Doctor Who (Pán času) S04E13: Journey's End

S04E13: Journey's End

S04E13: Journey's End

Davros, tvůrce Rasy Daleků, unesl Zemi ze sluneční soustavy a stejně jako 26 dalších planet ji přemístil do systému Kaskády Medůzy. Všichni Doktorovi společníci se nyní musí proti tomuto novému nebezpečí spojit, zvlášť když sám Doktor byl raněn a chystá se regenerovat.

5.7.2008
4 300 000
45 minut

Avšak těsně před dokončením regenerace přemístí Doktor všechnu regenerační energii do své ruky, o kterou přišel během souboje se Sycoraxy (The Christmas Invasion), a kterou si nechává v TARDIS od té doby, co ho s ní vystopoval Jack Harkness. Jelikož totiž Doktor nechtěl opustit svou stávající reinkarnaci, využil pouze léčivé regenerační účinky, avšak když mělo přijít na změnu samotného Doktora, proces skončil.

Doktor tak zůstává sám sebou, nyní se však společně s Jackem a Rose dostává do spárů Davrose, zatímco Donna zdánlivě umírá v explodující TARDIS. Doktor zjišťuje, že Davrose z poslední Velké časové války těsně před smrtí zachránil poslední přeživší kultu Scaro Dalek Caan. Porušení časového zámku, kterým jsou veškeré časové války uzamčeny, však Caana přivedlo k šílenství. Davros nyní využívá všech 27 planet jako jakýsi obrovský parní stroj, který produkuje z-neutronovou energii, která eliminuje přitažlivé síly držící pohromadě strukturu veškeré hmoty. Davros tak hodlá zničit celou realitu, náš i všechny alternativní vesmíry, a se svými Daleky se tak stát jedinými existujícími stvořeními.

Mezi tím Donna zůstává uvězněná v TARDIS, která unikla před zničením tak, že se při fyzickém kontaktu Donny s Doktorovou rukou uvedl do pohybu proces metakrize, který vyprodukoval jakéhosi lidského klona Doktora, který s TARDIS odletěl do bezpečí.

Skutečným Davrosovým triumfem však není zničení reality, ale odhalení pravé podstaty Doktora před jeho společníky, kteří jsou v jeho jménu odhodláni zničit vlastní planetu, aby Davrose zastavili. Davros tak poukazuje na to, že zatímco sám Doktor opovrhuje násilím, jeho zbraněmi se stávají lidé kolem něj.

Nakonec jsou Davrosem zajati i Sarah Jane, Martha a Mickey s Jackie, kteří následovali Rose z alternativní reality. Na scénu však přichází druhý Doktor s Donnou, která díky vzájemné metakrizi vstřebala vědění Pánů času. I když je realita zachráněna, druhého Doktora ovládne pro lidstvo typická zuřivost a zničí všechny Daleky, které Davros stvořil, zatímco on sám zaniká na dalecké lodi Crucible. Na konci všeho se navíc ukáže, že všechny tyto události Caan předvídal a do velké míry jim i napomohl, když v prozřetelnosti spatření času samotného konečně pochopil zhoubnou podstatu rasy Daleků.

Všechny planety jsou zpátky tam kde mají být a realita je zachráněna. Sarah Jane se vrací za svým synem, Mickey se přidává k Martě a Jackovi a Jackie s Rose se vrací do alternativní reality, kde s nimi zůstává i lidský Doktor, se kterým může Rose žít a zestárnout.

S Doktorem tak zůstává pouze Donna, kterou vědomosti Pánů časů spalují a brzy by jí i zahubily. Doktor jí tak musí odebrat nejen tyto vědomosti, ale i vzpomínky na veškeré jejich dobrodružství. Na konci všeho se Doktor vrací zpět do své TARDIS, ve které je nyní opět dočista sám.

Thumbnail Play icon

Hodnocení

Chceš taky hodnotit? Registruj se nebo se !
fanta2pomeranc

Všichni spolu, Martha výborná, Donna skvělý, Micky na scéně, Sarah Jane okouzlující…Asi vůbec můj nejoblíbenější díl

16.4.2017 | 19:07:08
Mary Jane Song

Rozloučení s mou nejoblíbenější společnicí nezůstalo bez celozivotních následků. Srdcervoucí, smutné a epické. DoctorDonna Forever.

15.2.2015 | 12:16:37
Čelo

Nakonci mi i slza ukápla. :'(

19.12.2014 | 22:27:31
alexis

Je zvláštní, jak se do vnímání fiktivních příběhů promítají vlastní zkušenosti. S tím, co vím teď, vím, že kdybych byla Rose, pronásledovala bych Doktora přes celý vesmír jen proto, abych ho přinutila zaplatit. Protože on jí elegantně opustil. A proto není omluva.

15.6.2013 | 23:06:08

Aktuální epizoda

Epizoda S12E03: Orphan 55

sk100%
DOKONČENO

Doktor kdo?

Reklama

Reklama

Momentka

Momentka

Narozeniny