Outlander (Cizinka) 10 důvodů, proč číst Cizinku

10 důvodů, proč číst Cizinku

10 důvodů, proč číst Cizinku

Šestý díl knižního trháku Cizinka pod názvem Ledový dech měl premiéru již tento týden a ať už jste oddaní fanoušci, nebo jste nikdy neviděli ani jeden díl stejnojmenného seriálu, měli byste si dozajista přečíst knihy, které slouží jako předloha k televiznímu zpracování.

15 0
10.5.2019

Zmíněný seriál je úžasný a jeho obsazení perfektní, ale knihy jsou ještě lepší. Zde je deset důvodů, proč byste knižní sérii Cizinka jednoduše neměli propást. S důvody přišlo nakladatelství Knihy Dobrovský v tomto článku.

1. Bez ohledu na to, jakému žánru většinou dáváte přednost, v Cizince bude něco i pro vás. Jakožto historicko-romantické dobrodružství o cestování časem v sobě ukrývá něco pro každého. Můžete ji číst kvůli dobrodružství, u kterého srdce přímo buší, kvůli romanci, ze které budete padat do mdlob, fascinujícímu historickému prostředí – ale garantuji vám, že na konci budete ohromeni tím, jak autorka Diana Gabaldon toto vše spojila dohromady ve výpravném díle, které dalece překračuje hranice pouze jednoho žánru.


2. Tyto knihy jsou neuvěřitelně návykové. Lidé často opakují frázi „nemohl jsem ji dát z ruky“. Zaručuji vám – když začnete číst první díl Cizinky, musíte zůstat celou noc vzhůru, jenom abyste knihu dokončili a ráno si okamžitě běželi koupit celý zbytek vydané knižní série. V sázce je mnoho a jako čtenář potřebujete vědět, co se s postavami bude dál dít. Už se nemůžete dočkat, až se dozvíte, co se stane v aktuální šesté knize…

3. Má oblíbená věc na celé sérii je to, jak bourá obvyklé knižní stereotypy. Žádné spoilery, ale prozradím, že na začátku je mužský hrdina Jamie Fraser ten mladší a nezkušenější, a hlavní postava Claire Beauchamp, je světštější a zkušenější. Je to osvěžující změna, co se týče romantických zápletek, ve kterých ženy častokrát potřebují, aby jim muž vysvětlil, jak to v ložnici vlastně chodí. A obrácení role není omezeno jen na jejich žhavé chvilky. V celé knižní řadě musí Claire zachránit Jamieho stejně tak často (ne-li vícekrát), jak často musí zachránit on ji.

4. Je to až směšně romantické. Obě postavy jsou tvrdohlavé a vášnivé, což nevyhnutelně vede ke žhavým milostným scénám i bouřným hádkám. Zdá se, že Claire a Jamie jsou pro sebe jako stvořeni; učí se od sebe navzájem, jeden druhého podněcují, respektují se, a i když je jejich situace neuvěřitelně ponurá, vždycky se jim podaří najít radost a útěchu ve své lásce. Kromě citového pouta, které sdílejí, od sebe také nedokáží dát ruce pryč, což zaručuje spoustu vášnivých a silně sexuálních scén. :)

5. Jamie Fraser. Je loajální, tvrdohlavý a naprosto oddaný Claire. Ta dynamika mezi nezávislou ženou z 20. století a mladým skotským horalem z 18. století je fascinující a autorka skvěle popisuje, jak se jejich vztah vyvíjí, a to už i v průběhu první knihy. Jamie často následuje své srdce a instinkty, místo toho, aby přemýšlel o důsledcích. Má všechno, co potřebuje k tomu být hrdinou, ale má také nedostatky a dělá chyby, což ho činí zajímavým ke čtení. Sam Heughan, herec, který Jamieho představuje v seriálu, byl pro pořad perfektní volbou, což oceníte hlavně pokud jste četli knihy. A jestliže jste seriál už viděli, můžete si nyní při čtení představovat Sama Heughana, což rozhodně není nic špatného.

Thumbnail Play icon

6. Claire Beauchampová. Je statečná, chytrá, okouzlující a vášnivá. Ať už podává léky místním měšťanům, přechytračuje hlavu skotského klanu, zachraňuje dítě, je drzá k britskému vojákovi nebo popíjí víno na hostině, dělá to vše jí typickým způsobem, který není možné nemilovat. Stejně jako Jamie je složitá a často chybuje, ale vždy se snaží vydat ze sebe to nejlepší. Je to velkolepá hrdinka, které budete fandit od začátku až do konce celé série. Stojí za povšimnutí, že Caitriona Balfeová, herečka, která v seriálu představuje Claire, tuto postavu úžasným způsobem přivedla k životu. Její výkon oceníte zvláště po přečtení knih.

7. Odporní záporáci, které milujete nenávidět. Cizinka má jedny z nejopovržli­vějších a nestoudných záporných postav, na které kdy narazíte. Kapitán Jack Randall a další padouši, které v průběhu série potkáte, by se vyrovnali Voldemortovi, co se zavrženíhodných ohavností týče. Budete je k smrti nenávidět, ale budete také milovat, jak moc je nenávidíte.

8. Úžasné pozadí příběhu! Cizinka je známá hlavně kvůli zasazení děje do prostředí Skotska, ale knihy postupně čtenáře odvedou od divoké skotské vysočiny k dekadentním královským dvorům Paříže, k nevázaným lodím v Karibiku, až do neznámé divočiny severní Ameriky. A pokud jste chtěli číst Cizinku pro její skotské prostředí, nebojte se, Skotsko je důležitým motivem celé série.

9. Neuvěřitelné historické detaily a vynikající zapojení historických postav. Autorka Diana Gabaldon je jak akademička, tak i autorka, a její zaměření na detail a pečlivý výzkum má za následek skvělou historickou přesnost. Jsou tak přesné, že vám samotným při pouhém čtení bude připadat, že cestujete časem. Jediná výjimka v této přesnosti jsou úžasné výstupy historických postav (protože všichni víme, že daní lidé se s Claire a Jamesem nikdy nesetkali). Tyto postavy jsou vylíčeny do podrobností, ať už se jedná o jejich manýry či oblečení, a jsou jim dány vlastnosti, které by v reálném životě doopravdy mohly mít. Jejich setkání s fiktivními postavami jsou vždy zábavná. Nikdy nevíte, koho dalšího Claire a Jamie potkají.

10. Tyto knihy jsou dokonale schopny a hodny stát se vaší novou posedlostí. V primární sérii bylo zatím vydáno v českém překladu šest knih a sedmá se připravuje na podzim 2019 a stejně tak existují novely a spin-off série. Čím více se děj rozvijí, tím více nových postav je představeno, menší postavy dostávají svůj vlastní příběh, a samozřejmě, máte možnost hlavní postavy následovat z jednoho dobrodružství do druhého. Tato knižní řada je perfektním kandidátem na vaši novou závislost, protože s osmi knihami se do tohoto světa můžete doopravdy ponořit. Navíc na vás čeká úžasný a aktivní fandom, takže vždy budete mít lidi, se kterými se nad knihami můžete rozplývat. Přečtěte si všech šest knih vydaných v českém překladu, sledujte seriál a pak, pokud opravdu chcete plnou „cizineckou“ zkušenost, vydejte se do kamenného kruhu ve skotské vysočině a pokuste se cestovat časem. Pokud to nebude fungovat, vždycky si můžete znovu přečíst knihy.

Všechny knihy včetně nejnovějšího Ledového dechu můžete zakoupit na stránkách Knihy Dobrovský.

Diskuze /37

Filadel

… píseň ledu a ohně je lepší…

#4 delfinek
10.5.2019 | 9:37:16
Tamy Happy

Nečetla jsem. Takže je už šest knih a autorka píše stále další? Existuje už alespoň nějaký odhad, kolik knih bude nakonec série mít?

#3 tominotomino #4 delfinek
10.5.2019 | 13:56:31
tominotomino

#2 Tamy Happy: Momentálně jich už je 8 a autorka pracuje na deváté knize. V češtině nedávno vyšla šestá kniha.

#9 Tamy Happy
webmaster
10.5.2019 | 15:31:06
delfinek

#1 Filadel:
#2 Tamy Happy: Vidím, že jsou tu jako první komentáře od lidí, co je Cizinka nezajímá. Tak proč na tyhle stránky chodí, čtou dlouhý článek a komentují ? No nic. Mě se článek moc líbil, krásně napsaný, zas jsem si tu něco pěkného početla. Já pevně doufám, že Diana bude psát o Claire a Jamiem stále dál a dál, protože to jsou knihy, které mě opravdu pohltily a jsem na nich závislá. No a proč ne ? Když mi to přináší potěšení a radost. Jo Hra o trůny je super seriál, knihy jsem nečetla, ale proč sem psát, že je to lepší než Cizinka ? Pro nás fanoušky je Cizinka velká srdcovka. Taky nelezu na odkazy seriálů, které se mi nelíbí, nesleduji je a tím pádem nekomentuji. Respektuji, že se líbí někomu jinému a nekazím mu to.

#5 kuba2008 #6 berta
10.5.2019 | 18:51:29
kuba2008

#4 delfinek: Delfínku, plně souhlasím. Také nechápu lidi kteří se vyjadřují k něčemu co neznají, nebo čemu nerozumí. Ale my fandové si nenecháme zkazit náladu. Já osobně jsem vděčná za to krásné povídání.

#7 berta
10.5.2019 | 19:38:42
berta

#4 delfinek: Je to naprostá pravda , úplně s Vámi souhlasím , vždy si čtu novinky , které tady jsou a mně se článek také moc líbí , doufám, že bude Diana nadále psát , teď čtu Ledový dech a je naprosto úchvatný . Už se nemůžu dočkat až uvidím další díl , který se natáčí . Cizinka je prostě srdcovka :D

10.5.2019 | 19:39:01
berta

#5 kuba2008: :D Skvěle napsáno

10.5.2019 | 19:41:53
Tamy Happy

To bylo i na mě, proč? Já naopak docela přemýšlím, že bych si to přečetla a proto mě článek zaujal. Ale moc mě netěší vyhlídka, že to bude další série s milionem knih, na které budu muset čekat sto let, než u nás vyjdou a budou v knihovnách. Proto jsem se chtěla na tohle nejdřív zeptat, než se do toho případně vrhnu. Nic nehaním, není to nic ve zlém. I u seriálů někdy čekám, až je venku celá série.

#10 delfinek #11 berta #12 kuba2008
10.5.2019 | 19:56:52
Tamy Happy

#3 tominotomino: Děkuji za odpověď.

#35 Zuzanej
10.5.2019 | 19:57:21
delfinek

#8 Tamy Happy: A to pak jo. Asi jsem vás dobře nepochopila. Jak již víte z odpovědi výše, autorka píše 9. pokračování a v současnosti se natáčí pátá kniha. Takže v současnosti nikdo neví, jestli bude Diana Gabaldon psát další a která kniha bude příště natočená. V každém případě, pokud máte ráda historické knihy nebo seriály se strhujícím dějem, tak příběh o lásce Claire z 20.stolení a skotského horala z 18.století, by vás mohl strhnout jako nás, které si tady píšeme. Zkuste to a uvidíte. :-)

10.5.2019 | 20:13:30
berta

#8 Tamy Happy: Omlouvám se za sebe , také jsem to nepochopila , podívejte se na Cizinku na všechny série , které jsou natočené a pochopíte . Ps. knihy si kupte . Přeji hezký večer.

10.5.2019 | 21:17:44
kuba2008

#8 Tamy Happy: Já bych Vám doporučila nejdřív se podívat na 1.řadu seriálu a pak si teprve přečíst 1.díl. Můžete si ho vypůjčit v knihovně. A buď Vás to chytne nebo ne. Ale až uvidíte hlavní hrdiny seriálu, tak pochopíte proč má Cizinka tolik fanoušků po celém světě.

10.5.2019 | 21:43:53
Tamy Happy

Díky. Seriál sleduji a líbí se mi. Nad čtením stále váhám, možná přece jen počkám těch pár let, až bude série dokončená. :D Ještě uvidím. Ale článek je fajn, dalo mi to pár informací.

#14 kuba2008
11.5.2019 | 10:53:51
kuba2008

#13 Tamy Happy: To Vás obdivuji, že to vydržíte. Já po zhlédnutí 1.série hned běžela koupit knihu. Pak jsem sledovala 2.sérii a zase koupila knihu. Pak už jsem to nevydržela(byla jsem ztracená) a četla vše co vyšlo a to opakovaně.

#15 delfinek
11.5.2019 | 11:34:42
delfinek

#14 kuba2008: Já jsem na tom podobně. Vzhledem k tomu, že po shlédnutí první řady na Prima Love následovala 2.řada na internetu, tak jsem byla děsně zvědavá, jak to bude pokračovat. Ale samozřejmě jsem chtěla začít číst od začátku. No a už to jelo. Takže než natočili 3.řadu, měla jsem první 3 knížky přečtené a 2×. Pro mě je to opravdu návykové. Jako moje osobní značka heroinu (asi z nějakého filmu). :-)

11.5.2019 | 14:22:50
delfinek

Pozdrav od našich miláčků (a nejen od nich) z místa natáčení. :-)

https://tvline.com/…balfe-video/

#17 kuba2008
11.5.2019 | 14:34:50
kuba2008

#16 delfinek: Vřelé díky. Je vidět, že natáčení je v plném proudu, což mne těší. Ovšem vždy když vidím Lizzie, tak jsem v šoku a znechucená. Tak diametrálně se liší od knižní předlohy. Jsem zvědavá, jak dopadnou scény, kde má vyniknout její křehkost. Ovšem filmaři to zřejmě pojmout jinak.

11.5.2019 | 16:34:12
Whitewolf114

Opravdu krásně napsaný. Já jsem právě jedna z největších fanoušků tohoto příběhu a četla jsem už 5 knížek a možná tam jsou poklidný až nudnější pasáže ale láska hlavních dvou postav je dokonalá a tak i když se tam nic moc v tu chvíli neděje tohle vás zatáhne do příběhu stejně. Já ty dva tak zbožňuji, že bych tam nejradši měla furt jejich milostné scény. Nejradši mám zápletky kdy Jamie hledá jí a nebo naopak Claire jeho. Scény kdy se jeden o druhého moc bojí. Miluji jak knížky tak seriál. Je tam skvělý výběr herců. Příběh je pro lidi, kteří miluji historii a romantiku, protože ta je tam pořád. První kniha je velmi napínavá a je tam opravdu velký záporák, na kterého jen tak nezapomenete. ;) Pokud si zamilujete hlavní dvě postavy tak jako já tak vás ta kniha rozhodně nebude nudit i když se tam nebude chvíli nic dít a nakonec ani nemrknete a budete mít přečtenou celou sérii. Já jsem začala číst, až když jsem shlédla první řadu seriálu a kdyby mě seriál nebavil, rozhodně bych nezačala číst knížky takže obojí moc pěkný. Někdy lepší scény v seriálu a někdy v knížce.

11.5.2019 | 18:28:15
PenelopaW

No vidíte… já nejprve začala sledovat seriál. První díly jsem byla nadšená, pak spíše naštvaná. A ten konec první řady… ten vydýchávám doteď. Ale když jsem vzala do ruky knihu, nadšení se vrátilo. Od druhého dílu dál jsem jen četla a čím dál víc začala Cizince propadat. A nakonec jsem „vzala na milost“ i seriál a začínám si na něm vytvářet závislost. Teď tedy sleduji znovu první sérii, tak uvidíme, jak moc budu spokojená s adaptací dalších knih a se srovnáním kniha x vizuál. Ale líbí se mi ta velká věrnost předloze. Kdo neměl v ruce knihu „Jak se točí Cizinka“, doporučuji se do ní mrknout. Pohled do zákulisí mne nakonec přiměl znovu si seriál pustit a nelituji. Momentálně mám z knihovny půjčenou pátou knihu (kterou tedy dost čtenáři hodnotí nízko, tak uvidíme…), a pokud mne neodradí, zcela vážně zvažuji dát půl rodičáku jen za skoupení dosud vyšlých dílů :-).

#30 LindaPinda
11.5.2019 | 18:28:35
PenelopaW

Nu a srovnávat Cizinku s Hrou o trůny mi přijde jako mluvit o koze a o voze :-). Obojí má svoje, obojí se mi líbí (ačkoli u GOT jsem skončila u knih, seriál jsem nechala stranou a čekám, až /JESTLI/ to Martin někdy dopíše), ale srovnávat to nejde. Vždyť se obé odehrává v jiných světech, je tam zcela jiná dějová linie, autoři mají různý styl…

11.5.2019 | 18:30:38
delfinek

Možná jste to věděli a už také viděli, tak pro ty, kteří ne – Caitriona na předávání cen IFTA za rok 2018 – vyhrála jako herečka v hlavní roli v kategorii drama za Outlandera.

https://www.youtube.com/watch?…

#23 kuba2008 #24 berta
12.5.2019 | 12:55:25
delfinek

A Caitriona na letošních Zlatých globech. Kdyby nám tu někdo mohl napsat stručný překlad o čem si povídají . . . Já nerozumím bohužel nic, jen že ji na konci k něčemu gratuluje . . . :-)

https://www.youtube.com/watch?…

12.5.2019 | 13:06:57
kuba2008

#21 delfinek: Super. Díky.

12.5.2019 | 13:12:23
berta

#21 delfinek: Děkuji moc.

12.5.2019 | 19:56:51
berta

Nezlobte se , že to sem vkládám , ale bylo to v příspěvcích po stopách Cizinky , třeba jste si toho nevšimli. Ps paní neznám . Ahoj, nechtěl by někdo jet na poznávací zájezd do Skotska, po místech natáčení tohoto úžasného seriálu? Uvolnilo se jedno volné místo v termínu 30.6.-10.7. Pro více info.:jarkavos­merova@seznam­.cz

#26 delfinek #27 kuba2008
13.5.2019 | 16:53:02
delfinek

#25 berta: Já jsem to viděla, ale sama bych nejela. Myslím, že i jiní si všimli, ale jen nereagovali. Tedy si myslím. :-)

#27 kuba2008 #28 berta
14.5.2019 | 21:11:27
kuba2008

#25 berta:
#26 delfinek: Já to také viděla, ale už nejsem v takové kondici, aby to zvládla.

#28 berta
15.5.2019 | 7:21:28
berta

#26 delfinek: Já bych sama klidně jela , ale jsem dost dříve narozená , tak si myslím , že bych nestačila
#27 kuba2008: těm mladším. :D

#29 ivazik
15.5.2019 | 14:45:07
ivazik

#28 berta: Na informační schůzce jsem zjistila, že babiček nás bude víc. Záleží na tom, jak mladé se cítíme! :D

16.5.2019 | 14:59:52
LindaPinda

#19 PenelopaW: Jázase, začala Cizinku sledovat jen díky omylem shlédnutému dílu S01E16 na Primě… Vidět ji od začátku, nedám tomu šanci. Teď se dívám stále dokola a čtu vše, co se naskytne.

#31 PenelopaW
17.5.2019 | 23:57:57
PenelopaW

#30 LindaPinda: Musím říct, že po přečtení série (aktuálně mám rozečtený Ledový dech) se mi seriál líbí mnohem, mnohem víc. Z knihovny mám napůjčovaného i Lorda Johna, který se čte taky moc pěkně, těším se na Skotského vězně. A Sedm kamenů mne naprosto uchvátilo, ty jsem si zatím jako jediné koupila – miluji povídku o Halovi a jeho ženě.

#32 delfinek
3.6.2019 | 22:22:10
delfinek

#31 PenelopaW: Mě se také Sedm kamenů moc líbilo. No a co se týče seriálu, asi je přitažlivější tím obsazením. Tedy alespoň pro mě. Živí Jamie s Claire jsou prostě skvělí a oni tu osudovou lásku a úžasnou přitažlivost dokážou tak skvěle zahrát, že jim člověk věří naprosto všechno. :-)

#33 delfinek
12.6.2019 | 16:32:52
delfinek

#32 delfinek: Jsem to tady nějak zmotala. Měla jsem na mysli, že živí Jamie s Claire jsou prostě skvělí a Sam s Cait tu osudovou lásku a úžasnou přitažlivost dokážou tak skvěle zahrát, že jim člověk věří naprosto všechno. Takhle to mělo být. :-) :-) :-)

#34 PenelopaW
12.6.2019 | 21:05:18
PenelopaW

#33 delfinek: Pochopila jsem to :-). viděla jsem zatím pořádně jen 1. sérii a Caitriona mi vizuálně na Claire sedí, ale hrozně mne irituje její projev. Třeba ji s dalšími sériemi vezmu na milost… Ovšem když jsem v průvodci k seriálu četla, že Sam byl obsazen na první dobrou a DG se dala slyšet, že se pro roli Jaimeho narodil, musela jsem souhlasně přikyvovat. On je na Jaimeho fakt perfektní.

17.6.2019 | 16:59:39
Zuzanej

#9 Tamy Happy: Pro přesnost, letos na podzim bude vydaná 9. kniha série Go Tell the Bees That I am Gone, a desátou knihu Diana slibuje, jako poslední z této série.

29.7.2019 | 9:57:26
delfinek

No to je opravdu skvělá zpráva. Tak snad ji brzy přeloží do češtiny. 8. kniha má vyjít v listopadu 2020, tak bych se vůbec nezlobila, kdyby devátá vyšla hned v dalším roce. To by mohlo být pro překladatele schůdný.

#37 Zuzanej
29.7.2019 | 19:39:41
Zuzanej

#36 delfinek: Myslím, že je to reálné. To, že se musí koupit práva na vydání českého překladu je jedna věc a to že na tom už překladatel může dávno pracovat, je věc druhá. Včetně 8. knihy je vše v AJ dávno zveřejněno a vydáno, dostupné i zde ČR.

2.8.2019 | 19:23:41
Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se !

Stav překladu

Epizoda S05E12: Never My Love

cz100%
DOKONČENO

Titulky pro vás připravují: @hermionablack, @LadyAlex, @Blythe a @Miss.Fine.

Po zhlédnutí epizody nezapomeňte díl ohodnotit. Vyjádřit svůj názor k tomuto dílu můžete ve fóru.

Kategorie Hodnocení epizody slouží pouze k hodnocení epizody. Své případné dotazy prosím směrujte do všeobecné diskuze.

Odhadované dokončení překladu je pouze orientační, podle potřeby se může změnit.

Cizinka pokračuje

Outlander se dočká i šesté řady

Outlander se dočká i šesté řady

Na stanici STARZ si pro nás připravili dvojitou nadílku. Kromě oznámení premiéry čtvrté řady se pochlubili i s prodloužením seriálu, a to rovnou na další dvě série.

Reklama

Podpořte nás

Pokud chcete podpořit překladatelky a redaktory seriálu Outlander a poděkovat jim za odváděnou práci, můžete tak učinit zde. Vaší podpory si vážíme a děkujeme!

Momentka

Momentka

Reklama

Nepřehlédněte

Uplynulo pět let od obsazení Claire

Uplynulo pět let od obsazení Claire

Už je to pět let, co dostala herečka Caitriona Balfe svou prozatím nejúspěšnější roli a fanoušci Outlanderu se dočkali zhmotnění knižní Claire. Na svém twitterovém účtu proto při této příležitosti odpověděla na vybrané otázky, které jsme pro vás přeložili.

Plakáty k seriálu

Plakáty k seriálu

Narozeniny

Hlídejte si nás