Doctor Who (Pán času)
94/100 - 457×

Doctor Who(Pán času)

Britské sci-fi o cestování v čase pomocí modré policejní budky, jehož historie sahá až do šedesátých let minulého století. Seriál Doctor Who byl nedílnou součástí britské kultury druhé poloviny 20. století a nyní baví i zcela novou generací fanoušků sci-fi, fantasy, dramatu i originálního britského humoru.

VB | 2005 | Ukončeno
vysílání
13 sezón | AXN Sci-fi, BBC One | 45 minut
žánr
Dobrodružný, Drama, Sci-fi
hrají
Peter Capaldi (Dvanáctý Doktor), Jenna Coleman (Clara Oswald), Matt Smith (Jedenáctý Doktor), Karen Gillan (Amy Pond), Arthur Darvill (Rory Williams), Neve McIntosh (Madam Vastra), Dan Starkey (Strax), David Tennant (Desátý Doktor), Freema Agyeman (Martha Jones), Catherine Tate (Donna Noble), John Simm (Vládce (obnovené série)), Alex Kingston (River Song), Christopher Eccleston (Devátý Doktor), Billie Piper (Rose Tyler), John Barrowman (Jack Harkness)

Druhý Doktor

Druhý Doktor

Nástup druhé Doktorovy inkarnace v podání Patricka Throughtona po jeho historicky první regeneraci není jednoduchý, jelikož i jeho společníci, stejně jako on, jsou danou situací značně zmateni.

Sezóny 3
1966 - 1969

Základní informace

Inkarnace: druhá
Věk*: 450 a výše (konkrétní věk není znám)
Společníci: Polly, Ben Jackson, Jamie McCrimmon, Victoria Waterfield, Zoe Heriot, Brigadýr, seržant Benton
Protivníci: Náčelník, Dalekové, Kyberlidé, Ledoví válečníci, Velká inteligence
Poprvé se objevil v: The Tenth Planet
Představitel: Patrick Throughton

(*informace o Doktorově věku si občas mohou protiřečit, mimo jiné i díky tomu, že sám Doktor časem ztrácí přehled o tom, kolik mu vlastně je)

První regenerace

prvním Doktorem jsme se rozloučili v epizodě The Tenth Planet, kde ho náramně vyčerpal boj s Kyberlidmi. Po následné regeneraci ztížil Doktor už tak dost nepochopitelnou situaci svým společníkům Benovi a Polly i tím, že o svém předchozím já mluvil ve třetí osobě. Vše se ale brzy ujasnilo, když ho bezpečně poznali Dalekové.

Osobnost

Druhý Doktor byl skoro opakem Doktora prvního. Na zevnějšek moc nedbal a vypadal trochu ošoupaně. To mu ale často pomáhalo v jeho strategii, kdy se rád tvářil jako hlupáček. Podceňování posléze vždy využil, protože rád myslel několik kroků napřed, i když neváhal panikařit v momentech, kdy se mu situace vymkla z rukou. Co se týče šatníku, nejvýraznější je jeho láska ke kloboukům.

I společníků měl vlastně jako všeho ostatního méně než první Doktor. Ben a Polly s ním zůstali až do doby, kdy si z TARDIS vystoupí na Gatwicku ve stejný den, kdy ze Země odcestovali. Mezitím se k Doktorovi připojí Jamie McCrimmon, který se projeví jako skutečně řádný společník a s druhým Doktorem zůstane po celou tuto inkarnaci. Ženský element je záhy doplněn viktoriánskou Victorií Waterfield a moderní a nesmírně inteligentní Zoe Herriot. Vedle klasických společníků byl velmi důležitou postavou v životě druhého Doktora i brigádník Alistair Gordon Lethbridge-Stewart, člen organizace UNIT, kterému Doktor neřekne jinak než Brigadýr.

Cestování

Krom všudypřítomných Kyberlidí a Daleků se Doktor setkal i s Velkou inteligencí a Ledovými válečníky. Jako největší jeho protivník se však projevil Náčelník, Pán času, který pomáhal vymývat mozky lidí a používat je k boji. Doktor sice tento plán přerušil, ale následkem toho byl odsouzen svou rasou k exilu na Zemi.

Protože v Throughtonově éře šel vzdělávací účel Doctora Who stranou, na rozdíl od prvního Doktora potkal historických postav o hodně méně. Byli jimi ale například Cyrano z Bergeracu nebo pirát Černovous. Z mytologie se objevil rytíř Lancelot a Medůza, z literárních postav se setkal zase s D’Artagnanem, Gulliverem a Locikou.

Smrt

Konec druhého Doktora byl následkem střetu s Náčelníkem. Součástí jeho trestu za tento střet byla vynucená regenerace a odeslání společníků Zoe a Jamieho zpět do jejich času s jedinou vzpomínkou na Doktora – na jejich první setkání.

FOTO: BBC, DoctorWho.tv

Foto: AXN Sci-fi, BBC One

Hodnocení

Chceš taky hodnotit? Registruj se nebo se !
Regulluss

Můj nejoblíbenější klasický Doktor. Patrick Throughton dal do seriálu vše, co mohl. Jeho Doktor byl hlavně vtipný, ale uměl být i vážný. Dokázal lidi povzbudit krátkým krásným monologem a zavedl nový sport do Doctor Who: utíkání chodbami před příšerami. A také měl motýlka! Ještě neprohlašoval, že je cool, ale měl motýlka… Je obrovská škoda, že většina jeho příběhů se nedochovala. Nejde mi vyzdvihnout nějaký opravdu špatný příběh, ale napadá mě hned několik dobrých. Například The War Games, The Enemy of the World, The Abominable Snowmen, Invasion, Mind Robber, The Web of Fear,… No, to jsou asi všechny lepší epizody druhého Doktora a jsou to opravdu geniální kousky. Smekám Patricku Throughtonovi za úžasný herecký výkon (a ještě úžasnější herecký výkon v The Enemy of the World), scénáristovi Davidu Whitakerovi za epizodu The Enemy of the World a scénáristům Terrance Dicksovi a Malcolmovi Hulke za The War Games. A k The War Games – takhle má vypadat pořádná regenerační epizoda, né jako v obnovených dílech do teď!

29.10.2014 | 8:44:09
Metal.God

Klidně bych dal i 110%. Nejlepší Doctor a tím pádem nejlepší postava kinematografie.

16.3.2014 | 22:14:25

Nepřehlédněte

BBC oznámilo představitele čtrnáctého Doktora

BBC oznámilo představitele čtrnáctého Doktora

V nedělních odpoledních hodinách stanice BBC oznámila hvězdné jméno, které po Jodie Whittaker převezme roli Pána času.

Doktor who?

 

Reklama

Momentka

Momentka

Narozeniny

Napište nám

Našli jste chybu ve vysílání? Nemůžete se dopídit českých titulků? Chtěli byste se o tento seriál starat? Napište nám!


Filtr seriálů
Reklama