Obi-Wan Kenobi
66/100 - 84×

Obi-Wan Kenobi

Na konci filmu Star Wars: Epizoda III – Pomsta Sithů Obi-Wan čelil své největší ztrátě, protože se proti němu obrátil jeho přítel Anakin Skywalker a padl celý řád Jediů. O deset let později se Obi-Wan objevil na Tatooinu, pouštní planetě, kde se začal skrývat před světem.

USA | 2022 | Ukončeno
vysílání
1 sezóna | Disney+ | 50 minut
žánr
Akční, Dobrodružný, Sci-fi
hrají
Ewan McGregor (Obi-Wan Kenobi), James Earl Jones (Darth Vader), Vivien Lyra Blair (Leia Organa), Moses Ingram (Reva Sevander), Rupert Friend (Veleinkvizitor), Sung Kang (Pátý Bratr), Kumail Nanjiani (Haja Estree), Indira Varma (Tala Durith), O'Shea Jackson Jr. (Kawlan Roken), Joel Edgerton (Owen Lars), Bonnie Piesse (Beru Lars), Hayden Christensen (Anakin Skywalker), Jimmy Smits (Bail Organa), Simone Kessell (Breha Organa)

Obi-Wan Kenobi

Pokud se něco povedlo na prequelové trilogii, byla to právě postava Obi-Wana Kenobiho v podání skvělého Ewana McGregora. On byl jedním z mála, co neschytal tolik kritiky jako jeho jiní kolegové. Když studio Disney v roce 2012 odkoupilo práva na Star Wars od George Lucase, o návratu Obi-Wana jsme mohli slýchat poměrně pravidelně.

Kathleen Kennedy, prezidentka Lucasfilmu, chtěla oslovit fanoušky skrze prequely a jednotlivé příběhy známých postav. Začal se tedy tak chystat film s Obi-Wanem Kenobim. Projekt ovšem nebyl nikdy oficiálně potvrzený, nicméně podle zákulisních informací film skutečně vznikal. Přípravy ale nešly moc dobře, scénář se několikrát přepisoval a dokonce se měnil i režisér. Po finančním neúspěchu filmu Solo: A Star Wars Story ovšem byla přehodnocena celková strategie studia.


(Ewan McGregor se po dlouhých sedmnácti letech vrátil opět do role Obi-Wana. Foto: Disney+)

Studio už bylo opatrnější, a tak se radši začalo soustředit na seriály na své nové streamovací stanici Disney+. Film s Kenobim byl náhle zrušen (nebo spíše nepotvrzen) a na chvilku bylo okolo moudrého Jedie poměrně velké ticho. Naštěstí volání fanoušků byla vyslyšena a seriál s Kenobim byl ohlášen v roce 2019. Když se ovšem začal psát scénář, opět tvůrci v čele s režisérkou Deborah Chow nevěděli, jak celý projekt uchopit.

Hlavním záporákem měl být zmrtvýchvstalý Darth Maul, nicméně Dave Filoni a Jon Favreau byli zásadně proti. Chtěli, aby se seriál vyšvihl s větším záporákem. A tak se na scénu dostal legendární Darth Vader. Začalo se prakticky od začátku a celý původní scénář se hodil do koše. Ostatně slabiny původního scénáře údajně tkvěly v tom, že seriál byl o Obi-Wanovi až v poslední epizodě, což je malinko pozdě.

Filoni a Favreau sice úplně nejsou podepsaní pod seriálem, ale jako mentoři na celý projekt dohlíželi. Tvůrci se opravdu odvázali a kromě Vadera se můžeme těšit i na vedlejší postavy z animovaného seriálu Star Wars: Rebels. Návrat taktéž hlásí herec Hayden Christensen, který se u Star Wars nakonec objevil v roce 2005 při premiéře Pomsty Sithů. Dokonce se na skok vrátil i legendární John Williams, který si pro Kenobiho připravil hudební doprovod.

Hodnocení

Chceš taky hodnotit? Registruj se nebo se !
klokin

Vůbec se s tím nepárali, slabota. Tahle série může fungovat jen na nejmenší diváky.

13.11.2023 | 21:53:50
DarkSasha

ůžasné na to budou jednou koukat moje děti.

30.8.2023 | 21:08:35
Evan

Malá Leia byla super. Jinak scénář bída. Poslední díl to krapet zachránil díky Obi-Wanovu comebacku, do tý doby to vůbec nebyl on. Chápu potřebu vyplnit každou díru v příběhu něčím, ale kdyby to nebylo, vůbec nic by se nestalo. Bez Ewana by to bylo někde na 30 procentech.

18.6.2023 | 1:41:49
Michal_

Scénář děravý jako řešeto a přesto to uvedli do vysílání. Stává se z toho trend a to mě vůbec netěší. Tak takhle ne.

19.5.2023 | 13:28:45
mirako

1. série – 85% | 8/10–8/10–9/10–8/10–9/10–9/10

27.12.2022 | 23:14:57
4391

Když to je těžký… Dal jsem tomu sice 3 hvězdy, ale je to spíš z nostalgie. Pokud se někdo stal fanouškem SW teprve nedávno a u postavy Obi-wana žádnou nostalgii neprožívá, tak nejspíš musí hodnotit o dost níž.

Ewan McGregor si roli Obi-Wana zopáknul na jedničku, ale u hodně scén a dialogů jsem měl zkrátka pocit, že je to točené pro malé děti (vrchol všeho je ten scénáristicky vyloženě nepovedený souboj Obi-wana s Darth Vaderem ve třetí epizodě. Potom jsem měl fakt problém rozhodnout se, jestli ten seriál dokoukám).

Ale nechci to úplně hejtovat, minimálně z pohledu fanouška původních dvou trilogií to může být zajímavá výplň. Jenom si měli tvůrci uvědomit, že takový fanoušek je v roce 2022 povětšinou dospělý, nebo skoro dospělý člověk a nečeká od toho show pro děti…

19.11.2022 | 21:32:08
zuzak07

Nejlepší na celém seriálu byla malá Leia a Třetí sestra. Jinak tomu prostě něco chybělo.

12.7.2022 | 19:52:45
SUFORAYSIS

No nebylo to ve VŠECH OHLEDECH ÚPLNĚ ŠPATNÝ.......­.....ale ZKAZYLO to v hodně vjecech pohled do tohoto UNIVERZA…!!! Ale zase OBI-WAN KENOBY, VADER/ANAKIN a malá PRINCEZNA LEIA byli jak se čekalo suprový......­......ostatní postavy už méně nebo byli na hranici PRŮMĚRNOSTI..­........scénář mohl být také HRAVĚJŠÍ a DELŠÍ...... :-( I když HUDBA dá se říct že se POVEDLA a každej SOŮBOJ ve kterým byl OBI-WAN/BEN KENOBI a hlavě DARTH VADER se POVEDL.......­........ Bylo by to tak maximálně s lítostí na 70%.........jenže k vůlí některým VĚCEM DÁM PROSTĚ 4 a hotovo........... :-) Uvidí se co bude DÁL..........­............ zatím sbohem OBI........... :-)

10.7.2022 | 4:12:03
j-f-k

Tak tohle se opravdu nepovedlo. Kromě první zahřívací epizody nuda, nuda a nakonec opět nuda.

7.7.2022 | 15:07:18
Poolverine

5/10 Nelogické a aj nuda. Veľa scén nedávala zmysel. Sklamanie. Oproti Boba Fettovi a Mandovi je toto slabota. Miestami horšie než posledná filmová trilógia SW.

redaktor
24.6.2022 | 21:47:38
1

Reklama

Galerie

Galerie

Zajímavosti

Bezdomovecký klon z Obi-Wana dostal jméno a taktéž příběh

Bezdomovecký klon z Obi-Wana dostal jméno a taktéž příběh

Na každé postavě ve Star Wars záleží. Už na tom si tehdy potrpěl i George Lucas, který dával naprosto vedlejším postavám jména a dokonce celé příběhy. Naštěstí v této tradici pokračuje i studio Disney, který dává pěkný background bezdomoveckému klonovi z Daiyu.

Novinky

Ewan McGregor už teď má nápady na druhou sérii

Ewan McGregor už teď má nápady na druhou sérii

Ewan McGregor stoprocentně nemá zapotřebí se do role Obi-Wana Kenobiho vracet, přesto o to stojí on sám. Do role je zapálený a hned po poslední klapce pospíchal za režisérkou celého projektu a sděloval ji své nápady na případnou druhou sérii, o kterou by velice stál.

Narozeniny herců

Filtr seriálů
Reklama