Agents of S.H.I.E.L.D. (Agenti S.H.I.E.L.D.) Postřehy z epizody Aftershocks

Postřehy z epizody Aftershocks

Postřehy z epizody Aftershocks

Uplynulou středu se druhá řada seriálu Agents of S.H.I.E.L.D. konečně vrátila na obrazovky, a to se svou v pořadí již jedenáctou epizodou s názvem Aftershocks. Co nám bylo v této epizodě odhaleno a jaké z ní vyvstaly nové otázky? To si přečtěte v našich tradičních postřezích.

30 0
8.3.2015

Škola pro nadanou mládež?

Přestože se to na první pohled nezdá, nejnovější epizoda seriálu Agents of S.H.I.E.L.D. skutečně pokračuje přesně tam, kde skončila ta minulá. Zatímco v úplně poslední scéně epizody What They Become jsme se poprvé setkali s tajemným mužem bez očí, hned v první scéně epizody Aftershocks se s ním setkáváme opět. Jen o 32 let dříve.

postřezích z epizody What They Become jsem se zmínil o tom, že postava Gordona – onoho bezokého muže – by mohla být založena na relativně nové komiksové postavě jménem Reader. Ten je členem Inhumans, který dokáže cokoliv, co si přečte, změnit ve skutečnost. Tedy alespoň to dokázal, dokud se ostatní členové Inhumans jeho moci nezalekli a pro jistotu ho neoslepili.


(komiksový Reader se poprvé objevil ve čtvrtém čísle série
Inhumans v září roku 2014; FOTO: Marvel Comics)

Nejde říct, že bychom něčeho podobného byli svědky i v poslední epizodě. Gordonova teleportace totiž mnohem víc připomíná schopnost Kurta Wagnera (Nightcrawler) ze série X-Men (kterého jakožto mutanta nemůže seriál přímo použít). Vedle slepoty, která s onou teleportací nejde moc dohromady, má ale Gordon s komiksovým Readerem ještě něco společného. Hlavní úkol těchto postav je totiž hledat po světě nové členy rodu Inhumans a ukázat jim cestu, jak pochopit a ovládat jejich schopnosti.

Co se tedy týče odkazů na komiksy, Gordon je nejspíš pro seriál vesměs originální postava, která v sobě míchá prvky Readera a Nightcrawlera. Nelze však říct, že by se k jednomu přikláněl více než ke druhému. V oné úvodní sekvenci jsme se každopádně znovu setkali s Ťia-jing, matkou Skye, která nejen že je součástí rodu Inhumans, ale současně už zjevně po mnoho generací pečuje o svůj lid a pomáhá jeho zástupcům pochopit své nové schopnosti. Už z epizody The Things We Bury víme, že Ťia-jing prakticky nestárne. Je tedy otázka, kolik desítek let či snad dokonce staletí byla v podstatě tímto „Charlesem Xavierem“ (zase ti X-Meni) pro nové Inhumans.

Na toto téma by se ještě hodilo dodat, že tato úvodní scéna se podle epizody samotné odehrávala v roce 1983. Je to tedy zhruba šest let předtím, než se Ťia-jing narodila Skye a než byla unesena Hydrou a následně zavražděna Danielem Whitehallem.

Padouši kulatého stolu

Po (alespoň dočasné) smrti Daniela Whitehalla jsme se v této epizodě dočkali těch nejvyšších špiček světového vedení Hydry. Prakticky jediný, kdo nám u tohoto kulatého stolu chyběl, byl baron von Strucker, stávající vůdce celé Hydry, kterého nám tvůrci šetří pro film Avengers: Age of Ultron.

A kdo že to vlastně seděl u onoho samotného kulatého stolu? Vedle Baronky, která odkazuje na komiksovou postavu Heike Zemo (manželku barona Helmuta Zema, jednoho z hlavních nepřátel Captaina Americy), z těchto šéfů vystupuje především doktor List v podání Henryho Goodmana, který se ve filmovém Marvelu už dokonce objevil, a to konkrétně v potitulkové scéně druhého Captaina Americy.

A právě tato scéna (vedle toho, že představuje nové postavy Quicksilvera a Scarlet Witch pro Age of Ultron) je poměrně klíčová i pro aktuální epizodu. Baron Strucker zde totiž Listovi dává jasně najevo, že Hydra už je pro něj pouhý přežitek a že se snaží veškeré dostupné prostředky využít k posílení své moci a využití Lokiho žezla s kamenem mysli (jedním z Kamenů nekonečna). Strucker přitom dodává, že nechá zbytek Hydry napospas Nicholasi Furymu, aby on mohl zůstat v utajení a pokračovat se svým výzkumem žezla.

(doktor List a baron von Strucker v potitulkové scéně filmu
Captain America: Návrat prvního Avengera; FOTO: Marvel Studios)

Tohle všechno v podstatě znamená, že přestože zlikvidování hlavních vůdců Hydry je pro S.H.I.E.L.D. obrovským vítězstvím, pro barona von Struckera to není nijak bolestivá rána, protože on sám tento vývoj předpokládal. V budoucích událostech světa Marvel Cinematic Universe bychom se tedy nejspíš mohli dočkat toho, že Coulsonův tým postupně odseká všechny vedlejší hlavy Hydry, až nakonec zbude jen shnilé jádro barona von Struckera, se kterým se utkají Avengers v nadcházejícím filmu. Bude ale po těchto událostech Hydra skutečně poražena? A je vůbec možné ji někdy opravdu zcela vymýtit?

Nelítá, ale šmíruje

Už pár epizod zpátky jsme mohli vidět náznaky toho, že Bobbi a Mack kují něco za zády zbytku týmu. A dnes se nám to konečně potvrdilo, když zdánlivě nevinný Mackův model Loly začal skenovat ředitelovu kancelář v hledání „Pomocníčka“, kompletní databáze S.H.I.E.L.D.u, kterou Fury věnoval Coulsonovi.

Jako první možné vysvětlení se nabízí, že Bobbi a Mack pracují pro Hydru. To by ale nedávalo moc smysl vzhledem k tomu, jak velkým dílem se oba dva zasloužili o ochromení a postupnou likvidaci Hydry. Jediná možná alternativa této teorie by byla ta, že Bobbi a Mack pracují přímo pro von Struckera, který má vlastní plány a na osudu Hydry už mu nesejde. To je ale teorie na hodně dlouhé lokte, jelikož Strucker nejspíš ani neví, kdo Coulson je, a jeho žebříček priorit je celkově někde trochu jinde.

Když pomineme možnost, že za Mackem a Bobbi stojí ještě nějaká třetí strana, můžeme se vrátit k možnosti z našich starších postřehů, že oba agenti pracují pro Nicka Furyho, což by docela dávalo smysl vzhledem k Furyho paranoie a taky tomu, že Bobbi a Mack nejspíš pro tým nemají představovat nebezpečí, ale pouze plní stínovou operaci.

Na druhou stranu pokud alespoň trochu znáte Nicka Furyho, určitě vám nesedí, že by dal Coulsonovi celou databázi S.H.I.E.L.D.u a sám si neudělal zálohu. Pracují tak Mack a Bobbi pro někoho úplně jiného? Pro někoho, kdo bude po Hydře novým Coulsonovým protivníkem? A nebo skutečně jen poslouchají rozkazy shora a nejsou pro S.H.I.E.L.D. přímou hrozbou? Vzhledem k tomu, jaké pozornosti se tato zápletka v poslední epizodě dočkala, se to snad už brzy dozvíme.

Co se z ní stalo?

Jaké zvláštní schopnosti získala v chrámu Inhumans Skye, to jsme si objasnili už před třemi měsíci. Jak je na tom ale Raina? Tady je situace podobná jako u Gordona. Raina by nejspíš mohla být zcela novou postavou, která ale zároveň může mít kořeny i ve starších komiksových charakterech. Nejdříve je třeba si připomenout, že v komiksech existuje postava jménem Raina, o které jsme si říkali už během představení Rainy seriálové. Tato Raina je zástupcem rasy humanoidních tvorů (Sauridů) z prehistorického období Země, který dodnes přežíval v Antarktidě. Stále tedy v podstatě platí, že se seriálovou Rainou tu moc podobností opravdu nenajdeme.

Na druhou stranu je tu ale ještě jedna postava, kterou Marvel poprvé představil teprve vloni (konkrétně před čtyřmi měsíci), a která je, stejně jako Raina, součástí rodu Inhumans. Touto postavou je Naja, která disponuje schopností stát se neviditelnou. S Rainou má tak Naja společného to, že i ona prošla při vystavení terrygenským krystalům značnou fyzickou změnou, kdy nyní připomíná křížence mezi člověkem a plazem. A právě touhle odbočkou jsme se nakonec dostali do stejného autu jako na začátku postřehů u Gordona: některé podobnosti s komiksovými postavami tu najít sice můžeme, zatím to ale vypadá, že Raina je postavou zcela novou. Vše ukáže až čas.

Stejně jako to, kam Rainina cesta povede dál. Místo aby totiž natáhla bačkory (jak si mnoho z nás jistě přálo), na poslední chvíli ji zachránil Gordon, který jí teď „ukáže cestu“. Stane se tak nyní Raina součástí společenství Inhumans? A když už jsme u toho, na čí straně tohle společenství vlastně stojí a jak moc velkého spojence či případně nepřítele v něm ředitel Coulson asi najde?

FOTO: ABC

Diskuze /25

komja

No vidíš ta teorie s tím Baronem je zajímavá a mohla by být i pravdivá :D

8.3.2015 | 21:12:30
Jemily

Myslím že Rainu nějakou dobu neuvidíme ale že se pak vrátí hodně silná. Jinak s Bobbi a Macka jsem hodně zmatená a doufám že nepředstavují pro S.H.I.E.L.D. velkou hrozbu.

8.3.2015 | 21:14:09
kom1n

Díky za postřehy a měl bych něco k pomocníčkovi..

Nemají o něm vědět jen Fury Coulson a možná May? Osobně se přikláním k teorii, že Bobbi a Mack musí pracovat pro Furyho – ale proč mají „pomocníčka“ sebrat a proč si pro něj Fury prostě nepřišel a neřekl to je otázka, která zase celou teorii kazí..

A pak samozřejmě vyvstává další otázka – pokud o pomocníčkovi ví jen tak málo lidí a Boobi s Mackem pracují pro třetí stranu nebo Hydru – jak se o něm dozvěděli?

Nebo jsem prostě špatně koukal a o pomocníčkovi ví celý tým?

8.3.2015 | 21:18:31
TonyStark

Mě napadlo, že by to mohl být někdo vyšší, třeba Stark nebo někdo, kdo nechce ublížit SHIELDu, ale někdo kdo by o tom pomocníčkovi mohl vědět je třeba i Hill, Romanofová nebo spíš někdo, kdo neví, že je Coulson a Fury naživu (zas by o tom pomocníkovi měl vědět někdo, kdo je hodně vysoko a ten by tedy nespíš věděl i o nich dvou, takže nevím); mně se zdál nový SHIELD „slabý“ teď na začátku a tak sem si říkala jestli by to nechtěli mít nějak více pojištěné. A Bobbi říkala něco o podpůrném týmu Hunterovi .......No a Taky může pěkně kecat :D Nebo to třeba Fury zálohoval, ale omylem to ztratil nebo zničil, když mu to spadlo do vany a tak :D (přece jenom jsme všichni jen lidi . Nebo aspoň někteří teda ...... :D )

#6 Jemily #7 Degas10 #8 Starfish #16 -Pako-
8.3.2015 | 21:49:26
tomsn40

Myslím že dělají pro nějakou 3. stranu o které se časem něco dozvíme :)

8.3.2015 | 21:53:43
Jemily

#4 TonyStark: Hunterovi určitě kecala ale i tak to byla nejnejlepší scéna :D

#9 Blackhand47XD
8.3.2015 | 22:05:09
Degas10

#4 TonyStark: Taky mě napadl Stark a myslím si, že by se jeho společnost do boje s Hydrou měla dost zapojit, Ultron taky býval hodný.

8.3.2015 | 22:10:48
Starfish

#4 TonyStark: Maria Hill mě taky napadla, nemyslím si, že to bude někdo zvenčí. Starkovi o tom určitě neřekla i když ten to na druhou stranu mohl zjistit sám.

překladatel
8.3.2015 | 22:11:36
Blackhand47XD

#6 Jemily: I když význam podpůrná skupina si lze vyložit hned několika způsoby. :D

webmaster
8.3.2015 | 22:14:55
tom99

Bobbi a Mack budou pracovat pro Leviathan a krásně se nám seriály propojí :-)

webmaster
8.3.2015 | 22:20:06
Flux

Neverím že o pomocníčkovi vie aj niekto iný okrem Furyho a Coulsona .. Podľa mňa Fury nejak Coulsona testuje ako sa zachová alebo tak ako to bolo v prvej sérií s May, tak ich poveril dohliadnutim nad Coulsonom. Alebo ešte tretia možnosť že Fury alebo Mack s Bobbi vedia o nejakej inej hrozbe a tak chcú pomocníček ešte nejako zabezpečiť

8.3.2015 | 22:56:08
Belfan

Já osobně si myslím, že Bobbi je tajnou agentkou Hydry – viz díl, kdy spolu s Jemmou utíkají ze sídla hydry (02×05 cca 30:10) – Bobbi jde proti Ianovi a dvěma gorilám → střih → vyběhne na střechu a střílí na týpka tak, aby ho netrefila (mimochodem Ianovi se nic nestalo). Není žádný popis toho, co se tam odehrálo.

8.3.2015 | 23:46:45
Hurley

Ještě sem si říkal, že by v tom mohl být zapojenej Hawkeye, což by jednak podporovalo Rennerův štěk v SHIELDu, na kterej se čeká, a jednak by to mohlo dát vzniknout očekávanýmu trojúhelníku Bobbi-Hunter-Hawkeye (v komiksech byli Bobbi a Hawkeye manželé).

I kdyby v tom ale měl prsty Hawkeye, tak ten stejně furt pracuje pro Furyho, takže je to pořád ta první teorie, jenom trochu zamotanější…

#17 PomarancPhoenix
webmaster
9.3.2015 | 6:46:21
Kalliphon

Napadlo někoho, že by Bobbi a Mack pracovali pro Talbota?

#15 kom1n
9.3.2015 | 9:53:24
kom1n

#14 Kalliphon: napadlo – ale stále vyvstává otázka, jak by se k informaci o pomocníčkovi dostal. :/

9.3.2015 | 10:44:33
-Pako-

#4 TonyStark: Se Starkem je to dost možné, přeci vzpomeňme, že v A1, hledal tajemství Shieldu, a když našel tajné plány zbraní, tak se ptal Furyho o čem že to lže. Sice je málo pravděpodobné, že by do databáze, seč tajné, „zaevidoval“ pomocníčka, ale kdo ví na co díky tomu Stark narazil, co našel, a mohl v tom pokračovat. Snad se to brzy dozvíme.

9.3.2015 | 12:02:17
PomarancPhoenix

#13 Hurley: Sice trochu šílená teorie, ale co už… třebas jsou Bobbi a Mack „agenty“ Inhumans :D :D

#18 tomsn40 #19 Lukasppp
9.3.2015 | 14:57:26
tomsn40

#17 PomarancPhoenix: taky mě to napadlo, ale zase ti Inhumans nevěděli že nějaký SHIELD vůbec existuje než vstoupily do města :)

9.3.2015 | 17:26:12
Lukasppp

#17 PomarancPhoenix: napadlo me uplne to samy v pomocnickovi je preci databaze a v ty databazy zaznamy vlastne o vsech kteri maji nejaky schopnosti a mohli se tak pridat prave k nim

10.3.2015 | 11:56:41
Horluck

A to ještě vůbec nikoho nenapadlo, že by ho prostě mohli chtít jen pro sebe a své účely? Proč by nutně museli pro někoho pracovat? Můžou mít nějakou společnou černou minulost, která je začala dohánět a oni potřebují rychlou a efektivní pomoc – a kde by mohli najít lepší způsoby pomoci, než v ,,základním kamenu" informací o Shieldu? Jednoduše ho pak vezmou a budou si chtít jít svou cestou, což ale Coulson nebude moct nechat jen tak a tím bude moct dostat seriál novou dějovou linku namísto Hydry, která se zdá býti vyřešenou…

A mimochodem když už se tady snažíte vyjmenovat snad všechny možné postavy tohoto seriálu, tak jste třeba ještě nezmínili Warda a Agentku 33. I když přiznávám, že spojení těchto dvou a Bobbi s Mackem by bylo hodně… divné.

Ale za tím prvním odhadem si stojím (přičemž samozřejmě vůbec neřeším, jak by se o pomocníčku mohli dozvědět – na to mě žádná teorie zatím nenapadá) ;-)

#23 Hurley
11.3.2015 | 0:15:51
nikolaj999

Lidi všimli ste si vůbec názoru Simmonsové na inhumans. Pokud ji inhumans ještě trochu citově zraní (například že by jí někdo koho považuje za přítele lhal), tak možná budeme mít novou zápornou, po krvi toužící postavu.

#22 kom1n
11.3.2015 | 7:00:15
kom1n

#21 nikolaj999: nad tím jsem už taky přemýšlel a jsem dost zvědavý co se bude v tomhle směru dít. Simmonsovou jsem měl spolu s Fitzem vždycky rád, takže budu trochu zklamaný pokud přejde na „temnou stranu“.

Na druhou stranu by z ní mohl být dobrý záporák. :D

11.3.2015 | 7:59:35
Hurley

#20 Horluck: Protože tam bylo párkrát naznačený, že vyloženě navazujou kontakt se třetí stranou.

A teorie s Wardem a agentkou 33 nedává smysl. Mack a Bobbi v tom spolu jeli dávno předtím, než se tamti dva dali dohromady (což bylo až v zimním finále).

#24 Horluck
webmaster
11.3.2015 | 8:40:12
Horluck

#23 Hurley: Ok… asi si to budu muset pustit ještě jednou;-) ale přesto si myslím, že nebudou mít nic společnýho s Furym a Hydrou a že se z nich postupně stanou záporáci… možná ne tak velcí jako Hydra, že by chtěli celý Shield zničit, ale myslím si, že budou něco jako Cal jenom ve větší míře (myšleno tak velké, aby mohla být Bobbi pořád brána jako hlavní postava):-)

11.3.2015 | 11:04:39
Michelle84

a keď ste už spomenuli Warda, bude tam ešte? mohol by :D

12.3.2015 | 14:20:52
Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se !

Ukázka k sedmé řadě

Thumbnail Play icon

Nepřehlédněte

10 věcí, které by se měly stát před koncem seriálu

10 věcí, které by se měly stát před koncem seriálu

S napětím očekáváme sedmou řadu seriálu, který původně vznikl, aby mohl Phila Coulsona, miláčka fanoušků, vrátit zpátky. Během následujících let se svým týmem objevil Inhumans, bojoval s Kree, cestoval časem, přežil v budoucnosti i cestoval do vesmíru vlastní lodí. Co nás ale ještě čeká?

Reklama

Reklama

Nejoblíbenější postavy

Momentka

Momentka

Hlídejte si nás