Derek Shepherd

Derek Shepherd

Specializace: nadřízený neurochirurg
Přezdívky: McDreamy, Shep, Neuro God, Seattle Grace Brain Butcher
Zajímavosti: bývalý šéf neurochirurgie, člen správní rady

Sezóny 11
2005 - 2015

Derek nastoupí do nemocnice Seattle Grace hned v první epizodě a zakouká se do stážistky Meredith. Jejich případný vztah ale nekomplikuje jen fakt, že on je šéfem Meredithiny nadřízené. Tenhle neodolatelný neurochirurg se ale jen tak nevzdává.

Derek strávil dětství a ranou dospělost v New Yorku. Jako malý měl údajně ohromné afro, spoustu beďarů, byl docela při těle a hrál ve školní kapele na saxofon a kytaru. Vychovala ho spolu s jeho třemi staršími sestrami Liz, Kathleen a Nancy a jednou mladší Amelií jejich matka. Otce jim totiž před zraky Dereka a Amelie zastřelili dva lupiči poté, co jim odmítl dát hodinky, které mu za těžce vydělané peníze koupila manželka. (Zajímavé je, že Derek o otci málokdy mluvil a poprvé ho zmínil až v díle 5×11.) Derek měl také odmala takového polovičního bráchu – Marka Sloana. O něj vlastní rodiče nikdy nejevili zájem a u Shepherdových se cítil jako doma. S Derekem byli nerozlučná dvojka.

Derek medicínu studoval v New Yorku na Kolumbijské, kde se seznámil se svou budoucí manželkou Addison. Oběma jim při stáži a rezidentuře dělal mentora jejich budoucí zaměstnavatel a kamarád Richard Webber. Vzali se a byli spolu šťastní, jenže když pak každý nastoupil do práce, začali spolu trávit čím dál méně času. Addison toužila po kontaktu a místo u Dereka ho našla v Markově náručí. Jejich románek byl ale brzy odhalen – Derek je načapal. Nevěru nerozchodil a Addison opustil. Nejen to, prchnul z města a přesídlil od všech problémů do Seattlu.

Tady ho jeho mentor a kamarád Richard s radostí najal do pozice vedoucího neurochirurgie. Den před nástupem do práce se v Joeově baru seznámil s jednou velmi příjemnou dívkou. Dali se do řeči a skončili spolu u ní doma v posteli na zemi. Z téhle dívky se vyklubala Meredith, nová stážistka v Seattle Grace. Ačkoliv si Mer původně se svým nadřízeným začínat nechtěla, protože to se přece nedělá, Derekovi prostě nešlo odolat a brzy spolu začali chodit. Meredith mu začala přezdívat McVysněný.

O dost chladnější vztahy panovaly mezi ním a Prestonem Burkem, místním kardiochirurgem. Nešlo ani tak o situace, kdy se na jednom dvorku najednou objevili dva kohouti, ale hlavně o jejich boj o pozici šéfa chirurgie. Tenhle post Richard původně slíbil Prestonovi, ale protože vůči němu začal mít výhrady, spíše se mu do ní zamlouval právě Derek. Takže na něj Preston žárlil a panovala mezi nimi slušná rivalita.

Rozvíjení vztahu s Meredith udělal přítrž příjezd Addison v závěru první sezóny. Ta chtěla dát jejich vztahu druhou šanci a nechala se najmout coby nová vedoucí neonatální chirurgie. Ačkoliv k ní byl zpočátku dost chladný, Addison se o něj tak úpěnlivě snažila, že Dereka zviklala. Ten se rozhodl Meredith opustit a zkusit napravit svůj pošramocený vztah s manželkou. Sestěhovali se spolu do Derekova přívěsu v lesích a nějak spolu žili. Jenže spolu nespali – Derek Addison stále neodpustil a nebyli si dostatečně blízcí.

Vše se změnilo, když si Meredith našla nového přítele v podobě Finna Dandridge, veterináře jejího hafana Doca. Derek na Mer začal žárlit a jednou, když ji našel ve Finnově tričku, aby jí to oplatil, skočil do postele s Addison. Oba páry spolu pak nějakou dobu jakž takž chodily, jenže Mer s Derekem to jeden bez druhého prostě nedokázali přežít. Na plese na konci druhé sezóny po sobě vrhali tak svůdné pohledy, až se svedli. Na jedné vyšetřovně se spolu vyspali.

Derek Mer druhý den přiznal, že ji miluje. Následovalo krátké období, během něhož Mer chodila s oběma muži, brzy se ale rozhodla pro Dereka. Ten se mezitím stačil rozejít s Addison – jeho nevěru celkem snadno odhalila, když mu v kapse saka objevila Meredithiny kalhotky. Dereka se pak trochu dotýkalo, že si Addison znovu začala s Markem, který za ní/nimi přijel do nemocnice, ale časem se přes to nějak přenesl. Markův příjezd byl pro Dereka vůbec velké sousto – kdysi bývali nejlepší kamarádi, ale ta nevěra Dereka opravdu hodně zasáhla. Zpočátku chtěl Markovi pokaždé, když ho viděl, vytlouct zuby, ale když mu Mark připomněl, že kdysi bývali nejlepší přátelé a řekl mu, že ho potřebuje, tak Dereka obměkčil a on k němu začínal být čím dál milejší.

V polovině třetí série došlo k nehodě trajektu, během níž se Mer, z velké části vlastním přičiněním, málem utopila. Derek ji vytáhl celou modrou z vody a oživoval ji a oživoval. Mer tohle rendez-vous se smrtí přežila, ale trpěla po něm depresemi. Začala se Derekovi dost vzdalovat a zdálo se, že o vztah s ním stojí mnohem méně než on o vztah s ní. V té době se Derek také konečně rozvedl s Addison, která mu po podepsání papírů svěřila, že její románek s Markem zdaleka nebyl tak krátkodobou záležitostí, jak si původně myslel. Po jeho úprku z New Yorku spolu ti dva dál chodili a Addison dokonce otěhotněla. Šla ale na potrat a když pak Marka načapala při nevěře, opustila ho a odjela za Derekem do Seattlu.

Na konci třetí série se Derek seznámil se ženou, ze které se vyklubala Meredithina sestra Lexie. Derek se s ní spřátelil a stal se v podstatě jejím opatrovníkem. Zároveň Meredith tlačil, aby se sama se svou nevlastní sestrou sblížila, ačkoliv věděl, že o něco takového nemá vůbec zájem. Mer trvalo poměrně dlouho, než vůči své sestře pookřála. Derek se na Mer začal vázat více, než byla Mer schopná akceptovat. Tlačil na ni, aby jejich vztah posunul dál a dál, a na ni se prostě posouvali až moc rychle. Takže se s ním pro jistotu rozešla. Když si konečně uvědomila, že chce být jen a jen s ním, tak dost narazila, protože Derek si našel novou přítelkyni – sestru Rose.

Meredith se trochu stáhla, ale aby byla Derekovi blíž, rozběhla neurochirurgický výzkum zhoubných gliomů a Dereka do něj přetáhla coby poradce a výkonného chirurga. Oběma ale tenhle výzkum akorát tak přidělal spoustu vrásek, protože jim jeden pacient za druhým umíral (vzpomínáte si, jak strašlivě temná byla v tomhle ohledu čtvrtá série?). Když jim ale jejich poslední pacient přežil, byli z toho oba tak nadšení, že se k sobě vrátili. Derek se rozešel s Rose a nastěhoval k Mer, zatímco se jim na jeho pozemku v lesích nad městem stavělo hnízdečko lásky. Do jeho přívěsu se nastěhoval Richard, který se v té době zrovna rozešel s Adele a neměl, kam jinam jít.

Meredith se i setkala s Derekovou matkou, která přijela jednoho dne do nemocnice. Té Mer dost padla do oka. Jak totiž řekla Derekovi, zatímco on vidí všechno černobíle, pro Meredith je všechno v odstínech šedi, a přesně to podle ní Derek v životě potřeboval. Těsně před odjezdem pak Derekovi dala do ruky svůj svatební prstýnek se slovy, aby ho jednou navlékl Mer na prst. Dereka to dost šokovalo, protože když si bral Addison, tak mu ho matka nenabídla. O to víc se ale utvrdil v tom, že Mer je pro něj ta pravá.

Když mu pak umřela jedna těhotná pacientka, dostal se do vážné deprese a přestal chodit do práce. Celá situace se ještě zhoršila poté, co mu v klíně přistála žaloba za zanedbání péče. Sešel se tehdy se svými právníky a ti mu svěřili jedno hořké tajemství: Derekovi umřelo pod rukama víc pacientů, než se mu podařilo zachránit. Sice to bylo jen tím, že se nebál brát si ztracené případy, a ne tím, že by byl neschopný, ale vysvětlujte to někomu, kdo se utápí v depresi. Derek se rozhodl s chirurgií nadobro seknout.

Jenže Izzie v páté sérii narostl na mozku nádor a Meredith Dereka přesvědčila, aby se jí ho operativně pokusil odstranit. Zákrok to byl dost složitý, ale protože byl Derek „jedním z pouhých dvaceti lidí na světě, co ten zákrok svedou“, tak s jeho provedením souhlasil. Zákrok se vydařil a Izzie přežila. Derek se nadto Meredith konečně i vyslovil – ve výtahu. Izzie jim během vlastní rekonvalescence začala plánovat svatbu. Izziin zdravotní stav se bohužel brzy začal rapidně zhoršovat a lékaři zjistili, že jí na mozku narostl nádor druhý. V den jejich svatby se proto Derek s Meredith rozhodli přenechat obřad jí a Alexovi. Protože už neměli čas nechat se sami oddat na radnici, vystačili si s neoficiální svatbou na papírku.

Když se Richarda v šesté sérii snažila správní rada vyštípat z pozice šéfa chirurgie, nabídli jeho místo Derekovi. Ten ale nechtěl podrazit kamaráda, s díky odmítl a poprosil je, aby Richarda z jeho funkce ještě netlačili. Jejich kamarádství se ale brzy dostalo do nebezpečných vod, když se Derekovi přestalo pozdávat, jak si Richard vede při slučování nemocnic Seattle Grace a Mercy West. Vše došlo dokonce tak daleko, že Derek jednoho dne provedl šestadvacetiho­dinovou neschválenou operaci a Richard ho na místě vyhodil. Richard se mu ale později šel omluvit a najal Dereka zpátky.

Jakmile ovšem Derek zjistil, že se Richard choval tak divně proto, že začal znovu pít, nahlásil ho správní radě a dal mu nůž na krk: Richard buď mohl odejít do léčebny s tím, že by se po dokončení léčby potenciálně mohl vrátit do nemocnice; nebo mohl odejít do předčasného důchodu a uchlastat se třeba k smrti. Richard zvolil to první. Správní rada do funkce prozatímního šéfa chirurgie dosadila Dereka.

Ten jako první najal zpátky vyhozenou April Kepnerovou a Megan Mostowovou, protože věřil, že si zaslouží druhou šanci. April zároveň pověřil tím, aby mu byla k ruce v administrativních záležitostech. April takovou dobu v Derekově blízkosti nevydržela a hned se do něj zamilovala. Derek její city sice neopětoval, ale to jí zas tak nevadilo. Pořád tu přece byla naděje, že by se s Meredith rozešel, že? Jakmile se Richard dal zase do kupy, tak ho Derek najal zpátky do pozice ošetřujícího lékaře na obecné chirurgii a čekal, než se Rada rozhodne, jestli Richarda najme zpátky.

Foto: ABC

Hodnocení

Chceš taky hodnotit? Registruj se nebo se !
guestka

Za mě Mc vysněný. Krásný chlap s velkým charisma… Jeho smrt byla velkou škodou.//// Jinak máte tam chybu v dětství nebyl při těle naopak říkal Mirandě, že byl vychrtlý.

10.4.2017 | 22:56:37
SaDiablo

Nebyl pro mě nijak macboží, občas mě štvalo, jak se choval, Merder jsem přecházela bez povšimnutí, i když domestic bliss na tu chvíli v pár dílech přes těch 11 sérií bylo fajn sledovat.

18.2.2017 | 20:19:33
martin1m2

McDreamy … neskutočne sympatický chlapík aj postava … ale keďže ten tragikomický trajekt s menom MerDer ma nikdy nebral …

30.9.2016 | 16:19:21

Titulky k 19. řadě

Devatenáctá řada se objeví na Disney+ koncem října, a to s českými titulky. Překládat seriál tak už nebudeme. Děkujeme za všechny ty roky, co jste se dívali s našimi titulky.

Překlad předchozích řad: @iqtiqe, @KevSpa, @Lucifrid
Odborný poradce: Cathleen

Ohodnoťte Grey's Anatomy

PODPOŘTE PŘEKLADATELE

Chcete-li podpořit překladatele Grey's Anatomy a poděkovat jim za jejich práci na titulcích během předchozích let, můžete tak učinit zde. Moc vám děkujeme. PayPal máme společný, takže pokud nám dáte vědět, za který seriál přispíváte, budeme vám vděční.

Station 19

Reklama

Nejoblíbenější postavy

Kam dál?

Narozeniny herců

Hlídejte si nás

Filtr seriálů
Reklama