Justice League Superman slaví 80 let

Superman slaví 80 let

Superman slaví 80 let

Nejslavnější komiksový hrdina spatřil světlo světa poprvé 18. dubna 1938 a doslova přes noc se stal ikonou. Výtvor autorského dua Schuster/Siegel září na komiksových stránkách i filmových plátnech už osmdesát let a rozhodně se nechystá končit. Pojďme se podívat na jeho význačná dobrodružství.

15 0
19.4.2018

Od svého vzniku září Superman na stránkách nesmírně populárních sérií nakladatelství DC, z nichž připomeňme Action Comics či samotného Supermana. Objevil se i v některých komiksech, jež měnily historii, např. Superman: Whatever Happened to the Man of Tomorrow?, Superman: Man of Steel, The Death of Superman, The Last Son of Krypton a Superman: Secret Origins. Během let došlo i k odhalení dalších Supermanových verzí a v Crisis on Infinite Earth jsme se tak mohli potkat s jeho dvojníkem ze Země 2 i padoušským Ultramanem ze Země 3. Samostatnou kapitolou rozhodně je Superman Red Son, který vyrostl v Sovětském svazu a stal se hlavním hrdinou této socialistické země. Kromě sólových dobrodružství Superman často hostoval i v příbězích dalších superhrdinů, přičemž nejslavnější je jeho souboj s Batmanem v kultovním Millerově komiksu The Dark Knight Returns, který posloužil jako předloha k Batman v Superman.

Superman je největším hrdinou všech dob; Foto: DC Comics


Díky Supermanovi spatřily světlo světa i oblíbené záporné postavy. Jeho hlavním nepřítelem je už od roku 1940 Lex Luthor a dalšími oblíbenci fanoušků jsou i Doomsday, generál Zod, Brainiac či Cyborg Superman.

Superman se svými nepřáteli; Foto: DC Comics

Superman je samozřejmě členem Ligy spravedlnosti od jejího počátku v roce 1960, kdy se sjednotil s ostatními héroy a porazil Appelaxiany. S Ligou zažil její vzestupy i pády, bojoval proti mimozemské i vnitřní hrozbě a během všech krizí vždy pevně čelil nebezpečí. Během působení v Lize vystřídal i několik fyzických podob.

Supermanovy jiné podoby; Foto: DC Comics

Po rozhlasových hrách ve čtyřicátých letech představil Supermana na televizní obrazovce poprvé Kirk Allyn v roce 1948. Opravdovou slávu však Muži z oceli přineslo až angažování slavného George Reevese do seriálu Adventures of Superman, který se stal obrovským hitem. Clarkovu mladší verzi si pak v Superboyovi zahrál John Haymes Newton a v romanticky laděném Lois & Clark: The New Adventures of Superman ztvárnil Kryptoňana Dean Cain. V novém miléniu pak Supermana nejprve v prequelovém Smallville po deset let hrál Tom Welling, aby jej zatím naposledy přinesl na televizní obrazovky Tyler HoechlinSupergirl. Muž z oceli se objevil i v několika animovaných seriálech, z nichž jmenujme Superman: The Animated Series či Justice League.

V současné době pomáhá Superman své sestřenici v jejím seriálu; Foto: CW

V neposlední řadě je Superman i filmovou hvězdou. Zmiňovaní Kirk Allyn a George Reeves si jej sice rovněž střihli na stříbrném plátně, největší slávu mu však přinesl až Christopher Reeve. Už první film Richarda Donnera, který vyšel symbolicky v roce 1978, tedy ke Kal-Elovým čtyřicátinám, byl obrovským hitem, a představil světu nový pohled na Krypton i celou Supermanovu mytologii, přičemž díky Marlonu Brandovi v tomto snímku nosí členové rodu Elů ono pověstné S na své hrudi. Úspěch zajistil Supermanovi tři pokračování, která ale bohužel ztrácela na kvalitě.

Nejslavnějším filmovým Supermanem byl Reeve; Foto: Columbia Pictures

Po neúspěšných námluvách s Timem Burtonem a Nicolasem Cagem vrátil Muže z oceli na výsluní Bryan Singer ve filmu Superman Returns. S tváří Brandona Routha se střetl opět s Luthorem, ale také s novým manželem Lois Lane. Návrat se však pokračování nedočkal, díky čemuž se Superman znovu na plátně ukázal až roku 2013, kdy jej mistrně zahrál Henry Cavill, který je v roli dodnes. Superman je taktéž hrdinou desítek animáků, přičemž ten nejnovější, The Death of Superman bude mít premiéru na podzim.

Superman po boku JLA; Foto: Warner Bros.

Doufejme, že Superman s námi ještě nějaký ten čas stráví. Kterou jeho inkarnaci máte nejraději vy?

Diskuze /4

Dom50525

Red Son, ne „Red Sun“ :D, jinak suprový článek.

#2 DarthRevan
19.4.2018 | 11:20:08
DarthRevan

#1 Dom50525: Bože! Díky :D.

webmaster
19.4.2018 | 11:22:57
novoten

Krásné shrnutí, za mě nostalgicky vede samozřejmě Christopher Reeve, jen těsně následovaný Brandonem Routhem.

#4 DarthRevan
překladatel
20.4.2018 | 9:56:34
DarthRevan

#3 novoten: Za mě George s Deanem, těsně za nima Cavill.

webmaster
21.4.2018 | 12:19:16
Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se !

Aktuální film

Joker


Režie: Todd Phillips
Scénář: Todd Phillips a Scott Silver
Hudba: Hildur Guðnadóttir
Hrají: Joaquin Phoenix (Arthur Fleck), Frances Conroy (Penny Fleck), Robert De Niro (Murray Franklin), Zazie Beetz (Sophie Dumond), Brett Cullen (Thomas Wayne), Dante Pereira-Olson (Bruce Wayne), Douglas Hodge (Alfred Pennyworth), Brian Tyree Henry
Stopáž: 122 min

Nejoblíbenější filmy

Reklama

Nejoblíbenější postavy

Reklama

Herci

Hlídejte si nás