Outlander (Cizinka)
95/100 - 312×

Outlander(Cizinka)

Seriál Outlander sleduje příběh Claire Randallové, vdané armádní sestry z roku 1945, jež se záhadně dostane zpět v čase do roku 1743. Zde je okamžitě uvržena do neznámého světa plného nebezpečí, zatímco její manžel Frank nemá ponětí, kam zmizela. V tomto novém světě je navíc okolnostmi donucena se provdat za Jamieho Frasera, mladého a romantického skotského bojovníka. Její srdce tak zůstane rozpolcené mezi dvěma naprosto odlišnými muži, kteří žijí ve dvou rozdílných dimenzích.

USA | 2014 | Pauza
vysílání
8 sezón | Starz | 55 minut
žánr
Dobrodružný, Historický, Romantický
hrají
Sam Heughan (James Fraser), Caitriona Balfe (Claire Randallová Fraserová), Richard Rankin (Roger Wakefield MacKenzie), Oscar Kennedy (Lord John Grey), Duncan Lacroix (Murtagh Fraser), Tobias Menzies (Frank Randall), Tobias Menzies (Jonathan Randall), Graham McTavish (Dougal MacKenzie), Gary Lewis (Colum MacKenzie), Grant O'Rourke (Rupert MacKenzie), Stephen Walters (Angus Mhor), Laura Donnelly (Janet Fraser)

Karel Eduard Stuart

Karel Eduard Stuart

Též Bonnie Prince Charlie je jakobitským uchazečem o anglický trůn. Žije v Paříži v exilu, kde sbírá finanční prostředky k válečnému tažení proti uchvatitelům trůnu a znovunastolení svého otce, Jakuba Františka Stuarta, králem Anglie, Skotska a Irska.

Sezóny 1
2016 -

Karel se narodil v Palazzo Muti v Římě, kde jeho otec dostal dům od papeže Klementa XI. Téměř celé dětství prožil v Římě a Bologni. Jeho dětství v Římě bylo privilegované, byl vychován katolíkem v milující, ale hádavé rodině. Jeho rodina byla podle jejich vlastního názoru posledními legitimními dědici rodu Stuartovců a žila s pocitem hrdosti a neochvějně věřila v Božské právo králů. Znovuzískání trůnu Anglie a Skotska pro Stuartovce bylo neustálým tématem hovorů, což se odráželo hlavně v otcově často mrzuté a bojovné náladě.

V roce 1734 Karel Edward pozoroval francouzské a španělské obléhání Gaety, což bylo jeho první setkání s válečným uměním. V prosinci 1743 ho otec jmenoval princem regentem, což mu dalo pravomoc jednat jeho jménem. Jeho otci se v roce 1744 podařilo získat obnovenou podporu francouzské vlády; a Karel Edward cestoval do Francie s jediným cílem velet francouzské armádě.

V roce 1744: Karel opouští dvůr svého otce v Římě a odchází do Francie, aby se pokusil přesvědčit svého bratrance krále Ludvíka XV., aby ho podpořil v pokusu o povstání. Začne si románek s Louise de La Tour de Rohan, která s ním otěhotní. Charles začíná plánovat, jak získat zpět skotský trůn za zády svého otce. Od anglického podporovatele dostane nabídku padesáti tisíc liber, i když to závisí na jeho vkročení na anglickou půdu.

Karlovo přátelství s Jamiem Fraserem se prohlubuje a začíná ho po večerech zvát do hospod. Karel je nadále Ludvíkem přehlížen, což mu znemožní, že se nebude moci vmísit do francouzské společnosti a navázat spojení, která potřebuje k financování svých plánů. Karel si zajistí půjčku od banky dle investice do zásilky ve vysoce kvalitním přístavu s hrabětem St. Germainem. Philip Španělský odmítá Stuartovým poskytnout jakoukoli pomoc a Karlova investice do přepravy je ztracena díky Jamiemu a Murtaghovi, kteří na palubě lodi předstírají neštovice.

V roce 1745: Karel začíná svou kampaň za znovuzískání trůnu. Rozesílá velké noviny, ve kterých uvádí své záměry; dokument podepisují jeho příznivci a Jamie ke svému zděšení zjistí, že si Karel dovolil podepsat listinu jeho jménem.

Karlova jakobitská armáda vyhraje své první velké střetnutí v bitvě u Prestonpans s velmi malým počtem obětí. V říjnu, po Prestonpans, vede Karel svou armádu zpět do Edinburghu. Během svého pobytu v Edinburghu si Karel způsobí špatnou pověst tím, že urazí většinu skotských šlechticů a místo toho se obrátí pro radu na své staré přátele z kontinentu. Síly Karla Stuarta se pokoušejí dobýt hrad Stirling, který obléhají Angličané. Jeho vítězství je krátké, ale inspiruje ho, aby se pokusil pochodovat kupředu do Anglie, navzdory nedostatku podpory ze strany těch, kteří žijí jižně od Edinburghu. Instruuje Jamieho, aby šel za Simonem Fraserem, lordem Lovatem, kteří by mu přivedli muže z klanu Fraserových, a aby se připojili k jeho armádě. Karel také žádá Jamieho, aby nechal Donase za sebou, a Jamie souhlasí, protože se obává, že by ho lord Lovat mohl ukrást.

Karel vezme svou armádu do Anglie, ale jeho náčelníci odmítnou jít dále než do Derby a je nucen vrátit se na sever. Když jsou Jamieho muži přistiženi při dezerci, Karel je rozzuřený a nechá je všechny uvrhnout do Tolboothu s rozsudkem smrti. Dougal MacKenzie přijíždí, aby se připojil k armádě horalů s 250 muži a 10 000 librami šterlinků, za což je Karel vděčný, protože mu jeho peníze docházejí.

V roce 1746 je Jamie, Dougal a Simon Fraser, mistr z Lovatu, zavolání ke Karlovi Stuartovi na hrad Stirling a prosí ho, aby propustil muže z Lallybrochu z vězení. V březnu 1746 je zabit muž, který slíbil Karlovi Stuartovi 50 000 liber, vévoda ze Sandringhamu, aniž by svůj slib splnil. V dubnu je horalská armáda na ústupu a dochází jí jídlo. Karel Stuart přebírá velení nad armádou a nařizuje jim, aby se rozestavěli na Cullodenském pahorku.

Foto: Starz

Hodnocení

Chceš taky hodnotit? Registruj se nebo se !
Kothy

podivin…

30.6.2020 | 14:11:16
Angelikaclare

Hodnotím postavu, ale kdyby se měl hodnotit herecký výkon 5 hvězd je moc málo. Karlíkovy proslovy mě strašně baví,

24.7.2016 | 19:36:52
amaluna

Mark me! :) Zo začiatku som ho moc nemusela, ale za posledné časti v kontraste s ušpinenými horalmi a zanietenosťou, by som mu dala 90%.

20.7.2016 | 12:04:17

Cizinka pokračuje

Cizinka dostala osmou sérii, ta bude ale poslední

Cizinka dostala osmou sérii, ta bude ale poslední

Společnost Starz prostřednictvím videa oznámila, že se oblíbený seriál všech milovníků historie, Skotska, USA a ladných nohou v kiltech dočká osmé série. Bohužel vše dobré má svůj konec, takže osmá série bude pro seriál i tou finální.

Momentka

Momentka

Reklama

Nepřehlédněte

Vysílání se prý blíží

Vysílání se prý blíží

Podle zatím nepodložených zpráv se vysílání druhé poloviny sedmé série blíží. Dočkat bychom se ho měli už někdy v průběhu jara, píše to alespoň článek Economictimes­.com. Kdy přesně se tak stane, ale článek nesdělil.

Plakáty k seriálu

Plakáty k seriálu

Narozeniny

Hlídejte si nás

Napište nám

Našli jste chybu ve vysílání? Nemůžete se dopídit českých titulků? Chtěli byste se o tento seriál starat? Napište nám!


Filtr seriálů
Reklama