Lost (Ztraceni)
90/100 - 292×

Lost(Ztraceni)

Několik lidí přežije havárii letadla. Ocitají se ztraceni na opuštěném ostrově. Čím dál tím ale zjišťují, že ostrov není úplně opuštěný.

USA | 2004 | Ukončeno
vysílání
6 sezón | Nova, ABC, AXN, JOJ | 42 minut
žánr
Dobrodružný, Drama, Mysteriózní
hrají
Matthew Fox (Jack Shephard), Evangeline Lilly (Kate Austen), Jorge Garcia (Hugo Hurley Reyes), Josh Holloway (James Sawyer Ford), Naveen Andrews (Sayid Jarrah), Terry O'Quinn (John Locke), Daniel Dae Kim (Jin-Soo Kwon), Yunjin Kim (Sun-Hwa Kwon), Emilie de Ravin (Claire Littleton), Dominic Monaghan (Charlie Pace), Michael Emerson (Benjamin Linus), Harold Perrineau (Michael Dawson), Elizabeth Mitchell (Juliet Burke), Henry Ian Cusick (Desmond Hume), Ken Leung (Miles Straume)

S02E23: Live Together, Die Alone

S02E23: Live Together, Die Alone

FLASHBACK – Hlavní postava: DESMOND

sk
24.5.2006
17 840 000
1 hodina 23 minut

Tento díl má oproti jiným dvojnásobnou délku. Občas se můžete setkat také s dílem číslo (2)24, který je oddělenou druhou polovinou tohoto. 

Na plachetnici, kterou zahlédli na konci minulé epizody z pláže, připlul Desmond. Prý tam svoji loď celou dobu měl a 2 a půl týdne plul směrem od ostrova. A nakonec se nějakou záhadou ocitl znovu na ostrově. Má pocit, že nic jiného než ostrov nezbylo.

Sayid říká Jackovi, že Michael je s Druhými a ti na Jacka a spol. určitě chystají léčku. Má plán, že on pojede od moře na Desmondově plachetnici a pokud bude vzduch čistý, dá jim kouřový signál. Potřebuje s sebou někoho, kdo umí plachtit a jde se zeptat Jina. Sun proti jejich vůli jede také. Cestou okolo ostrova na pláži zahlédnou zbytek obrovské sochy, velkou nohu se čtyřmi prsty. Později doplují k podivné skále, kterou popisoval Michael. Najdou chatrče, ale jsou prázení. Za dveřmi, co vypadaly jako vstup do bunkru, je jen skála – je to jen naoko. Sayid dává kouřový signál.

Eko se snaží dál mačkat tlačítko a Locke se mu v tom snaží zabránit. Na pomoc si přivede Desmonda, kterému povýprávěl o sledovací stanici Perla. Desmond umí spustit protipožární dveře, a tak se zavřou v místnosti s počítačem. Eko si sežene na pomoc Charlieho a vracejí se s dynamitem, který dají k protipožádním dveřím a odpálí. Čekají, až počítadlo doběhne k nule. Zatím Desmond začne prohlížet papíry s čísly vytištěné ze stanice Perla. Ptá se Locka, od jakého data jsou na ostrově. Najde v papírech texty „System failure“ a datum, shodující se s tímto datem – 22.9.2004. Takže opožděné zadání čísel způsobilo pád letadla. Charlie je zatím na druhé straně dveří ohlušen a snaží se probudit Eka. Počítadlo se dostane k nule a Locke čísla nezadá. Vše se začne třást, kovové předměty létají ke zdi, za kterou je zřejmě elektromagnet. Charlie s Ekem se snaží dostat pryč. Desmond se vypraví s klíčem k místu, odkud může vyhodit zařízení do povětří a udělá to.

Jack, Sawyer, Kate, Hurley a Michael jsou na cestě k Druhým. V džungli zahlédnou obrovského zeleného ptáka. Později jsou sledování, zastřelí jednoho z pronásledovatelů a pak Jack na Michaela prozradí, že je vede do léčky. Michael se přizná a přiznává i to, že zabil Anu a Libby. Cestou dál najdou hromadu sešitů – vyústění potrubní pošty. Je to jen tak na louce, zjevně je nikdo nečetl. Přitom jsou tam desítky nebo spíš stovky sešitů, všechny celé ručně popsané tím, co lidé v bunkrech dělají. Pak uvidí Sayidův kouřový signál a vzápětí je střelí uspávací šipky a jsou zajati. S pytli na hlavě je odvedou na molo. Kate řekne „vousáči“, že vědí, že jeho vousy jsou falešné, tak si je sundá. Také se dozvědí, že jeho jméno je Tom a jméno černošky, která vyslýchala Micheala, je Bea. Pak v lodi připluje „Henry Gale“, vypadá to, že on je vůdce Druhých. Michaelovi dle dohody dá loď, ve které je již Walt a řekne mu, dle jakého kurzu plout, aby se dostal domů. Prý se už ale nikdy nebude moct vrátít zpět. Hurleyho pošle zpět do tábora, aby ostatním řekl, že na toto místo nikdy nesmějí chodit. Ostatní tři zajatce si nechá, ale Michael si ještě ověřuje, jestli jim skutečně neublíží, jak zněla dohoda. Henry přitakává.

Pak všichni na ostrově – jak trosečníci na pláži, tak Druzí a jejich zajatci a zbytek na plachetnici – slyší divné zvuky, obloha se zbarví do fialova a pak zase vše utichne. Všude po pláži jsou rozeseté kousky bunkru, zásoby atd. Pak se vrací Charlie. Ptají se ho, kde je Locke a Eko. Diví se, že se ještě nevrátili. Claire je ráda, že ho vidí a políbí se.

Přesouváme se do nějaké polární stanice kde dva muži hrají šachy. Najednou na monitoru počítače bliká „Detekována elektromagnetická anomálie“. Říkají, že to je ono a že to snad znovu neprošvihli. Zvednou telefon a volají paní Widmorové, že „to našli“. Paní Widmorové je Desmondova Pen…

FLASHBACK Hlavní postava: DESMOND Vidíme Desmonda, jak ho propouštějí z vojenského vězení. Dostává zpět své věci – fotku sebe s nějakou ženou (kterou jsme již viděli v bunkru) a knihu od Charlese Dickense Náš společný přítel. Prý od něj Desmond četl vše, jen tuto si šetří, aby to bylo poslední, co si přečte před smrtí. Před vězením na něj čeká Charles Widmore, bohatý otec jeho dívky Penelope, ukazuje mu, že má všechny dopisy od Desmonda pro ni z vězení, takže žádné nedostala a už má nový život a má se vdávat. Nabízí mu peníze, aby ji nechal na pokoji.

Později se setká ve kavárně s Libby a vypráví jí, že má v plánu vyhrát sólový závod v plachetnici kolem světa, aby dokázal otci své dívky, že za něco stojí. Nevzal jeho peníze a nemá zatím peníze ani na loď. Libby mu řekne, že ona loď má po svém muži, který před měsícem zemře, a že chce, aby si ji vzal. Loď po Libby pojmenoval Elizabeth.

Dále vidíme Desmonda, jak jde běhat na stadión, kde už běhá Jack. Tam se setká se svou Pen, která jej prý našla díky tomu, že má dost peněz i odhodlání. Ptá se, jestli si už přečetl tu knihu, co si šetřil. Ještě ne. Ptá se, proč jí nenapsal. Desmond říká, že vyhraje závod, že potřebuje získat zpět svou důstojnost, o kterou ve vězení přišel. A pak se za rok vrátí k ní. Pak vidíme Desmonda při závodě, počasí mu moc nepřeje, voda se přelévá přes loď… Desmond upadne a praští se, probouzí se na ostrově a vidí muže v ochranném obleku, jak ho odtahuje do bunkru. Muž se mu později představuje jako Kelvin Inman, je to ten americký voják, se kterým se setkal Sayid. Ten zasvětí Desmonda do mačkání tlačítka a nutnosti karantény na ostrově a píchání si séra každých 9 dní. Taky se dozvídá, že z instruktážního videa vystříhal kousky Radzinsky, jeho předchůdce, který spáchal v bunkru sebevraždu – prostřelil si hlavu brokovnicí. Ten také začal malovat mapu na protipožární dveře. Inman v kresbách pokračoval.

Inman mu později vysvětlí, že v bunkru je nějaký velký elektromagnet. Geologická vzácnost. Prý se stala nehoda, byl únik a teď se to nabíjí. Při každém stisknutí tlačítka se to zase vybije – dříve, než se to přetíží. Také Desmondovi ukázal zámek, odkud je pomocí klíče možno vyhodit celé zařízení do povětří.

Inman často chodí v obleku ven, ale Desmondovi nechce dovolit, aby šel někdy také. Prý tam musí být a mačkat tlačítko. Desmond ho jednou sleduje a vidí, jak si kus od bunkru sundává masku – jako by se žádného nakažení nebál. Sleduje ho dál a dojde až ke své plachetnici. Inman mu říkal, že tádnou loď nenašel, jen Desmonda, ale ukáže se, že ji našel a teď ji opravuje. Inman Desmonda při sledování přistihne a při potyčce se nešťastnou náhodou Inman praští o kámen a umře. Desmond utíká zpět do bunkru kde již 108 minut uplynulo, na počítadle jsou červené hyeroglyfy, počítač píše „System Failure“ a vše se třese, jako by tam nějaky elektromagnet opravdu byl. Desmond zadá čísla a vše utichne. Později si vezme svoji knížku a vypadne z ní dopis od Pen, který mu psala do vězení a který říká, aby se nevzdával. Pak uslyší bouchání na poklop – je to Locke, který o smrti Boona křičí „udělal jsem vše, cos chtěl, tak proč mi to děláš?“. Desmond pak rozsvítí světlo, které Locke uviděl.

INFO Režie: Jack Bender, Scénář: Damon Lindelof, Carlton Cuse Vedlejší role: Cathy Foy (Receptionist), Eyal Podell (Young Man), Alex Petrovitch (Man #2), Len Cordova (Man #1), Sonya Walger (Penelope), Michael Bowen (Pickett), Stephen Paget (Master Sergeant), Alan Dale (Charles Widmore), April Grace (Ms. Klugh), Tania Raymonde (Alex), Clancy Brown (Kelvin Inman), Michael Emerson (Henry Gale), M.C. Gainey (Mr. Friendly), Sam Anderson (Bernard), Henry Ian Cusick (Desmond)

ZAJÍMAVOSTI
 • Na polární stanici na konci epizody je na monitoru napsáno vedle vzkazu „Detekována elektromagnetická anomálie“ číslo 7418880, což je 4×8×15×16×23×42.
 • Na přístavišti, kam Druzí přivedou Jacka a spol., je nápis „PALA FERRY“. O tom se zmiňoval i muž na instruktážním videu ze stanice Perla.
 • Locke nepřímo zachránil Desmondovi život. Desmond se chystal spáchat sebevraždu, když zaslechl bouchání na poklop bunkur. Tehdy byl zraněn Boone a Locke měl pochyby o své víře v ostrov.
SPOJITOSTI
 • Libby potkává Desmonda, kterému daruje loď.
 • Kelvin, Desmondův předchůdce, je Joe Inman, který kdysi vyšetřoval ve válce Sayida.
ČISLA
 • 4:16 – Čas, kdy podle výpisu z počítače, došlo k nezadání kódu a havárii letadla.
 • 42.000 – Částka, která chybí Desmondovi k pořízení lodě.
 • 7418880 – Číslo, které se objeví na počítači v cizí stanici. (4×8×15×16×23×42 = 7418880)
ODKAZY
 • Penelope (manželka Odysea, muže který byl dlouhá léta pryč, ale ona na něj vydržela čekat)
 • Our Mutual Friend (kniha od Charlese Dickense)
CHYBY
 • V pozadí na molu, kam odvedli druzí Sawyera, Jacka a Kate je vidět ostrov Chinaman’s Hat, který se ve skutečnosti nachází na Havaji a připomíná čínský klobouk. Ten stejný ostrov je vidět i v Jinově flashbacku v epizodě 1×17. foto
 • Při bitce Desmonda s Kelvinem je v záběru za skalami vidět člen štábu. foto
 • Když se Sayid modlí na plachetnici, v pozadí prvního záběru vidíme, že v pozadí není nic jiného než oceán, na druhém záběru je v pozadí vidět ostrov, na třetím už zase jenom oceán. foto
ZÁHADY
 • Jaký druh výbuchu proběhl po nezadání kombinace do počítače? → Elektromagnetická anomálie
 • Proč Druzí nakonec Michaela a Walta propustili? ->Nechtějí za každou cenu držet je na ostrově
 • Proč Druhým nepřijde divné, že nastal takový výbuch? ->Vědí o fyzikálních anomáliích ostrova
 • Kde se vzaly na ostrově kusy obrovských soch?
HLÁŚKY


  Hodnocení

  Chceš taky hodnotit? Registruj se nebo se !
  Milano33

  Na úvod sme si trochu zaplávali. Ukázalo sa, že loď patrí Desmondovi. Za jeho návrat som rád a s Johnom si hneď padli do oka. V podzemnej stanici bolo celkom dusno, napínavé až do konca. Pozdával sa mi nápad Lockea počkať si na to, až vyprší čas a tentokrát pre zmenu nestačíť tlačítko. Aj keď už pomaly, ale iste nastával kolaps cele stanice, už nebolo cesty späť. Po uplynutí času nastala nejaká podivná elektromagnetická anomália, ktorá ožiarila celé okolie. John sa mýlil ohľadom toho. Na druhej strane ostrova sa naše postavy stretli s The Others. Michael všetkých zradil a zapredal ich The Others. Som zvedavý, na čo presne potrebovali Jacka, Sawyera a Kate. Záverečná scéna medzi Charliem a Claire potešila. Koniec zase nesklamal, dokázal prekvapiť a žiaľ priniesol viac otázok ako odpovedí.

  20.9.2020 | 23:59:40
  Jiri007

  Dobry dil, musim řict že jsem nečekal že se Locke splete a Eko bude mit pravdu ale to jak chtěl použit dynamit tak to nemělo chybua a Michael je fakt podrazil myslel jsem že jdou do těch chatek ale zavedl je jinam a kdo vi co po nich chcou a ten konec fakt neměl chybu.

  redaktor
  31.8.2020 | 10:35:57
  tom99

  Rozhodně jeden z nejlepších dílů seriálu. Flashback s Desmondem parádní a dost toho osvětlil. Spoustu věcí se také vysvětlilo, třeba pád letadla. Navíc to skončilo úplně otevřené, ať už s Michaelem, Jackem či Lockem. Paráda.

  webmaster, grafik
  11.7.2020 | 18:42:11
  gladiator992

  Riadne nadupané finále :D

  15.8.2018 | 20:42:41

  Reklama

  Narozeniny

  Galerie

  Galerie

  Partneři

  Filtr seriálů
  Reklama