Richard Webber

Richard Webber

Specializace: šéf rezidentského programu
Přezdívky: Chief, Dr. Bumpy
Zajímavosti: bývalý šéf chirurgie, abstinující alkoholik, za své lidi se staví

Sezóny 15
2005 -

V první epizodě seriálu Richard tehdejším stážistickým zelenáčům při prohlídce nemocnice oznámil, že tamní chirurgický program je jedním z nejlepších v zemi – a za to Seattle Grace vděčila především jemu. Richard tu strávil skoro celou kariéru a vypracoval se až na šéfa chirurgie. Nikdy se nebál rizika a své doktory vždy podporoval i v neotřelých a neozkoušených procedurách.

(Co se té části, kde píšu, že v Seattlu „strávil skoro celou kariéru“, týče, tak je docela zajímavé, že scenáristé Richardovu minulost tak trochu nedomysleli. Respektive si v seriálu protiřečí. Richard se jednou nechal slyšet, že s výjimkou fellowship – v USA po stáži a rezidentuře přichází tahle část, kterou u nás tak docela nemáme, proto pro ni chybí i pořádné označení – se ze Seattle Grace nehnul. Zároveň o něm ale víme, že byl mentorem Derekovi a Addison, když si sami dělali stáž a rezidenturu v New Yorku, takže tam musel strávit přinejmenším pár let… No, prostě tu někomu ujel detail.)

Už během první série bylo naznačeno, že Richard pomýšlí na odchod ze svého postu – přemítal, který z vedoucích by ho byl schopný nahradit. Bohužel pro Dereka ale horkým kandidátem nebyl on, nýbrž Preston. Tedy alespoň do chvíle, než se Richard dozvěděl o Prestonově třasu v ruce a faktu, že ho Preston s Cristininou pomocí ututlává, jak jen může. V tu chvíli Prestonovi jeho, řekněme neprofesionalita, podrazila nohy a Richard se musel začít poohlížet jinde. Derek, Addison a Mark se mohli přetrhnout, aby na něj udělali dojem.

Ve snaze nemocnici svůj odchod trochu ulehčit začal šéf přenechávat nějaké ty šéfovské povinnosti tehdejší šéf-rezidentce, Callie Torresové. Ta si s nimi ale nevěděla příliš rady a začala se ve vší té administrativě topit. Z téhle bryndy jí pomohla až Miranda, která ji nakonec na pozici šéf-rezidentky nahradila. Šéf si také k ruce přibral George, ze kterého si udělal trochu poskoka (tak mu ostatně jeho kolegové začali říkat). George mu pomáhal vyřizovat telefonáty, obíhat doktory, spravovat karty apod. Když mu ale o jediný bod utekly stážistické zkoušky, tak se naštval a se svou funkcí podržtašky seknul.

Richard nakonec správní radě doporučil jako svého nástupce Dereka. Ten mu za to sice poděkoval, ale také mu řekl, že by podle něj měl na tom místě zůstat. A proč že vůbec šéf Webber z nemocnice tolik utíkal? Především asi kvůli své manželce, Adele. Té se zrovna dvakrát nezamlouvalo, že tu tráví většinu svého času, zatímco ona se užírá doma samotou. Takže mu dala na výběr, buď dá přednost svému manželství, nebo nemocnici, obojí ale mít nemůže. Richardovi se ale Seattle Grace moc opouštět nechtělo – jistě, sháněl se po svém nástupci, ale dával si s tím sakra načas. Adele se po nějaké době už nechtělo čekat, a tak Richarda opustila. Ten se následně vystěhoval z jejich domu a začal přespávat u sebe v kanceláři.

Šéf se brzy dozvěděl o zdravotním stavu Ellis Greyové, Meredithiny matky a své bývalé milenky, a začal za ní pravidelně docházet do pečovatelského ústavu. Jakmile se ale rozhodl, že se pokusí vrátit zpátky k Adele, musel tyhle své návštěvy ukončit. A když už jsme u Adele, ta Richardovi pořádně vyrazila dech – jednou za ní přišel, aby se omluvil, aby jí řekl, že ji chce zpátky, a našel ji skoro in flagranti s nějakým chlapíkem. Toliko ke snahám dát se s ní zase dohromady.

Podívejme se nyní ale na Richardův vztah s Ellis: Nejstarší záběry jejich vztahu máme z epizody The Time Warp ze šesté série, jejíž děj se odehrává v osmdesátých letech, kdy si oba dva dělali rezidenturu v Seattle Grace. Léčili pacienta s onemocněním GRID, což byl tehdejší název pro AIDS, a jako jediní k němu projevili alespoň trochu lidskosti. Už tehdy spolu také chodili, a to i přesto, že byli oba dva zadaní – Richard byl ženatý s Adele a Ellis nejen vdaná za Thatchera, ale také měla doma malou dcerku, Meredith. Ellis se ale ke své rodině chovala velmi chladně a odtažitě, jiskry očividně létaly jen mezi ní a Richardem. Plánovala proto, že rodinu opustí, a Richardovi navrhla, aby to samé udělal i s Adele. Kdyby se oba vzdali svých závazků, mohli by být konečně spolu. Richard ji ale s díky odmítl – rozhodl se raději zapracovat na svém vztahu s manželkou a s Ellis se rozešel. Celý život mezi nimi ale bylo nepopiratelné pou­to.

Vraťme se ale zpátky: Pár měsíců poté, co Richard zjistil, že se Adele obejde i bez něj a že si našla jiného muže, ji přijali do nemocnice. Při vyšetření navíc zjistili, že je ve svých dvaapadesáti letech těhotná. Ačkoliv Richard věřil, že dítě je onoho chlapíka, se kterým Adele předtím viděl, zůstal po dobu jejího pobytu v nemocnici u ní. Adele kvůli zdravotním komplikacím o dítě bohužel přišla. Později navíc Richardovi svěřila, že dítě bylo ve skutečnosti Richardovo. Celá tahle zkušenost měla alespoň jeden pozitivní výsledek. Na konci třetí série se oba dohodli, že svému manželství dají druhou šanci.

Na začátku čtvrté sezóny (moc dlouho jim to tedy netrvalo) si ale uvědomí, že skloubit Richardovu práci s domácím životem se prostě nedá, a opět se rozešli. Richard už ale naštěstí nemusel přespávat na pohovce v kanceláři – nastěhoval se do Derekova přívěsu v hlubinách washingtonských lesů a po zbytek sezóny se pokoušel žít životem rozvedeného muže středního věku. Takový život mu ale vůbec nebyl po chuti. Na konci sezóny se naštěstí s Adele usmířil a vrátil se k ní.

V sérii páté se Richard rozhodl zatočit s faktem, že si nemocnice v žebříčku nejlepších zdravotních zařízení v Americe dost pohoršila. Ve snaze dostat Seattle Grace zpět do čela a spravit jí pošramocenou reputaci, začal zavádět nové, přísnější regule. Navíc si ale začal vybíjet zlost na Meredith. Její přítomnost v nemocnici mu totiž neustále připomínala všechny jeho minulé chyby a úlety, a právě těch se v té době snažil na všech frontách zbavit – jeho osobnost zase jednou splynula s celou nemocnicí jako takovou.

V téhle době se Richard také několikrát chytnul se svou žačkou Dr. Baileyovou. Miranda se totiž rozhodla opustit program obecné chirurgie a dát se na pediatrii. Richard se tomuto jejímu rozhodnutí snažil všemožně zabránit. Napsal jí například dost nijaký doporučující dopis a ve snaze ji nalákat zpět do programu, kde si ji roky vychovával a kde ho měla časem nahradit, a na oddělení obecné chirurgie koupil nového robota. Na Mirandu ale nic nezabíralo, a tak se Richard musel smířit, že o svou nástupkyni prostě přijde.

Nakonec pro něj ale všechno dobře dopadlo – pro Mirandu ovšem ne. Její manžel jí dal ultimátum, ne nepodobné tomu, jaké dala Richardovi Adele na začátku seriálu. Buď zůstane na obecné chirurgii, nebo se s ní rozvede – pediatrie nepřipadala v úvahu, protože by Miranda v nemocnici trávila ještě více času než do té doby, a to by už prostě bylo moc. Miranda ale není z těch lidí, co si dají takhle vyhrožovat, takže svého manžela sama opustila. Protože věděla, že výchova Tucka zbude v podstatě jen na ní, tak tu časově náročnou pozici vedoucí na pediatrii ale přeci jen musela pustit k vodě.

Na začátku šesté sezóny se Richardovi hodně dostala pod kůži smrt George a i kvůli následnému spojení nemocnic Seattle Grace a Mercy West se dostal pod hodně velký tlak. Začal činit zvláštní rozhodnutí, chybovat na sále a vůbec se choval tak divně, až si toho všimla Miranda. Pořád ale nevěděla, o co přesně jde. Proslýchalo se, že si Webber našel milenku, a proto tak třeští, ale to byly jen klepy. Jádro pudla odhalila Meredith, kterou si vzal Richard pod své křídlo a učil ji všemožným zákrokům a postupům z obecné chirurgie – Richard začal znovu pít (coby léta abstinující alkoholik se sklence dlouho vyhýbal). Meredith se mu snažila domluvit. Richard se nejdřív dušoval, že je jen skleslý, že pít nezačal, pak jí sliboval, že ta sklenka vaječného koňaku, co si dal o Vánocích, byla už vážně poslední… Nakonec ale potřeboval pomoct.

Meredith se o jeho problému zmínila Derekovi a ten okamžitě zašel za správní radou nemocnice, která Richarda donutila podat krátkodobou výpověď (Richard si opět vyslechl další ultimátum: buď odejde do předčasného důchodu a už nikdy se do nemocnice nevrátí, nebo si dá na čas pauzu, nastoupí do protialkoholní léčebny, dá se do kupy, a nakonec ho možná najmou zpět.). Zatímco na jeho místo nastoupil Derek, Richard se tedy odjel léčit. Po jeho návratu do Seattle Grace Mercy West hned operoval Harpera Averyho, který byl v bdělém stavu.

Pak ale přišly poslední díly šesté série a všechno šlo do kopru. Richard byl jedním z lékařů, kteří byli v očích Garyho Clarka zodpovědní za zabití jeho manželky (ostatně právě Richard provedl její operaci). Když proto ve finále pan Clark do nemocnice nakráčel ozbrojen několika pistolemi, měl v plánu zastřelit mimo jiné právě Richarda. Ten byl v té době ale mimo a k nemocnici se dostal dlouho poté, co zazněly první výstřely – ve chvíli, kdy byla celá budova uzavřena policií. Richard nějakou dobu čekal venku, ale když už to nemohl vydržet, proklouzl dovnitř. Našel pana Clarka v jedné místnosti a v klidu si s ním popovídal. Vysvětlil mu, že když ho zabije, žádný klid mu to nepřinese – spíš mu to znemožní setkat se s jeho ženou v nebi. Pan Clark se nakonec zastřelil. Richard ho v podstatě ukecal k sebevraždě.

Jakmile se Derek zotavil ze svého střelného poranění, odstoupil z pozice šéfa chirurgie a Richard byl na své původní místo dosazen zpátky. Tohle uspořádání bylo ale od začátku zamýšleno jen na krátkou dobu – správní rada jentrochu času na to, aby za Dereka, respektive Richarda, našla odpovídající náhradu.

V průběhu sedmé série se pak staly dvě věci najednou: Meredith s Derekem jednak nastartovali výzkum na léčbu Alzheimerovy choroby a Adele zároveň začala vykazovat symptomy tohoto onemocnění. Adele se do tohoto výzkumu dostala a všichni jásali, protože to znamenalo, že bude mít reálnou šanci na uzdravení. Meredith ale zjistila, že tomu náhoda chtěla tak, aby Adele dostala místo účinné látky placebo. To nemohla dopustit a prohodila proto ampulky s látkami – zmanipulovala výzkum tak, aby jedna pacientka měla šanci na uzdravení, zatímco jiný pacient utřel. Když celá tahle aféra praskla, nejenže byl s výzkumem amen, Meredith mohla přijít o práci. Aby k tomu nedošlo, vinu za prohození látek za ni vzal na sebe právě Richard. V důsledku toho musel odstoupit z šéfovské pozice (zůstal ale v nemocnici jako jeden z ošetřujících obecných chirurgů). Správní rada ho nahradila Owenem Huntem.

Adelin stav se neustále zhoršoval. Když už to s ní bylo tak špatné, že byla nebezpečná sobě i okolí, musel ji Richard nechat přijmout do pečovatelského zařízení Rose Ridge. Několikrát týdně tam za ní dojížděl, ačkoliv ho jeho manželka často ani nepoznávala. Richard jí prostě zůstával věrný, a to i přesto, že o nabídky neměl zrovna nouze. Obzvlášť Catherine Averyová, Jacksonova matka, s ním při svém pobytu v Seattlu bezostyšně flirtovala. Richard ale její laškování hrdinně odrážel se slovy, že je přece neustále ženatý.

Vše se ale změnilo, když zjistil, že si Adele, která si svého manžela už více nepamatovala než naopak, začala vztah s jedním svým spolupacientem v Rose Ridge. Richarda pohled na tenhle párek v posteli dost vyděsil a naštval, což Adele hodně rozrušilo a Richard kvůli tomu dostal od ošetřovatelů trochu držkovou. Od té chvíle, ač nerad, se rozhodl dopřát své manželce volnost a svobodu, aby si mohla dělat, co chce, rozhodl se ji dál tolik nerozrušovat a přestal za ní jezdit tak často.

Na konci osmé série celá parta rezidentů odletěla do San Francisca na své komisionální zkoušky. Richard letěl s nimi, protože byl jako každý rok pozván, aby zasedl v jedné z komisí. V hotelu, kde se závěrečky konaly, se shodou okolností potkal s Catherine. Ta s ním opět nezřízeně flirtovala, tentokrát se jí ale podařilo ho ulovit. K Jacksonově hrůze se spolu vyspali. Ačkoliv to možná vypadalo jen jako záležitost na jednu noc, začali spolu také chodit.

Richard se ale po Catherinině boku pořád cítil dost provinile, protože věděl, že má v Rose Ridge manželku. Těchto starostí se ale bohužel brzy zbavil. V deváté sezóně mu cestou na Mirandinu svatbu z onoho pečovatelského ústavu volali, aby mu oznámili, že Adele museli převézt na pohotovost. Miranda, která s ním v tu chvíli seděla v limuzíně, řidiči nařídila, aby to otočil a jel do nemocnice. Protože by Richard nedokázal kvůli osobnímu vztahu k pacientce pořádně myslet, operovala Adele nakonec Miranda s pomocí Meredith. Zákrok dopadl dobře, ale Adele po pár hodinách přeci jen zemřela na srdeční zástavu.

V deváté sezóně se Richard také stal spoluvlastníkem nemocnice. Po pádu letadla a následném pokusu přeživších lékařů Seattle Grace Mercy West za peníze z odškodného odkoupit lékaři zjistili, že jim finance tak trochu nestačí. Meredith proto zašla za Richardem, který měl asi železné zásoby na účtu, protože se nabídl, že partu podrží a založí. Ani tak jim ale na odkoupení nemocnice peníze nestačily. Richard se ale naštěstí o všech těchto událostech zmínil Catherine, která na poslední chvíli přispěchala s novinou, že mluvila s radou Harper Averyho Nadace, jejíž je představitelkou, a že právě Nadace dodá zbytek (pořádný zbytek, nutno dodat) peněz.

V závěru deváté série zasáhla Seattle ohromná bouře. Během ní v nemocnici vypadl proud a záložní generátory moc nestíhaly. Elektrikář sice přijel, ale dával si docela načas, tak ho šel Richard do sklepa zkontrolovat. Našel ho v bezvědomí poté, co byl očividně zasažen elektrickým proudem. Ihned k němu zavolal pomoc. Elektrikáře se lékařům podařilo přivést k vědomí. Moc se Richardovi omlouval a řekl mu, že stačí jen nahodit jeden vypínač a elektřina půjde v celé nemocnici jako před bouří. Všichni lékaři pak ze sklepení odešli a Richard se pomalu přesunul k vypínači. Všude ale byla voda, takže jakmile se ho dotknul, dostal ránu a zůstal v bezvědomí ležet na zemi. Po nějaké době ho přišla hledat Heather Brooksová. Sama si ale nedávala pozor, šlápla do vody, dostala ránu a umřela. Po chvíli pak přišel konečně Shane Ross, dal si dohromady elektřinu s vodou a opatrně zavolal na poplach.

Richard na rozdíl od Heather bouři přežil, ale bylo to jen tak tak. Jeho zdravotní stav byl zpočátku dost nevyrovnaný, Cristina s Mirandou se nemohly dohodnout na postupu léčby, tak si zjistily, koho Richard jmenoval pověřenou osobou. A ona to byla Meredith. Ta se rozhodla na základě výsledků testů, Richard přežil a… místo toho, aby jí poděkoval, tak jí vynadal, že se nechala ovládnout city, a že ho snad měla nechat umřít. Vůle do života zpočátku moc opravdu neměl. Jíst nechtěl, nasogastrickou trubičku zavést taky ne, chodit se mu moc nechtělo… Jeho stav vypadal dlouho tak špatně, až ho téměř hysterická Catherine chtěla nechat převézt do jiné nemocnice. Postupem času se ale dal do kupy a začal se cvičit, aby se mohl vrátit na sál.

V tomto ohledu ostatně pomohl i Dr. Baileyové, která se zrovna potýkala s vlastními obsedantně-kompulzivními démony. Když viděl, jak se v laborce trápí, promluvil jí do duše. Řekl jí, jak mu pomohlo, když ho kdysi nazvala ochlastou, protože si teprve tehdy uvědomil, že opravdu nemocný, což pro něj byl první krok k léčbě. Navedl Mirandu k tomu, aby se nebála si přiznat, že má problém, a přiměl ji vzít si na svou poruchu léky.

Brzy pak začal znovu operovat. Ačkoliv chtěl na sále ale začít pozvolna a příliš se nepřetěžovat, osud tomu chtěl jinak. Osud a výčitky jednoho stážisty. Shane Ross, který se cítil osobně vinný za smrt Heather Brooksové, si již několik měsíců kompenzoval svůj pocit bezmoci a frustrace tím, že se přepínal a pokoušel štěstí.

Onoho dne, kdy se Dr. Webber zrovna ve vší opatrnosti vracel na sál k jednoduchému zákroku, dostal James Evans zástavu srdce a Shane přesvědčil kolegyni Leah Murphyovou, že si s tím sám poradí, že nepotřebuje, aby se pokoušela volat nějakého jejich nadřízeného (skoro všechen personál byl zrovna na svatbě April a Matthewa). Když ale zjistili, že se Jamesovi trhá aorta a Shane začal panikařit, Leah poslala pro pomoc jednu lékařku, jež operaci pozorovala, ta však chodbách narazila jen na Dr. Webbera. Ten, ačkoliv nebyla kardiochirurgie jeho specializací, přesvědčil Rosse, aby odešel ze sálu a sám se výkonu obtížného zákroku chopil.

Cristinu po jejím odchodu v nemocnici nahradí Dr. Maggie Pierceová, která hned po nástupu Richardovi prozradí, že do Seattlu přišla i proto, že by se ráda dozvěděla něco o své biologické matce Dr. Ellis Greyové. V tu chvíli si Richard uvědomí, že Maggie je jeho dcera. Vzhledem k tomu, že jí to hned neprozradil, se Maggie poté cítila ublíženě. Docela dlouho jim trvalo, než k sobě našli cestu. Pro Maggie je ale stále otcem ten biologický, který ji po smrti její matky utěšoval.

Ve třinácté řadě najme Dr. Baileyová na popud Catherine Averyové novou ředitelku rezidentského programu, Dr. Elizu Minnickovou, aniž by o tom Dr. Webberovi řekla. Ten je raněný a uražený a všichni šéfové oddělení i nadřízení lékaři se staví na jeho stranu. Nadšení jsou pouze rezidenti, protože Dr. Minnicková vyučuje tak, že rezidenti operují, zatímco nadřízení asistují a radí. V nemocnici vypukne mezi Mirandou a lékaři válka, která ale nakonec dospěje do bodu, kdy většina lékařů a i Dr. Webber uznají, že metoda Minnickové má něco do sebe. Nakonec ale Miranda Dr. Minnickovou vyhodí poté, co způsobila ohrožení Stephanie.

Richard je ženatý s Catherine Averyovou, se kterou se už prožili několik vztahových krizí. Ty dvě největší poté, co Richard zjistil, že Cristina nezískala cenu Harper Avery, protože by to zavánělo protekcí a stejně tak ji nemůže získat žádný jiný lékař z Grey Sloan Memorial. Podruhé byli od sebe poté, co Richard zjistil, že Catherine stojí ze jeho degradací z místa ředitele rezidentského programu a jeho nahrazením Dr. Minnickovou. Nakonec se spolu udobří a oba svou chybu uznají, ale stojí je to hodně času a úsilí.

Richard se přátelí s Dr. Arizonou Robbinsovou, které dělal jednu dobu parťáka při kvízových večerech (vede si dobře v historii a zeměpisu), na kterých Arizona lovila nové přítelkyně a známosti na jednu noc. Arizona se zaláskovala do Dr. Minnickové a ač svůj vztah dlouho tajily, Richard je jednou načapal při polibku a byl na Arizonu hodně dlouho naštvaný, protože ta celou dobu dělala, že stojí při něm. Sice stála, ale toto tajemství ho velice ranilo.

Foto: ABC

Hodnocení

Chceš taky hodnotit? Registruj se nebo se !
OliviaBenson.

je skvělý, bez něj by to nebylo ono :-)

2.11.2016 | 17:35:43
martin1m2

Skvelý, pochmúrny … vtipný aj vážny … múdry a rozhľadený aj pokrytec … Richard Webber – muž mnohých tvárí — THE CHIEF :D Tiež je to s ním ako na hojdačke … viacmenej mi nevadí … Ale keďže on tam je za najstaršieho … zaujímalo by ma dokedy tam bude :)

30.9.2016 | 15:54:08

Titulky k 19. řadě

Devatenáctá řada se objeví na Disney+ koncem října, a to s českými titulky. Překládat seriál tak už nebudeme. Děkujeme za všechny ty roky, co jste se dívali s našimi titulky.

Překlad předchozích řad: @iqtiqe, @KevSpa, @Lucifrid
Odborný poradce: Cathleen

Ohodnoťte Grey's Anatomy

PODPOŘTE PŘEKLADATELE

Chcete-li podpořit překladatele Grey's Anatomy a poděkovat jim za jejich práci na titulcích během předchozích let, můžete tak učinit zde. Moc vám děkujeme. PayPal máme společný, takže pokud nám dáte vědět, za který seriál přispíváte, budeme vám vděční.

Station 19

Reklama

Nejoblíbenější postavy

Kam dál?

Narozeniny herců

Hlídejte si nás

Filtr seriálů
Reklama