The Book of Boba Fett (Boba Fett: Zákon podsvětí)
81/100 - 76×

The Book of Boba Fett(Boba Fett: Zákon podsvětí)

Po událostech prvních dvou řad seriálu The Mandalorian přišlo na řadu odvyprávění příběhu jednoho z nejlepších námezdních lovců předaleké galaxie, Boby Fetta. Ten však svou práci nevykonává sám, ale za pomoci vražedkyně Fennec Shand.

USA | 2021 | Ukončeno
vysílání
1 sezóna | Disney+ | 50 minut
žánr
Akční, Dobrodružný, Sci-fi
hrají
Temuera Morrison (Boba Fett), Ming-Na Wen (Fennec Shand), Jennifer Beals (Garsa Fwip), David Pasquesi (Majordomus starosty), Carey Jones (Black Krrsantan), Jordan Bolger (Skad), J.J. Dashnaw (Dvojčata), Danny Trejo (Krotitel Rancorů), Stephen Root (Lortha Peel), Sophie Thatcher (Drash), Pedro Pascal (Din Djarin), Amy Sedaris (Peli Motto), Corey Burton (Cad Bane), Timothy Olyphant (Cobb Vanth), Stephan Bruner (Rozparovač)

S01E02: Chapter 2: The Tribes of Tatooine

S01E02: Chapter 2: The Tribes of Tatooine

Boba zjišťuje, kdo ho chtěl zabít. Svou návštěvou poctí místního starostu, nicméně události mají zcela jiný spád a a na scéně se objeví ztracení bratranci Jabby Hutta. Fett mezitím vzpomíná na své časy u Tuskenů, kdy jim ukradl pár spídrů, čímž si vydobyl jejich důvěru.

5.1.2022
52 minut

Zajímavosti k této epizodě

Rancor, Night Wind

Epizoda začíná krásným pohledem na Jabbův palác, kdy Fennec Shand vede zajatce organizace Night Wind k Bobovi. Následuje záběr na otevírající se vrata, který je prakticky totožný s úvodní scénou Epizody VI, kdy do paláce vkročil poprvé Luke. Boba po rychlém výslechu zločince posílá za Rancorem, kde zločinec následně poleví a je ochotný vyzradit bližší informace, pro koho pracuje.

Rancor pochopitelně v kleci již není. Zdá se, že za těch pět let si Bib Fortuna nepořídil žádnou náhradu, a tak klec zeje prázdnotou. A celkově se zdá, že v kleci a v jámě nikdo nebyl od dob Luka Skywalkera. V kleci můžeme vidět kámen, kterým Luke využil k zavření automatických dveří. Znovu krásný odkaz na původní trilogii. Pokud si vzpomínáte na Rancora, tak jen připomínáme, že nešlo o toho samého, kterého jsme se dočkali v seriálu Star Wars: The Bad Batch. To bylo oficiálně potvrzeno, Muchi je zclea jiný Rancor.

(Zajatec nic neřekne. Ale slovo Rancor dokáže rozvázat pusu. Foto: Disney+)

Dvojčata

Jabba Hutt možná řekl své poslední slovo, nicméně jeho rodina s planetou Tatooine neskoncovala. I když pět let na trůnu vládl Bib Fortuna, Huttové se objevují nečekaně až nyní. Těm se pochopitelně nelíbí, že jejich palác obývá Boba Fett. Bratranec a sestřenice Jabby Hutta si tak nárokují Tatooine a kriminální podsvětí, které tu zde měl Jabba dlouhá leta pod palcem.

Možná větší pozdvižení než dvojčata ovšem způsobil ozbrojený Wookiee. Jedná se o námezdního lovce Black Krrsantana, kterého můžeme znát z doplňkových komiksů a knih. Black Krrsantan byl polapen na své domovské planetě Kashyyyk, kdy byl následně vycvičen bratry Xonti na gladiátora. Fyzicky by na tom měl být lépe než třeba náš Boba Fett.

(Bez Huttů by to nešlo. Foto: Disney+)

Black Krrsantan

Black Krrsantan si následně vybudoval skvělou reputaci jako námezdní lovec. Jeho služeb často využíval právě Jabba Hutt, ale neopovrhnul jimi ani Darth Vader. Po smrti Jabby se nicméně Black Krrsantan nechává zaměstnat Jabbovým bratrancem a sestřenicí. A stoprocentně ho v seriálu ještě uvidíme. Koneckonců zlého Wookiee jsme tu ještě (v seriálu či ve filmu) neměli.

Když už jsme u těch Wookieů, tak ještě zmíníme pěkné pojítko. Je obecně známé, že Trandoshani s Wookiee nevychází dobře. Stále tedy doufáme, že se objeví Bossk, který by se znovu shledal s Bobou a společnými silami by mohli Black Krrsantanovi ukázat, kdo je tu kápo. Taktéž tu existuje možné pojítko na Chewbaccu, neboť se spekuluje, že Han Solo by se měl objevit ve finále seriálu. Byl by to právě Chewbacca, který by se s Black Krrsantanem utkal či ho třeba přemluvil ke smíru?

(Tohle nemůže skončit dobře. Foto: Disney+)

Proč nedošlo k rychlému konfliktu?

Možná jste se při sledování epizody divili, proč nedošlo ke konfliktu Boby a Huttů rovnou před vchodem do Svatyně. Dvojčata ovšem zmíní, že by to nevrhalo dobré světlo na obchod. Proč tomu tak je? Boba Fett je aktuálně pomyslným králem Jabbova paláce. A nyní zkrátka nejde jen tak zabít jednoho vládce, i když ho neuznáváte. K tomu potřebujete pochopitelně souhlas i jiných vůdců kriminálního podsvětí nebo minimálně dojem, že s tímto rozhodnutím ostatní souhlasí.

Nejde ani až o to, že by se někomu Huttové zodpovídali. Aby s vámi lidé dobrovolně obchodovali, je nutné dodržovat i určitá pravidla. Toho si je vědom zřejmě i Boba Fett, který taktéž na dvojčata nezaútočil jako první. A jak víme z jiných záběrů v prvním traileru, tak i Boba bude přesvědčovat jiné vůdce kriminálního podsvětí, aby se k němu přidali a aby mu věřili. Konflikt v tomto směru nic nevyřeší. Boba již není pouhým námezdním lovcem, blaster vše nevyřeší. Nyní je potřeba zapojit i hlavu.

(Kdo čekal šarvátku už tady? Foto: Disney+)

Flashback

Boba ještě není úplně ve své kůži, a tak se pravidelně zotavuje ve svém bacta tanku v paláci Jabby Hutta. Zdá se, že při každé návštěvy nádrže se mu vynoří vzpomínky z minulosti. Dostáváme se tak zpět k jeho životu s Tuskeny. Jen připomínáme, že během těchto událostí zřejmě Luke Skywalker se zbytkem Povstalců bojuje o svobodu a snaží se zničit Galaktické Impérium.

Boba se mezitím učí efektivně ovládat nejobávanější zbraň Tuskenů – tyč gaderffii. Tuskeni jsou posléze napadeni projíždějícím vlakem, který patří Pykeům. Na ty si můžeme pamatovat ze seriálů Star Wars: The Clone Wars či filmu Solo: Star Wars Story. Pykeové jsou obecně známí svým těžením drahého koření z Kesselu. Pochopitelně na vše nejsou samotní a rádi využívají k práci otroky, například Wookiee.

(O kultuře Tuskenů jsme se toho dozvěděli opravdu hodně. Foto: Disney+)

Staří známí

Aby se Fett vypořádal s nájezdníky z pouštního vlaku, bude zapotřebí patřičnou techniku a to hlavně spídry. Ty se Boba rozhodne ukořistit v Tosche stanici. Ještě než Fett sejme bandu Niktů ve stylu Terminátora, kdy obdobnou scénku můžeme znát přímo z druhého filmu, tak u této stanice ještě na chvilku zůstaneme. Na tuto stanici si můžete pamatovat z vymazané scény z Epizody IV. Jednalo se o scénu, kdy Luke se svými přáteli sledoval, jak nad Tatooine přelítá imperiální křižník a povstalecký Tantive IV.

Ve vymazané scéně z roku 1977 se ovšem nachází i pár Camie Marstrap a Laze Loneozner. Jedná se o bývalé přátele Luka Skywalkera. Ty mají Tosche stanici stále rádi a jsou v ní oba přítomni, když sem dorazí i Boba Fett, tedy zhruba čtyři roky od chvíle, kdy jsme je tu viděli naposledy s mladým Skywalkerem. Luke byl jeden čas do Camie zamilovaný a dokonce uvažoval, že kvůli ní zůstane na Tatooinu a nevydá se na bájné dobrodružství s Obi-Wanem Kenobim. Jedná se o další krásné pojítko na původní trilogii.

(Kdo je poznal? Foto: Disney+)

Autoškola jedině u Boby

Fett se následně vrací s ukořistěnými spídry zpět k Tuskenům, kdy jsme svědky zábavných scén. Boba učí své budoucí druhy řídit. Po krásných pár lekcích se Tuskenové vydávají zastavit vlak. Jedná se o další skvělou scénu, kdy Jon Favreau odkazuje na klasické westerny, u kterých nemohla chybět vlaková loupež. Té jsme se ostatně dočkali i ve filmu Solo: Star Wars Story. Tentokrát jsme ji ale dostali v klasickém, písčitém prostředí.

Poražení Pykeové jsou následně posláni po svých zpět do nejbližšího města. Je zde krásně vidět, že zdejší Tuskenové mají daleko lidštější podmínky, než na které jsme byli zvyklí z minulosti. To nám ostatně dává za pravdu, že každý kmen Tuskenů je jiný. Řídí se jinými pravidly, jiným kodexem a má jiné zvyky. Kdyby byl Boba chycen stejnými Tuskeny jako Shmi Skywalker v Epizodě II, už by byl zřejmě dávno mrtvý.

(Nemáte ještě řidičák? Tak teď už víte kam zavolat. Foto: Disney+)

Odmaskování Pykeové

Fanoušci Star Wars Pyky již dobře znají. Poprvé se objevili v televizním seriálu The Clone Wars v roce 2013, kde debutovali v páté řadě v epizodě Eminence. Většina lidí má Pyky spojeny jako s gangstery, kteří jsou součástí jejich Syndikátu. Pykeové pochází z planety Oba Diah a jsou obecně známí těžením již zmíněného koření z otrokářských dolů na Kesselu.

Pykeové si svůj hraný debut odbyli ve filmu Solo: Star Wars Story v roce 2018, nicméně měli se objevit i v již dnes zrušené hře Star Wars: 1313, která shodou okolností měla pojednávat o zločineckém podsvětí. Vzhled Pykeů posvětil George Lucas v roce 2007, kdy se mu líbil nákres Davida Hobbinse, který v té době kreslil nové vzhledy Jediů. Pykeové to ještě (zatím) na Jedie nedotáhli, nicméně jejich vzhled je tu s námi už dlouho. Po většinu času nicméně nosí masku a seriál nám je poprvé oficiálně odmaskoval.

(Pykeové bez masky. Foto: Disney+)

Spirituální cesta

Tuskeni Bobovi poděkují zvláštním způsobem. Jako dar mu věnují ještěrku, která vleze Bobovi do nosu, který se následně vydává na spirituální cestu. Následně vidíme několik hezkých flashbacků z jeho minulosti. A opět je tu nový záběr na Kamino a mladého Bobu. Jedná se o záběr, který jsme rozhodně neviděli v průběhu Epizody II (v tomto případě ale zřejmě jde o nový záběr vytvořený speciálně pro seriál s digitální tváří Daniela Logana, mladého Boby Fetta).

Po návratu Boby ze své spirituální cesty si Fett vyrobí svou vlastní gaderffii tyč. Tuskeni ho přijmou mezi sebe jako jednoho ze svých vlastních. A Boba má identické oblečení jako v epizodě The Tragedy druhé řady seriálu The Mandalorian, kde se nám po dlouhé době ukázal ve velkém. Závěr epizody je věnován bojovému tanci, kde jsme se opět dočkali odkazu na Maori Haka, který herec Temuera Morrison tak skvěle ovládá.

(Nikdo z nás asi nečekal takovýto dárek. Foto: Disney+)

Postřehy k epizodě Chapter 1: Stranger in a Strange LandHodnocení

Chceš taky hodnotit? Registruj se nebo se !
captain

Aby tam nebylo víc Flashbacků než reálného děje… závěrečný rituální tanec, nářez.

11.6.2022 | 14:22:24
Milano33

Zas si nepomôžem a znova je namieste zmieniť seriál The Mandalorian, nakoľko aj The Book of Boba Fett kombinuje typické westernové trópy a presúva ich do Sci-Fi kulís. Zápletka tejto epizódy sa točí predovšetkým okolo nájazdníkov z vlaku, ktorý prepadávajú miestnych Tuskanov, čo podnieti Boba Fetta tento vlak prepadnúť. Akčné sekvencie boli tentokrát naozaj elegantné a nepostrádali na napätí. Tiež sme sa čosi nové dozvedeli o kultúre, zvykov a tradíciách púštneho národa Tuskanov, takže to vítam veru pozitívne. A na konci asi ten psychedelický trip na mňa až moc zapôsobil, keďže som si nemohol pomôcť nesmiať sa, ale skrátka tie palice mi prišli strašne vtipné. Čo sa súčastnosti týka, tak Lord Fett bude musieť preukázať svoj uplatnený nárok na teritória ponechané Jabbba Huttom.

5.2.2022 | 0:09:11
oskarka

Člověk by začal mít nakonec Tuskeny rád…

28.1.2022 | 1:55:32
Levascue

To vážně ještě nikdo tady v komentářích nezmínil Black Krrsantana?? Nikdo zde nečte komiksy? :D Lahoda. :3

12.1.2022 | 2:40:58
SantVlof

Rozhodně lepší než minulá ep. nejlepší ty flashbacky a hlavně to přepadení vlaku. Jak ve westernu.

9.1.2022 | 11:13:50
badyvlasim

Od Trpaslíka, je to první seriál, kdy jsem si celou dobu říkal „to je frajer“

9.1.2022 | 1:37:45
ZiPER

TOPovej seriál! Bob je klasa a druhej díl jsem hltal každou vteřinu…

7.1.2022 | 22:03:24
SUFORAYSIS

Tohle bylo opravdu PARÁDNÍ!!! Fakt se mi to LÍBYLO. :-) Mám rád TATOOINE a BOBA FETT se nám tu pomalu skládá dohromady. Trénování na SPÍDR-MOTORKÁCH, Výroba hole GADERFFII, PŘEPADENÍ POUŠTNÍHO VLAKU, HALUZ Z JEŠTĚRKOŮ..­.............­......tak tohle bylo opravdu......­.............­.....OPRAVDU.­............. :-) :-) :-) PŘIPADAL JSEM SI JAKO VE SVÉ VLASTNÍ HLAVĚ!!! :-) :-) :-)

7.1.2022 | 19:36:03
Kothy

Lepsi nez minule.

7.1.2022 | 19:03:20
Cocafull

Za mě top. Výcvík tuskenů byl naprosto boží. Ale souhlasím, že stopáží neprospivá, když má flashback 80% času z dílu. Měli si vybrat jedno. Očekávám, že se to brzo propojí – tuskeni mu pomužou v lince kde je Daymo

7.1.2022 | 17:08:27

Novinky

Boba Fett se nedočkal potvrzení nové řady na Celebrationu a ani během třetí řady Mandaloriana

Boba Fett se nedočkal potvrzení nové řady na Celebrationu a ani během třetí řady Mandaloriana

Ten Boba Fett má ale smůlu. Ještě před dvěma lety to byl nejoblíbenější námezdní lovec v galaxii u většiny fanoušků a teď se musí prosit o pozornost. Seriál The Book of Boba Fett se dočkal smíšených ohlasů, neboť postava Fetta řádně změkla oproti komiksům a knihám.

Reklama

Nejlepší postavy

Galerie

Galerie

Zajímavosti

Dave Filoni přiznává, že o oživení animovaných postav přemýšlí jen zřídka

Dave Filoni přiznává, že o oživení animovaných postav přemýšlí jen zřídka

Konečně máme pocit, že Star Wars je jedno velké médium, které propojuje i ty, které si byly vždy malinko vzdálenější. Animované postavy nám postupně ožívají a potkáváme je v hraném pojetí. Tvůrce právě těchto postav si ovšem nemyslí, že za každou cenu je chce oživit.

Narozeniny herců

Filtr seriálů
Reklama