Doctor Who (Pán času)
94/100 - 458×

Doctor Who(Pán času)

Britské sci-fi o cestování v čase pomocí modré policejní budky, jehož historie sahá až do šedesátých let minulého století. Seriál Doctor Who byl nedílnou součástí britské kultury druhé poloviny 20. století a nyní baví i zcela novou generací fanoušků sci-fi, fantasy, dramatu i originálního britského humoru.

VB | 2005 | Ukončeno
vysílání
13 sezón | AXN Sci-fi, BBC One | 45 minut
žánr
Dobrodružný, Drama, Sci-fi
hrají
Peter Capaldi (Dvanáctý Doktor), Jenna Coleman (Clara Oswald), Matt Smith (Jedenáctý Doktor), Karen Gillan (Amy Pond), Arthur Darvill (Rory Williams), Neve McIntosh (Madam Vastra), Dan Starkey (Strax), David Tennant (Desátý Doktor), Freema Agyeman (Martha Jones), Catherine Tate (Donna Noble), John Simm (Vládce (obnovené série)), Alex Kingston (River Song), Christopher Eccleston (Devátý Doktor), Billie Piper (Rose Tyler), John Barrowman (Jack Harkness)

Russell T Davies

Russell T Davies

Talentovaný britský scenárista, bez kterého by nikdy nevznikly nejen populární spin-offy Torchwood a The Sarah Jane Adventures, ale ani samotná nová tvář obnoveného Doctora Who.

0 0
2.9.2012

Základní informace

Datum narozeni: 27. 4. 1963
Narozen: Swansea, Wales, Velká Británie
Funkce: výkonný producent a hlavní scénárista seriálu Doctor Who (2005 – 2010), tvůrce seriálů Torchwood a The Sarah Jane Adventures

Russell T Davies se narodil jako Stephen Russel Davies ve Swansea v roce 1963. T v jeho příjmení nemá žádný význam, pouze ho odlišuje od DJ Russella Daviese. Po většinu života žije Russell v Manchesteru se svým přítelem.

Jeho největší zásluhou je oživení seriálu Doctor Who, který od malička zbožňoval. Protože viděl většinu dostupných epizod původníích sérií (1963–1989), cítil se být vhodným kandidátem na oživení seriálu v modernějším duchu. Po úspěchu Doktora dal vzniknout ještě spin-offu Torchwood a The Sarah Jane Adventures.

Byl to právě Davies, kdo do Doctora vnesl metodu storyarcu a „Big Bad“ (padoucha zasahujícího do celé série). V Torchwoodu dal zase prostor LGBT (lesbickým, gay, bisexualním a transgender) postavám. Naopak v The Sarah Jane Adventures se vice vrátil ke kořenům původních sérií let 1963–1989.

Tvůrčí kořeny

Přestože Russel chtěl původně vytvářet komiksy, po dostudování anglické literatury na Oxfordské univerzitě absolvoval kurz režisérů BBC. V osmdesátých letech také začal pro BBC pracovat jako producent a scénárista pořadů pro děti. Na chvíli se usadil v Granada Television, ale později se stal sám sobě šéfem a živil se jako scenárista na volné noze.

Výrazněji se prosadil s dílky Dark Season s Kate Winslet a ještě temnějším Century Falls. Po přestěhování na Granada Television napsal Children's Ward. Příběh o chlapci, jež byl transfúzí nakažen HIV. Zkušenosti ze svého života využil v sérii Queer as Folk. Pilot se shodou okolností vysílal v den, kdy Sněmovna lordů poprvé diskutovala o rovnoprávnosti gayů a lesbiček.

Pro pozdější tvorbu Doctora Who je mezníkem produkce minisérie The Second Coming z roku 2003. Tam úzce spolupracoval s Christopherem Ecclestonem. Stejným mezníkem byla i spolupráce s Davidem Tennantem na minisérii Casanova, kterou produkoval.

Doctor Who

Doctor Who byl pro Daviese srdcovou záležitostí. O oživení seriálu se pokoušel od konce devadesátých let a v roce 2003 BBC konečně vyřešila všechny legální obstrukce. Nová éra Doktora podle Daviese měla spálit mosty za některými částmi doktorovské mytologie. Gallifrey a Páni času měli ze série zmizet a Doktora tak zbytečně nezatěžovat. Za čtyřicetiletou historií udělal Davies tlustou čáru. Zbyl ale sonický šroubovák s TARDIS. Samotný Doktor také poněkud změnil přístup. Pro diváky měl být nejlepším kamarádem s nímž půjdou do jakéhokoliv dobrodružství. Také je více orientován na Zemi a lidstvo.

Novým Doktorem se stává Daviesův strarý známý Christopher Eccleston a jeho společnicí Billie Piper jako Rose Tyler. Díky Ecclestonovi získává Doktor úplně jiný a nový rozměr. Davies se zase zasloužil o méně uměle vypadající mimozemšťany a dalekosáhlejší příběhy. Po Eccelstonově oznámení o konci spolupráce na Doctoru Who si Davies vyhlédl dalšího Doktora mezi známými ze svých předešlých produkcí. I Davida Tennanta nakonec přijalo diváctvo skvěle, sám Davies ho řadí jako nejlepšího Doktora ze všech.

Odchod z produkce seriálu si Davies naplánoval na rok 2009. Na svůj konec připravil čtyři prodloužené epizody a oznámil svůj odchod médiím. Zároveň jmenoval svého nástupce – Stevena Moffata, jenž už napsal několik epizod pro obnovené řady. Mezitím byl také oznámen odchod Davida Tennanta. Po všech přípravách na nástup Moffata dotočil svou poslední epizodu v květnu 2009.

Po svém ukončení produkování Doctora Who se Davies přestěhoval do Los Angeles a dohlížel na pokračující produkci Torchwoodu a The Sarah Jane Adventures. Pro The Sarah Jane Adventures napsal epizodu Death of the Doctor, kde se objevil i Matt Smith jako jedenáctý Doktor a Katy Manning jako Doktorova dávná společnice Jo Grant.

Zdroj: AXN Sci-fi, BBC One

Diskuze /0

Zatím žádné komentáře… Buď první!
Ale k tomu se musíš registrovat nebo se !

Nepřehlédněte

BBC oznámilo představitele čtrnáctého Doktora

BBC oznámilo představitele čtrnáctého Doktora

V nedělních odpoledních hodinách stanice BBC oznámila hvězdné jméno, které po Jodie Whittaker převezme roli Pána času.

Doktor who?

 

Reklama

Momentka

Momentka

Narozeniny

Napište nám

Našli jste chybu ve vysílání? Nemůžete se dopídit českých titulků? Chtěli byste se o tento seriál starat? Napište nám!


Filtr seriálů
Reklama