Doctor Who (Pán času)
94/100 - 458×

Doctor Who(Pán času)

Britské sci-fi o cestování v čase pomocí modré policejní budky, jehož historie sahá až do šedesátých let minulého století. Seriál Doctor Who byl nedílnou součástí britské kultury druhé poloviny 20. století a nyní baví i zcela novou generací fanoušků sci-fi, fantasy, dramatu i originálního britského humoru.

VB | 2005 | Ukončeno
vysílání
13 sezón | AXN Sci-fi, BBC One | 45 minut
žánr
Dobrodružný, Drama, Sci-fi
hrají
Peter Capaldi (Dvanáctý Doktor), Jenna Coleman (Clara Oswald), Matt Smith (Jedenáctý Doktor), Karen Gillan (Amy Pond), Arthur Darvill (Rory Williams), Neve McIntosh (Madam Vastra), Dan Starkey (Strax), David Tennant (Desátý Doktor), Freema Agyeman (Martha Jones), Catherine Tate (Donna Noble), John Simm (Vládce (obnovené série)), Alex Kingston (River Song), Christopher Eccleston (Devátý Doktor), Billie Piper (Rose Tyler), John Barrowman (Jack Harkness)

Čtvrtý Doktor

Čtvrtý Doktor

Nejdéle působící a zřejmě i nejšílenější inkarnací (i hercem) je čtvrtý Doktor, kterého nezapomenutelně ztvárnil Tom Baker. Ostatně kdo nepozná Doktora se šálou a pytlíkem Jelly Babies, jako by nebyl.

Sezóny 7
1974 - 1981

Základní informace

Inkarnace: čtvrtá
Věk*: 748 až 813
Společníci: Brigadýr, seržant Benton, Sarah Jane Smith, Harry Sullivan, Leela, K-9, Romana, Adric, Nyssa, Tegan
Protivníci: Dalekové, Kyberlidé, Sontarané, Zygoni, Davros, Vládce
Poprvé se objevil v: Planet of the Spiders
Představitelé: Tom Baker

(*informace o Doktorově věku si občas mohou protiřečit, mimo jiné i díky tomu, že sám Doktor časem ztrácí přehled o tom, kolik mu vlastně je)

Dáte si Jelly Babie?

Čtvrtý Doktor se objevuje na konci epizody Planet of the Spiders, kde Trojka nepřežije následky radiačního atentátu na vůdce mocichtivých pavouků. S dalšími sériemi pak Doktor znovu objevuje krásy vesmíru a tráví méně času na Zemi.

Krom svých vlastních výletů navíc s nechutí plní i mise zadané Pány času. Své cestování TARDIS vylepší zařízením, které samo vybírá cíl cesty. O dobrodružství a nechtěné návštěvy nebezpečných momentů v historii, jako třeba vznik Daleků, má postaráno.

Osobnost

Popis čtvrtého Doktora je zdánlivě jednoduchý, ať už se jedná o jeho výstřední oblečení či výše zmiňovanou šálu a často i klobouk. Nezmínit nelze ani jeho cukrátka a desítky kapes plných… inu, všeho. Jeho psychologická stránka je však mnohem komplikovanější a přestože jeho vzezření dobráckého obra svádí k tomu, že je považován za veskrze pozitivního Doktora, má jeho osobnost mnoho tmavých koutů. Krom toho je v něm poprvé vidět i vnitřní souboj ohledně jeho původu. Sám se odmítá označovat za Pána času a jejich mise plní pouze z povinnosti. Mnohem radši tráví čas buď sám, nebo s lidskými společníky, které označuje za své nejlepší přátele.

Společníci

Společníků měl čtvrtý Doktor mnoho, a ačkoliv se na rozdíl od své předchozí inkarnace odpoutal od Země a UNIT, na čas s ním cestuje vojenský lékař UNIT – Harry Sullivan. Od třetího Doktora zdědil Sarah Jane Smith, která s ním cestovala až do jeho cesty na Gallifrey (kam lidé nesměli). Po potyčce na Gallifrey cestuje po nějaký čas sám. Tedy až do doby, než potká bojovnici Leelu a později i prvního elektronického společníka K-9.

Ty zase vystřídá za účelem vyhledání Klíče k času další obyvatelka Gallifrey, Paní času Romana. Následujícími společníky jsou mladík Adric a vnučka chudáka vědce Tremase – Nyssa. TARDIS je tak trošku přeplněná, když se k Aldricovi a Nysse připojí ještě i australská letuška Tegan Jovanka.

Cestování

Stejně jako jeho předchůdci, má i čtvrtý Doktor své staré i nové nepřátele. Staronoví jsou Dalekové a jejich stvořitel Davros. Na pár epizod se mihnou i Sontarané a Kyberlidé. Do zvláštní role se dostávají i Páni času, kteří sice nejsou Doktorovi nepřátelé, ale skrze Vládcovu manipulaci působí Doktorovi také pěkný díl trablí. I přes mnohem častější cestování čtvrtý Doktor potkává pouze dvě mytologické postavy, a to Hora a Setha.

Smrt

Konec čtvrtého Doktora nemá na svědomí nikdo jiný než sám Vládce. Před regenerací vidí všechny své přátele i nepřátele a odchází připraven – díky své zdánlivé neorganizovanosti je to neočekávaný konec.

FOTO: BBC, DoctorWho.tv

Foto: AXN Sci-fi, BBC One

Hodnocení

Chceš taky hodnotit? Registruj se nebo se !
Theta Sigma

Nejlepší :)

28.6.2017 | 14:49:44
Jara

Jsem asi jedna z mála, komu 4 Doctor úplně nesedl. Možná tam byl moc dlouho…Ale za 80% je to určitě :)

1.4.2015 | 20:55:22

Nepřehlédněte

BBC oznámilo představitele čtrnáctého Doktora

BBC oznámilo představitele čtrnáctého Doktora

V nedělních odpoledních hodinách stanice BBC oznámila hvězdné jméno, které po Jodie Whittaker převezme roli Pána času.

Doktor who?

 

Reklama

Momentka

Momentka

Narozeniny

Napište nám

Našli jste chybu ve vysílání? Nemůžete se dopídit českých titulků? Chtěli byste se o tento seriál starat? Napište nám!


Filtr seriálů
Reklama