Harry Potter Azkaban

Azkaban

Azkaban

Azkaban je kouzelnické vězení, kam jsou zavíráni nebezpeční kouzelníci, kteří byli usvědčeni a odsouzeni Ministerstvem kouzel. Azkaban stráží ohavní mozkomoři, kteří po celou dobu jejich pobytu vysávají z vězňů štěstí a dovádí je doslova k šílenství.

10 0
24.5.2016

Azkaban

Azkaban je kouzelnické vězení, kam se zavírají nebezpeční kouzelníci, kteří byli právoplatně odsouzeni Ministerstvem kouzel. Azkaban je umístěn na opuštěném ostrově a obklopen zuřivou vodou pro případ, kdyby někdo utekl. S největší pravděpodobností by se nedostal stejně ani na pevninu kvůli rozbouřenému moři.

Dle doposud známých informací se nacházejí v Azkabanu pouze vězni a mozkomoři, kteří je hlídají. O dalších případných pracovnících, kteří by mohli pobývat v Azkabanu, se doposud neví. Těžko říci, jak se vězni ve vězení stravují. Většina vězňů v Azkabanu jsou bývalí Voldemortovi služebníci, kteří byli usvědčeni Ministerstvem kouzel za vinnými.


Existují celkem tři kletby, které se nepromíjejí – Cruciatus, Imperius a Avada Kedavra. Použití těchto kleteb na lidskou bytost dotyčnému automaticky zajistí vstupenku do Azkabanu bez nějakého soudního řízení. Kletba Cruciatus je kletba mučení, ze samotné kletby například zešílely rodiče Nevilla Longbottoma, když je Bellatrix Lestrangeová umučila k šílenství. Doposud Longbottomovi žijí v nemocnici Svatého Munga a léčí se.

(Ve třetím ročníku mozkomoři střežili bradavický hrad. Foto: Warner Brothers.)

Kletba Imperius je ovládací kletba, při které dotyčný může ovládat danou osobu a přikázat mu v podstatě, co chce. Účinky a dosah kletby jsou dány dle zkušeností kouzelníka a zda myslí použití kletby vážně. Vlastně toto pravidlo platí pro všechny kletby, které se nepromíjejí. Po Voldemortově pádu spousta jeho bývalých služebníků prohlašovala, že Pánovi zla nesloužili a byli pouze pod vlivem kletby Imperius, aby se vyhnuli Azkabanu.

Poslední kletba má smrtící účinky. Je to nejhorší kletba, která vůbec existuje. Avada Kedavra způsobuje okamžitou smrt. Pouze jedné osobě se podařilo tuto kletbu přežít a nebyl jím nikdo jiný než Harry Potter, kterého ochránila láska Lily Potterové, když se postavila mezi něj a Voldemorta. Harrymu po této kletbě zůstala na čele pouhá jizva ve tvaru blesku.

Mozkomoři

Mozkomoři jsou strážnými v Azkabanu a jedná se o jedny z nejodpornějších kouzelných stvoření, které kdy kráčeli na Zemi. Mozkomoři mají černé kápi a prakticky vysávají lidem duši. V blízkosti mozkomorů dotyčný vždy pocítí chlad a nenávratný pocit, jako by se z něj vypařila veškerá radost a štěstí. Na každou osobu působí mozkomoři trošku jinak.

Lze ale usuzovat, že čím větší neštěstí daná osoba zažila, tím víc si mozkomoři na něm smlsnou, protože se živí neštěstím druhých. Když se Harry ve třetím ročníku několikrát s mozkomory setká, prakticky hned omdlí, protože ve svém životě zažil tolik tragických událostí, že byl doslova mozkomory přitahován.

Největší mozkomorovou zbraní je jeho polibek. Při tomto polibku danému člověku doslova vysaje duši a dotyčný si pak nepamatuje, kdo vlastně je. Mozkomorův polibek se nedá ničím zvrátit. V knižní předloze si mozkomor musí sundat kápi, aby mohl provést svůj polibek, ve filmové verzi mozkomoři vypadali trošku jinak a jejich hlava splývala s jejich kápí.

(Harry právě vyčaroval svého prvního patrona. Foto: Warner Brothers.)

I proti mozkomorům se ovšem dá bránit, ale jedná se o velice složité zaklínadlo. Cílem kouzla je vyčarovat takzvaného patrona, který působí jako štít a odpuzuje mozkomory. Při vyčarování je ovšem nutné myslet na nejšťastnější vzpomínku, kterou dotyčný má, a to po celou dobu trvání kouzla. To ovšem bývá hrozně složité, protože myslet na něco šťastného, když mozkomor vás nutí myslet na smutné věci, je extrémně složitý úkol.

Jedná se o pokročilé kouzlo a jen málokterý kouzelník umí vyčarovat patrona, který většinou bere na sebe podobu nějakého zvířete, když se kouzlo povede tak, jak má. Harryho patron bere na sebe podobu jelena, Snapeovo zase podobu laně. Při vyčarování kouzla je také nutné říct kouzelnou formu Expecto patronum. Ve třetím ročníku Harry vyčaroval patrona a zahnal stovku mozkomorů.

Sirius Black

Sirius Black byl prvním kouzelníkem, kterému se kdy podařilo z Azkabanu utéci. Obecně se mělo za to, že Black je služebníkem Voldemorta a byl to on, který Pánovi zla prozradil přesnou polohu Potterových, který se je pak vydal zabít. Málokdo ví, že vše ve skutečnosti bylo trošku jinak, a strážcem úkrytu Potterových byl Peter Pettigrew, přezdívaný Červíček.

Když Potterovi zemřeli, Sirius vypátral Pettigrewa, o němž věděl, že Jamese a Lily zradil. Pettigrew si ovšem uřízl prst a odpálil bombu, tudíž si všichni svědci mysleli, že Black Pettigrewa zabil. Ten se místo toho proměnil v krysu a utekl kanálem. Zbývajících třináct let žil jako krysa pod podivným jménem Prašivka u Weasleyových v Doupěti. Prašivka byl domácím mazlíčkem Rona Weasleyho.

Black byl obviněn z Pettigrewovi vraždy a dalších vražd mudlů a okamžitě poslán do Azkabanu. Tam strávil třináct let, obecně se předpokládalo, že zešílel. K Blackovi se ovšem dostávaly kouzelnické novinky a jednou v nich uviděl fotku Weasleyových, kteří byli na dovolené v Egyptě. Na fotce si všiml, jak Ron Weasley drží v ruce krysu, ve které okamžitě poznal Pettigrewa.

(Celý kouzelnický svět si myslel, jak je Sirius Black nebezpečný. Foto: Warner Brothers.)

Black tedy zosnoval svůj útěk. Jelikož celou dobu věděl, že je nevinný a byl smutný po celou dobu ve vězení, mozkomoři neměli z něj co vysávat, protože už i tak byl Black bez jakéhokoliv štěstí. Sirius měl výhodu, že byl zvěromágem, díky čemuž se proměňoval v obrovského psa. A na zvířata mozkomoři tolik nepůsobí. Black byl navíc neregistrovaným zvěromágem, tudíž Ministerstvo kouzel vůbec nevědělo, že Sirius zvěromágem je.

Když Black uprchl z Azkabanu, okamžitě se vydal do Bradavic, kde společně s kocourem Křivonožkou pátral po Prašivce. Nakonec se jim společnými silami podařilo Pettigrewa dopadnout, ten ale utekl a přidal se k Voldemortovi, kterému později pomohl vrátit se k plné síle. Harry posléze zjistil, že Sirius jejich rodiče nezradil a je jeho kmotrem. Bohužel kouzelnický svět má stále za to, že Sirius je vrah, a Black byl tak nucen další dva roky utíkat, než nešťastně nezemřel na Odboru záhad.

Hromadný útěk z Azkabanu

Ani ne dva roky po Siriusově útěku z vězení se podařilo něco neobvyklého. Z Azkabanu utekla celá řada vězňů a nikdo nevěděl, jak se to stalo. Shodou okolností šlo o bývalé a věrné služebníky lorda Voldemorta. Mezi nimi nechyběla i Bellatrix Lestrangeová, jedna z vůbec nejvěrnějších služebnic, která zřejmě tajně Voldemorta milovala.

Později bylo odhaleno, že sami mozkomoři se přidali na stranu Pána zla a lze usuzovat, že strážci Azkabanu zkrátka nechali vězně odejít. Mozkomor je sice stvoření, které se nedá kontrolovat, ale byli si dobře vědomi, že Voldemort vzbuzuje v kouzelnickém světě respekt a dá se říci, že i on vysává štěstí ostatním lidem, což byl také důvod, proč se k němu v kouzelnické válce přidali.

Diskuze /0

Zatím žádné komentáře… Buď první!
Ale k tomu se musíš registrovat nebo se !

Aktuální film

Fantastická zvířata: Grindelwaldovy zločiny

Premiéra: 15. listopadu 2018
Režisér: David Yates
Scénář: J. K. Rowling
Hudba: James Newton Howard

Do světa Harryho Pottera se po dvou letech opět vracíme. J. K. Rowlingová připravila scénář na celkem pět filmů Fantastických zvířat, které budou mapovat příběh Mloka Scamandera, který bude prozkoumávat svět a hledat skvělá stvoření z kouzelnické­ho světa.

PROFIL FILMU
RECENZE FILMU
OHODNOŤTE FILM
OHODNOŤTE POSTAVY

Reklama

Nejlepší postavy Fantastických zvířat

Reklama

Filmy

Fotografie

Fotografie

Narozeniny