Doctor Who (Pán času)
94/100 - 458×

Doctor Who(Pán času)

Britské sci-fi o cestování v čase pomocí modré policejní budky, jehož historie sahá až do šedesátých let minulého století. Seriál Doctor Who byl nedílnou součástí britské kultury druhé poloviny 20. století a nyní baví i zcela novou generací fanoušků sci-fi, fantasy, dramatu i originálního britského humoru.

VB | 2005 | Ukončeno
vysílání
13 sezón | AXN Sci-fi, BBC One | 45 minut
žánr
Dobrodružný, Drama, Sci-fi
hrají
Peter Capaldi (Dvanáctý Doktor), Jenna Coleman (Clara Oswald), Matt Smith (Jedenáctý Doktor), Karen Gillan (Amy Pond), Arthur Darvill (Rory Williams), Neve McIntosh (Madam Vastra), Dan Starkey (Strax), David Tennant (Desátý Doktor), Freema Agyeman (Martha Jones), Catherine Tate (Donna Noble), John Simm (Vládce (obnovené série)), Alex Kingston (River Song), Christopher Eccleston (Devátý Doktor), Billie Piper (Rose Tyler), John Barrowman (Jack Harkness)

Jack Harkness

Jack Harkness

Kapitán Jack Harkness se poprvé objevil v rozmezí deváté až třinácté epizody první série nového Doctora Who. Jack nadále vystupoval i ve finále řady třetí a čtvrté, plus závěru druhé části speciálu The End of Time, a je hlavní postavou všech čtyř dosavadních sérií seriálu Torchwood, který je od roku 2006 spin-offem k Doctoru Who.

Sezóny 4
2005 - 2010

Jeho původní jméno dosud není známo. Narodil se v 51. století na jedné z pozemských kolonií jménem Boeshane Peninsula, kde žil se svými rodiči a mladším bratrem, který byl následně unesen krvelačnou mimozemskou rasou, což si Jack nikdy nepřestal dávat za vinu.

V dospělosti pracoval pro Časovou agenturu a začal se vyznačovat po všech stránkách velice rozmanitým životním stylem. Od agentury poté odešel a stal se podvodníkem – prodával nejrůznější bezcenné mimozemské předměty a těstě po provedení obchodu je nechal zničit, aby kupující neodhalil její skutečnou hodnotu. Díky svému časovému teleportu cestuje do 20. století v období druhé světové války, kde přijímá identitu mrtvého amerického pilota Jacka Harknesse. V roce 1941 se zde poprvé setkává s devátým Doktorem a jeho společnicí Rose Tyler, když musí zastavit podivnou nákazu šířící se z vraku, který se Jack aktuálně snažil prodat.

S Doktorem a Rose se sblíží a začne s nimi cestovat. Když se v roce 2000 100 střetnou s císařem Daleků, Jack je během boje zabit. Rose však otevře srdce TARDIS a absorbuje časový vortex, čímž nejenže zničí všechny Daleky, ale Jackovi i vrátí život.

Z něj se tak stává zafixovaná událost v čase, kvůli čemuž nyní nemůže nikdy zemřít. Doktor si to uvědomí a ze strachu, co Jack představuje, ho nechává uvízlého ve dvoustém tisíciletí. Jack ale zprovozní svůj teleport a dostane se na Zemi do 19. století, kdy nyní čeká na jeho opětovné shledání s Doktorem, který, jak doufá, by mu s jeho nesmrtelností mohl pomoci.

Během 19. a 20. století začne Jack pracovat pro Torchwood, tajnou organizaci pro boj s mimozemskými hrozbami založený královnou Viktorií. Když je po bitvě o Canary Wharf uzavřen primární londýnský Torchwood., Jack zakládá Torchwood III., ve kterém se svým týmem střeží aktivitu časoprostorové trhliny v centru města Cardiff (trhliny, ze které sám Doktor často tankuje palivo pro TARDIS). Utkají se například s pradávným démonem Abaddonem, který chtěl ovládnout náš svět (nikdo si toho ale nevšiml, protože se to stalo v Cardiffu).

Po porážce Abadonna se Jackovi konečně podaří opět shledat s Doktorem – tentokrát už ve své desáté reinkarnaci – a jeho novou společnicí Marthou Jones. Všichni tři společně cestují na konec vesmíru, kde se setkávají s Doktorovým úhlavním nepřítelem Vládcem. V paradoxní realitě, kterou se Doktorovi podařilo vymazat, jako by se nikdy neudála, ovládá Vládce planetu a Jacka, jelikož ho nemůže zabít, vězní celý rok, než se ho se zásluhou Marthy nepodaří porazit.

Doktor Jackovi sdělí, že mu s jeho nesmrtelností nemůže pomoct, a on se opět vrací do Torchwoodu. Tam se například znovu shledá se svým bratrem, kterého věznění mimozemským druhem připravilo o rozum a na dva tisíce let Jacka pohřbívá pod základy Cardiffu. Vedle toho Jack i jednou exploduje a znovu se složí, či je zalit do betonu a opět se stává obětí Daleků, kteří napadnou Zemi. Ani po tom všem však Jack stále nemůže zemřít.

S Doktorem se naposledy setkává těsně před jeho desátou regenerací, kdy ho v mimozemském baru seznamuje s lodním pilotem Alonzem. V té době Jack pod tíhou ztráty přítele Ianta Jonese a událostí na Zemi, kdy byl pro její záchranu donucen obětovat vlastního vnuka, opouští Torchwood i samotnou Zemi a bezcílně bloudí vesmírem.

Existuje jistá možnost, že se Jackova fyziologie během statisíců let života naprosto změní a on přijme identitu Tváře Boe, tajemné entity, se kterou se devátý a desátý Doktor setkává v době 5 miliard let po Kristu. Při jejich posledním setkání stihne Tvář Boe Doktora nepřímo varovat před Vládcem – pokud by tedy Tvář Boe skutečně byla Jack Harkness, vysvětlovalo by to, jak mohla o návratu Vládce vůbec vědět. Vedle toho tuto teorii potvrzuje pouze fakt, že Tvář Boe byla Jackova přezdívka na akademii. To však může být i pouhá náhoda.

Foto: AXN Sci-fi, BBC One

Hodnocení

Chceš taky hodnotit? Registruj se nebo se !
Edvin69

Skvělá, zábavná a charismatická postava.

8.3.2023 | 22:41:24
Milano33

Kapitán Jack Harkness je naprosto boží! Je neskutočne charizmatický a štýlový. Má svojský humor a vychádzajú z neho parádne hlášky. A jeho sexuálna rozmanitosť a nevyberavosť je vážne k popukaniu. V týchto otázkach je naozaj flexibilný. Avšak s novo nadobudnutou nesmrteľnosťou začal prežívať naozaj deprimujúce obdobie. Stala sa z neho dosť depresívna postava, ale i napriek tomu neprišiel o svoj nadľahčení nadhľad. Som nesmierne vďačný, že práve on dostal svoj vlastný a plne zaslúžený spin-off s názvom Torchwood.

7.6.2021 | 13:37:38
pikaia

Nejlepší vedlejší postava v DW a nejlepší hlavní v Torchwood. Je škoda, že se neobjevil i v pozdějších epizodách

23.12.2017 | 18:15:18
JellyCZ

Ne

26.6.2017 | 13:11:30
Magyana

Jack mě dostal hned v první epizodě, kde se objevil, a hned se stal mojí oblíbenou postavou – ať už v DW nebo v Torchwoodu. Na charismatický darebáky ženský prostě letí.

29.3.2016 | 16:39:57
Dave2001

moc ho nemusim

29.11.2015 | 16:43:01
katielukesh

Nejlepší vedlejší postava :)

19.12.2014 | 18:16:04
Spinkaj

Když jsem ho viděla v DW, těšila jsem se na něj. Jakmile jsem ale začala koukat na Torchwood… naprosto boží postava. U mě na stejné příčce s 10. a 11. Doktorem.

26.8.2014 | 11:51:55
UnicornPorn

Nejlepsi postava ever

23.8.2014 | 12:58:16
Allien9

Pokud znáte depresivnější postavu, napište mi její jméno do vzkazů. Pro mě je nejdepresivnější seriálovou postavou ever kapitán Jack Harkness. Immortality sucks.:-(

Allien9
7.7.2014 | 11:00:22
1

Nepřehlédněte

BBC oznámilo představitele čtrnáctého Doktora

BBC oznámilo představitele čtrnáctého Doktora

V nedělních odpoledních hodinách stanice BBC oznámila hvězdné jméno, které po Jodie Whittaker převezme roli Pána času.

Doktor who?

 

Reklama

Momentka

Momentka

Narozeniny

Napište nám

Našli jste chybu ve vysílání? Nemůžete se dopídit českých titulků? Chtěli byste se o tento seriál starat? Napište nám!


Filtr seriálů
Reklama