Doctor Who (Pán času) pátý Doktor

pátý Doktor

pátý Doktor

Pátý Doktor v podání Petera Davisona splňuje to, co pro něj bylo původně zamýšleno – je přímým kontrastem Doktora čtvrtého. Diváctvo se jeho velice uhlazeného vzezření a chování ze začátku sice trochu zaleklo, ale pátý Doktor nezklamal.

Sezóny 3
1981 - 1984

Základní informace

Inkarnace: pátá
Věk*: 813 až ?
Společníci: Brigadýr, Adric, Nyssa, Tegan, Turlough, Kamelion, Peri Brown
Protivníci: Dalekové, Kyberlidé, Siluriané, Vládce, Davros, Černý strážce, Mara
Poprvé se objevil v: Logopolis
Představitel: Peter Davison

(*informace o Doktorově věku si občas mohou protiřečit, mimo jiné i díky tomu, že sám Doktor časem ztrácí přehled o tom, kolik mu vlastně je)


Problémové začátky

Po zvláštním konci čtvrtého Doktora a setkání s Bílou entitou se nová inkarnace neobešla bez úvodních problémů – Doktor se chvílemi projevoval jako jeho čtyři předchůdci. Vše se ale urovnalo a směle se se svými společníky vydal zase na nové cesty. Ty ovšem nebyly ani zdaleka procházkou růžovou zahradou a provázela je smrt jednoho z nich.

Společníci

Společníky pátému Doktorovi dělali Tegan Jovanka, Nyssa a Adric, kteří přihlíželi i jeho regeneraci. Později to byl nájemný vrah Vislor Turlough, robot Kamelion a Doktorův oblíbený Peri Brown.

Osobnost a vizáž

Stejně jako měl čtvrtý Doktor k řešení vypjatých situací vždy instantní Jelly Babies, pátý Doktor si rád pro výběr řešení hodil korunou, v jednom případě vyřešil situaci kriketovou koulí. Kriket inspiroval i jeho kostým, který nápadně připomínal viktoriánský dres. Pokud byste čekali v klopě tak velkolepého kostýmu květinu, máte smůlu, hrdě se tam pne celer. Výsměch není na místě, je to z čistě praktických důvodů.

Pátý Doktor se raději nechal vést, než že by sám vedl. Společníky bral jako rovnocenné členy týmu a potenciál k dobru viděl i ve zloduších. Co mu určitě nechybělo, byla čirá energie a šarm.

Cestování

Při svých cestách sice potkal jen jedinou historickou postavu – krále Jana Bezzemka – zato se ale setkal se spoustou starých známých jako jsou Mořští ďáblové, Siluriané, Kyberlidé nebo Černý strážce. Nechyběli ani Vládce a Omega, Páni času. Nově se postavil Monarchovi a Maře

Smrt

Konec páté inkarnace byl vskutku heorický. Po zásahu toxinem spectroxem a fatální dostupnosti pouze jedné dávky protijedu se Doktor obětoval a zachránil svého společníka Periho. Poté následovala regenerace do jeho již šestého těla. Avšak ještě před svou smrtí, neznámo přesně kdy, se pátý Doktor skrze časovou srážku setkal s jednou ze svých budoucích inkarnací, konkrétně s desátým Doktorem.

FOTO: BBC, DoctorWho.tv

Hodnocení

Chceš taky hodnotit? Registruj se nebo se !
fanta2pomeranc

Tohle je můj miláček. To slovo nemusím, ale přesně to vystihuje.

4.6.2017 | 20:03:32

Aktuální epizoda

Epizoda S00E16: Revolution of the Daleks

Doktor kdo?

Reklama

Reklama

Momentka

Momentka

Narozeniny