Doctor Who (Pán času) Čtvrtý Doktor

Čtvrtý Doktor

Čtvrtý Doktor

Nejdéle působící a zřejmě i nejšílenější inkarnací (i hercem) je čtvrtý Doktor, kterého nezapomenutelně ztvárnil Tom Baker. Ostatně kdo nepozná Doktora se šálou a pytlíkem Jelly Babies, jako by nebyl.

Sezóny 7
1974 - 1981

Základní informace

Inkarnace: čtvrtá
Věk*: 748 až 813
Společníci: Brigadýr, seržant Benton, Sarah Jane Smith, Harry Sullivan, Leela, K-9, Romana, Adric, Nyssa, Tegan
Protivníci: Dalekové, Kyberlidé, Sontarané, Zygoni, Davros, Vládce
Poprvé se objevil v: Planet of the Spiders
Představitelé: Tom Baker

(*informace o Doktorově věku si občas mohou protiřečit, mimo jiné i díky tomu, že sám Doktor časem ztrácí přehled o tom, kolik mu vlastně je)


Dáte si Jelly Babie?

Čtvrtý Doktor se objevuje na konci epizody Planet of the Spiders, kde Trojka nepřežije následky radiačního atentátu na vůdce mocichtivých pavouků. S dalšími sériemi pak Doktor znovu objevuje krásy vesmíru a tráví méně času na Zemi.

Krom svých vlastních výletů navíc s nechutí plní i mise zadané Pány času. Své cestování TARDIS vylepší zařízením, které samo vybírá cíl cesty. O dobrodružství a nechtěné návštěvy nebezpečných momentů v historii, jako třeba vznik Daleků, má postaráno.

Osobnost

Popis čtvrtého Doktora je zdánlivě jednoduchý, ať už se jedná o jeho výstřední oblečení či výše zmiňovanou šálu a často i klobouk. Nezmínit nelze ani jeho cukrátka a desítky kapes plných… inu, všeho. Jeho psychologická stránka je však mnohem komplikovanější a přestože jeho vzezření dobráckého obra svádí k tomu, že je považován za veskrze pozitivního Doktora, má jeho osobnost mnoho tmavých koutů. Krom toho je v něm poprvé vidět i vnitřní souboj ohledně jeho původu. Sám se odmítá označovat za Pána času a jejich mise plní pouze z povinnosti. Mnohem radši tráví čas buď sám, nebo s lidskými společníky, které označuje za své nejlepší přátele.

Společníci

Společníků měl čtvrtý Doktor mnoho, a ačkoliv se na rozdíl od své předchozí inkarnace odpoutal od Země a UNIT, na čas s ním cestuje vojenský lékař UNIT – Harry Sullivan. Od třetího Doktora zdědil Sarah Jane Smith, která s ním cestovala až do jeho cesty na Gallifrey (kam lidé nesměli). Po potyčce na Gallifrey cestuje po nějaký čas sám. Tedy až do doby, než potká bojovnici Leelu a později i prvního elektronického společníka K-9.

Ty zase vystřídá za účelem vyhledání Klíče k času další obyvatelka Gallifrey, Paní času Romana. Následujícími společníky jsou mladík Adric a vnučka chudáka vědce Tremase – Nyssa. TARDIS je tak trošku přeplněná, když se k Aldricovi a Nysse připojí ještě i australská letuška Tegan Jovanka.

Cestování

Stejně jako jeho předchůdci, má i čtvrtý Doktor své staré i nové nepřátele. Staronoví jsou Dalekové a jejich stvořitel Davros. Na pár epizod se mihnou i Sontarané a Kyberlidé. Do zvláštní role se dostávají i Páni času, kteří sice nejsou Doktorovi nepřátelé, ale skrze Vládcovu manipulaci působí Doktorovi také pěkný díl trablí. I přes mnohem častější cestování čtvrtý Doktor potkává pouze dvě mytologické postavy, a to Hora a Setha.

Smrt

Konec čtvrtého Doktora nemá na svědomí nikdo jiný než sám Vládce. Před regenerací vidí všechny své přátele i nepřátele a odchází připraven – díky své zdánlivé neorganizovanosti je to neočekávaný konec.

FOTO: BBC, DoctorWho.tv

Hodnocení

Chceš taky hodnotit? Registruj se nebo se !
Theta Sigma

Nejlepší :)

28.6.2017 | 14:49:44
Jara

Jsem asi jedna z mála, komu 4 Doctor úplně nesedl. Možná tam byl moc dlouho…Ale za 80% je to určitě :)

1.4.2015 | 20:55:22

Aktuální epizoda

Epizoda S00E16: Revolution of the Daleks

cz100%
DOKONČENO

Epizodu nezapomeňte ohodnotit

Doktor who?

 

Reklama

Reklama

Momentka

Momentka

Narozeniny