Meredith Grey

Meredith Grey

Specializace: šéfka obecné chirurgie
Přezdívky: Death, Medusa, Big Grey, Slutty Intern, Twisted Sister(s)
Zajímavosti: vdova, tři děti, většina její rodiny zemřela, má ráda tequilu

Sezóny 15
2005 -

Meredith vyrůstala v problémovém manželství Ellis a Thatchera Greyových. Ti dva si příliš nerozuměli – jednak kvůli tomu, že Ellis před rodinou vždy zásadně upřednostňovala chirurgii (ani ke své vlastní dceři se nechovala vůbec vřele), ale také kvůli jejímu dlouholetému románku se svým kolegou ze Seattle Grace, Richardem Webberem. Thatcher o jejich avantýře věděl a tiše kvůli ní trpěl – snad kvůli dceři, snad v naději, že Ellis přijde k rozumu a Richarda opustí. Thatcher často brával Meredith za matkou do nemocnice, aby s ní měla alespoň nějaký kontakt. Meredith si tam s sebou vždycky brala svou panenku Anatomy Jane (tu mnohem později našla doma v krabici, přinesla si ji do práce a Richardovi tím připomněla spoustu nepříjemných, dávno zapadlých vzpomínek).

Thatcher své manželce její nevěru toleroval jen do Meredithiných pěti let. Tehdy si řekl dost a rodinu opustil. Chtěl se pak sice nadále vídat s dcerou, ale Ellis mu to ztěžovala, jak jen mohla, takže se po nějaké době přestal snažit a dál za ní nejezdil. Brzy si založil vlastní rodinu s novou manželkou Susan.

Po Thatcherově odchodu Ellis doufala, že se konečně bude moci dát dohromady s Richardem. Dále s ním chodila, ačkoliv věděla, že má sám Richard manželku. To jí ale vůbec nevadilo, dokonce ho přesvědčovala, aby se dal s Adele rozvést. A co se Adele týče, ta podobně jako Thatcher o manželových avantýrách také dobře věděla. Kdykoliv proto byli všichni pohromadě, tak než aby se dívala na cuchtu, co jí svádí manžela, hrála si s malou Mer. Richard dal nakonec přednost svému manželskému svazku, s Ellis se rozešel a začal napravovat svůj vztah s Adele. Meredith zůstala sama s matkou, která o ni nejevila pražádný zájem. Zdrcená Ellis nemohla v Seattlu s Richardem zůstat a s dcerou se brzy přestěhovala do Bostonu. Thatcher s nimi ztratil veškerý kontakt.

O mnoho let později Meredith vysvětlovala Owenovi, že by neměl Cristině zazlívat, že chce jít na potrat. Ve své řeči ale prozradila hodně o sobě a o tom, co si myslí o své matce a dětství:

Meredith: Owene, na ten potrat ještě nešla. Chce, ale kvůli tobě nemůže, protože tě miluje. A ty ji namísto lásky jen trestáš. A za co? Že je taková, jakou sis ji zamiloval?
Owen:Do tohodle ti nic není.
Meredith: Víš, co se s Cristinou stane, když na svět přivede nechtěné dítě? Skoro ji to zabije. Předstírat, že ho má ráda tolik, co chirurgii, ji skoro zabije, a stejně tak to skoro zabije i to dítě. Víš, jaké to je, když tě vychovává někdo, kdo tě nechtěl? Protože já ano. Vědět, že matce stojíš v cestě za kariérou? Já vím, jaké to je. Stejná Cristina mě vychovala. Moje máma byla jako Cristina a coby dítě, které nechtěla, na tebe naléhám, abys jí to nedělal, protože má dobré srdce, takže to prostě nepřežije. Pocit viny za to, že nemá ráda vlastní dítě, ji sežere zaživa.

Na střední škole, jak se Meredith svěřila Cristině, „jsem nosila samé černé oblečení, hlavu jsem si pro zlost obarvila na růžovo a na maturiťáku bys mě nenašla ani mrtvou.“ Zároveň nesnášela Romea a Julii, ačkoliv ve školním představení měla hrát hlavní roli. Přišlo jí totiž, že je Julie láskou zaslepená kravka. Sama se zapřísáhla, že bude ve svém vlastním milostném životě myslet hlavou a ne tak pošetile srdcem. Kdyby jen tušila.

Na přípravku chodila do Dartmouthu a i přes spoustu pití a paření (Mer ze všeho nejraději pila tequillu) se jí podařilo odpromovat. Pak ale nevěděla, co se sebou. Ellis jí omlátila o hlavu, že na doktorku se kvůli jejímu životnímu stylu opravdu nehodí, že na chirurgii nemá. Mer se naštvala, sebrala se a se svojí kamarádkou Sadie Harrisovou, která Ellis rovněž nenáviděla, odjela na dva měsíce cestovat po Evropě. Po dvou měsících jí Ellis zavolala s nečekanou novinou. Řekla jí, že trpí Alzheimerovou chorobou. Mer byla jediná, komu to řekla, a zakázala jí komukoliv dalšímu se o tom zmínit. Mer se vrátila zpátky do Ameriky a nastěhovala se do jejich starého domu v Seattlu. Zatímco její matka odešla z práce nejdříve do péče k Mer a později do pečovatelského domu, sama Mer v reakci na její nemoc nastoupila na medicínu. Tu bez problému vystudovala a dostala se do vyhlášeného stážistického programu v Seattle Grace.

Den před nástupem do práce se v Joeově baru seznámila s příjemným chlapíkem, s nímž si padla do oka, odvedla si ho domů, vyspala se s ním a ráno ho ve spěchu vykopla ven. Myslela si, že ho už nikdy neuvidí, ale ouha, on se z něj vyklubal jeden z jejích nadřízených v nemocnici – Dr. Derek Shepherd. Protože šlo o jejího šéfa, Meredith s ním zpočátku odmítala chodit. Vyčítala mu i všechny jeho sexy pohledy. Až moc ale jeden druhého přitahovali a na jednom večírku se neudrželi a vyspali se spolu v autě. Načapala je při tom Miranda Baileyová. Ta Derekovi později vyčítala, že má Mer v práci kvůli jejich vztahu výhody, takže se pro jistotu rozhodl chodit spolu potají.

Mer si ale po první šichtě, při níž se jí k velké slávě podařilo správně určit jednu složitou diagnózu a zapůsobit tak na Richarda, našla nové spolubydlící v podobě svých stážistických kolegů George a Izzie. Těm její vztah s Derekem samozřejmě neunikl a moc nadšení z něj zrovna nebyli. Když ale viděli, že Mer Dereka jen nevyužívá k tomu, aby si šplhla, a že i Derek ji má opravdu rád, tak jim dali pokoj, a byli rádi, že jsou šťastní. Meredith se vůbec musela dost často potýkat se svou reputací – kvůli jejímu jménu ji zpočátku spousta lidí považovala za neschopné protekční dítko. Mer jim musela pracně dokazovat, že je opravdu schopná. A to i Derekovi na mnoha neurochirurgických zákrocích, kterých se u něj na sále v první sérii zúčastnila.

Když už jsme tak u těch stážistických kolegů, Meredith se hned první den spřátelila se svou kolegyní Cristinou. Dalo by se říct, že to byla láska na první pohled. Cristiny se sice trochu dotklo, když Mer pomohla odhalit onu složitou diagnózu, takže Derek k asistenci u zákroku vybral právě Mer, ale obě ženy se brzy usmířily. Nejen to, staly se jedna druhé “svým” člověkem. Od té doby si svěřovaly všechna tajemství, bavily se o prvním posledním, stala se z nich nerozlučná dvojka.

Zajímavý vztah měla také s Alexem, dalším z nových stážistů. Toho nejdříve z duše nesnášela, protože si ji Alex první den spletl se sestrou a vůbec se choval jako pako. Jenže když Alex zjistil, že neudělal úvodní zkoušky, tak ho podržela, začali se spolu bavit, a Mer poznala, že to zdaleka není takový jeliman, za jakého ho považovala. K překvapení Izzie se s ním spřátelila.

I díky jejímu vztahu s Derekem se Mer úspěšně probíjela prvními měsíci stáže a vše vypadalo skvěle. Ve finále první řady ale do Seattlu přijela jedna vysoká zrzka, ze které Derek zbělal v obličeji a která se Mer představila takhle: „Zdravím, mé jméno je Addison Shepherdová. A vy určitě budete ta cuchta, co mi šoustá s manželem.“

Meredith spadla čelist. O tom, že je Derek ženatý, neměla ponětí. Derek ji sice ujistil, že kvůli Addisonině nevěře mezi nimi už nic není, že se prostě jen ještě nestačili rozvést a že chce zůstat s ní, jenže Addison do Seattlu přijela s jasným cílem: získat Dereka zpátky. A tak dlouho se o to snažila, až se jí Derek poddal. S Mer se po dlouhém rozmýšlení rozešel a namísto chození s ní se rozhodl zkusit napravit vztah se svou manželkou. Mer to samozřejmě zasáhlo, a ačkoliv zpočátku předstírala, že je jí takový vývoj událostí ukradený, opak byl pravdou. Na chvíli se stáhla a dala oběma prostor, ale pak Derekovi při jedné cestě výtahem přiznala:

Meredith: „Lhala jsem. S tímhle vztahem ještě nekončím. Jsem v něm až po uši. Vězím v něm tak hluboko, až je ponižující, jak tě tu teď prosím…
Derek: Meredith…
Meredith: Sklapni. Jakmile na mě promluvíš, tak začínám křičet, vzpomínáš? Věc se má takhle: Je to tvoje volba a je jednoduchá: Ona, nebo já. Jsem si jistá, že je opravdu úžasná. Ale Dereku, já tě miluju… opravdu strašně moc. Předstírám, že se mi líbí, co posloucháš za hudbu, nechávám tě dojídat poslední kousky dortu a stojím pod tvým oknem a nad hlavou držím rádio. Ačkoliv mám spoustu důvodů tě nenávidět, tak tě miluji. Tak si vyber mě. Zvol si mě. Miluj mě.“

Derek se nakonec rozhodl pro… Addison. Koneckonců ji znal 11 let a Meredith jen pár měsíců. Mer zůstaly oči pro pláč. Cítila se opuštěná a možná i proto zkusila najít svého otce Thatchera. Toho skutečně objevila, byť si na prahu jeho domu nebyla sama jistá, proč tam vlastně přišla. Thatcher, ačkoliv v šoku, byl ale rád, že ji vidí. Dál spolu ale pořád moc nekomunikovali. A aby nebyla úplně sama, pořídila si Mer čtyřnohého přítele, hafana Doca. Její dva spolubydlící – Izzie a George – z něj ale moc nadšení nebyli. Zatímco k Mer se Doc choval jako mílius, ty dva strašil, vrčel na ně, štěkal a strašně rád je proháněl po bytě, až se před ním museli zavírat (nemohli se kvůli němu ani dívat na videozáznamy Ellisiných operací, které našli zašité v krabicích v bytě a které rádi a se zaujetím hltali). Kvůli tomu a také faktu, že se Mer o Doca nedokázala pořádně starat, Mer hafana po čase předala Derekovi a Addison. Ti bydleli v přívěsu v lesích a Mer věděla, že v přírodě bude Docovi hej.

Ve druhé polovině druhé sezóny Meredith poprvé málem zemřela, to když do nemocnice přivezli nekňubu s nevybuchlou střelou z podomácku udělaného raketometu v hrudníku a Preston Burke musel vyhlásit černý kód. Mer v té chvíli byla na sále, pacienta operovala a nechtěla ho nechat zemřít. Zároveň věděla, že záchranářka, která bombu držela v ruce, je hodně nervózní a mohla by ji pustit, čímž by mohla vyletět do vzduchu celá nemocnice. Záchranářce nervy časem opravdu ruply a Mer se ocitla v situaci, kdy střelu držela sama. Všechno ale nakonec dobře dopadlo. Tedy, pro ni. Velitel protibombové jednotky už takové štěstí neměl. (Ve stejné chvíli jinde v nemocnici Dr. Baileyová rodila svého syna Tucka a Derek operoval jejího muže.)

Za rozrušenou Meredith, která byla stále v šoku z rozchodu s Derekem, výbuchu bomby a tisíce dalších věcí, pak jedné noci přišel do pokoje George. Toho Izzie navedla, aby Meredith už dál neskrýval své city. George jí řekl, že ji miluje a Mer se s ním začala milovat. Během sexu se ale rozbrečela, protože na ni dolehlo, že o George nemá zájem a stále miluje Dereka. Po tomhle fiasku se pak jeden druhému nějaký čas vyhýbali.

Po nějaké době Doc onemocněl a Mer ho musela vzít k veterináři. Tím byl Finn Dandridge, s nímž si zase tak padla do oka, že Mer docela zapomněla na to, že si s Izzie slíbily, že budou žít v celibátu, a začala s ním chodit. Když se o jejím novém vztahu dozvěděl Derek, na protest se vyspal s Addison, což do té doby odkládal, protože jí po její nevěře pořád moc nedůvěřoval. Mer s Finnem vypadala šťastně (ačkoliv ho nakonec musela nechat Doca utratit – při tom zrovna štěstím nesršela), jenže Derek byl Derek, takže když Richard ve finále druhé sezóny uspořádal ples pro svou neteř, Mer s Derekem se neudrželi a vyspali se spolu. A to jí přitom Finn krátce předtím řekl, že si už představuje jejich společnou budoucnost.

To ale přeskakujeme dvě zásadní věci: Ellis a Dennyho. Nejprve k Ellis: Tu jednoho dne přivezli do nemocnice ve špatném zdravotním stavu, čímž na povrch vyplulo tajemství o jejím Alzheimerovi. O něm neměl Richard ani ponětí a bylo mu Ellis i Meredith líto. Mer z její přítomnosti v nemocnici šílela, protože si ji Ellis buď nepamatovala, a když už ano, tak jí nebyla dost dobrá. A George byl více než cokoliv jiného vyjukaný, protože ho Ellis kvůli jeho podobě s Thatcherem považovala za svého manžela a otce Meredith. Když Ellis z nemocnice propustili, Richard za ní často dojížděl do pečovatelského domu. Jakmile mu to ale začalo dělat problémy doma, nechal návštěvy Ellis jen na Meredith.

A k Dennymu: Izzie před plesem Meredith pípla, že potřebuje pomoct. Když Mer dorazila do Dennyho pokoje, Izzie se mu zrovna chystala přestřihnout drát od LVADu. Mer jí sice řekla, že se zbláznila, jenže Izzie si nedala říct. Šmik a Mer spolu s Georgem pak měli plné ruce práce s tím, aby ho do Prestonova (respektive Eričina) příjezdu udrželi naživu. Když pak během plesu Denny zemřel, šla Mer (po své rychlovce s Derekem) do jeho pokoje truchlící Izzie vyjádřit upřímnou soustrast.

Addison na Derekův úlet s Mer hodně rychle přišla. Objevila mu totiž v kapse saka její kalhotky. V záchvatu vzteku chtěla Mer co nejvíce potupit, takže ony kalhotky přišpendlila na vývěsku, kde si jich hned všimla Miranda. Ta by z toho udělala určitě aféru, ale k vlastnictví těch tangáčů se z dobré vůle přihlásila zachránkyně Callie.

Meredith pak nějakou dobu chodila jak s Finnem, tak s Derekem, k němuž se tak napůl vrátila poté, co se rozešel s Addison (načapal ji totiž opět s Markem Sloanem) a oba si museli přiznat, že jim ta hra na manželství moc nevychází). Když na začátku třetí sezóny Mer rozbolelo břicho a začala zvracet, věděla, že dítě musí být Derekovo, protože s Finnem do té doby ještě nespala. Jenže se ukázalo, že těhotná není a že se jí místo toho zanítilo slepé střevo. Mer nasadili morfium, což ji náramně zdrogovalo. Díky svému rauši se například nestyděla říct čerstvě nastoupivšímu Marku Sloanovi, že mu přezdívají McNamachrovaný/McSte­amy. A díky tomu, že si po probrání z morfiového opojení nebude nic pamatovat, jí také Addison svěřila, že jí nezazlívá, že jí přebrala Dereka, a ještě jí v podstatě popřála všechno nejlepší.

Derek o Mer hodně bojoval, ale když viděl, že to asi nikam nevede, boj vzdal. V té chvíli si Mer uvědomila, že chce být s ním, rozešla se s McVeterinářem a plánovala si, že se vrátí k McVysněnému. Finn z toho pochopitelně moc nadšený nebyl a pokusil se, aby jeho poslední slova měla patřičnou osudovou váhu. (Brzy ti zas ublíží. A až na to dojde, já budu pryč. Opatruj se, Meredith.) O svém rozchodu s Finnem Derekovi nějakou dobu neřekla, protože si zrovna procházel rozvodem s Addison a nechtěla mu přidělávat starosti. A když mu konečně nadhodila, že by se k sobě mohli opět vrátit, tak ji odmítl, protože byl pořád strašně zasažen zprávou o tom, že Addisonin vztah s Markem byl více než jen románek na pár nocí. Nakonec se k sobě ale s Mer vrátili.

V polovině třetí série byla do nemocnice v ještě horším stavu opět přijata Ellis Greyová a Meredith pak se skupinou svých kolegů vyslali na místo obří nehody trajektu. Mer si našla jednoho pacienta s poraněnou nohou, kterou mu s pomocí jedné holčičky stabilizovala, jenže onen muž se probral a v šoku Mer strčil do vody. Mer se chvíli snažila plavat, ale pak jí došla vůle. Řekla si, že nemá cenu bojovat, potopila se a už se nevynořila. Z vody ji až po hodně dlouhé době vytáhnul Derek, který na místo dorazil později a kterému ona holčička ukázala, kde Mer naposledy viděla. Derek začal Mer oživovat a celou cestu v sanitce do nemocnice jí masíroval srdce. Mer ale nereagovala. V nemocnici na ní začali pracovat i ostatní lékaři včetně Richarda a Mirandy, ale Mer měla zástavu.

Ve své mysli se Mer ocitla ve světě mezi životem a smrtí. Zde se setkala se spoustou jí nějak blízkých lidí, kteří v nedávné době zemřeli: S Dennym, s vybuchlým členem protibombové jednotky, se svým hafanem, s pacientkou, která při vlakovém neštěstí skončila napíchnutá s jedním mužem na tyči a zemřela a překvapivě i se svou matkou. V tom okamžiku Mer došlo, že u Ellis musely nastat nějaké zdravotní komplikace a matka jí musela zemřít. Všichni ji ale začali přesvědčovat, že by ona sama měla o svůj život bojovat. Mer dala až na Ellisina slova:

Meredith: Neměla bys tu být.
Ellis: Ty také ne. Jen pokračuj, nebuď hloupá… Jsi… Jsi všechno, jen ne obyčejná, Meredith. Teď utíkej. Utíkej.

Když už se lékaři vzdali poslední naděje na její oživení, naskočil Meredith opět puls a ona přišla k sobě. Derek měl ale stále velké podezření, protože věděl, že Mer umí moc dobře plavat. Došlo mu, že se Mer musela vzdát a chtěla se utopit záměrně. Ve vztahu jim to začalo trochu skřípat.

Ke konci třetí sezóny do nemocnice přišla Susan Greyová, Thatcherova druhá manželka. Ta se tam objevila už dříve a s Mer si v rámci možností rozuměla (ačkoliv se Mer její mateřské náklonnosti na začátku samozřejmě hodně vzpírala). Právě Susan kdysi svého muže přesvědčila, aby se Mer přestal bát a pokusil se s ní po letech (poté, co se mu objevila na prahu) znovu navázat kontakt. To se jí i vcelku podařilo a Thatcher s Mer přestali být úplní cizinci. Susan do nemocnice dorazila s úplnou prkotinou – se škytavkou. Ta ji ale trápila až podezřele dlouho, tak to nechtěla nechávat náhodě. Mer se jí ujala a zjistila, že by se její stav dal napravit prostou operací. Susan souhlasila. Jenže u ní nastaly komplikace, musela být převezena na sál na pohotovostní zákrok a ten nepřežila. Když to Mer oznamovala Thatcherovi, ten nemohl věřit vlastním uším a Mer vlepil facku. Dlouho jí smrt své ženy nepřestal klást za vinu, dokonce jí zakázal přijít Susan na pohřeb a veškeré vztahy mezi nimi byly opět přerušeny.

Z Meredith se stala rezidentka a do nemocnice zároveň nastoupila coby nová stážistka její nevlastní sestra Lexie, Susanina dcera. O tu Mer zpočátku nejevila absolutně žádný zájem, protože se vůbec neznaly a Mer ani necítila potřebu se s ní seznamovat. Pod nátlakem Dereka se s Lexie ale časem začala sbližovat (Derek jí vysvětlil, že ačkoliv se jí nemusí líbit její rodinné pozadí, proti Lexie jako takové by nic mít neměla, alespoň dokud ji nepozná) a nakonec uznala, že ačkoliv sestrami do té doby nebyly, pořád jsou rodina. Hodně k tomu napomohla Cristina, která ji po jednom obzvlášť perném dni přivedla k nim domů a nechala ji tam vyspat, a George, se kterým se obě kamarádily a kterého zpočátku obě sestry mohly využívat jako pojítko.

Meredithin vztah s Derekem touhle dobou ale vypadal zle. Krátce poté, co Burke opustil Cristinu u oltáře (její nejlepší kamarádka Meredith jí šla samozřejmě za družičku – stejně tak jako později na její svatbě s Owenem), Mer nabyla přesvědčení, že v něm nemá cenu pokračovat a rozešla se s ním. Na začátku čtvrté sezóny však oba zjistili, jak je těžké zůstat od sebe, a častokrát se spolu sešli na porozchodový sexík. Když se ale Mer dozvěděla, že Derek začal chodit se sestrou Rose, ukončila s ním veškeré vztahy. Meredith také začala docházet na psychoterapii k Dr. Wyattové, kde se s ní bavila jednak o svém vztahu s Derekem, ale také o svém dětství, vztahu s matkou i pokusu o sebevraždu. Mer o sobě díky Dr. Wyattové zjistila více, než by si možná sama přála.

A když už jsme tak u sebevraždy, Dr. Wyattové se Mer například svěřila s historkou o své matce, která na sebe krátce po rozchodu s Richardem chtěla upoutat jeho pozornost tím, že si podřezala žíly a čekala, až ji Richard přijde zachránit. Ten byl ale u Adele a Ellis tak málem vykrvácela. Zachránila ji Meredith, která byla celou dobu u ní. Ta si počkala, až matka kvůli ztrátě krve omdlí a zavolala jí záchranku.

Několik týdnů po Susanině pohřbu se v nemocnici znovu objevil Thatcher, který se Mer moc omluvil za to, jak se choval, a poprosil ji o odpuštění. Mer byla překvapená, ale ráda, a vyhověla mu. Lexie jí ale vysvětlila, že se tam Thatcher objevil jen proto, že byl opilý. Často se u něj kvůli přehnanému pití střídaly nálady, takže takovéhle výkyvy agresivity/ná­klonnosti nebyly nic neobvyklého.

Mer ve čtvrté sezóně sama nastartovala jeden neurochirurgický výzkum, k němuž přizvala Dereka. Práce na tomto výzkumu byla psychologicky dost náročná, protože jim skoro všichni pacienti umřeli. Tohle trauma je ale v určitém ohledu spojilo, takže když se jim podařilo posledního pacienta zachránit, byli radostí tak bez sebe, že se Derek rozešel s Rose a vrátil k Mer. Ta z toho byla tak rozradostněná, že hned měla pocit, že už nemusí chodit k Dr. Wyattové, že už je na tom psychicky úplně dobře. Dr. Wyattová si sice dovolila nesouhlasit a ujistila Mer, že u ní bude kdykoliv vítaná, Mer se u ní ale už neukázala.

Derek si u Mer ale docela záhy rozlil mléko. O výzkumu totiž vydal článek, kde nejen onen nově vyvinutý zákrok nazval Shepherdovou metodou, ale Mer tam ani jednou nezmínil. Mer očekávala alespoň nějakou zmínku o zásluhách, ale Derek jí vysvětlil, že kdyby se při výzkumu cokoliv nepodařilo, vina by padla na jeho hlavu. A protože byla celá věc na jeho zodpovědnost, tak měl také právo si sám užít všechnu slávu. Mer mu to moc nebaštila, ale protože ho milovala, tak z toho nedělala moc velkou vědu. Místo toho mu nabídla, aby se k ní nastěhoval, s čímž Derek rád souhlasil.

Aby Derekovi udělala u sebe místo, potřebovala vyklidit spoustu krabic a v několika z nich objevila zašité deníky své matky, ve kterých ta hodně psala o Richardovi, ale také rozebírala všemožné operace a nápady. Jeden se podařilo nalézt už předtím Derekovi (a to krátce po Ellisině smrti), ale tady jich bylo mnohem víc. Mer si je začala pročítat v naději, že svou matku lépe pozná a snad i pochopí. Pochopila ale jen, že si Ellis byla hodně podobná s Cristinou. Když mnohem později Mer zjistila, že jí deníky vůbec nijak nepomáhají, chtěla je vyhodit, jenže pak se rozhodla, že by z nich třeba mohl mít nějaký užitek Richard a odnesla mu je.

V první polovině páté série za Mer přijela její kamarádka Sadie s novinou, že do Seattle Grace nastupuje coby nová stážistka. Mer se Sadie bývaly nejlepší kamarádky, ale po jedné obří hádce v Amsterodamu se mezi nimi něco zlomilo a jejich vztah už nikdy nebyl jako předtím. Teď ale měly možnost navázat, kde před lety skončily, a dost si rozuměly. Jenže když se ukázalo, že Sadie chybí potřebné znalosti, Richard Sadie vyhodil z programu. Ta pak šla za Mer a nabídla jí, že by spolu mohly zase někam odjet – stejně jako dřív. Mer ji ale s díky odmítla. Sadie smutně podotkla, že nemocnice a práce Mer změnila, a odjela.

Zakrátko za Derekem přijela jeho matka a došlo na představování. Paní Shepherdové se Mer naštěstí zalíbila. Dokonce Derekovi dala svůj svatební prsten s tím, aby ho použil, až bude Mer žádat o ruku – raději dříve než později. Derek z toho byl celý paf, protože když si bral Addison, tak mu máma ten prstýnek nenabízela. Brzy se rozhodl, že Mer o ruku opravdu požádá. Čekal jen na správnou příležitost, protože tušil, že kdyby špatně odhadl situaci, mohl by Mer poplašit a odehnat. Ta ale ne a ne přijít. Derekovi do toho ještě zemřela jedna těhotná pacientka a v klíně mu přistála žaloba. Mer se navíc od Richarda dozvěděla o Derekově plánu se vyslovit a to téma před ním sama nadhodila. Derekovi ruply nervy a prstýnek odpálil do lesa. Pak se ale Mer omluvil a ona mu odpustila. Prstýnek se našel a Derek v díle 5×19 požádal Meredith ve výtahu o ruku. Mer souhlasila.

Svatbu jim začala plánovat Izzie, která se zrovna zotavovala ze své, Derekem provedené, operace mozku. Když se ovšem její zdravotní stav zhoršil a bylo odhaleno, že jí na mozku vyrašil další nádor, Meredith se s Derekem dohodla na tom, že Izzie s Alexem svůj obřad přenechají. Sami si chtěli skočit na radnici – Mer beztak velké svatby neměla ráda – ale tam to už nestihli. Spokojili se proto se svatbou na papírku. V následujících dnech do toho bušili jako králíci, kde jen mohli – a velmi často je při tom některý z jejich spolubydlících ke svému zděšení načapal.

Na konci páté sezóny se George rozhodl, že se přidá k armádě, což se Mer moc nelíbilo, protože o něj měla starost. Spolu s ostatními kolegy se chtěla zúčastnit kamarádského zásahu proti tomuhle blbému nápadu a Georgovi to vymluvit. Do nemocnice ale přivezli pacienta přejetého autobusem, který jí odehnal myšlenky na cokoliv dalšího. Ani nepostřehla, že George celý den neviděla. Vlastně… Onen pacient s ní chtěl po nabytí vědomí navázat kontakt, něco jí napsat. Tužku ale neudržel, tak jí alespoň naškrábal prstem na dlaň tři čísla: 007. Tím pacientem byl k Meredithině zděšení George. Meredith si ani na Georgově pohřbu pořádně neuvědomovala, co se vlastně stalo. Všechno jí došlo až ve chvíli, kdy Georgovi vyklízeli skříňku. Právě v ten moment se Derekovi zhroutila se slzami v očích do náruče.

Na začátku šesté sezóny se do nemocnice vrátil Thatcher. Zvracel krev a brzy bylo odhaleno, že se propil k cirhóze jater a potřebuje transplantaci. Aby se mohl dostat na seznam čekatelů, musel by nepít alespoň rok, jenže on byl střízlivý jen 40 dní. A rok by nepřežil. Lexie mu chtěla dát část svých jater, ale nebyla vhodným dárcem. Mer ano. Ta ho ale po všem, co se mezi nimi přihodilo, odmítla. Nakonec mu kousek jater ale přeci jen darovala – jen to neudělala kvůli němu, ale kvůli Lexie, která ji o to poprosila a která by jinak přišla o otce. Začátek šesté sezóny tedy Mer proležela v nemocniční posteli a zotavovala se z operace.

Meredith v klidu přežila sloučení nemocnic Seattle Grace a Mercy West. Seznámila se tu se svými novými kolegy April, Jacksonem, Charlesem a Reed. Ani jeden ji nijak nezaujal a obzvlášť April se jí protivila. Tu totiž Richard vyhodil, ale když ho na pozici nahradil Derek, tak ten ji zase najal zpátky. A April se do Dereka zakoukala. Podle Mer se ovšem do Dereka neměl kdo co zakoukávat, takže k ní byla jako ledová královna.

Krom toho ke konci šesté sezóny Mer zjistila, že je těhotná. Derekovi ale zatím nechtěla nic říkat. A pak přišlo velké finále šesté sezóny a do nemocnice nakráčel Gary Clark. Mer s Cristinou se zrovna toulaly nemocnicí, takže o jeho vraždění dlouho neměly ani ponětí. A když už o něm věděly, nečekaly, že by na něj narazily. Ouha, chyba lávky. Musely se před ním schovat ve skladu, naštěstí je ale nenašel. Zato našel Dereka, kterého postřelil. Mer s Cristinou celému incidentu přihlížely zpovzdálí, nemohly nic dělat. Když se k Derekovi konečně dostaly, zjistily, že stále žije. Vedle něj našly brečící April. Té Mer omlátila o hlavu, že nemá za Dereka co brečet, ale když se od ní dozvěděla, že jí zemřela nejlepší kamarádka Reed, pookřála a od té chvíle se k ní začala chovat lidsky.

Společnými silami Dereka odtáhly na sál, kde se k nim připojil Jackson, a začali Dereka operovat. Respektive, Cristina ho s Jacksonem operovala a Mer, aby to vydržela s nervy zůstala sedět na zemi v předsálí u umyvadel. Po chvíli k ní vešel Owen, který se hned přesunul na sál. Prý aby vypomohl. Owen ale viděl, že na sále je v té chvíli znovu pan Clark, že míří na Cristinu pistolí a nařizuje jí, aby Dereka nechala zemřít. Cristina jeho nátlak odmítala, ostatní se mu snažili to vraždění nějak vymluvit… a do toho na sál vešla Mer s tímhle proslovem:

„Zastřelte mě. Chcete spravedlnost, že ano? Umřela vám žena. Vím, co se stalo. Derek mi o tom vyprávěl. Lexie Greyová, která vaši manželku odpojila od přístrojů, je moje sestra. Dr. Webber dělal vaší ženě ošetřujícího lékaře – pro toho jsem skoro jako vlastní dcera. A ten muž, co leží na stole, je můj manžel. Jestli jim chcete ublížit tak, jako oni ublížili vám, tak zastřelte mě. Já jsem vaše oko za oko.“

Pan Clark namířil zbraň na ni, když v tom se ho pokusil Owen bodycheckovat. Jenže sám schytal kulku. Jen díky Jacksonově lsti mohli dát chirurgové ruce vzhůru, přestat operovat, a vypadalo to, že Derek zemřel. Pan Clark i Mer jim uvěřili. Pan Clark odešel a Mer zůstala na sále a brečela. Jackson pak znovu zapojil vyhozený drát a pokračovalo se dál. Cristina jen požádala Mer, aby jí zašila postřeleného manžela, v čemž jí Mer ráda vyhověla. Všechen ten stres ale způsobil, že když mu s April ošetřovala střelnou ránu, tak potratila. Oba dva tenhle den nakonec přežili. Meredith po nějaké době (nechtěla mu to totiž říct hned) Derekovi řekla o dítěti a potratu. Derek z toho byl smutný, ale ujistil Mer, že se budou snažit dál a rodinu si určitě založí. Přirozenou cestou to ale nešlo, tak se rozhodli pro adopci – v sedmé sezóně začali usilovat o adopci malawijské holčičky Zoly. Aby byli co nejvhodnějšími kandidáty, tak se také nechali v tichosti na radnici oficiálně oddat.

Krátce po střelbě se každý z lékařů se všemi tragédiemi sžíval nějak jinak. Meredithina sestra Lexie na tom byla asi nejhůře. Blízký kontakt se smrtí se jí natolik dotknul, že začala mít psychické problémy. Její přítel Alex na další nevyrovnanou přítelkyni neměl síly, takže se s ní rozešel, což jí určitě nepomohlo. Nakonec ji musel Mark poslat nedobrovolně na psychiatrii, kde u ní Meredith den a půl proseděla a držela ji za ruku. Když se Lexie dostatečně vzpamatovala z počátečního šoku, tak ji Mer ujistila, že není blázen, ačkoliv si to možná myslí, ale prostě jen Greyovic holka.

V polovině sedmé série se do nemocnice opět vrátil Thatcher Grey, tentokrát s nějakou divoženkou po boku. Přijel opět jako pacient s bolestmi břicha. S onou divoženkou se seznámili v Klubu anonymních alkoholiků. O jeho přítomnosti musela oběma Greyovic holkám říct Miranda, protože se Thatcher pokoušel všechno ututlat. Meredith byla hned ráda, že si někoho našel, ovšem Lexie zpočátku jeho novou přítelkyni z duše nenáviděla. Po čase s tím ale přestala, protože viděla, že je otec alespoň šťastnější, než kdyby byl sám.

Koncem sedmé série Derek požádal Mer, aby k němu přistoupila do výzkumu na léčbu Alzheimerovy choroby. Chtěl na tuhle nemoc objevit lék dřív, než by u Mer potenciálně propukla. Mer souhlasila a začala s ním pracovat. Práce na výzkumu postupovaly dost slibně, jenže Richard pak zjistil, že mu Alzheimerem onemocněla manželka a Adele se dostala Derekovi a Meredith do rukou. Náhoda tomu ale chtěla tak, že měla dostat místo léčivé látky placebo, a to Mer nemohla dopustit. Vplížila se proto do skladu a látky prohodila. Toho si všimnul Alex, ale nic neříkal.

Tedy alespoň chvíli. Omylem se o tom v opilosti prokecnul u Joea v baru Owenu Huntovi a spustil tím řetězec nepředvídatelných událostí. Mer přišla o práci a výsledky výzkumu byly zkompromitovány. Nejen to, Derek se jeho vedení musel vzdát a přenechat ho méně schopným kolegům z jiné nemocnice. Meredith už nedokázal na sále důvěřovat a ta se kvůli tomu nabídla, že změní specializaci, s čímž Derek rád souhlasil. Ačkoliv se Mer do té doby profilovala na neurochirurga, začala se teď hodně zajímat o obecnou chirurgii. Richard se nedokázal dívat, jak Mer trpí kvůli tomu, že chtěla pomoci jeho manželce, a vzal vinu za prohození látek na sebe. Přišel kvůli tomu o místo Šéfa chirurgie a na jeho pozici byl dosazen Owen. Derek byl na Mer nesmírně naštvaný – jednak proto, že ho připravila o výzkum, jednak proto, že sama sebe připravila o naději na lék, a také proto, že ho strašně zklamala. Začal dokonce přemítat, jestli byl dobrý nápad hrnout se s ní do rodiny, když ani nevěděla, jaký je rozdíl mezi tím, co je správné, a tím, co je špatné. Z dlouhodobého hlediska (protože jí poměrně brzy odpustil) bylo ale nejzávažnějším dopadem Alexova prokecnutí a kolotoč, který se spustil kolem adopce Zoly.

Sociálka zaregistrovala všechno tohle dění kolem obou potenciálních rodičů a také fakt, že spolu těsně po provalení oné aféry moc nemluvili, a zastavili postup jejich osvojování Zoly. Nejen to, holčičku jim odebrali s tím, že budou muset počkat na rozhodnutí soudu. Ten jim ji mohl přiřknout, nebo jim říct, že mají smůlu. Jenže než by se jejich žádost k soudu dostala, mohlo by to trvat také celé měsíce. A tady nastoupil znovu Alex. Ten měl černé svědomí, protože Mer takhle ublížit nechtěl, takže se sám postaral o to, aby se jejich žádost k soudu dostala co nejdříve.

I tak to ale trvalo. Mer s Derekem se k Zole oficiálně nesměli ani přiblížit, a to ani když jí nastaly zdravotní komplikace a ona musela být převezena do nemocnice na operaci. Právě tehdy tu narazili v jedné z nejdojemnějších scén v seriálu na onu sociální pracovnici. Nemuselo padnout ani jedno slovo a všichni věděli, jak se věci mají. I díky Alexovi se jim podařilo Zolu získat zpět. Stali se tak z nich rodiče, což pomohlo Meredith spřátelit se s Callie, se kterou předtím neměla moc společného. Teď byly čerstvé matky a měly si o čem povídat. Meredith v osmé sérii trávila s Callie o to více času, že se s ní učila na závěrečné, komisionální zkoušky. Callie totiž měla neprůstřelnou metodu přípravy, kterou Mer následně předávala svým ze zkoušky podobně vystresovaným kolegům.

Ke konci sezóny Mer začala stejně jako ostatní rezidenti řešit, jestli po komisionálkách zůstane v Seattlu, nebo přejde někam jinam. Seattle se jí sice opouštět nechtěl (byl to její domov, Derek jí tu postavil dům, měla tu přátele apod.), ale protože věděla, že Cristina má v plánu také odjet a Derek jí řekl, že by si v pohodě byl schopný najít v okolí Brigham Women’s Hospital, odkud dostala nabídku, sám práci, tak se nakonec rozhodla město opustit a s rodinou se přestěhovat.

Komisionálky sice udělala, bylo to ale jen tak tak. Zola ji totiž před odjezdem nakazila nějakým střevním virem, takže se Mer přímo během zkoušení cítila pod psa a dokonce se před komisí i pozvracela. Vzala to ale hrdinně. Komise ji nešetřila, ale Mer se nedala. Zkoušku zvládla a nic tak nestálo v cestě jejímu přesídlení ze Seattlu. Tedy kromě jednoho tak trochu nefunkčního letadla. Meredith se spolu s Derekem, Markem, Lexie, Arizonou a Cristinou vydala do města Boise, aby tu v místní nemocnici vypomohli tamnímu týmu s rozdělením páru siamských dvojčat. Letadlo s nimi ale cestou tam spadlo a oni, ačkoliv samotný pád všichni přežili, zůstali trčet uprostřed lesů. Meredith s Cristinou z havárie vyvázly fyzicky nejlépe, Meredithina sestra Lexie na tom byla ovšem podstatně hůř. Zavalená pod troskami pár hodin po nehodě zemřela. Záchrannému týmu trvalo celé čtyři dny, než je našel. Když je letecky převáželi do Seattlu, museli je všechny ze vcelku pochopitelných důvodů uspat.

Následky tohoto pádu byly pro Mer a její blízké opět dalekosáhlé. Derek měl pošramocenou ruku a nevěděl, jestli bude moci kdy dál operovat. Callie mu s tím pomáhala, ale Mer ho musela také psychicky podporovat. S Cristinou to vypadalo všelijak – Meredithina nejlepší kamarádka se jí podle původního plánu přestěhovala na Severní točnu a s Mer udržovala kontakt jen přes Skype. Když se začaly jedna druhé vzdalovat, Cristina se vrátila (protože jí umřel Dr. Thomas a v nové nemocnici ji tak už nic nedrželo), Lexiinu smrt si dokázala přiznat až po několika týdnech od nehody, když jim do nemocnice přivezli pacientku s úplně stejnými drtivými poraněními, na které jí zemřela sestra. A sama o sobě sice nastoupila v Seattlu do pozice ošetřující lékařky, což bylo bezva, ale stal se z ní tak tvrdý kruťas, že jí všichni stážisti (Leah, Heather, Stephanie, Shane i Jo) začali přezdívat Medúza.

Mer měla nejen spoustu starostí s lidmi kolem sebe, ale vrásky jí přidělávala také samotná nemocnice. Mer sice měla spolu s ostatními členy spadlé šestky dostat vyplaceno 15 miliónů dolarů odškodného, jenže ty peníze šly kvůli úhybnému manévru pojišťovny z kapsy Seattle Grace Mercy West. Tolik peněz nemocnice k dispozici neměla a dostala se do finanční tísně. Šéf Hunt povolal Alanu Cahillovou, aby mu pomohla seškrtat rozpočet, jenže ta měla hlavně v plánu pro nemocnici sehnat kupce.

Toho našla v podobě korporace Pegasus – příšernosti, která by z přátelské nemocnice udělala fabriku na peníze. To přeživší lékaři nemohli dopustit a rozhodli se jednat – naplánovali si nemocnici odkoupit. Protože ale neměli dost peněz a nebyl mezi nimi nikdo s manažerskými schopnostmi (Owen o ničem nevěděl a Derek dělal šéfa chirurgie jen krátce), zašla Mer za Richardem a poprosila ho pomoc. Ten jí samozřejmě hned vyhověl a založil je ze svých úspor. Jenže ani tak jim peníze nestačily a doktoři museli najít nějakého externího investora. Protože jim docházel čas a už už se schylovalo k podepsání smlouvy s Pegasem, podali všichni výpověď. Když už si mysleli, že investora našli, miliardář Trusk je odmítl. Mer i ostatní si mysleli, že je po všem.

Zachránila je Catherine Averyová, které se o celém tomhle vývoji zmínil její přítel Richard. Catherine promluvila se zástupci Harper Averyho nadace a ti společně shledali, že by částečné odkoupení Seattle Grace Mercy West mohla být dobrá investice. Protože se Nadace Harpera Averyho stala polovičním majitelem, mohla si Catherine do značné míry diktovat podmínky. A diktovala si. Do čela nově založené správní rady, sestávající z Mer, Dereka, Cristiny, Callie, Arizony a Richarda, dosadila svého syna Jacksona. I přes počáteční neshody ale vše dobře dopadlo a všichni spolu začali vycházet.

Asi tak v polovině deváté sezóny navíc Mer zjistila, že je těhotná. Derek z toho byl štěstím bez sebe, sama Mer tuhle zprávu ovšem brala s rezervou. Neustále mluvila o tom, že má nepřátelskou dělohu, a nechtěla se na plod moc vázat pro případ, že by o něj zase přišla. Podobnou opatrnost projevila i v souvislosti se Zolou a svou nemocí. Jakmile se dozvěděla o tom, že Baileyová rozjíždí nový výzkum genetického mapování, jako první k ní přišla a poprosila ji, aby zmapovala ji a Zolu, aby s Derekem věděli, jestli jejich dceru čeká v budoucnu nějaká nepříjemnost a také aby měli představu o tom, jestli má Meredith gen Alzheimerovy choroby. Miranda zjistila, že u Mer opravdu existuje vysoká šance, že Alzheimera dostane, což ji dost rozhodilo, ale Derekovi se ji podařilo uklidnit slovy, že vysoká šance ještě neznačí absolutní jistotu.

K Derekově nevoli Meredith nechtěla jít na mateřskou dovolenou ani když už měla hodně velké břicho, ba nechtěla ani zpomalovat. Vlastně to vypadalo, že své těhotenství skoro ani neregistruje. Pak ale přišlo finále deváté řady a Mer měla zase pro jednou starostí až nad hlavu. Jednak zjistila, že došlo k nějakému incidentu mezi Alexem, Jo a Korbou Senzalíbačem a že to vypadá, jako by na sebe chtěl Alex vzít vinu za Korbovo skoro-zabití. Došla si proto za Jo a došlápla si na ni, aby se přesvědčila, že by mu Jo něco takového nedovolila, a kdyby došlo na nejhorší, k vině by se sama přiznala. A pak také vinou spěchu a neopatrnosti upadla na schodech a svalila se na břicho. Prohlídka na gynekologii naštěstí žádné poranění plodu neodhalila, jenže Mer krátce poté praskla voda. Meredith byla přijata a převezena na pokoj. Zatímco Cristina zůstala u jejího lůžka a způsobem sobě vlastním se do ní strefovala za to, že musela začít rodit zrovna během superbouře, Derek šel hledat ordinující gynekoložku, která měla plné ruce práce s jiným porodem a lítala sem a tam.

Když gynekoložka Mer konečně vyšetřila, zjistila, že je dítě špatně posazené a že ho bude potřeba vyndat císařským řezem. Do toho v nemocnici vypadl proud, kvůli čemuž se jim do zákroku sice zprvu nechtělo, ale čekat nemohli, tak se do něj dali. Císař proběhl hladce a Meredith se narodil zdravý chlapec. Protože musela gynekoložka odběhnout ke druhému porodu, přenechala zašití Heather a Shaneovi. Shane, který měl zákrok vykonat, se sice zdráhal, ale Mer byla při vědomí a slíbila, že ho vším v klidu provede.

Shane šil a šil, ale všimnul si, že Mer odněkud nějak moc krvácí. Mer si uvědomila, že si při pádu na schodech musela způsobit nějaké vnitřní poranění, brzy zjistila, že se jí začíná nekontrolovatelně srážet krev, a došlo jí, že jde do tuhého. Instruovala Shanea, aby zdroj krvácení co nejrychleji našel. Ten houknul na Heather, aby doběhla pro Dr. Baileyovou. Meredith mezitím ztratila vědomí. Dr. Baileyová původně neměla v plánu nikoho operovat, protože se po svém nechtěném zabití tří pacientů stále na sále necítila, ale tady šlo o Meredith, takže se zapřela a šla do toho. Zdroj krvácení objevila na slezině, kterou odstranila. Meredith přežila a na Mirandinu počest po ní pak s Derekem pojmenovali svého syna – Bailey.

Když na začátku desáté série správní rada uspořádala u ní na pokoji zasedačku, chtěla Mer po superbouři co nejvíce vypomoct. Derek jí ale jakýkoliv stres a pohyb kvůli nedávné operaci břicha zakázal. Mer tedy musela zůstat na lůžku a koukala se kolem. Na chodbě si všimla poletujících stážistů, honících se za zásobami. Teprve Alex, kterého si u sebe polapila tím, že mu do rukou vrazila své novorozeně, jí prozradil krutou pravdu o Richardovi a Heather.

Mer se následně dozvěděla, že ji Richard na formuláři pro případ nouze uvedl jako svého zplnomocněného rodinného příslušníka a že je tedy na ní rozhodnout se o jeho dalším postupu léčby. Cristina s Mirandou se tehdy nemohly dohodnout, jak s Richardem, jehož stav se po zásahu proudem ne a ne zlepšit, naložit. Mer chtěla Richarda zachránit, ale věděla, že má zakalené smysly. Rozhodla se proto spoléhat na fakta. Nařídila doktorkám udělat další testy a teprve na základě jejich výsledků byl Richard převezen na sál. Zákrok přežil a začal se pomaličku zotavovat. Jenže zpočátku ho bolel celý člověk a bylo potřeba mu nasadit výživu hadičkou, což Richard bral jako strašnou potupu. Přál si, aby ho Mer bývala nechala zemřít, a přesně to jí dost krutě také naznačil.

Richard nakonec ale změnil názor, a ještě byl rád, že žije. Meredith se omluvil a ta omluvu přijala. Ostatně, s touhou po smrti měla vlastní zkušenosti, že, takže pro ni určitě nebylo těžké najít pro tenhle chvilkový lapsus pochopení. Musela se pak sice ještě chvíli potýkat s nešťastnou Catherine, která svého partnera chtěla převézt do jiné nemocnice, ale s tou si nakonec poradila. Richard zůstal a začal se uzdravovat.

Na začátku desáté sezóny se z Mer stala opora pro své přátele a rodinu. Jednak stála při Derekovi, kterého dost zasáhla ztráta Heather, a jednak poskytla na dobu neurčitou přístřeší Callie, která kvůli nevěře zrovna opustila Arizonu.

S jedním člověkem se ale znamenitě rozhádala – s Cristinou. Obě kamarádky se s nadšením společně domluvily, že si spolu po letech konečně zase jednou vykonají zákrok. Mělo jít o obtížnou proceduru, s níž sice Mer neměla zkušenosti, ale přislíbila, že si o ní všechno načte a připraví se. Jenže v té době také zařizovala narozeninovou oslavu pro Zolu a z Cristinina pohledu nevěděla, kde jí hlava stojí. Cristina nechtěla zkompromitovat zdraví pacienta a na poslední chvíli Mer nahradila Mirandou. Po zákroku se obě ženy sešly na chodbě a odehrál se mezi nimi tento památný rozhovor:

Meredith: Jak to šlo?
Cristina: Její počáteční testy vypadají dobře. Vezou ji dolů na kardiologickou JIPku. Kdybys chtěla…
Meredith: Tu operaci jsi mi normálně ukradla.
Cristina: Promiň. Opravdu je mi líto, žes tam nemohla být se mnou.
Meredith: Makala jsem jako fretka, abych s tebou mohla operovat, a ty mi tu operaci jen tak vyfoukneš. To bylo…
Cristina: Meredith, nebylas připravená, nesoustředila ses a přišla jsi pozdě. Já ti tu operaci neukradla. Spíš jsem ji před tebou zachránila.
Meredith: Já…
Cristina: Protože bys ji nezvládla.
Meredith: Vím, že věříš tomu, že jsi pro medicínu darem od Boha, ale já jsem stejně talentovaný a kompetentní chirurg jako ty.
Cristina: Ne, to nejsi. Je mi líto… ale nejsi. Ale to je… v pořádku. Máš teď jiné priority. Omezilas počet odpracovaných hodin na klinice, a i na sále trávíš méně času. Nadto neděláš žádný výzkum. A já to chápu. Máš Zolu a malého Baileyho a… a chceš být dobrou mámou.
Meredith: Nevěřím vlastním uším. Podle tebe tedy nemůžu být současně dobrým chirurgem i mámou.
Cristina: Jistě, že můžeš. Baileyová je taky máma a dnes na sále byla úžasná.
Meredith: Tak co mi tím teda chceš říct?
Cristina: Jen to, že… Já… Fajn. Baileyová nikdy nepoleví. Jako by tu žila. Callie taky nikdy nepoleví. Ani Ellis Greyová nikdy nepolevila. A já vím, že nechceš být jako tvoje matka. Jen ti chci říct, že… My dvě jsme odstartovaly ze stejné trati, ve stejnou chvíli, jenže ty jsi v určitém bodě polevila. Zpomalilas. A teď nezačínej s tím, že to nepodporuju, protože to není pravda. Učinila jsi svá rozhodnutí a ta jsou oprávněná. Jen ale nepředstírej, že nijak neovlivňují tvou zručnost. Jsi moc dobrý chirurg. Jde jen o to, že… Jsme teď každá někde jinde. A to je v pořádku.

Meredith tuhle výtku nerozchodila – ostatně ona chtěla být jak skvělou matkou, tak i úžasným chirurgem a měla za to, že toho je a bude schopná – na Cristinu se děsně dopálila a začala se jí vzdalovat. Celá situace vyeskalovala, když si Mer vymyslela nový výzkum a začala si na 3D tiskárně tisknout model jater. Cristina ve stejné chvíli zjistila, že by se jí tiskárna moc hodila na záchranu vlastního dětského pacienta, a zašla za Mer s prosíkem, jestli by si ji nemohla vypůjčit. Mer ji ale poslala do háje. Tištění oněch jater mělo trvat ještě celý den (na což Cristina neměla čas), stopnout se to nedalo a vůbec – Meredithina práce byla stejně důležitá jako Cristinina a kdo si Cristina myslí, že je, aby tvrdila opak?

Cristina se Mer za zády proplížila do její laborky, tiskárnu stopla a začala si tisknout svoji věc. Dámy byly na nože. Když se ukázalo, že se první pokus Cristině nepodařil a že přístroj bude potřebovat použít znovu, Mer ji už vážně chtěla kopnout do zadku. Naštěstí u Cristiny ale stál Shane, který Mer poodhalil drobnou pravdu, kterou si do té doby možná neuvědomila:

Meredith: Tak jo, dala jsem vám ten den. Už uplynul. A já tu teď chci mít volno.
Cristina: Potřebujeme víc času.
Meredith: Víc času už jste měli! Tu portální žílu musím začít tisknout ještě dneska.
Cristina: Máme potíže se zárodkem ve vakuu a musíme vytisknout další spojku.
Meredith: Zase?
Cristina: Ano, začali jsme od znovu a měla by být hotová ve tri ráno.
Meredith: Cristino, ne. Takhle to nefunguje. Nejsi znovuzrozený Ježíš. Neumíš chodit po vodě. Nepovedlo se ti jedním vrzem zažehnout revoluci v moderní medicíně a současně zachránit život dítěti. Život toho dítěte leda ohrožuješ, když tu takhle…
Shane: Dost už!
Meredith: Co prosím…?
Shane: To by stačilo.
Meredith: Rossi, běžte se projít!
Shane: Nechtěla to udělat kvůli vám. Prakticky jsem ji k tomu musel donutit. Protože jí na vás záleží.
Meredith: Jé, někdo se tu dal na uctívání hrdinů.
Shane: Ne, vy to berete osobně. Taháte do toho vaše přátelství. Kdyby šlo jen o práci, šla byste za šéfem chirurgie. Jenže moc dobře víte, co by vám řekl. Tiskárnu budete mít k dispozici zítra, Dr. Greyová.

Meredith ale měla v první chvíli pěnu u pusy, takže místo toho, aby se chytla za nos, dál se durdila. Ani Cristinu nepozvala na večírek při Dni díkůvzdání. Kontakt s ní omezila na výčitky s příchutí nadávek a na výtku, že je nejen Shane k nepoznání od toho stážisty, který k nim nastoupil, ale že se Cristina stala svým vlastním vzorem. Když si to tak vezmete, v prvních řadách seriálu dravá stážistka Cristina spala se svým idolem a štěkala kolem sebe, jen aby se dostala do čela smečky, a to samé nyní dělal i Shane.

Mer možná na Cristinu i trochu žárlila, protože zatímco Cristině se s jejím 3D tiskem nesmírně dařilo, samotné Mer zemřela její pokusná ovce a musela se svou pomocnicí stážistkou Stephanie začínat od píky. Alespoň že ten Derek ji dál bezvýhradně podporoval a zůstával na úkor vlastní kariéry doma s dětmi. Problémy nastaly, když šli Mer s Derekem na svatbu April a Matthewovi – on jako host, ona jako družička (April se naštvala na své sestry a spontánně si vybrala tři náhradnice, co byly zrovna na ráně). Přímo během obřadu Derekovi zazvonil telefon a když hovor přijal, zjistil, že má na drátě prezidenta Spojených států, který ho chtěl osobně požádat, aby obětoval trochu svého času na řízení jednoho výzkumu, kterému Derek již nějakou dobu uhýbal. Ačkoliv dal Mer své slovo, naléhání samotného prezidenta nešlo brát na lehkou váhu, takže před Derekem vůbec nestálo snadné rozhodnutí.

Derek nakonec prezidenta samozřejmě neodmítl a našel Meredith místo v nemocnici Jamese Madisona. Mer ale odmítla Seattle opustit, zvláště poté, co ji Cristina během loučení (odjela pracovat do Švýcarska, kde ji Preston Burke předal kliniku) připomněla, že Derek je sice její Měsíc a McVysněný, ale to ona je Slunce a nesmí se jím nechat zastínit. Derek si tak musel vybrat a vybral si rodinu. Nebyl ale s touto situací spokojený, nejen proto, že jeho sestra Amelie mezitím převzala vedení neurochirurgie. Mer se s Derekem následně pohádala (nechtěla, aby se Derek kvůli ní čehokoli vzdal) a ten se nakonec rozhodl práci ve Washingtonu přece jen vzít.

Nějakou dobu fungovali rozhádaní manželé ve vztahu na dálku, Derek dojížděl do Seattlu hlavně kvůli dětem. V D.C. se do něj zamilovala jeho asistentka a Derek jí málem podlehl, ale uvědomil si, že miluje Mer. Vydal se zpátky do Seattlu, s Mer si to vyříkal a udobřili se. Když se vracel do Washingtonu, aby vyřešil, co bude dál a mohl se vrátit zpět do Seattle, připletl se k dopravní nehodě, ve které byl velice vážně zraněn. Byl dopraven do okresní nemocnice, kde nebyl přítomen neurochirurg, kterého zrovna potřeboval a také mu nebylo správně diagnostikováno jeho život ohrožující zranění. Když neurochirurg dorazil, bylo už pozdě. Mer po příjezdu na místo velice rychle zhodnotila situaci a nechala Dereka odpojit od přístrojů.

Mer se brzy po pohřbu sebrala a i s dětmi opustila Seattle. Na devět měsíců rok se úplně odmlčela a až ve chvíli, kdy porodila Derekovo dítě, ji našel Alex, kterého uvedla jako kontakt pro případ nouze. S dětmi nastěhovala k Alexovi a nechala prodat jejich dům, ale neinformovala o tom Amelii, která v té době u nich bydlela. I to přispělo k vleklé hádce těchto dvou švagrových. Amelie těžce nesla, že se nemohla s Derekem rozloučit.

Mer získala další sestru v podobě Maggie, která se v Seattlu objevila po Cristinině odchodu, stala se novou šéfkou kardiochirurgie. Maggie se do Seattlu přistěhovala i proto, že chtěla najít své kořeny, jejími biologickými rodiči totiž byli Ellis Greyová a Richard Webber. Maggie z počátku netušila, že je Richard její otec, ale k Mer se hned hlásila. Ta z toho rozhodně nadšená nebyla, ale postupně se s Maggie spřátelila a nastěhovala si ji do domu, který od Alexe koupila zpět. Spolu s Amelii a Maggie spolu přes občasné zádrhely dlouhou dobu bydlely a staraly se spolu o Meredithini­ny děti.

Mer začala vyučovat stážisty, dávala jim pravidelné přednášky, a navíc ji Baileyová nabídla místo šéfky obecné chirurgie s tím, že potřebuje, aby pro ni byla druhou jí (jako Baileyová pomáhala roky Webberovi). Mer místo přijala a poté, co zjistila, že má jako šéfka na rozdíl od ostatních malý plat, zabojovala a řekla si Baileyové o víc.

Ve dvanácté řadě byl do nemocnice přijat nový kardiochirurg, Dr. Nathan Riggs, aby pracoval pod Maggie. Naneštěstí měl společnou minulost s Owenem, byl zasnoubený s jeho sestrou. Po její smrti se nerozešli v dobrém a Mer se tak okamžitě postavila na stranu Owena. Přitažlivost však byla silnější a po jednom obzvlášť perném dnu se s Nathanem na parkovišti v autě vyspala. Nathan měl zájem o něco víc, ale Mer dělala své obvyklé cavyky a poté, co zjistila, že se do Nathana zakoukala Maggie, jakýkoli případný další vztah utla.

City ale jen tak nezmizí a Mer se s Nathanem začala vídat dál a po jednom velice bouřlivém letu na lékařskou konferenci souhlasila, že do toho půjde. Mer to chtěla oznámit Maggie co nejdříve, ta na to ale přišla sama a říci, že z toho byla naštvaná, by bylo slabé slovo. Sestry se nakonec ale udobřily a vše spělo ke šťastnému konci, když v tom se ve finále třinácté řady objevila Owenova sestra, která celou dobu žila v nepřátelském zajetí. Nathan z toho byl v šoku, ale šťastný. Ale i tak trochu nešťastný kvůli Mer, ale ta ho s úsměvem a slzami v očích poslala za jeho láskou.

Autoři profilu: @Jumpstar a @Lucifrid

Foto: ABC

Hodnocení

Chceš taky hodnotit? Registruj se nebo se !
dada :D

Na facku v akejkoľvek situácií :D nepoznám horšie napísanú postavu a výber herečky tomu tiež nepomohol. prvotriedna pi*a to sa musí scenáristom uznať :D

27.2.2024 | 23:11:16
ariari

vadí mi aj ako herečka, afektovaná mimika úst je mi fiziologicky nepríjemná. Prenáša sa do replík a prejavov.

4.4.2023 | 6:48:11
lariana

S odstupom času som si na ňu zvykla a je mi sympatickejšia, ale stále nie je mojou obľúbenou postavou. Prvé série to bol pre mňa boj, hlavne vo vzťahu s Derekom. Neustále niečo riešila,plaka­la,robila scény asi preto pretrváva moja averzia voči nej aj napriek tomu, že už je znesiteľnejšia.

27.7.2017 | 17:23:47
guestka

Na to co se rozhodla Shonda vše provést je zázrak, že se ještě drží. Proto jasných 100%. A jak se chová ona k Amélii? A co Má říkat Mer na ty výlevy feťačky, která je nej a všichni kolem ji neustále ubližují… Ber Mer by to byl seriál na h…

10.4.2017 | 22:44:41
SaDiablo

Úplně nejsympatičtější byla, když byla happy, ± 7. série, dark&twisty mi nevadila (koneckonců na to právo má přes všechny ty sra*, co se jí staly), ale kolem druhé série jsem ji chtěla praštit a potom jak se chovala k Amelii v 11. i 12. sérii, to bylo i na mě moc. U Dereka jsem neměla ráda, jak se k Amelii choval, to jsem taky nikdy nepochopila, ale Meredith mohla být empatičtější, trochu girl power vidíme snad až v s13 a pomalu se snad začne dávat dohromady, k tomu jí myslím dopomůže i Riggs (než se objeví Megan :D), ať se zase usmívá, to byla moje jediná oblíbená verze Meredith (a pak jen v duu twisted sisters </3). Jinak 50%.

7.4.2017 | 14:18:34
martin1m2

Nemám ju rád, nikdy som ju nemal rád … a ani nikdy nebudem mať rád. Je upišťaná, urevaná, hrozne preháňa, hrozne sa ľutuje … ide mi na nervy. Zhruba od 5tej série mi na nervy už tak nejde … sťažuje sa a plače pomenej … ale nikdy si ju neobľúbim, proste ničím ma nepriťahuje …

11.3.2017 | 1:14:08
Michiko Karasu

Hlavní postava a patří mezi mé nejméně oblíbené, nemám ji ráda. Hlavně poslední série je na facku, chová se šíleně, chytrá jak rádio…

4.1.2017 | 19:54:06
OliviaBenson.

Nikdy mi tolik nevadila jako teď, posledních pár sérií.. a to ani nemluvím po smrti Dereka. Meredith je snad jediná postava, u které by mi její odchod ze seriálu nevadil.. Derek byl vždy lepší část MerDer

2.11.2016 | 6:45:42

Titulky k 19. řadě

Devatenáctá řada se objeví na Disney+ koncem října, a to s českými titulky. Překládat seriál tak už nebudeme. Děkujeme za všechny ty roky, co jste se dívali s našimi titulky.

Překlad předchozích řad: @iqtiqe, @KevSpa, @Lucifrid
Odborný poradce: Cathleen

Ohodnoťte Grey's Anatomy

PODPOŘTE PŘEKLADATELE

Chcete-li podpořit překladatele Grey's Anatomy a poděkovat jim za jejich práci na titulcích během předchozích let, můžete tak učinit zde. Moc vám děkujeme. PayPal máme společný, takže pokud nám dáte vědět, za který seriál přispíváte, budeme vám vděční.

Station 19

Reklama

Nejoblíbenější postavy

Kam dál?

Narozeniny herců

Hlídejte si nás

Filtr seriálů
Reklama