Outlander (Cizinka) Lord John Grey

Lord John Grey

Lord John Grey

Nejprve mladý důstojník britské armády zajatý Jamiem Fraserem při pokusu zabít jej v táboře v lesích u Prestonpans, poté velitel věznice Ardsmuir a nakonec Jamieho přítel.

Sezóny 1
2016 -

William Grey je druhým synem lorda Gerarda Greye, vikomta z Meltonu (v knize se jedná o vévodu z Pardloe a hraběte z Meltonu) a jeho manželky Benedicty Grayové, rozené Armstrongové. William má tři starší bratry: Harolda „Hala“ Greye, z manželství jeho rodičů, který je po otcově smrti nynějším vikomtem z Meltonu; a Paula a Edgara Devaneovi z matčina předchozího manželství.

William je zručný šermíř. S mečem se cvičil od svých ranných let. Po otcově záhadné smrti, která byla uzavřena jako sebevražda, byl poslán k rodině své matky do Aberdeenu ve Skotsku. V šestnácti letech už pochodoval v regimentu svého staršího bratra Hala za generálem Copem k Prestonpans. Při plnění rozkazu se dostal do skotského zajetí, kde stanul tváří v tvář hledanému zrádci a zločinci, Jamesi Fraserovi.


Je to muž jemného vzezření se světlou pletí, dlouhými blond vlasy a modrýma očima s dlouhými řasami. Jeho zdánlivě ženský vzhled zachraňuje pouze silná brada a čelist. William Grey má v sérii Cizinka pouze vedlejší úlohu, autorka knižní předlohy mu však věnovala samostatnou sérii knih o lordu Johnovi, ve které vystupuje jako titulní postava.

Základní informace

Celé jméno: John William Bertram Armstrong Grey
Narození: červen 1729
Národnost: anglická

Vztahy

Rodina
- lord Gerard Grey, vikomt z Meltonu (otec) (†)
- lady Benedicta Greyová (matka)
- Harold „Hal“ Grey, nynější vikomt z Meltonu (starší bratr)

Širší rodina
- rod Grayů
- rod Armstrongů (přízeň po matce)

William Grey v druhé řadě seriálu Outlander 

S mladým panem Greyem se seznamujeme v epizodě Je Suis Prest, když v noci přepadne nedbalého Jamieho při močení s úmyslem jej coby zrádce koruny na místě zabít. Šestnáctiletý mladík, jakkoli je schopný, však nemůže měřit síly s Rudým Jamiem. Je v mžiku zpacifikován a poté Claiřinou pohotovou lstí přinucen vyzradit pozici a vybavení svého regimentu postupujícího k Dunbaru za generálem Copem.

Šestnáctiletého lorda Johna si zahrál britský herec Oscar Kennedy.

Díky setkání s mladým Greyem získají povstalci výhodu na svoji stranu. Informace o pozici jeho regimentu, které od něj dostanou, využijí pro noční přepad a zničení jejich válečného vybavení.
Tím by se celá eskapáda dala uzavřít, ale toto setkání je mnohem osudovější, než by se na první pohled zdálo. Jamie totiž Williamův život ušetří a nechá ho jít. V závěru scény pak William obřadně Jamiemu sdělí, že mu dluží svůj život, a zaváže se k budoucí splátce svého dluhu. Až bude dluh splacen, má však v plánu Jamieho zabít, na což Jamie odpoví: Pak musím doufat, pane, že se již neshledáme."

„Grey nezapomíná na své závazky, pane.“

John Grey ve TŘETÍ ŘADĚ seriálu Outlander 

Lord John Grey, nyní dospělý muž, je v roce 1755 jmenován velitelem věznice Ardsmuir, kde jsou vězněni muži za vlastizradu po prohrané bitvě u Cullodenu. Mezi vězněm Jamesem Fraserem a velitelem Lordem Johnem vzniká zvláštní přátelství, které je z Greyovo strany poněkud komplikované. John Grey je homexexuál a Jamie ho velmi přitahuje. Je to právě Lord John, který se zaslouží o to, že je Jamie zaměstnán na Helwateru. Po smrti Genevy vychovává Jamieho nemanželského syna Williama její sestra Izabela, se kterou se John Grey žení a stává se tak Willamovým adoptivním otcem. Díky němu bude Jamie dostávat o svém synovi zprávy. Po několika letech přijímá Lord John pozici guvernéra Jamaiky, kde se ke svému překvapení opět setkává s Jamiem a poznává i jeho ženu Claire.

Foto: Starz

Hodnocení

Chceš taky hodnotit? Registruj se nebo se !
Whitewolf114

Nějak mi nesedl. Hodně lidí ho miluje, ale já na něm vůbec nic nevidím. Nevím, čím mi je tak protivný, ale nemám ho ráda už od začátku. Nedokážu si vůbec představit, že bych musela přečíst knížky, kde je jen on. Jak v seriálu tak i v knížce ho nemusím. Jeho scény mě někdy dost nudí a když začínám kapitolu s ním, hned většinou v první/druhý větě poznám, že čtu z jeho pohledu… ženský i chlapi se po něm otáčí, ale já nenacházím důvod, proč se po něm otočit …nic na něm nevidím. 60% mu dávám jen proto, že občas pomohl Jamiemu a jeho rodině…samozřejmě bych byla radši, kdyby se tam tak často neukazoval…v pos­ledních knížkách (dílech) je tam pořád a poslední dobou mě to dost štve…ještě chvíli a dám mu 40%

20.3.2021 | 22:30:39
B.Jaga

Já mám lorda Johna moc ráda. A díky knihám o něm víme i něco navíc, že? V představení postavy o něm ale píšete jako o Williamovi, ačkoli William je až jeho druhé jméno, mohlo by se to pak plést s jeho adoptivním (Jamieho) synem.

30.4.2020 | 8:34:36
Zuzanej

Jeho první zjevení nic moc, ale druhý představitel z něj udělal ikonickou postavu. Mňam.

29.7.2019 | 9:59:01
LindaPinda

Miluju ho! V seriálu ztrvátněný Davidem Berry je best a knihách Lord John a soukromá záležitost i další Lord John a ztracený deník (Bratrstvo čepele), které se čtou jedním dechem, už není jeho vzhled moc popisovaný, což je dobře! Také si ho nechci představovat jako blonďáka! On je můj nový nejoblíbenější románový hrdina. Chci o něm přečíst všechno, co už vyšlo nebo co ještě vyjde. Ze seriálu nebo filmu bych byla nadšená!

12.2.2019 | 21:57:13
reinalda

Tahle postava je mi hodně sympatická. A navíc David Berry hraje lorda Johna perfektně. Těší mě, že je John v seriálu brunet a ne nanicovatý blonďák. To mi v knihách trochu vadilo. Některé scény s ním jsou dokonce lepší ve scénáři než v knihách. Bylo by fajn, kdyby lord John dostal svůj vlastní seriál. Jeho dobrodružství popsaná v románech a povídkách by na to nepochybně vystačily.

redaktor
30.1.2019 | 18:54:12
Vlastakrabsova

Když zrovna nešuká chlapi, je to můj manžel.

28.1.2019 | 12:38:43
Angelikaclare

Moje nejoblíbenější postava.

25.11.2018 | 15:00:04

Cizinka pokračuje

Outlander se dočká i šesté řady

Outlander se dočká i šesté řady

Na stanici STARZ si pro nás připravili dvojitou nadílku. Kromě oznámení premiéry čtvrté řady se pochlubili i s prodloužením seriálu, a to rovnou na další dvě série.

Podpořte nás

Pokud chcete podpořit překladatelky a redaktory seriálu Outlander a poděkovat jim za odváděnou práci, můžete tak učinit zde. Vaší podpory si vážíme a děkujeme!

Reklama

Momentka

Momentka

Reklama

Nepřehlédněte

Uplynulo pět let od obsazení Claire

Uplynulo pět let od obsazení Claire

Už je to pět let, co dostala herečka Caitriona Balfe svou prozatím nejúspěšnější roli a fanoušci Outlanderu se dočkali zhmotnění knižní Claire. Na svém twitterovém účtu proto při této příležitosti odpověděla na vybrané otázky, které jsme pro vás přeložili.

Plakáty k seriálu

Plakáty k seriálu

Narozeniny

Hlídejte si nás