Doctor Who (Pán času)
94/100 - 455×

Doctor Who(Pán času)

Britské sci-fi o cestování v čase pomocí modré policejní budky, jehož historie sahá až do šedesátých let minulého století. Seriál Doctor Who byl nedílnou součástí britské kultury druhé poloviny 20. století a nyní baví i zcela novou generací fanoušků sci-fi, fantasy, dramatu i originálního britského humoru.

VB | 2005 | Pauza
vysílání
13 sezón | AXN Sci-fi, BBC One | 45 minut
žánr
Dobrodružný, Drama, Sci-fi
hrají
Peter Capaldi (Dvanáctý Doktor), Jenna Coleman (Clara Oswald), Matt Smith (Jedenáctý Doktor), Karen Gillan (Amy Pond), Arthur Darvill (Rory Williams), Neve McIntosh (Madam Vastra), Dan Starkey (Strax), David Tennant (Desátý Doktor), Freema Agyeman (Martha Jones), Catherine Tate (Donna Noble), John Simm (Vládce (obnovené série)), Alex Kingston (River Song), Christopher Eccleston (Devátý Doktor), Billie Piper (Rose Tyler), John Barrowman (Jack Harkness)

Deep Breath - přetažená upoutávka na osmou řadu

Deep Breath - přetažená upoutávka na osmou řadu

Tak jsme se konečně dočkali. Osm měsíců po rozloučení s jedenáctým Doktorem konečně přichází nový Doktor s novými dobrodružstvími. Jak dopadla jeho televizní premiéra a na co se v jeho podání asi můžeme těšit do budoucna?

1 0
30.8.2014

Epizoda Deep Breath sama o sobě by šla rozdělit na dvě rozebíratelné části. Na klasický doctorský příběh s uzavřenou zápletkou a na úvodní epizodu nového Doktora, která utváří podobu celé nadcházející série.

A pokud si Deep Breath nejdřív rozebereme právě jako onu samostatně stojící doctorskou epizodu, nemůžu jinak, než říct, že je to vážně příšerná nuda. A pokud bych se měl odrazit od jednoho klíčového problému, který tento díl svazuje, byla by to její stopáž. Epizoda Deep Breath totiž vážně nepotřebovala mít hodinu a čtvrt.

Vážně jsme nepotřebovali takovou kanonádu straxovského humoru, který sice hezky funguje v pozadí, ale celé samostatné scény na něm zakládat vážně nejdou, a už vůbec jsme nepotřebovali celou jednu „závojovou“ scénu, ve které si Steven Moffat skrze madam Vastru bere na klín mladší diváky a snaží se jim vysvětlit, že mít staršího Doktora přece vůbec nevadí. Přitom ze všech lidí právě Steven Moffat by měl nejlíp vědět, že lidé, kterým je třeba tohle vysvětlovat, si to vysvětlit nikdy nenechají.

I kdybychom ale některým těmto zbytečným scénám předešli a stopáž celé epizody tak o pár minut okleštili, stále to nevyřeší onen hlavní problém, kterým je samotná zápletka epizody Deep Breath. Zápletka, kterou Moffat použil už před osmi lety (hrome, toto letí) ve své epizodě The Girl in the Fireplace. Jenom samozřejmě originálněji a mnohem líp. A když tuhle skřípající spojitost z hlavy nemohl dostat ani samotný dvanáctý Doktor, který se v seriálu sám teprve ohřívá, to už o něčem svědčí.

Negativních věcí na epizodě Deep Breath bych mohl najít ještě spoustu, lepší ale bude, když se před tím, než mi začnou od fanoušků chodit výhrůžné e-maily, zaměřím radši na to, co v epizodě fungovalo. A právě tím se přemostíme k oné otázce toho, jak epizoda Deep Breath fungovala jakožto odrazový můstek dalších příběhů a celé nové podoby Doctora Who.

Ať už jde totiž o skvělou novou úvodní sekvenci, po roce zase o něco pokročilejší výpravu a vizuální stránku nebo nové originální hudební motivy Murraye Golda, osmá série prostě vypadá a zní úžasně. Nic z toho ale samozřejmě není není to nejdůležitější.

To nejdůležitější je samozřejmě Peter Capaldi jako nový Doktor, který, nehledě na to, s jak mdlým dějem se tu musí potýkat, je naprosto famózní a od začátku do konce tak není pochyb o tom, že tohle skutečně je nový, originální, ale současně i tak nějak klasický a kořenům celého seriálu zase o něco věrnější Doktor. Doktor, u kterého přesně poznáte, kdy je zmatený, kdy je k smrti vyděšený a kdy vážně není radno si s ním zahrávat. A pokud se na epizodě Deep Breath měla povést alespoň jedna jediná věc, tak rozhodně právě tahle.

Pro tenhle díl proto tak nějak platí, že funguje v podstatě jen tehdy, pokud se nezabývá svou hlavní zápletkou. Proto se nejspíš toho vůbec nejlepšího z epizody Deep Breath dočkáváme až v jejím záběru, kdy je nám jednak představena nová záhadná (a rozhodně zajímavá) zlodcera, kolem které by se měl odvíjet i nový story arc celé řady, a kdy nám především bylo dopřáno ono finální rozloučení s jedenáctým Doktorem, které nám v uspěchaném finále posledního vánočního speciálu bylo tak nějak odepřeno.

Deep Breath je tedy alespoň pro mě (a věřím, že nejenom pro mě) sama o sobě nudná epizoda s až zoufale recyklovaným a nezáživným příběhem. Pointa je ale v tom, že tohle vůbec nevadí. Protože všechno, čím tahle epizoda ovlivní budoucnost seriálu Doctor Who jako takového, se prostě povedlo. A že ona epizoda sama o sobě stojí za pendrek, to už se holt dá nějak skousnout.

Hodnocení: 60 %

Diskuze /5

iNstinkt-

Neboj into the dalek ti to všechno vynahradí tak 20000×, protože to bude největší bomba jako za starejch časů.

#2 Hurley
30.8.2014 | 16:07:25
Hurley

#1 iNstinkt-: Upřímně v to doufám. :)

#4 iNstinkt-
čestný člen redakce
30.8.2014 | 16:13:22
GarMogoth

Zlodcera :D

30.8.2014 | 17:42:58
iNstinkt-

#2 Hurley: podle toho co si pamatuju, tak v každým díle kde byli dalekové to byl super díl. Asi jen jeden díl s dálekama byl špatnej a to jak se dali na stranu UK proti Náckům.

30.8.2014 | 17:57:48
mrjablko

Souhlas, epizoda nestála za nic, ale Capaldi se ukázal jako skvělá volba pro dvanáctého Doktora.

1.9.2014 | 11:47:59
Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se !

Stav titulků

Epizoda S00E19: The Power of the Doctor

cz100%
DOKONČENO

Překlad: @fifakovaterka

Překlad sedí: Na všechny dostupné verze

Epizodu nezapomeňte po shlédnutí ohodnotit

Ohodnoťte Doctora Who

Nepřehlédněte

BBC oznámilo představitele čtrnáctého Doktora

BBC oznámilo představitele čtrnáctého Doktora

V nedělních odpoledních hodinách stanice BBC oznámila hvězdné jméno, které po Jodie Whittaker převezme roli Pána času.

Reklama

Edna potřebuje vaši pomoc

Po letech dlouhé spolupráce nám Google hodil další klacek pod nohy, který je pro nás příliš těžký. Abychom se s ním vypořádali, budeme potřebovat vaši pomoc. Google nám zakázal Adsense a my nevíme, jak z toho ven. Protože víc hlav víc ví a protože nám teče opravdu do bot, rozhodli jsme se vás požádat o radu a pomoc.

Doktor who?

 

Momentka

Momentka

Narozeniny

Napište nám

Našli jste chybu ve vysílání? Nemůžete se dopídit českých titulků? Chtěli byste se o tento seriál starat? Napište nám!


Filtr seriálů
Reklama