Doctor Who (Pán času) třetí Doktor

třetí Doktor

třetí Doktor

Třetí Doktor v podání Jona Pertweeho je bezpochyby jedním z neoblíbenějších a nejvýraznějších Doktorů. Poznat se dá podle pečlivě natupírovaných vlasů a stylově vybraných obleků. Přezdívku Švihák si tedy zasloužil oprávněně.

Sezóny 4
1970 - 1974

Základní informace

Inkarnace: třetí
Věk*: ? až 748
Společníci: Brigadýr, Jo Grant, Liz Shaw, seržant Benton, kapitán Yates, Sarah Jane Smith
Protivníci: Dalekové, Ledoví válečníci, Siluriané, Vládce, Sontarané, Autoni
Poprvé se objevil v: Spearhead from Space
Představitel: Jon Pertwee

(*informace o Doktorově věku si občas mohou protiřečit, mimo jiné i díky tomu, že sám Doktor časem ztrácí přehled o tom, kolik mu vlastně je)


Zaseknutý na Zemi

Třetí Doktor to hned po regeneraci neměl lehké. Do vyhnanství ho poslali sami Páni času jako trest za zásah do plánů Náčelníka. Situaci měl Doktor ztíženou tím, že TARDIS nebyla funkční.

Dokud není kletba nad TARDIS odvolána, tráví spoustu času s „Brigadýrem“ Lethbridge-Stewartem a UNIT. Na cestách za dobrodružstvím Doktora doprovází postupně Liz Shaw, Jo Grant a Sarah Jane Smith. Ke cti Sarah Jane Smith je nutno podotknout, že je společnicí, která s Doktorem cestovala po nejdelší dobu. K (ne)cti Jo Grant je naopak vhodné zmínit, že jí často byly vidět kalhotky.

Osobnost

Ačkoliv je Doktor švihák vizuálně i věkově na hony vzdálen moderním Doktorům, svými dovednosti na poli bojových umění by je strčil do kapsy. K jeho zálibám patřilo řízení jakýchkoliv motorových vozidel. Vlastnil žlutou veteránku Bessie a Whomobil – hybridní vozidlo. Všeobecně ho bavilo vrtání se a sestavování různých přístrojů. Povahově byl sice někdy arogantní a neměl trpělivost s „hloupými“ lidmi, ale zároveň měl silné morální zásady a své společnice měl opravdu rád.

Protivníci

Stejně jako jeho předchozí inkarnace si i třetí Doktor udělal pár nepřátel. Jedním z nejvýznamnějších je Vládce – nejzloduštější Pán času. Doktor také změřil své síly s Autony, Omegou, Sontarany, Siluriany a Mořskými ďábly. Samozřejmostí jsou i Dalekové, od kterých měl Doktor chvíli pauzu.

Díky exilu na Zemi po většinu působení třetího Doktora vám nemůžeme nabídnout seznam historických či knižních postav, jež potkal – žádné nebyly. Alespoň z těch mytologických se ovšem setkal s Kronosem a Minotaurem.

Smrt

Konec tohoto Doktora je opravdu hrdinský. Na Planetě pavouků zničí jejich vůdce a tím i všechny ostatní. To ovšem za cenu ozáření a regenerace v Doktora, který nade vše miloval svou šálu a gumídky Jelly Babies. Stejně jako jeho předchůdci, i třetí Doktor se v seriálu objevil znovu, a to v epizodě The Five Doctors z roku 1983.

FOTO: BBC, DoctorWho.tv

Hodnocení

Chceš taky hodnotit? Registruj se nebo se !
lenkawal

Nejlepší Doktor ❤. A nejlepší společníci.

31.12.2019 | 13:32:38
fanta2pomeranc

Mám ho moc ráda, veliký elegán mezi Doctory, jehož éra mě velice bavila. Mimochodem jeho syn jakoby mu z oka vypadl, když jsem začala koukat na Gotham a na scéně se objevil Alfréd, byla jsem úplně v šoku… i ten hlas je stejný. :-)

5.9.2016 | 17:10:12
Regulluss

Přemýšlel jsem mezi 80% a 100%, jeho hrdinský odchod mi však nedovoluje dát jinak než 100%. Byl to skvělý, výstřední a (což je pro něj specifické) byl dost akční. Smekám Jonovi Pertweemu a jdu trénovat Venušanské karate.

29.10.2014 | 8:47:09
alexis

Třetí Doktor je prostě miloučký. Sice nejsem žádný fanda původní řady, která mi připadá už hodně pro děti, ale těch několik dílů, které jsem dala, byly právě se Třetím Doktorem.

3.5.2014 | 23:32:47

Aktuální epizoda

Epizoda S00E16: Revolution of the Daleks

Doktor kdo?

Reklama

Reklama

Momentka

Momentka

Narozeniny