Justice League
84/100 - 35×

Justice League

Superman, Batman, Wonder Woman a další. Superhrdinská týmovka Justice League chrání svět na stránkách DC Comics už od roku 1960 a nyní přichází na filmové plátno v novém projektu, díky kterému všechny tyto superhrdiny konečně uvidíme pohromadě!

USA | 2013 | Vysílá se
žánr
Akční, Fantasy, Komiksový
hrají
Henry Cavill (Superman), Ben Affleck (Batman), Gal Gadot (Wonder Woman), Viola Davis (Amanda Wallerová), Jai Courtney (Kapitán Boomerang), Jason Momoa (Aquaman), Jeffrey Dean Morgan (Thomas Wayne), Lauren Cohan (Martha Wayne), Diane Lane (Martha Kent), Kevin Costner (Jonathan Kent), Robin Wright (Antiope), Ewen Bremner (Charlie), Connie Nielsen (Hippolyta), Danny Huston (Erich Ludendorff), Saïd Taghmaoui (Sameer)

Superman slaví 80 let

Superman slaví 80 let

Nejslavnější komiksový hrdina spatřil světlo světa poprvé 18. dubna 1938 a doslova přes noc se stal ikonou. Výtvor autorského dua Schuster/Siegel září na komiksových stránkách i filmových plátnech už osmdesát let a rozhodně se nechystá končit. Pojďme se podívat na jeho význačná dobrodružství.

15 0
19.4.2018

Od svého vzniku září Superman na stránkách nesmírně populárních sérií nakladatelství DC, z nichž připomeňme Action Comics či samotného Supermana. Objevil se i v některých komiksech, jež měnily historii, např. Superman: Whatever Happened to the Man of Tomorrow?, Superman: Man of Steel, The Death of Superman, The Last Son of Krypton a Superman: Secret Origins. Během let došlo i k odhalení dalších Supermanových verzí a v Crisis on Infinite Earth jsme se tak mohli potkat s jeho dvojníkem ze Země 2 i padoušským Ultramanem ze Země 3. Samostatnou kapitolou rozhodně je Superman Red Son, který vyrostl v Sovětském svazu a stal se hlavním hrdinou této socialistické země. Kromě sólových dobrodružství Superman často hostoval i v příbězích dalších superhrdinů, přičemž nejslavnější je jeho souboj s Batmanem v kultovním Millerově komiksu The Dark Knight Returns, který posloužil jako předloha k Batman v Superman.

Superman je největším hrdinou všech dob; Foto: DC Comics


Díky Supermanovi spatřily světlo světa i oblíbené záporné postavy. Jeho hlavním nepřítelem je už od roku 1940 Lex Luthor a dalšími oblíbenci fanoušků jsou i Doomsday, generál Zod, Brainiac či Cyborg Superman.

Superman se svými nepřáteli; Foto: DC Comics

Superman je samozřejmě členem Ligy spravedlnosti od jejího počátku v roce 1960, kdy se sjednotil s ostatními héroy a porazil Appelaxiany. S Ligou zažil její vzestupy i pády, bojoval proti mimozemské i vnitřní hrozbě a během všech krizí vždy pevně čelil nebezpečí. Během působení v Lize vystřídal i několik fyzických podob.

Supermanovy jiné podoby; Foto: DC Comics

Po rozhlasových hrách ve čtyřicátých letech představil Supermana na televizní obrazovce poprvé Kirk Allyn v roce 1948. Opravdovou slávu však Muži z oceli přineslo až angažování slavného George Reevese do seriálu Adventures of Superman, který se stal obrovským hitem. Clarkovu mladší verzi si pak v Superboyovi zahrál John Haymes Newton a v romanticky laděném Lois & Clark: The New Adventures of Superman ztvárnil Kryptoňana Dean Cain. V novém miléniu pak Supermana nejprve v prequelovém Smallville po deset let hrál Tom Welling, aby jej zatím naposledy přinesl na televizní obrazovky Tyler HoechlinSupergirl. Muž z oceli se objevil i v několika animovaných seriálech, z nichž jmenujme Superman: The Animated Series či Justice League.

V současné době pomáhá Superman své sestřenici v jejím seriálu; Foto: CW

V neposlední řadě je Superman i filmovou hvězdou. Zmiňovaní Kirk Allyn a George Reeves si jej sice rovněž střihli na stříbrném plátně, největší slávu mu však přinesl až Christopher Reeve. Už první film Richarda Donnera, který vyšel symbolicky v roce 1978, tedy ke Kal-Elovým čtyřicátinám, byl obrovským hitem, a představil světu nový pohled na Krypton i celou Supermanovu mytologii, přičemž díky Marlonu Brandovi v tomto snímku nosí členové rodu Elů ono pověstné S na své hrudi. Úspěch zajistil Supermanovi tři pokračování, která ale bohužel ztrácela na kvalitě.

Nejslavnějším filmovým Supermanem byl Reeve; Foto: Columbia Pictures

Po neúspěšných námluvách s Timem Burtonem a Nicolasem Cagem vrátil Muže z oceli na výsluní Bryan Singer ve filmu Superman Returns. S tváří Brandona Routha se střetl opět s Luthorem, ale také s novým manželem Lois Lane. Návrat se však pokračování nedočkal, díky čemuž se Superman znovu na plátně ukázal až roku 2013, kdy jej mistrně zahrál Henry Cavill, který je v roli dodnes. Superman je taktéž hrdinou desítek animáků, přičemž ten nejnovější, The Death of Superman bude mít premiéru na podzim.

Superman po boku JLA; Foto: Warner Bros.

Doufejme, že Superman s námi ještě nějaký ten čas stráví. Kterou jeho inkarnaci máte nejraději vy?

Diskuze /4

Dom50525

Red Son, ne „Red Sun“ :D, jinak suprový článek.

#2 DarthRevan
19.4.2018 | 11:20:08
DarthRevan

#1 Dom50525: Bože! Díky :D.

webmaster
19.4.2018 | 11:22:57
novoten

Krásné shrnutí, za mě nostalgicky vede samozřejmě Christopher Reeve, jen těsně následovaný Brandonem Routhem.

#4 DarthRevan
20.4.2018 | 9:56:34
DarthRevan

#3 novoten: Za mě George s Deanem, těsně za nima Cavill.

webmaster
21.4.2018 | 12:19:16
Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se !

Aktuální film

Batman


Režie: Matt Reeves
Scénář: Matt Reeves a Mattson Tomlin
Hudba: Michale Giacchino
Hrají: Robert Pattinson (Batman), Andy Serkis (Alfred Pennyworth), Jeffrey Wright (James Gordon), Zoë Kravitz (Catwoman), Colin Farrell (Penguin), Paul Dano (Riddler), John Turturro (Carmine Falcone)
Stopáž: 175 minut

Reklama

Nejoblíbenější postavy

Herci

Hlídejte si nás

Napište nám

Našli jste chybu ve vysílání? Nemůžete se dopídit českých titulků? Chtěli byste se o tento seriál starat? Napište nám!


Filtr seriálů
Reklama