasovať do príbehu, neviem nesedí mi na nu skor to bude nejak inak

#6 vikktorko000
12.5.2013 | 22:05:38
vikktorko000

alebo to je dcéra doktora a river ake to by už bolo trošku moc inak si to neviem predstaviť. myslím si že by sa to dalo pretože jej príbeh nechali otvorený a moffat nam už ukázal že nič mu nie je sväté pokial ide prekvapovanie nás :D #5 Marek2060:

#7 Marek2060
12.5.2013 | 22:59:05
Marek2060

#6 vikktorko000: :D Tak je to možné ale nebolo by to potom už velmi pritiahnuté za vlasy ? :D aj ked máš pravdu jemu nič nieje sväté už :D ale potom ako by vysvetlili že bola aj v minulosti aj v budúcnosti ? :D

#11 vikktorko000
12.5.2013 | 23:23:39
pfii.nnx

„On the fields of Trenzalore, at the fall of the Eleventh, when no living creature may speak falsely or fail to give answer, a question will be asked. A question that must never, ever be answered.“ no living creature – Narážka na Claru?

Doktor se bude snažit překřížit svou časovou linii – Aby v minulosti zachránil sám sebe nebo jednu ze svých reinkarnací?

To, že jedenáctý padne ještě nemusí znamenat, že zemře… A pokud jsou spekulace se ztracenou reinkarnací pravdivé, tak to není současný doktor kdo v Trenzaloru padne

#9 Sindar
12.5.2013 | 23:53:54
Sindar

#8 pfii.nnx: Takze to by znamenalo, ze se Trenzalor vlastne uz stal. hmm moffat style :D

13.5.2013 | 0:34:24
pfii.nnx

Allons-y! je francouzsky pojďme na to Geronimo! nevíte někdo co to znamená?

13.5.2013 | 0:38:34
vikktorko000

tak ako s river urobil ameliinu dcéru a mnoho iních za vlasi pritiahnuých vecí :D#7 Marek2060:

#14 Marek2060
13.5.2013 | 1:29:44
pfii.nnx

Kdo je Clara? Celou dobu jsme to měli na očích. Pravda skrytá přímo před nosem. Celou sedmou sérii nepatrně naznačováno… E01: Asylum of the Daleks – život zavřený uvnitř stroje E02: Dinosaurs on a Spaceship – návrat něčeho starého zpět E03: A Town Called Mercy – člověk/stroj ve službách dobra E04: The Power of Three – zpočátku nic, ale na konci… E05: The Angels Take Manhattan – návrat zpátky do minulosti E06: The Snowmen – z neživých se stávají „živý“ pomocníci E07: The Bells of Saint John – inteligence uvnitř přístrojů E08: The Rings of Akhaten – She is not possible. E09: Cold War – poslední svého druhu? ne! E10: Hide – láska tam, kde bychom ji nečekali a cestování v čase E11: Journey to the Centre of the TARDIS – stroj, menší zvenčí, který je oslova živý E12: The Crimson Horror – přeživší po tisíce let E13: Nightmare in Silver – kam až může zajít upgrade Až moc dokonalá. Stojící po boku v tu pravou chvíli. Tušili jsme to, ale báli jsme se na to pomyslet. A já teď konečně nazvu věci pravými jmény. Clara je sonický šroubovák. Respektive praprapotomek současného šroubováku, po x upgradech, poslaný z budoucnosti, aby zachránil posledního pána času. I když upřímně doufám, že se pletu:)

#13 Hurley #17 Sindar
13.5.2013 | 2:11:02
Hurley

#12 pfii.nnx: Our arguments are invalid. :)

webmaster
13.5.2013 | 7:01:21
Marek2060

#11 vikktorko000: Tak to je pravda ale tak River až tak nebola pritiahnutá za vlasy :D Videl som jedno video v ktorom nejaký chalan hovoril že Clara je dcéra Rose a desiateho doctora z paralelného vesmíru čo by bolo aj celkom možné :D

#16 vikktorko000
13.5.2013 | 8:57:42
ElektronickyOtisk

MOŽNÝ SPOILER STUPEŇ 2: Jeden člověk, co to viděl na internetu psal, že je závěr skutečně ohromující a že Clařino rozuzlení ohromí především fanoušky classic dílů… uvidíme… osobně trochu doufám, že to na net uteče. Ale pokud by to mělo znamenat, že se o tom budou všichni všude bavit už před sobotní premiérou, tak to radši nic!

#16 vikktorko000
13.5.2013 | 10:22:24
vikktorko000

ale fakt na 99,99% som si istí že Clara nebude meť nič spoločné s River to by už fakt povýšilo klan Pondovcov až bohvie kam :D :D :D a dúfaj že už viac nič na neunikne a že nikto nič neprezradí potom by to už nebola ta pravá pecka infarktového charakteru :D :D :D :D #14 Marek2060:
#15 ElektronickyOtisk:

#20 Marek2060
13.5.2013 | 10:41:22
Sindar

#12 pfii.nnx: znělo to fakt dobře. říkal jsem si joo na tom neco bude… a pak šroubovak :D co třeba samotna tardis? :)

13.5.2013 | 10:48:05
Hurley

Ty spoilery z uniklýho finále tu prosím nikdo nešiřte. Viz: http://www.edna.cz/…torem-pokud/

Pokud chcete psát jiný spoilery, napište na začátek řádku vykřičník:

Takhle

#19 vikktorko000
webmaster
13.5.2013 | 10:52:40
vikktorko000

Nikto z nás by ich šíriť nemal a asi ani nebude veď sme praví fanúšikovia. A nech nás bude zvedavosť zožierať akokoľvek vydržíme veď ani Doktor z River nevymlátil jej tajomstvo a počkal kým neprišiel čas. :D :D #18 Hurley: Ak sa niekto opýta niekoho kto vie čo sa stane mal by jednoducho odpovedať SPOILER :D :D

13.5.2013 | 11:18:54
Marek2060

#16 vikktorko000: Ja sa neviem dočkať už teraz a to je pondelok :D ale ver tomu že podla mňa to nebude nič z toho čo sa tu napísalo takže nás nejak prekvapia :D milioni ludí si lámu hlavou s tou otázkou čo je Clara zač :D Je to až fantastické :D Samozrejme žiadne Spoilery :D

13.5.2013 | 11:29:35
Sindar

ti lidi.. omylem rozeslali dvd druhé půlky série i s posledním dílem, ale ještě ho nikdo nedal na net (nebo spíše do pirátského zálivu)

#22 Hurley
13.5.2013 | 11:47:59
Hurley

#21 Sindar: A doufám, že to ani nikdo neudělá.

webmaster
13.5.2013 | 11:50:55
24ron 24

Tak lidi už sa to blíži :) Už sa teším na nedeľu ako malé decko :) Ale ja si nepozrem len jednu časť, ale sedem. Keďže som videl poslednú časť s tou Wifi. Nemohol som sa dočkať stretnutia súčasnej Clary s Doctrom, tak som si musel pozrieť tú Wifi časť. Ale potom som nejak vydržal nepozrieť si ďalšiu časť, a pozrime sa už je za dverami finálna. Takže v nedeľu budem mať maratón Doctora Who :)

13.5.2013 | 16:26:01
alexis

No tak vzhledem k tomu, že Moffat má většinou velký řeči a pak nic moc, tak bych se nějaké revoluce nebála. Já se tedy zas tak moc nevzrušuju, protože se a) stejně nic moc nedozvíme a za b) to co se dozvíme bude asi tak překvapivé, jakože River je Amyna dcera. A teorie o Clara = šroubovák je prostě úžasná:-) Moffat ať se jde zahrabat:-)

13.5.2013 | 20:53:41
alexis

#2 Kacak: Určitě by to neznamenalo konec seriálu. Ale co by to vlastně doopravdy znamenalo? Že je 9. doktor ve skutečnosti 10. doktorem a pád 11. znamenal pád 10.doktora? No a co? Evidentně k tomu „pádu“ (ve smyslu smrti nebo nějaké hrozné újmy) nedošlo, 10. (11.) doktor dohopsal ke své regeneraci a pokračuje se dál. V čem má být informace o posunu v počítání doktorů tak zásadní, to mi uniká. Sice by mi vůbec nevadil nějaký vzpomínkový díl s 10. (11.) doktorem, kde by se to celé vysvětlilo, ale proč kolem toho dělat takové haló?

13.5.2013 | 22:40:20
Sindar

me spoilery nevadi a tak jsem proklikal web a s klidnym srdcem muzu rict svuj nazor, ze cela ta hrozna spoilerova vec stejnak bude marketingovy trik

13.5.2013 | 22:42:15
Spiderman

Tak mě osobně se velmi líbí teorie se ztracenou inkarnací Doctora. Sice by došlo k přečíslování, ale nevadí. Znamenalo by to, že současná dvanáctá je Doctorovou poslední a tedy nemůže reinkarnovat dál a při další smrti zemře. A to se mu rozhodně nebude líbit. Proto se rozhodně změnit svůj osud a možná i počet reinkarnací a vydá se napříč svou časovou osou. A nějakým způsobem mu v tom bude nápomocná Clara. Clara jako sonický šroubovák je fajn nápad, ale třeba je lidským dalekem nebo vyvinutým cybermanem :-D. A bylo by super, kdyby se zápletka ještě točila třeba kolem Mastera.

14.5.2013 | 6:51:28
Lemony

Zbožňuju Moffatovu zvrácenou imaginaci......jo zní to celé trochu přitažené za vlasy ale uznejte sami.....TRENZALORE ..Juchůůůů

15.5.2013 | 12:49:36
Tabashi

Mě Moffat osobně doopravdy zklamal snad jen jednou a to je na moje poměry po čertech málo… takže nesdílím skepsi některých lidí různě po internetu, kteří jsou k Moffatovi ne zrovna důvěřiví :) podle mě to bude bezva

15.5.2013 | 14:27:30
Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se !

Aktuální epizoda

Epizoda S11E06: Demons of the Punjab

sk100%
DOKONČENO

Překládá: Blackthunder

Jedenáctá řada

Nová Doktorka zná své společníky

Nová Doktorka zná své společníky

Přípravy na zbrusu novou jedenáctou řadu seriálu Doctor Who jsou v plném proudu. Nová Doktorka už zná jména svých nových společníků a navíc se objevila na úplně prvním plakátu.

Doktor kdo?

Momentka

Momentka

Narozeniny

Používáme cookies, abychom mohli provozovat tuto internetovou stránku a zlepšit Vaši uživatelskou spokojenost. Budete-li pokračovat beze změny nastavení, předpokládáme, že souhlasíte s ukládáním souborů cookies z internetových stránek. Více informací o použití cookies.
OK