The Book of Boba Fett (Boba Fett: Zákon podsvětí)
81/100 - 76×

The Book of Boba Fett(Boba Fett: Zákon podsvětí)

Po událostech prvních dvou řad seriálu The Mandalorian přišlo na řadu odvyprávění příběhu jednoho z nejlepších námezdních lovců předaleké galaxie, Boby Fetta. Ten však svou práci nevykonává sám, ale za pomoci vražedkyně Fennec Shand.

USA | 2021 | Ukončeno
vysílání
1 sezóna | Disney+ | 50 minut
žánr
Akční, Dobrodružný, Sci-fi
hrají
Temuera Morrison (Boba Fett), Ming-Na Wen (Fennec Shand), Jennifer Beals (Garsa Fwip), David Pasquesi (Majordomus starosty), Carey Jones (Black Krrsantan), Jordan Bolger (Skad), J.J. Dashnaw (Dvojčata), Danny Trejo (Krotitel Rancorů), Stephen Root (Lortha Peel), Sophie Thatcher (Drash), Pedro Pascal (Din Djarin), Amy Sedaris (Peli Motto), Corey Burton (Cad Bane), Timothy Olyphant (Cobb Vanth), Stephan Bruner (Rozparovač)

S01E05: Chapter 5: Return of The Mandalorian

S01E05: Chapter 5: Return of The Mandalorian

Od Boby se přesouváme k Dinu Djarinovi. Ten se stále živí jako námezdní lovec, ale temný meč ho úplně neposlouchá. Proto vyhledá Zbrojařku a zbytky svých Mandalorianů, kteří mu osvětlí historii okolo meče. Djarin se posléze vydává na Tatooine, kde by na něj měla čekat nová loď a nová práce.

26.1.2022
50 minut

Zajímavosti k této epizodě

Návrat Mandaloriana

Dnešní postřehy se budou plně soustředit na Dina Djarina, který si nejen pro sebe ukradl celou epizodu, ale kolem něj se vše točilo a našeho Bobu Fetta jsme kromě rekapitulačních záběrů ani neviděli. Po konci druhé sezóny se Djarin stále živí jako námezdní lovec. Din disponuje ve svém bojovém arzenálu i Temným mečem, který tedy neodevzdal Bo-Katan Kryze, jak se někteří z nás mohli mylně domnívat. Jsme ale i tak zvědaví, jak a za jakých okolností se parta ze závěru druhé řady Mandaloriana rozešla (Bo-Katan musela mít hořko v puse, s Carou Dune jsme se rozloučili už navždy).

Djarin vyhledá Klatooiniana Kabu Baize. Toho může přivést svému klientovi živého či mrtvého. Aneb věta: mohu tě přivést za tepla, nebo tě mohu přivést za studena, je jedna z prvních vět, kterou jsme od Dina slyšeli v premiéře seriálu The Mandalorian. Kaba Baiz se pokouší s Djarinem vyjednávat. Tady krásně vidíme, jak je Djarin věrný svému zákazníkovi. Din má svůj vlastní kodex a nenechal by se přeplatit někým, kdo je zároveň jeho cílem. To nám ostatně bylo ukázáno již v předchozích dílech. Možná malinko škoda, že si Djarina nakonec nenajal Syndikát Pykeů. Námezdní lovec oddaný svému kodexu by musel pro Pyky bojovat a to i proti Fettovi. To by mnozí z nás chtěli vidět. O tuto dějovou linku se ale tvůrci (prozatím) připravili.

(Vrátil se. A to rovnou na celou epizodu. Foto: Disney)

Temný meč

Historii Temného meče jsme rozebírali již několikrát u Mandaloriana, rychlé shrnutí ale snad nikomu nebude vadit i tady. Temný meč je prastarou zbraní, kterou vyrobil její nositel Tarre Vizsla, vůbec první Mandalorian, který byl přijat do řádu Jediů. Když Tarre zemřel, tato nevšední a elegantní zbraň, jejíž jílec je taktéž vyroben z beskaru, byla uchována v Chrámu Jediů. Rodinní příslušníci rodu Vizsla se ale do Chrámu vydali a zbraň nepozorovaně ukradli. Ta se následně u Vizslů předávala z generaci na generaci.

s Temným mečem je ale spojena i zajímavá legenda. Ten, kdo jím vládne, má nárok na planetu Mandalore. Jelikož zbraň byla dlouhá léta pouze předávána u rodu Vizsla, vedení Mandaloru tuto legendu zcela logicky ignorovalo. Během Klonových válek Mandaloru panovala vévodkyně Satine Kryze, sestra Bo-Katan Kryze. Po smrti vévodkyně se k moci dostane bývalý sithský lord Maul. Jeho rukou zemře jak Satine, tak i přímý pokračovatel linie Vizsů – Pre Vizsla, aktuální majitel Temného meče. Maul Vizslu navíc porazí přímo v boji, a tak splní všechny předpoklady, aby planetě mohl vládnout dle prastaré legendy právě on.

(Meč Manda neposlouchá stejně jako Voldemorta Bezová hůlka. Náhoda? Foto: Disney+)

Ani jeho vláda ale netrvá moc dlouho. O pár dní později je Maul poražen opět v boji svým bývalým mistrem Darth Sidiousem. Ten ho sice na chvíli uvězní v separatistickém vězení, ale Maul s pomocí Umrlčí hlídky uprchne a znovuzíská Temný meč. V souboji ale s Palpatinem právoplatně prohrál, tudíž nárok, jak jsme se ostatně dozvěděli z naší epizody, na Mandalore nemá (teď můžeme začít spekulovat, zda po vyhraném souboji má vládnout planetě sám Palpatine, ale o tom si povíme zase někdy jindy). I to je jeden z důvodů, proč Maul Temný meč po svém útěku z žaláře tolik nepoužíval a vrátil se ke své staré klasice – světelnému meči skládajícím se ze dvou čepelí. Maul i tak Temný meč vlastní i po konci Klonových válek, stejně po většinu času během vlády Galaktického Impéria.

Před začátkem Občanské války Maulovi ukradne meč Sabine Wren, která ho následně předá Bo-Katan Kryze. Ta meč získává bez boje, čímž na Mandalore přivolá ohromnou zkázu. I když má Bo všechny předpoklady a vlastně i rodinné právo vládnout svému lidu, nenaplňuje slova legendy. Mandalore je záhy zdecimován imperiálními silami za asistence TIE bombardérů, Probe droidů a bezpečnostních droidů řady KX (Na K2-SO z Rogue One si určitě většina z vás vzpomíná). Jen málokdo přežil tuto Velkou čistku. Pár šťastlivců, kteří se například nacházeli a úspěšně schovávali na měsíci Concordie, se ale přeci jen zachránilo. Impérium zřejmě Mandaloriany vidělo jako hrozbu, kterou je nutné co nejrychleji eliminovat.

Po smrti vévodkyně Satine a Pre Vizsly nepotkalo Mandalore nic dobrého. Můžeme za to vinit Impérium, nicméně na legendu o Temném meči nesmíme zapomínat. Dá se říci, že po souboji Maula a Sidiouse mečem nikdy nevládl někdo, kdo by měl na planetu právoplatný nárok . Maul prohrál a následně meč (střídavě) využíval, Sabine meč ukradla a Bo-Katan byl darován. Až Gideon, který v souboji porazil Bo-Katan, získal meč legitimně. A toho zase porazil Din Djarin. Můžeme tak doufat, že Mandalore čekají lepší časy.

(Škoda kopí, nemyslíte? Foto: Disney+)

Návrat Zbrojařky a Paze Vizsly

Mando najde zbytek svého mandalorianského kultu na prstencové planetě Glavis. Na Zbrojařku a Paze Vizslu si můžeme pamatovat z první řady Mandaloriana. Zbrojařka tak přežila útok přesily stormtrooperů ze závěru první řady. Jedná se tak o dva poslední Mandaloriany, kteří ctí staré tradice svého lidu. Bo-Katan Kryze tento kult v minulosti označila za náboženské fanatiky, kteří se drží starých zásad, které již dnes nikoho nezajímají. Něco na jejích slovech určitě je, ale legenda o Temném meči není smyšlená a neměla by být ignorována.

Jelikož si náš Din Djarin sundal helmu před Migsem Mayfeldem, již není právoplatný Mandalorian. Ještě se ale dá z celé situace vybruslit, pakliže se Din vydá do živých vod pod doly na planetě Mandalore. Tam zřejmě povedou Dinovy další kroky ve třetí řadě (aneb další dílčí úkol jak z herního seriálu). Jakmile se stane znovu Mandalorianem, Dina s tváří Pedro Pascala zřejmě už nikdy neuvidíme. A pod maskou se tak může vždy skrývat prakticky jakýkoliv herec.

Zbrojařka se taktéž zmíní, že právoplatný vůdce Mandaloru může jezdit na Mythosaurovi, což je bájné stvoření z Mandaloru. Pakliže legenda bude naplněna, Din může jezdit na svém Mythosaurovi a Boba Fett na Rancorovi. Tím snad skončí všechny výsměchy nepovedenému projektu The Star Wars Holiday Special, kde Boba Fett mimo jiné taktéž jezdil na obřím dinosaurovi. Hrané seriály na tento vánoční speciál již několikrát odkazovaly.

(Došlo i na staré známé z Nevarra. Foto: Disney)

Galaktická hromadná doprava

Jelikož Din Djarin aktuálně nemá svou vlastní loď, je nucen po galaxii cestovat hromadnou dopravou. To je něco, na co moc nejsme u Star Wars zvyklí. Nesmíme ale zapomínat, že ve filmech sledujeme velké příběhy těch nejdůležitějších postav. A ty mají většinou své vlastní lodě. Drtivá většina osob v galaxii ji ale nemá. Někteří se ze své domovské planety ani nedostanou, což je příklad Peli Motto, zručné mechaničky z Tatooinu.

Když Djarin odevzdává zbraně vítacímu droidovi, jedná se droida série RX. Na ty mohou být fanoušci zvyklí nejen ze seriálu Star Wars: Rebels, ale i třeba ze zábavných Disney parků. Cestou na Tatoooine se nestane nic dramatického. Djarin si ještě prohlíží balíček pro Grogu, který mu hodlá předat co nejdříve to bude možné. Zabalený dárek, ve kterém je nejspíše vyroben řetízkový náramek z beskaru z čerstvě roztaveného hrotu kopí, je svázán do podobizny hlavy Baby Yody. Při scéně hraje stejná hudba z epizody The Jedi, když bylo vůbec poprvé odhaleno pravé jméno sirotka.

(Cesta galaktickou hromadnou dopravou je pro někoho utrpení. Foto: Disney+)

Návrat na Tatooine

Následně Din doráží na naší oblíbenou planetu Tatooine, která je opět plná easter-eggů a fanservis na nás dýchá z každé scény. Peli Motto se již na kratičký okamžik mihla v epizodě The Streets of Mos Espa, teď jsme si ji užili o mnoho více. Stále je obklopena několika svými DUM-droidy, nechybí ani R5-D4 poprvé představený v Epizodě IV, kde se málem stal majetkem Owena Larse a Luka Skywalkera. V epizodě jsme se taktéž dočkali maličkého droida BD třídy.

V minulých postřezích jsme hledali skryté odkazy na hru Star Wars: Jedi Fallen Order. Nyní je téměř jasné, že Jon Favreau rád odkazuje i na tuto povedou hru. Zatímco minule to byla promítaná mapa Jabbova paláce, která připomínala mapy z her, nyní je to BD droid. V tuto chvíli nemůžeme říci, zda se jedná o BD-1, věrného přítele Cala Kestise. I tento droid měl porouchanou nohu stejně jako BD-1, což je jeden z dalších odkazů na tuto hru z roku 2019.

(Peli začíná být stálicí hraných seriálů. Foto: Disney+)

Stíhačka N-1

Největší pozornost na sebe ale bezesporu upoutala stíhačka N-1 známá z prequelových dílů. Tuto starou vykopávku z Naboo ale Peli řádně vylepší, podle jejích slov bude stíhačka rychlejší než Fathier. Fathiery si můžete pamatovat z nepříliš proslulé scény z Epizody VIII, kdy se na nich prohání Finn a Rose po Canto Bight. Vylepšená N-1 nebude potřebovat ani prstenec pro vstup do hyperprostoru, těchto prstenců jsme si dosyta užili v Epizodě II a III.

Ještě před prvním vzletem Jawy Mandovi přinesou kryogenní posilovač hustoty spalování. Přesně tento posilovač zachránil život Hanu Solovi v drtiči odpadků v Epizodě IV. Din se vydává na zkušební jízdu a samozřejmě zavítá do Beggarského kaňonu, kde před více než jednačtyřiceti lety probíhal závod kluzáků z Epizody I. Letěl tudy Anakin Skywalker na svém podomácky vyrobeném kluzáku a nyní tu prolétá i Din Djarin. Mimochodem i jeho stíhačka je podomácku vyrobená (či modifikovaná), takže určité pojítko Dina se Skywalkerem tu je. Cestou kaňonem Din narazí na spícího Womprata, po kterých zase střílel Luke, když chtěl zabít čas.

(Mando má novou stíhačku. Foto: Disney+)

Piloti z Nové Republiky

Nad Tatooinem se Djarin setká s hlídkou Nové Republiky. Opět narážíme na Carsona Tevu, který Djarina zachránil na Maldo Kreis před ledovými pavouky, posléze ještě verboval do svých řad Caru Dune. Všichni ale víme, že tato dějová linka zůstane nedovyprávěna. Caru Dune a hlavně herečku Ginu Carano kvůli jejím společenským názorům neshodujícím se s koncepcí studia Disney již neuvidíme. Druhým republikovým pilotem je nováček Reed, kterého si zahrál mladý herec Max Lloyd Jones. Ten sloužil jako šablona Luka Skywalkera při natáčení závěrečné scény druhé řady Mandaloriana.

A je náhodou, že si Max Lloyd Jones zahrál vedlejší postavu zrovna v této epizodě? Určitě ne. Djarin sám v závěru epizody naznačí, že chce navštívit svého malého přítele. Boba se tak minimálně jednu epizodu bude muset obejít bez pomoci Djarina. Něco nám říká, že v dalším díle opět Boba nebude a my se plně budeme soustředit na Dinovu dějovou linku. Ten nejspíše vyrazí za Lukem, od kterého by se mohl naučit pár nových chvatů s Temným mečem. Ostatně zatím mu to moc nejde. A právě Skywalkera by si opět ztvárnil zmíněný Jones, kterého Favreau využil do malé role právě v této epizodě. Snad jen ten deepfake bude o něco lepší, experty na to už studio má.

(A čekalo nás i malé lákadlo na snad nezrušený seriál Rangers of the New Republic. Foto: Disney+)

Postřehy k epizodě Chapter 1: Stranger in a Strange Land
Postřehy k epizodě Chapter 2: The Tribes of Tatooine
Postřehy k epizodě Chapter 3: The Streets of Mos Espa
Postřehy k epizodě Chapter 4: The Gathering StormHodnocení

Chceš taky hodnotit? Registruj se nebo se !
nereknu4f7

Nejlepší díl :)

12.10.2022 | 1:57:40
captain

Bomba! Propojovací díl Mandaloriana a Boby Fetta. Tak tohle se povedlo. A máme se na co těšit…

13.6.2022 | 15:39:42
Milano33

Mando je späť a dostáva hneď celú epizódu pre seba, čo je však iba smutným dôkazom toho, ako veľmi nefunkčná celá show o Bobba Fettovi vo skutočnosti je.

5.2.2022 | 0:02:34
hamster

Naprostá fantazie a samozřejmě fan service jako prase. Nejlepší díl Boby, když tam Boba vůbec není :D. Trochu smutné, ale this is the way.

1.2.2022 | 20:36:21
jirrr

Bohužel to bylo tak špatné,že jsem prostě neměl sílu to dokoukat.....

1.2.2022 | 10:57:25
SUFORAYSIS

Nebylo to zase úplně ŠPATNÝ…jenže chvílema to byla docela FÁDNÍ epizoda......­....ale DOBŘE UDĚLANÁ. :-) MANDA bylo určitě zajímavý vidět s DARK SABEREM jak ŘEŽE ŘEZNICKÝ PRASATA......­........(teda PSY)..... :-) Na druhou stranu co mě HODNĚ zklamalo je že jsme neměli žádné ZÁVODY KLUZÁKŮ a HLAVNĚ že zkušební let s N-1 přes ŽEBRAKŮV KAŇON je těžká blbost!!!....­........neboť toto místo je dobrejch 150 km od MOS EISLEY :-) .................a ono vypadalo jako by tam z města byl tak za 2–3 sekundy. :-( :-( :-(

30.1.2022 | 15:30:00
svätý.šebastián

Keď na scéne nie je hlavná – nudná a nezaujímavá postava, hneď je to aj pozeratelne. Hoci sa toho veľa neudialo

30.1.2022 | 12:59:27
Smrtihlav

…a vo vo vo tom to je! Tak takhle si to nějak představuji, dámy a pánové. Propojit všechno dohromady, jako seriály Chicago… This is the way

29.1.2022 | 22:53:09
SantVlof

This is the way

29.1.2022 | 14:03:07
Orie88

No za mě pěkný :) v tomhle díle se událo tolik věcí jako normálně ve 3 dílech :-D Tak jsem spokojen, nová loďka se libí :)

29.1.2022 | 1:54:01

Novinky

Boba Fett se nedočkal potvrzení nové řady na Celebrationu a ani během třetí řady Mandaloriana

Boba Fett se nedočkal potvrzení nové řady na Celebrationu a ani během třetí řady Mandaloriana

Ten Boba Fett má ale smůlu. Ještě před dvěma lety to byl nejoblíbenější námezdní lovec v galaxii u většiny fanoušků a teď se musí prosit o pozornost. Seriál The Book of Boba Fett se dočkal smíšených ohlasů, neboť postava Fetta řádně změkla oproti komiksům a knihám.

Reklama

Nejlepší postavy

Galerie

Galerie

Zajímavosti

Dave Filoni přiznává, že o oživení animovaných postav přemýšlí jen zřídka

Dave Filoni přiznává, že o oživení animovaných postav přemýšlí jen zřídka

Konečně máme pocit, že Star Wars je jedno velké médium, které propojuje i ty, které si byly vždy malinko vzdálenější. Animované postavy nám postupně ožívají a potkáváme je v hraném pojetí. Tvůrce právě těchto postav si ovšem nemyslí, že za každou cenu je chce oživit.

Narozeniny herců

Filtr seriálů
Reklama