Obi-Wan Kenobi
66/100 - 81×

Obi-Wan Kenobi

Na konci filmu Star Wars: Epizoda III – Pomsta Sithů Obi-Wan čelil své největší ztrátě, protože se proti němu obrátil jeho přítel Anakin Skywalker a padl celý řád Jediů. O deset let později se Obi-Wan objevil na Tatooinu, pouštní planetě, kde se začal skrývat před světem.

USA | 2022 | Ukončeno
vysílání
1 sezóna | Disney+ | 50 minut
žánr
Akční, Dobrodružný, Sci-fi
hrají
Ewan McGregor (Obi-Wan Kenobi), James Earl Jones (Darth Vader), Vivien Lyra Blair (Leia Organa), Moses Ingram (Reva Sevander), Rupert Friend (Veleinkvizitor), Sung Kang (Pátý Bratr), Kumail Nanjiani (Haja Estree), Indira Varma (Tala Durith), O'Shea Jackson Jr. (Kawlan Roken), Joel Edgerton (Owen Lars), Bonnie Piesse (Beru Lars), Hayden Christensen (Anakin Skywalker), Jimmy Smits (Bail Organa), Simone Kessell (Breha Organa)

Scenárista Obi-Wana popisuje, co na seriálu bylo tak těžké vytvořit a s čím třeba Andor nemá problém

Scenárista Obi-Wana popisuje, co na seriálu bylo tak těžké vytvořit a s čím třeba Andor nemá problém

Známý scenárista se po pár měsících od konce seriálu Obi-Wan Kenobi naposledy vrací k jeho dílu a říká mantinely, jaké měl při vytváření scénáře. Samozřejmě se to neobejde bez srovnání s právě vysílaným Andorem, kde tvůrci měli daleko rozvázanější ruce.

10 0
10.11.2022

Andrew Stanton je v Hollywoodu známý scenárista, který se například postaral o film Hledá se Nemo či Wall-E. Zároveň se ale podílel na scénáři k seriálu Obi-Wan Kenobi, kde vypomohl u pár epizod. Společně s Joby Haroldem přepracovávali původní (filmový) scénář Stuarta Beattieho. A ne vždy to samozřejmě byla úplná sranda.

Vymýšlet příběh pro Obi-Wana Kenobiho, Anakina Skywalkera či Leiu Organu může být sice snem každého fanouška či scenáristy. Ale jen do té doby, než si sednete a máte skutečně něco vytvořit. Ještě totiž než začnete, máte všude samé omezení. Jde o relativně prozkoumané charaktery, o jejichž životě toho víme hrozně moc. A napasovat příběh mezi to, co víme a co nevíme (čehož moc není), může být opravdu někdy těžké.

Andrew Stanton se v nedávném rozhovoru sám přiznal, že psát dialog mezi Vaderem a Kenobim bylo vzrušující. Při psaní dialogů u těchto dvou postav ale vždy nad vším víc přemýšlel, nevěděl, zda nějaké minulé či budoucí události neodporuje. Jaké otázky si tedy pokládal Andrew Stanton? Scenárista pohotově odpovídá:

Zapadá to do kánonu? To je hořkosladká otázka. Důvodem, proč psát dialogy mezi těmito dvěma postavami je tak těžké, je, že lidem na nich záleží, ale také nám scenáristům to někdy nedovoluje, aby se věci vydaly tam, kam by možná měly, aby vzniknul lepší příběh. Takže toto omezení může být značně limitující pro vytvoření lepšího příběhu.

(Scenárista Obi-Wana popisuje, v čem měl Kenobi problém a kde ho Andor nemá. Foto: Disney+)

Seriál Obi-Wan Kenobi měl jasně dané mantinely, což bylo pro scenáristy značně limitující. Postava Obi-Wana má za sebou velkou minulost a její konec byl taktéž již prozkoumán v Epizodě IV. V podstatě jako scenárista máte velice malé pole působnosti, abyste si s figurkami pohráli podle svého, protože je nutné ctít události minulé a budoucí. Což samozřejmě nebylo pro Stantona moc příjemné:

Někdy jsem byl frustrovaný. Ne sice moc, ale prostě jsem cítil, že to není příznivé pro příběh. Takže jsem rád, že existuje něco jako Andor, což je seriál na úplně bezpečném místě. A tvůrci si tam mohou dělat, co chtějí. Já měl pocit, že Joby Harold (další ze scenáristů a výkonný producent Obi-Wana Kenobiho, pozn. red.) se snažil udržet pochodeň rozsvícenou po celou dobu cesty a pokoušel se navrhnout příběh tak, aby příběh netrpěl, ale zároveň chtěl potěšit všechny lidi, kteří ctí kánon Star Wars a Obi-Wana Kenobiho. Mám v seriálu ale pár momentů, se kterými jsem velmi spokojen.

Seriál Andor sice mapuje příběh taktéž známé postavy, která se již objevila v jednom filmu, ale nemá za sebou tak bohatou historii. U ní jsme prozkoumali posledních pár týdnů života a nic předtím o ní nevíme. Tvůrci Andora si tak daleko více mohou vymýšlet a dělat si s postavou, co chtějí. U Obi-Wana, Anakina a Leii to tak není. A zdá se, že to pro scenáristy byl opravdu velký oříšek.

Nyní je již vše za námi a seriál Obi-Wan Kenobi sbírá poměrně průměrné známky. Dá se říci, že seriál patří k jedněm z nejhůře hodnocených hraných seriálů, které jsme kdy od studia Disney dostali. Naopak Andor dostává o dost lepší hodnocení, ale co by tvůrci dali za sledovanost, jakou měl právě Obi-Wan Kenobi. Hořkosladký konec tak zřejmě čeká na oba seriály.

Zdroj: ComicBook.com

Diskuze /7

Carlos Matos

Chápu ho – neoběhnutelná větev, nepřekročitelný force blokující oheň nebo třeba přerod z řezníka s Parkinsonem na nejlepšího šermíře v galaxii během pár dní bez jakéhokoliv tréninku. To prostě jinak napsat NEŠLO!!! Prostě měli scénáristi svázané ruce a museli se řídit předchozím obsahem. :(

#4 RagnarokCzD #6 pidalin
10.11.2022 | 19:58:35
xube

Som nevedel, že už aj scenáristi sa vykrúcajú ako politici… proste sú to mantáci a písanie scenárov by mali nechať na talentovanejších…

#7 Nikolperse
10.11.2022 | 21:17:31
DHARMA4,8

Dobrý důvod proč se vydat k jiným postavám a příběhům, které ještě nejsou prozkoumané. Odpadly by omezení.

10.11.2022 | 23:17:28
RagnarokCzD

#1 Carlos Matos: Tos mi sebral přímo z huby. :D

Jako má pravdu a asi tím nikoho nepřekvapil, že když si můžeš psát co chceš, píše se to snáz, než když ti 5.000.000 nerdů dejchá na krk … na druhou stranu i to je dost chabá výmluva pro ty nebetyčný pyčoviny co ze sebe vypotili. :(

12.11.2022 | 14:43:15
Smrtihlav

Pan Stanton dělal filmy pro malé děti a stejně tak to udělal i s Obi-Wanem. Pozor, jdou k vám kuřátka! se světelnými meči. Andor je úplně jiný level po všech stránkách, tak ať pan Stanton sklalpne, vezme pytel bonbónů a maže zase zpátky před mateřskou školku.

13.11.2022 | 20:58:07
pidalin

#1 Carlos Matos: On podle mě kvůli interním disney normám a předpisům ani nic jinýho říct nemůže, kdyby řekl na férovku že stvořili hovno, tak ho cancelnou a už si neškrtne. :-D

22.1.2023 | 12:54:13
Nikolperse

#2 xube: Tak reálne má pravdu že príbeh sa píše ľahšie keď ho píšeš o postave ktorá nie je tak známa a vie sa o nej málo.

16.4.2023 | 13:52:49
Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se !

Edna potřebuje vaši pomoc

Po letech dlouhé spolupráce nám Google hodil další klacek pod nohy, který je pro nás příliš těžký. Abychom se s ním vypořádali, budeme potřebovat vaši pomoc. Google nám zakázal Adsense a my nevíme, jak z toho ven. Protože víc hlav víc ví a protože nám teče opravdu do bot, rozhodli jsme se vás požádat o radu a pomoc.

Titulky

Epizoda S01E06: Part VI

cz100%
DOKONČENO
sk100%
DOKONČENO

Překlad: Disney+

Reklama

Galerie

Galerie

Zajímavosti

Bezdomovecký klon z Obi-Wana dostal jméno a taktéž příběh

Bezdomovecký klon z Obi-Wana dostal jméno a taktéž příběh

Na každé postavě ve Star Wars záleží. Už na tom si tehdy potrpěl i George Lucas, který dával naprosto vedlejším postavám jména a dokonce celé příběhy. Naštěstí v této tradici pokračuje i studio Disney, který dává pěkný background bezdomoveckému klonovi z Daiyu.

Novinky

Ewan McGregor už teď má nápady na druhou sérii

Ewan McGregor už teď má nápady na druhou sérii

Ewan McGregor stoprocentně nemá zapotřebí se do role Obi-Wana Kenobiho vracet, přesto o to stojí on sám. Do role je zapálený a hned po poslední klapce pospíchal za režisérkou celého projektu a sděloval ji své nápady na případnou druhou sérii, o kterou by velice stál.

Narozeniny herců

Filtr seriálů
Reklama