Outlander (Cizinka) Představujeme: Vepsáno krví vlastního srdce

Představujeme: Vepsáno krví vlastního srdce

Představujeme: Vepsáno krví vlastního srdce

Vepsáno krví vlastního srdce je osmý díl populární knižní řady Cizinka, podle které byl natočen seriál pro americkou televizní stanici Starz. Kniha přímo navazuje na události, kterými končí předešlý román Paměť kostí, a soustředí se na dvě hlavní dějové linie.

9 0
29.5.2020

Tento článek pochází ze stránek Knihy Dobrovský.

Hlavní dějová zápletka se odehrává ve Filadelfii roku 1778, když cestovatelka časem, doktorka Clarie Randall-Fraserová, pátrá po svém manželovi a přihlíží událostem Války o nezávislost, která se kolem ní odehrává.


Mezitím se Claiřina dcera Brianna v osmdesátých letech 20. století ve Skotsku zabývá stejně tak důležitým úkolem. Pátrá po svém uneseném synovi a obává se, že se i on mohl přenést zpátky v čase. Na události v obou dějových liniích se často díváme z různých úhlů pohledu skrze několik důležitých postav. Claiřin příběh je však jako jediný odvyprávěn v první osobě.

Autorka Diana Gabaldon dovedla svou schopnost obrazotvornosti k naprosté dokonalosti. Většina postav, míst a předmětů je popsána s detailní přesností. Jeden muž přirovnává royalisty prchající z města k „hnaní stáda prasat skrze ucho jehly“. Naneštěstí jsou někdy popisy tak barvité, že je z toho člověku až mírně mdlo. Každá věta z pasáže, ve které Claire provádí operační zákrok, by zvedla žaludek i nejednomu kvalifikovanému chirurgovi.

Všechny tyto detaily jsou však jistě tím, co činí tento román zajímavým. Obsáhlý výzkum, který napsání knihy předcházel, je opravdu obdivuhodný – ať už se jedná o obyčejnou mluvu kvakerů, léčebné postupy nebo otroky George Washingtona, kteří popisem odpovídají pravým historickým záznamům.

Navíc fiktivní část příběhu působí stejně přirozeně a důvěryhodně jako ta faktická, což dokazují třeba podnětné hovory na téma důsledků cestování časem. Je také třeba podotknout, že autorka se ráda věnuje i těm nejmenším detailům, ovšem paměťové schopnosti čtenářů možná nejsou tak vyspělé, aby toto vše obsáhly.

Kdybych si měl vybrat mezi oběma dějovými linkami, řekl bych, že ta Claiřina byla zajímavější, i když se od té druhé velmi nelišila. Příběh je natahován a stránek je příliš mnoho. Už kolem pětisté stránky bylo hned několik příležitostí k tomu příběh zakončit nějakou přiměřeně napínavou událostí, tak jako u předchozích dílů této knižní série.

Vepsáno krví vlastního srdce je příjemná četba, která zaujme historické nadšence, romantiky, fanoušky science fiction i feministky. Je však lepší, aby na ni bylo pohlíženo jako na součást celé knižní série než jako na samostatnou knihu. Každopádně lze říci, že tento román je plný krve a srdečních záležitostí, aby byl čtenář i fanoušek série plně uspokojen.

Tento článek pochází ze stránek Knihy Dobrovský.

Diskuze /13

PenelopaW

Moc se těším! V téhle knize by se měla znovu zjevit jedna z mých oblíbených postav :-). Asi si čtení celé série od začátku nechám na prázdniny, do září budu mít o program vystaráno :-).

#5 luculi
31.5.2020 | 12:34:50
B.Jaga

Netěš se, já zmákla celou sériii za půlku karantény! (By mě zajímalo, která je ta oblíbená postava – stačí iniciály!)

#4 PenelopaW
31.5.2020 | 15:41:05
Whitewolf114

Už se na ní moc těším! Nevidím důvod, proč bychom se neměli těšit :)

#7 B.Jaga
31.5.2020 | 17:12:38
PenelopaW

#2 B.Jaga: Pošlu soukromou zprávu ;). Jojo, takhle jsem přečetla Hořící kříž během týdne při kojení :-D. Žel, jak děti rostou, tak jsou otravnější a neustále maminku tahají z knihy, takže ty dva měsíce na čtení všech knih vidím jako reálný odhad :,(.

31.5.2020 | 17:25:24
luculi

#1 PenelopaW: taky se na to strasne tesim, cele si to precti znovu az pred vydanim posledniho dilu, abych si to osvezila pred epickym koncem :-D

31.5.2020 | 17:51:44
luculi

*prectu

31.5.2020 | 17:52:28
B.Jaga

#3 Whitewolf114: Myslela jsem to tak, že zdolat všechny knihy se dá mnohem dřív než za dva měsíce. A pak už jen prstíčkem vyhrabávat doplňkové knihy od Gabaldonové. U mně to probíhalo následovně: Cože? Ono to končí, že se loď s Jamiem (Claire, Briannou, Rogerem…) potopila? V deset večer? Tak to ne, podej další knihu a čteme až do rána! :D

#8 Whitewolf114
31.5.2020 | 18:08:48
Whitewolf114

#7 B.Jaga: Ach tak, rozumím. To já vždycky když si koupím další nový díl, tak si přeji, aby měl zase kolem 1 000 stran – Kolikrát totiž ten díl přečtu docela rychle :) Ale těžko říct, mě když knížka hodně baví, tak čtu pomaleji a ty stránky si „vychutnávám“. Většinou čtu jeden díl měsíc a půl/2 měsíce. Jeden díl se mi povedlo přečíst za 14 dní ale méně bych bych asi nezvládla. Já čtu totiž pomaleji…netroufám si tvrdit, ale co vím určitě, tak že bych nepřečetla celou tu sérii (7 dílů – mnoho stránek :) za 2 měsíce

#9 PenelopaW
1.6.2020 | 0:36:20
PenelopaW

#8 Whitewolf114: Můžeme z toho udělat čtenářskou výzvu – každý si zaznamená, jak dlouho četl ten který díl a jak dlouho mu v součtu trvalo přečíst všechno :-D.

#10 Whitewolf114
1.6.2020 | 8:54:45
Whitewolf114

#9 PenelopaW: To je náhodou super nápad :-D

1.6.2020 | 11:01:45
PitrsM

Tak už ji mám doma!! <3 :D 1240 stran + obsah. ;)

3.6.2020 | 16:21:51
B.Jaga

No, ale já jsem teď našla trhák: Protistresové omalovánky pro dospělé na téma Cizinka! To musím mít – vybarvit si vlastního Jamieho, ukázat Ianovi, jak má vypadat opravdový Mohawk, trošku hejbnout s Cullodenem… :D:D:D

#13 B.Jaga
3.6.2020 | 17:18:10
B.Jaga

#12 B.Jaga: Tak jsem si je objednala – a velké pastelky k tomu. A to si pište, že na podrobném vybarvování tartanů klanů Fraser a McKenzie si dám záležet! :D

6.6.2020 | 17:46:57
Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se !

Cizinka pokračuje

Outlander se dočká i šesté řady

Outlander se dočká i šesté řady

Na stanici STARZ si pro nás připravili dvojitou nadílku. Kromě oznámení premiéry čtvrté řady se pochlubili i s prodloužením seriálu, a to rovnou na další dvě série.

Podpořte nás

Pokud chcete podpořit překladatelky a redaktory seriálu Outlander a poděkovat jim za odváděnou práci, můžete tak učinit zde. Vaší podpory si vážíme a děkujeme!

Reklama

Momentka

Momentka

Reklama

Nepřehlédněte

Uplynulo pět let od obsazení Claire

Uplynulo pět let od obsazení Claire

Už je to pět let, co dostala herečka Caitriona Balfe svou prozatím nejúspěšnější roli a fanoušci Outlanderu se dočkali zhmotnění knižní Claire. Na svém twitterovém účtu proto při této příležitosti odpověděla na vybrané otázky, které jsme pro vás přeložili.

Plakáty k seriálu

Plakáty k seriálu

Narozeniny

Hlídejte si nás