Avengers Postřehy z Občanské války

Postřehy z Občanské války

Postřehy z Občanské války

Občanská válka je v kinech jich téměř měsíc a tak je na čase si shrnout, jaké všechny narážky a camea si pro nás tvůrci připravili.


47 0
29.5.2016

Důvod registrace a rozpad Avengers

Komiksová Občanská válka začala zátahem „béčkových“ hrdinů na „áčkového“ padoucha Nitra, což nedopadlo úplně dobře. Nitro využil svých výbušných schopností a hrdiny odstřelil spolu s mnoha civilisty. Mezi oběťmi byl také syn jisté Miriam Sharpové. Stark si to kladl částečně za vinu a rozhodl se být na straně registrace hrdinů. Miriam Sharpová je ve filmu zaměněna za Miriam Spencerovou a její syn zemřel v Sokovii. Její smutek a stejně tak výbuch, který způsobila Scarlet Witch spolu s Crossbonesem v Lagosu odkazují na původní komiksovou verzi. Na Nitra pak upomíná také vozidlo, které přivezlo Zemovo EMP do elektrárny. Ono vozidlo nese nápis odkazující právě na tohoto padoucha.

Se Scarlet Witch pak ve filmu souvisí také rozpad týmu Avengers. Této situaci se v komiksech věnuje samotná série, kdy Wanda přijde na to, že přišla o své děti a z bezpečnostních důvodů ji Avengers vymazali vzpomínky. Russovi tak zvládli sejmout dvě mouchy jednou ranou a obojí dokázala zavinit Scarlet Witch právě oním výbuchem v Lagosu.


Sokovijská dohoda

Registrace superhrdinů ve filmu nahradila o něco menší Sokovijská dohoda, kterou odhlasovalo OSN. Avengers se měli stát jednotkou dělající pro vládu a jejich výstroj jim měla být vydávána jen v rámci akce. To se samozřejmě nelíbilo Steveovi, který se bál, že by je vláda nemusela vyslat ve správnou dobu na správné místo. Zároveň ale vedl boj také za ochranu svého parťáka Buckyho.

Jak ale víme z Agentů S.H.I.E.L.D.u, Sokovijská dohoda se nevztahovala jen na Avengers, ale také na Inhumans, kteří se začali ve světě objevovat.

Starkovy nové hračky

Jako v každém filmu, tak i v třetím Capovi předvedl Stark své nové vybavení. Kromě „bojových hodinek“ se na scénu podíval také klasický komiksový oblek zvaný Bleeding Edge, který byl oproti komiksům samozřejmě oslaben. Komiksová verze byla ukryta v samotném Starkově těle, které bylo vylepšeno za pomocí Extremisu, látky, jenž byla hlavním tématem Iron Mana 3.

Dále se ve filmu objevila věznice zvaná Raft, kterou v komiksech vedl S.H.I.E.L.D. a ve filmu Thaddeus Ross. Raft měl sloužit pro věznění těch největších superzločinců. Naneštěstí v Raftu ale skončili Kapitánovi přívrženci a také je na škodu, že jsme neviděli, koho dalšího v Raftu vězní. Kdyby tam nikdo nebyl, věznici by zatím nebylo třeba hlídat.

Další narážky na komiksy jsme se pak dočkali v podobě F.R.I.D.A.Y., jenž Starkovi posloužila jako náhrada za J.A.R.V.I.S.e. Stark ve filmu pronese, že si ji představuje jako zrzku a přesně tak vypadá její komiksová holografická verze. Během souboje s Kapitánem pak F.R.I.D.A.Y. začne analyzovat Rogersův styl boje, což odkazuje na samotnou filmovou předlohu.

Vzpomínky na první fázi

Od prvních filmů z dnes již známé MCU série uplynulo osm let. V roce 2008 do kin zavítali do kin Iron Man a Neuvěřitelný Hulk. Právě postavy z Neuvěřitelného Hulka se v žádném dalším filmu, tedy až na samotného Hulka, neobjevily. Změna nastala až v třetí fázi, kdy se objevil Thaddeus Ross, kdysi velký generál. Mnoho lidí očekávalo, že se stejně jako v komisech promění v Red Hulka, což se nestalo. S Rossovým příchodem ale může přijít i nástup týmu Thunderbolt, o jejíchž vlastním seriálu se kdysi šuškalo.

Dalším odkazem na první fázi je Capova hláška „Můžu to dělat celý den“, kterou Steve pronesl ve svém prvním filmu. Tutéž větu pronesl při souboji s Iron Manem. S Kapitánem a Hulkem pak souvisí také sérum supervojáka, díky kterému byla vytvořena armáda Winter Soldierů, jenž cvičil samotný Bucky.

Kapitánovi úhlavní nepřátelé

Jelikož se jedná o Kapitánův film, dostali jsme také několik z něho hlavních komiksových nepřátel. Jedním z nich je Crossbones, jenž se ve své civilní podobě objevil již v Návratu prvního Avengera. Oproti své komiksové verzi dostal Crossbones exoskelet, který mu umožnil vsazovat silnější údery, čímž se mohl Kapitánovi vyrovnat. Jak je již u Marvelu zvykem, padouši moc dlouho nevydrží a tak Crossbones spáchal sebevraždu.

Ve filmu se dále objevil Vasily Karpov, se kterým se ale Kapitán neměl tu čest setkat osobně. Karpov byl onen ruský člen Hydry, kterého vyslýchal Zemo a jenž naprogramoval Winter Soldiera. V komisech Winter Soldiera zase „stvořil“.

Nejvýraznějším ze všech tří záporáků byl samozřejmě Helmut Zemo, jenž také prošel několika změnami. Z Němce se stal obyvatel Sokovie a také pozbyl svého členství v Hydře. Místo toho, aby jako ostatní padouši plánoval vládu nad světem, přiřadili mu tvůrci pomstu za smrt jeho rodiny. A jelikož Zemo přežil a byl převezen do Wakandy, je jistá možnost, že se s ním ještě setkáme. A pokud se tak stane, tak doufejme, že nezemře začátkem filmu jako Crossbones nebo Strucker.

Wakanda na scéně

Po událostech v Avengers: Age of Ultron se vyspělý africký stát Wakanda rozhodl vystoupit ze stínu a vyjádřit svůj názor na nynější svět. Ze slavných wakandských postav jsme měli tu čest poznat krále T'Chaku a jeho syna T'Challu AKA Black Panthera. T'Challa se stejně jako v komiksech ujímá vlády po svém otci, který je zavražděn na srazu OSN. S touto zemí je také v komiksech spojován Everett Ross, který ale v žádném případě není příbuzný s Thaddeusem Rossem. Everett je ve filmu vedoucím protiteroristické jednotky, zatímco v komiksech je expertem na Wakandu a v jistou chvíli byl také jejím regentem.

Samotnou Wakandu jsme viděli až v potitulkové scéně, kde jsme se dočkali pohledu na panteří modlu. Ve Vídni, kde se sraz OSN konal, jsme také mohli poprvé spatřit Dora Mijale, osobní stráž Black Panthera složenou z holohlavých bojovnic.

Giant-Man a Redwing

Nejvíce komiksových vylepšení se ve filmu dočkal tým Cap. Na začátku filmu jste poznali Redwinga, Falconova drona, který je v komiksech sokolem, telepaticky propojeným se svým pánem. Za tímto propojením stála kosmická kostka, ze které se ve filmech vyklubal jeden z kamenů nekonečna. Nahrazení dronem je poměrně logický krok, jelikož by asi bylo zvláštní sledovat, jak si Falcon povídá s opeřeným kamarádem.

Ant-Man naopak využil nové schopnosti, které na papíře užíval hojně. Jak ale ve filmu řekl, při každém testování zatím omdlel, takže to bylo teprve první užití v akci.

Spider-Geek a narážky na jiná díla

Velkým překvapením bylo, když se Marvel se Sony dohodl o použití Spider-Mana a ostatních postav z jeho univerza ve svých filmech. Fanoušci se začínají shodovat, že nový Spider-Man je správně ukecaný, stejně jako byl ten Garfieldův a Parker je stejný nerd, jako byl předtím Maguire. Tvůrci si opět neodpustili narážky na Star Wars, které mají v MCU dlouhou tradici. První byl odkaz na souboj s AT-AT v Impérium vrací úder a tou druhou bylo zničení Buckyho kovové ruky.

Ve filmu se dále na letišti objevuje vozidlo ze seriálu Arrested Development, na kterém Russovi kdysi pracovali a nebyl by to Iron Man, kdyby některého z hrdinů nepřirovnal k něčemu jinému. Tentokrát přišel na řadu Winter Soldier, jehož Stark nazval Manchurian Candidate. Dílo se točí okolo mladíka, kterému je vymytý mozek a pracuje pro komunisty. Bucky je na tom samozřejmě úplně stejně.

Co se týče Spider-Mana, tak odkazy zdaleka nekončí. V druhé potitulkové scéně si Peter prohlíží Spider signál, který dostal od Starka a taky musíme zmínit flirtovací scénu mezi Starkem a tetou May. Oba herci spolu totiž hráli ve filmu Italské námluvy, kde ztvárnili milence.

Pravda odhalena

Když vyšel Návrat prvního Avengera, tak se strhla debata, zda Bucky zavraždil Starkovy rodiče. Samozřejmě to byla pravda a film nám dokonce nabízí scénu, která ukazuje, jak to bylo doopravdy. Dalším dohadem bylo, zda bude Sharon příbuznou Peggy, tak jako v komiksech. Opět se fanoušci dostali uspokojující odpovědi.

Ve filmu pak zavítáme na pohřeb Peggy, který zemřela ve svých 95 letech. Na onom pohřbu pak Sharon pronáší řeč, která může být čtenářům komiksů známá. Tutéž řeč pronesl Kapitán Amerika v 537. čísle Amazing Spider-Man. Dále jsme mohli vidět vznikající romanci, která mezi Stevem a Sharon vzniká. Bude ale v dalších filmech pokračovat?

Winter Soldier

Některým možná vrtalo hlavou, proč se Bucky ukryl v Rumunsku a kdy se vůbec naučil plynně mluvit místním jazykem. Tento bod nemá s komiksem nic dělat a šel spíše vstříc Buckyho představiteli Sebastianu Stanovi, který se v Rumunsku narodil.

Když byl pak Winter Soldier zajat, převáželi jej v boxu označeném D23. To je ve skutečnosti Disneyho fanklubem, který je znám především pro své D23 Expo.

Ti, kteří sledovali seriál Agentka Carterová, pak mohli být překvapeni, když Cap a Bucky vedli rozhovor o bývalé přítelkyni jménem Dot. Můžete si již sami domyslet, zda šlo právě o ruskou agentku Dottie Underwoodovou nebo někoho úplně jiného. Sám se ale přikláním spíše ke druhé možnosti.

Záběry jako z komiksu

Tvůrci si samozřejmě nemohli nechat odepřít přenést do filmu několik slavných komiksových momentů. Dočkali jsme se např. slavného souboje mezi Kapitánem a Iron Manem, kdy Iron Man střílí natěsno paprsky do Capova štítu, nebo vystřelení Ant-Mana Hawkeyem.

Občanská válka pak končí stejně jako v komiksech odhozením Capova štítu a vzdáním se této identity.

Vision a Wanda

Vision se stejně jako v komiksech rozhodl, že se pokusí začlenit do společnosti tak, že bude nosit oblečení jako obyčejní lidé. Samozřejmě to působí trošku komicky, ale co jiného by jste chtěli obléknout inteligentnímu androidovi s rudou tváří než košili nebo svetr.

Mezi Wandou a Visionem jsme pak mohli vidět malé jiskření. V komiksech měli tito dva docela hluboký vztah a díky jejich dětem vznikl právě onen spor, ze kterého vzešel rozpad Avengers, Klan M nebo Dětská křížová výprava.

Camea

Poslední bod postřehů věnujeme cameům. Jako obvykle se na scéně objevuje Stan Lee, který tentokrát poplete Starkovo jméno. Doktora, za kterého se Zemo vydával, si střihl režisér Joe Russo a malou roli v Nigérii si také zahrál původní Thanosův herec z potitulkové scény prvních Avengers. Diváci seriálu Community zde pak mohli narazit na svého oblíbence Jima Rashe, jenž není prvním hercem, který se v MCU objevil. Před ním to byl Dani Pudi, který se mihl v Návratu prvního Avengera.

FOTO: Marvel Comics, Marvel Studios

Diskuze /33

téčko171

Dobré postřehy, jen dvě faktické: dle oficiálního českého překladu jsou „Sokovia Accords“ Sokovijská smlouva (bohužel, mně osobně přijde jako Sokovijská Úmluva jako nejpřesnější překlad). A Zemo je na konci ve vazbě Everetta Rosse, nikde není explicitně řečeno, že by byl ve Wakandě, osobně mám za to, že bude v Německu, vzhledem k tomu, že Rossova centrála byla celou dobu v Berlíně.

webmaster
29.5.2016 | 17:58:41
Billy the Kid

pan smrad :) , sten lee přešel z DJ na poslíčka z FedExu, co bude příště :)

#3 deadpool
29.5.2016 | 18:12:39
deadpool

#2 Billy the Kid: v apocalypse kouka na atomovky jako nahodny chodec :D

#29 Elhonzo
29.5.2016 | 18:27:50
Ratemus

trochu mě zklamalo že Raftu nebyl Abomination nebo Leader, škoda… taky je škoda že tam nebyla ta důležitá linka Spidermana kdy je u Starka a pak přejde ke Capovi, protože to je hodně klíčový moment Civil war

ještě jeden postřeh, kdyby Falcon neslyšel Zema mluvit o Sibiři a kdyby to neřekl Capovi nebo by byl nasranej a neřekl to ani Starkovi tak by se třeba vůbec nevydali na Sibiř do základny za Zemem a chudák Zemo by čekal za okénkem celou věčnost.....jinak moc hezké postřehy, opravdu, děkuju jinak film CA2 a částečně i CA3 hodně čerpá z komiksu Captain America omnibus 1 a ta problematika se Scarlet Witch se taky hodí a ještě něco, nevěřil bych odkazům na seriály, Russoovi sami jasně řekli že ani Agenty nesledují takže ani neví o nějakém rybím oleji třeba

#30 Ricmont
29.5.2016 | 18:34:26
marcellko

Nečítam komiks o nikom tak ma zaujíma že ako to teraz bude to akože pól teamu bude pod OSN a rešpektovať čo im povedia a druhá ako doteraz (máme piči všetkých, robíme čo chceme).

#6 Blackhand47XD #14 bauerj
29.5.2016 | 19:02:14
Blackhand47XD

#5 marcellko: To se dozvíme v dalších filmech, tvůrci se komiksy inspirují jen minimálně.

webmaster
29.5.2016 | 19:12:42
azoxid

Pěkné postřehy, vůbec jsem nevěděl, že ten zavražděný psycholog kterého Zemo nahradil je sám pan režisér. Jinak souhlasím s téčkem, Zemo je na konci v té berlínské základně. Navíc Wakanda by určitě neměla takové zatuchlé betonové bunkry :-) Raft mi přišel dost prázdnej, třeba tam ti dozorci byli až kvůli zatčeným avengerům, ale taky jsem byl zvědavý, jestli tam uvidíme nějaké trestance.

29.5.2016 | 19:35:12
Angi

Jsme si jistí, že ufiknutí Buckyho ruky je odkaz na star wars? Nechci nijak prudit, ale to každá ufiknutá kovová ruka musí být odkaz na star wars?

#9 Blackhand47XD #13 Historic
29.5.2016 | 19:54:31
Blackhand47XD

#8 Angi: Od Iron Mana 3 přichází v každém filmu někdo o ruku a je jedno jestli je kovová nebo ne. Sami tvůrci navíc prozradili, že tím jdou po vzoru Star Wars.

#10 Angi
webmaster
29.5.2016 | 20:26:05
Angi

#9 Blackhand47XD: Aha. Krisova noho..

29.5.2016 | 20:34:39
Ratemus

jj přesně tak a dokonce i Coulson přišel o ruku…fakt jsem čekal kdy zase někdo přijde o ruku, třeba Stan Lee :-D

29.5.2016 | 20:34:44
Angi

*t sakra.

29.5.2016 | 20:35:15
Historic

#8 Angi: Feige: "Somebody gets their arm cut off in every Phase Two movie. Every single one.”

Civil War je teda už Phase Three, ale podle všeho v tom zkrátka pokračují :-)

#18 Angi
webmaster
29.5.2016 | 20:53:55
bauerj

#5 marcellko: Ono těch Avengers pod OSN moc není a hlavně ani jeden není ve stavu, že může jít do akce – Stark je psychicky v prdeli, Vision na tom taky není nejlíp po tom co omylem udělal, Rhodes se chvilku bude stavět na nohy, Black Panther to podepisovat nemusel, Black Widow je na útěku a Spidey zase není plnoletý a podepsat to za něj může je teta.

Hodně zajímavé bude sledovat jak to bude dál – nějaké náznaky dostaneme pravděpodobně už v Doctoru Strangeovi, protože v době Civil War ještě neměl nehodu.

A Raft nemá koho uvěznit, když všichni záporáci pochcípali a to co se stalo po postání Hydry s těma dvouma, kteří by tam být mohli (Blonsky a Sterns), tak to nevíme.

#15 Blackhand47XD #20 RicksTheNinja
29.5.2016 | 21:25:44
Blackhand47XD

#14 bauerj: V Raftu mohli být zavření Abomination (Blonsky) nebo Leader (Sterns) z Neuvěřitelné­ho Hulka.

#16 bauerj
webmaster
29.5.2016 | 21:32:15
bauerj

#15 Blackhand47XD: Jojo to vím a proto píšu, že po povstaní Hydry není úplně jasné co s nima je, když je uvěznil přímo S.H.I.E.L.D.

29.5.2016 | 21:39:00
Ratemus

no měli by být někde na Aljašce jak řekl Coulson ale mohli by se o nich zmínit přeci jen jsou to docela dobří padouši

29.5.2016 | 21:45:13
Angi

#13 Historic: Oook. Díky. Nicméně si myslím, že by byly fajn odkazy, které nepotřebují vysvětlivku, ale divák je pozná i sám.

30.5.2016 | 5:46:40
Dodes

Medzi ochrankou Tchallu nebola jedna z nich jeho sestra?

#21 Blackhand47XD
30.5.2016 | 9:10:16
RicksTheNinja

#14 bauerj: Ve Winter Soldierovi už Strange zmiňovali na té střeše, že je taky cíl :)

#22 bauerj
30.5.2016 | 9:15:28
Blackhand47XD

#19 Dodes: V titulcích byla označená jako Security Chief nebo nějak tak, tudíž oficiálně zatím jeho sestrou není.

webmaster
30.5.2016 | 9:16:10
bauerj

#20 RicksTheNinja: To byl jen čistě odkaz pro fanoušky, protože Zolův algoritmus vyhledával i potencionálně budoucí hrozby.

Ale Marvel od Ant-Mana jako propagaci uvolní na internet pár reportáží ze studia, které uvádí Christine Everhart (ta z Iron Mana 1) a v jednom, které řeší Civil War bylo, že dalším hostem ve studiu bude chirurg Stephen Strange. Takže nehodu ještě neměl

30.5.2016 | 11:05:56
Ratemus

on takovej arogantní chirurg je pro Hydru obrovská hrozba, to si umim představit

#24 Blackhand47XD
30.5.2016 | 11:19:11
Blackhand47XD

#23 Ratemus: Tam jde o to, že u něj bylo podle algoritmu jasné, že pokud by se Hydra ujala moci, tak by se jí vzepřel a mohl by být jedním z potencionálních vůdců odboje například.

#25 Ratemus
webmaster
30.5.2016 | 11:24:31
Ratemus

#24 Blackhand47XD: tomu nevěříš snad, viděl jsi někdy někoho kdo je velkej sobec a myslí jen na sebe aby se najednou začal starat o druhé? Strange byl před nehodou arogantní sobeckej zmrd, namyšlenej výbornej chirurg, fakt mi nejde do hlavy jak je možné že byl v hledáčku Hydry ještě před nehodou, to by tam mohl být každej namyšlenej sobeckej hajzl.....

#26 Blackhand47XD #27 LALI1987
30.5.2016 | 12:21:50
Blackhand47XD

#25 Ratemus: Arogantní byl jen kvůli slávě, ale kdyby nastal nějaký převrat, tak by určitě šel na stranu dobra. Kdyby uvnitř neměl dobro, tak by z něj asi nemohl být Sorcerer Supreme.

webmaster
30.5.2016 | 12:32:42
LALI1987

#25 Ratemus: Tony Stark bol rovnaký ;)

30.5.2016 | 12:41:18
Ratemus

no dobře tak fajn teda no :-D :-D

30.5.2016 | 13:05:24
Elhonzo

#3 deadpool: Dokonce i se svou manželkou :)

30.5.2016 | 17:23:24
Ricmont

#4 Ratemus: Abomination v Raftu ani být nemůže. V první sérii Agentů je zmíněno že Abomination je zavřený na stanici někde v Arktidě. Linka ke se Spider-man rozhodl jít ke Captainovi ve filmu být nemohla protože ve filmu nebyl ani lov na Superhrdiny.

30.5.2016 | 20:58:25
Ratemus

já vím, právě že řikám že toho škoda s tim Spidermanem, a Coulson řikal Wardovi, že je Blonsky na Aljašce…takže tam někde musí být zapomenutá věznice SHIELDU a asi na ní tvůrci zapomněli…já jen že v tédobě Raft nebyl tak ho mohli přesunout tam společně s Leaderem

30.5.2016 | 21:35:17
-Skinner-

Fáza 3 bude veľmi zaujímavá kedže vieme, že členom hydry :D . Viete si predstaviť, že by v Civil War Captain povedal Hail Hydra a odsekol Tonyho hlavu štítom a v tom by film skončil, to by bol fantastický cliffhanger. :D

#33 Blackhand47XD
30.5.2016 | 21:48:32
Blackhand47XD

#32 -Skinner-: To by museli vysvětlit, proč mu taky nezčervenala hlava. :D

webmaster
30.5.2016 | 21:56:30
Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se !

Nominuj Ednu na Křišťálovou lupu

Pomoz Edně usednout na trůn v kategorii Zájmové weby 

Hlasujte pro Ednu!

Reklama

Aktuální film

Spider-Man: Homecoming

Název: Spider-Man: Homecoming
Premiéra: 6.7.2017 (ČR/SR)
Režie: Jon Watts
Scénář: John Francis Daley, Jonathan M. Goldstein, Erik Sommers, Jon Watts, Chris McKenna
Hudba: Michael Giacchino
Hrají: Tom Holland, Marisa Tomei, Michael Keaton, Robert Downey Jr., Zendaya, Tony Revolori, Chris Evans, Laura Harrier, Martin Starr, Selenis Leyva, Donald Glover, Angourie Rice, Logan Marshall-Green, Hannibal Buress, Jon Favreau
Stopáž: 133 minut 

O FILMU | TRAILER | PLAKÁTY

VAŠE HODNOCENÍ

RECENZE | POSTŘEHY

Marvel Cinematic Universe

PRVNÍ FÁZE

 

DRUHÁ FÁZE

 

TŘETÍ FÁZE

Postavy