Doctor Who (Pán času)
94/100 - 455×

Doctor Who(Pán času)

Britské sci-fi o cestování v čase pomocí modré policejní budky, jehož historie sahá až do šedesátých let minulého století. Seriál Doctor Who byl nedílnou součástí britské kultury druhé poloviny 20. století a nyní baví i zcela novou generací fanoušků sci-fi, fantasy, dramatu i originálního britského humoru.

VB | 2005 | Pauza
vysílání
14 sezón | AXN Sci-fi, BBC One | 45 minut
žánr
Dobrodružný, Drama, Sci-fi
hrají
Peter Capaldi (Dvanáctý Doktor), Jenna Coleman (Clara Oswald), Matt Smith (Jedenáctý Doktor), Karen Gillan (Amy Pond), Arthur Darvill (Rory Williams), Neve McIntosh (Madam Vastra), Dan Starkey (Strax), David Tennant (Desátý Doktor), Freema Agyeman (Martha Jones), Catherine Tate (Donna Noble), John Simm (Vládce (obnovené série)), Alex Kingston (River Song), Christopher Eccleston (Devátý Doktor), Billie Piper (Rose Tyler), John Barrowman (Jack Harkness)

The Snowmen - jako když se máslo namaže na příliš velký krajíc

The Snowmen - jako když se máslo namaže na příliš velký krajíc

Hlasové cameo Sira Iana McKellena v novém vánočním speciálu The Snowmen je nejen příjemným zpestřením pro všechny fanoušky filmového Pána prstenů a Hobita, ale zároveň i praktickým oslím můstkem k použití jedné z klasických replik ze Společenstva Prstenu. Jinými slovy, The Snowmen je sama o sobě jistě velmi dobrá epizoda. Hřeší však na svou neschopnost ukočírovat o čtvrt hodiny delší stopáž formátu vánočního speciálu.

0 0
26.12.2012

Účast tak známé osobnosti, jakou je filmový Gandalf, je přesto asi to poslední, na co jsme se mohli v rámci vánočního speciálu The Snowmen těšit. Lidožraví Sněhuláci, padoušský doktor (který svého času hrál i Doktora), dynamické detektivní trio a především (staro)nová společnice v podání Jenny-Louise Coleman.

A přestože všechny tyto očekávané prvky v epizodě nakonec fungují výborně, ne vždy je tomu tak ve správném poměru. Scénář The Snowmen je místy až učebnicový: Steven Moffat přesně ví, kdy si může dovolit menší humorný skeč se Straxem či kam přesně situovat Doktorovo zjištění, že nemá narovnaný motýlek.

Když se ale na scénář podíváme širší optikou, už si začneme všímat větších nesrovnalostí. Že hlavním motivem této epizody bude Doktorova nová společnice Clara, je samozřejmě jasné, oproti tomu ale hlavní zlounské duo se svou armádou Sněhuláků, které by v celém příběhu mělo logicky okupovat hned druhé místo, je zde zoufale nevyužito a občas se vlastně i zdá, jakoby celá ta zápletka ledové armády pro příběh ani nebyla podstatná. A to až do takové míry, že pointa Velké inteligence, která se v klasických sériích Doctora Who ve skutečnosti objevila už dvakrát, vyšumí zcela do prázdna.

Ale i přesto, že je téma hlavních padouchů takto nevyužité, z celé epizody paradoxně velmi často čiší onen opačný pocit zbytečného natahování příběhu. Místo toho, aby se totiž Moffat více věnoval Sněhulákům, zasekne se u rodinky odtažitého kapitána, který se vedle všeho toho dění musí ještě nějak naučit věnovat pozornost vlastním dětem. Celá dějová linie kolem něj a jeho dětí je pro příběh bohužel až příliš velkou brzdou, která nutí Doktora pořád dokola samoúčelně kmitat mezi domem s jezírkem a TARDIS.

The Snowmen je ale pořád po všech stranách jistě výbornou epizodou, ve které toho spousta funguje, jak má. Fungovalo by toho ale ještě víc, kdyby se jednalo jen o klasickou třičtvrtěhodinovou epizodu. Jakmile se totiž jedná o vánoční speciál, Steven Moffat se musí ubírat ke svátečnímu přídavku strádající londýnské rodinky (který loni bohužel táhl celou epizodu). Kdyby se celá ta vánoční famílie radši odsunula trochu do pozadí a uvolnila více místa Sněhulákům, mezidruhovému lesbickému páru a psychotické trpasličí bramboře, myslím, že by se tím rozhodně nic nezkazilo.

Naše hodnocení: 70 %

Zdroj: AXN Sci-fi, BBC One

Diskuze /21

gabrielaZlbc

Pokud by se Moffat nevěnoval rodince, nestalo by se, že by vánoční epizoda nebyla vánoční epizodou a stala by se tak běžnou, možná i tuctovou epizodou. V moffatových vánočních epizodách hraje vždy velkou roli rodina, blízkost, usmíření, klid … prostě to, co k tomuto období patří. Vše to je u doktora doplněno rychlostí, důvtipem, trouchou strachu a klasického vánočního očekávání. Z novo-staré suflé holky jsem měla strach, ale byla lepší, mnohem lepší, než se dalo čekat. Za mě 90% za místy odhozené sněhuláky. Jinak amazing.

26.12.2012 | 23:03:28
Mikeba

Epizoda mi uběhla velmi rychle, žádná hluchá místa jsem nezaznamenal. Jinak Clara, Oswin i Oswald je nejroztomilejší společnice co kdy byla. A taky nejhezčí :D

26.12.2012 | 23:07:04
Hurley

gabrielaZlbc: Fajn, ten argument o nutnosti rodinných hodnot beru. To ale neznamená, že tak jak to Moffat udělal, tak to funguje. Ty děti jsou ještě v pohodě, ale postava toho kapitána má vlastně jen dvě polohy – líbí se mu Clara a neumí správně jednat se svýma dětma. Nic víc o něm nevíme, nic jinýho nás nenutí se o tu postavu zajímat a ta postava má pro příběh taky téměř nulovou motivaci.

Na druhou stranu, pokud by se měla nějak víc rozvinout, bylo by to asi na úkor detektivního tria, což by byla velká škoda, takže je to taková patová situace.

čestný člen redakce
27.12.2012 | 7:52:45
jahha

Možná jsem jenom blbej, ale když Clara poprvý stoupá na schody do nebe: zblízka stoupá doprava,ale když je záběr zdálky tak stoupá doleva. Manželka se se mnou hádá že to je stejný jen z jinýho úhlu,ale prostě jestli jde po schodech a hledí si přes pravý rameno tak by to mělo být pravý rameno i z druhé strany,ne?

27.12.2012 | 11:38:22
jahha

Jo a první oddálení je dobře,stoupá doprava,ale jak už je uplně v těch mracích,ta poslední spirálka, tak jde prostě obráceně.

27.12.2012 | 11:40:23
itchycoo

Asi jsem blba nebo hlucha, ale jaka klasicka replika tam byla ze Spolecenstva? Ja si vsimla jenom „Winter is coming“ z Game of Thrones :)

27.12.2012 | 11:52:58
Hurley

Ne v epizodě. V nadpisu článku. :)

čestný člen redakce
27.12.2012 | 12:35:31
itchycoo

Ahááá :D

27.12.2012 | 13:31:57
Rottero

jahha: Máš pravdu, tvoje žena se mýlí, taky jsem si toho všimnul!!! To schodiště je vskutku nejprv PRAVOtočivé a potom LEVOtočivé. Dokonce tutu chybu vidíme dvakrát, nejdřív když Clara jde nahoru prvně a pak když prchaj s Doctorem před tou ledovou ženskou. A co se týče chyb tak na začátku Clara vyleze nevíme jak na střechu kočáru a pak strčí hlavu střechou a kouká na Doctora, tudíž ve střeše musí bejt nějaká díra. A vzápětí je pohled na kočár a střecha je neporušená a bez náznaku nějakého poklopu.

27.12.2012 | 22:29:56
Rottero

jahha – dodatek: Bylo by to možný kdyby cestou prošli „Moebiovským tunelem“ a celej vesmír by se zrcadlově otočil (nebo by se otočili oni). Ale to už je trochu složitý si představit, prostě si představ Moebiovu pásku ale ve 3D.

27.12.2012 | 22:35:08
GabiH

Fascinující, jak můžou někomu vyniknout hlavně technické chyby:D. Vůbec by mě nenapadlo sledovat, jakým směrem je točivé schodiště a jasně, že ta hlava Clary ve střeše kočáru byla ujetá a o to tam zřejmě přesně šlo, a je jedno, jak se tam dostala, prostě to bylo něco, co by běžná holka viktoriánské Anglie nedělala, ale tahle prostě jo. Fakt je, že jako epizoda „nová společnice na scéně“ to funguje skvěle, JAKO VÁNOČNÍ EPIZODA JE TO ÚPLNĚ BLBĚ. Mělo to v sobě tolik vánočního ducha asi jako reklama na vánoční coca-colu – všichni vědí, že je to blbě, ale stejně na to všichni budem čumět a to svinstvo si na konec koupíme (snad jste to pochopili) :D. Rodina nefungovala, sjednocená milující rodina až na konci, kdy coby plačící rodina o vánocích spasila svět – to už byl fakt úlet i na Doktorskou sérii, ale tak prostě viktoriánská Anglie, co bychom chtěli? Doktor fungoval, Clara fungovala a ti jsou pro další díly důležití. A mimochodem souhlasím, že tohle je zatím nejhezčí a nejroztomilejší společnice. A nejoriginálnější : Z venku je menší.

28.12.2012 | 2:06:34
GabiH

Takže já se teď moc těším na další pokračování. Pokud pojede vztah Doktor – Clara (oswin, oswald) takovým tempem, jako to jelo ve speciálu, tak se bude na co těšit, protože ty jejich výměny byly prostě nejzábavnější v celé epizodě. Jiskřilo to, blýskalo to a to už bylo potřeba. Taky jsem měla pocit, jako by Matt na začátku byl snad po flámu a pak pomalu ožíval, jak se to rozjíždělo právě s Clarou a to bylo skvělé zpodobnění Doktorova momentálního stavu mysli. Prostě – skvěle zahraný Doktor a to mě osobně stačí ke štěstí. Já stejně ty vánoční srdcebláboly moc nemusím.

28.12.2012 | 2:14:49
Rottero

Co se týče točivosti schodiště mě to doslova praštilo do očí. Jako by tam byla nějaká jednoruká postava jen s pravou rukou a pak najednou měla jen ruku levou. Ale to nevadí. Co se týče vánočnosti epizody se mi to taky zdálo slabý. Dřívější epizody byli lepší, vlastně jsem si teď uvědomil že Christmas specialy se zhoršili s příchodem 11. Doctora, jinými slovy Tennant byl lepší. A to je pro mě možná i důvod proč se mi už tak nelíbí. Nicméně koukat se budu dál. A ano, Clara je dobrá, do victoriánské doby se vůbec nehodí a pro Doctora byla jako stvořená.

28.12.2012 | 9:49:06
RumovySkret

K tomu schodišti já sem si ho všimnul až po přečtení diskuze tady :D a Clara jako nová společnice je dokonalá hodně mi povahou připomíná Donnu odmlouvá neposlochá :D k Mattovy sedí o moc líp než Ponďáci

28.12.2012 | 14:29:06
Sasanka

Že je doktorovo schodiště jednou levotočivé a pak pravotočivé vám vadí, ale že má budku zvenčí menší než zevnitř, to vám jako technická závada nepřipadá :D Jinak epizoda mě nadchla, ale kdo chce Moffatovy epizody bít, hůl si (vždy a pak znovu a znovu s každou další) najde. Musím ale souhlasit, že vánoční to nebylo vůbec. Lepší by bylo, kdyby tam ty Vánoce vůbec nebyly řekla bych, Američani prostě nechápou, že to není jen o sněhu :). Delší stopáž = super. No a rodinky jsem tam přespříliš neměla, nepotřebuju z toho mít bezduchý akčňák, spíš mi unikla pointa, že porozuměl svým dětem? Když spolu jednou brečeli? Ehm...... A nejvetší radost mi udělalo, že to s Clarou pokračovalo, přesně jak jsem doufala po Oswinině smrti. Teď jen doufat, že další inkarnace přinesou další zajímavé em, no.. smrti :D docela by se mi zamlouvalo, kdyby jí pokaždé potkával novou :)

29.12.2012 | 10:31:13
Hurley

Proti té holi se dovolím rezolutně osočit. Sic mám proti Moffatovi poslední dobou čím dál víc výhrad, snažím se být pořád pokud možno objektivní a třeba jeho Asylum of the Daleks podle mě nemělo chybu. :)

čestný člen redakce
29.12.2012 | 13:23:21
Trifi

Tak zrovna s Tardis je to hodně špatný příklad, protože taková prostě je, není to žádná závada… Kdežto u schodiště jaksi pochybuju že by mělo v náplni práce takové transformace… :D :)

Jinak Moffatovi by hlavně prospělo, kdyby si začal trochu víc ´hrát´ a nebral to celé tak vážně… Protože právě ta snaha o co ˇnejepičtější logičnost´ mu paradoxně občas podráží nohy…

30.12.2012 | 4:34:19
24ron 24

Nazdar lidi. Nebudem sa venovať tejto epizóde nakoľko sledujem len 2 sériu, ale neviem kde inde by som to mohol napísať. Takže chcem sa opýtať takú (blbú) otázku. Ako to je s doktorovou reinkarnáciou. Vysvetlím. V tej 6 minutovej miniepizóde po konci 1 série keď sa premenil tak povedal Rose ako sa spoznali. Ale potom v najsledujúcej vianočnej epizóde, keď si pričuchol k anglickému čaju :) a následne bol už kompletne zreinkarnovovaní tak nevedel kto je, čo je, v tej vesmírnej lodi či čo to bolo hovoril že je doktor a nič viac nevedel. Či už aj vtedy vedel o tom prvom stretnutí s Rose a všetky ostatné tajomstvá času alebo to len v tej krátkej chvíli nevedel. Lebo potom to už bol starý (nový) doktor ktorý všetko vedel. Ako je to vlastne? Dúfam že ma chápete.

2.1.2013 | 0:59:45
Hurley

Moc ti nerozumím. Nepamatuju si, že by kdy po deváté regeneraci měl Doktor nějakej výpadek paměti. Každopádně toto opravdu není místo pro řešení takovejch věcí. Kdyžtak tenhle dotaz směřuj do fóra. Díky.

čestný člen redakce
3.1.2013 | 11:28:03
24ron 24

rottero: V tej kočiarovej scéne ja chybu nevidím. Lebo ten kočiar nešiel až tak rýchlo v pohode ho dobehla a jednoducho skočila na jeho zadnú časť v tom nevidím problém aj keď s tými jej šatami to nebolo jednoduché ale dalo sa, no a potom sa vyšplhala na strechu. A teraz som si všimol, že tam sú nejaké dvierka na tej streche, a ak si všimnem tak sa aj kývali keď tam Clara strčí hlavu. Takže v streche nie je diera.

15.1.2013 | 20:33:03
Mayo

S recenziou sa nedokážem vôbec stotžniť. Celá epizoda mi prišla vynikajúca, bez nudných alebo natahovaných častí. A súhlasím, že Oswin je/bude skvelá companion a jedna z tých najsexy…ale to vám tam fakt nechýba Amy?? companion num. 1? :)

1.2.2013 | 12:13:39
Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se !

Nepřehlédněte

BBC oznámilo představitele čtrnáctého Doktora

BBC oznámilo představitele čtrnáctého Doktora

V nedělních odpoledních hodinách stanice BBC oznámila hvězdné jméno, které po Jodie Whittaker převezme roli Pána času.

Doktor who?

 

Reklama

Momentka

Momentka

Narozeniny

Napište nám

Našli jste chybu ve vysílání? Nemůžete se dopídit českých titulků? Chtěli byste se o tento seriál starat? Napište nám!


Filtr seriálů
Reklama