Edňáci hodnotí film Spider-Man: Daleko od domova

Edňáci hodnotí film Spider-Man: Daleko od domova

Začátkem měsíce jsme si pro vás připravili obsáhlou recenzi k novému filmu o Spider-Manovi, v němž mladý Parker zavítal do Evropy. Co si však o něm myslí další redaktoři? To se dozvíte v naší hromadné recenzi.

21 0
28.7.2019

@annePel

Spider-Man: Far From Home je opravdu vhodné zakončení třetí fáze Marvelu, krásný epilog, který jsme po Endgame rozhodně potřebovali. Otevřel nám dveře nejen k dalším filmům o našem oblíbeném pavoučím hrdinovi, ale i k celé další fázi MCU. Pokud nám potitulkové scény něco řekly, tak rozhodně to, že se máme v následujících letech na co těšit. I když v dnešní době málokdo z kina odchází po marvelovkách ihned, rozhodně je dobré na scény počkat. Bez nich by totiž člověk v podstatě přišel o důležitý konec.

Příběh je poutavý od začátku do konce a plný zvratů, které jsem opravdu nečekala. Zatímco v minulém snímku by Peter udělal cokoliv proto, aby se mohl stát členem týmu Avengers, ve Far From Home se vypořádává se smrtí Tonyho a jejími následky. Právě tato dynamika mi tam trochu chyběla, ale snadno ji nahradil Peter a jeho vztah s jinými dospěláky.

Film si pro nás připravil hned několik zvratů. Foto: Marvel, Sony

Konečně máme možnost vidět Petera jako typického teenagera, který si chce jen užít prázdniny v Evropě s dívkou, která se mu líbí. Musím uznat, že právě to dělalo film mnohem zajímavější. Pokud vám Tom doteď jako Peter Parker neseděl, řekla bych, že tenhle film akorát potvrdil, že byl opravdu pro tuto roli výbornou volbou. Když už je řeč o hercích, chemie mezi nimi funguje opravdu na jedničku, a to nemluvím jen o Peterovi a MJ, ale i o našem hrdinovi a Mysteriovi. Jake Gyllenhaal je v této roli prostě skvělý.

Filmu nechybí samozřejmě ani typický humor, ale v tomhle případě to není tak nucené jako u jiných filmu z repertoáru Marvelu. Člověk se směje, kde má a není to na úkor vážných scén. Dalším plusem jsou i rozmanité lokace. Ty totiž filmu dodaly svěží nádech, který by byl v New Yorku těžko dosažitelný. Navíc, komu by se nelíbilo vidět Spider-Mana, jak se houpe po Praze.

Spider-Man v Praze musel potěšit snad každého Čecha. Foto: Marvel, Sony

Podtrženo a sečteno, Far From Home se opravdu povedl, a i když se opravdu hodně snažím, nenapadá mě nic, co bych mu vytkla. Možná snad jen to, že použili moravskou polku ve scéně, která se odehrávala v Rakousku.

Hodnocení: 90 %

@Blackhand47XD

Spider-Man měl v mém srdci místo už od dětství, kdy jsem sledoval podařený seriál z devadesátých let a občas si koupil i nějaký ten časopis s jeho komiksem. Víceméně až na prvního Amazing Spider-Mana se mi líbily všechny filmy a po Endgame jsem se nemohl dočkat, co nám nový snímek přinese. A že je toho hodně.

Čím příběhy o pavoučím muži vždycky vynikaly, jsou lidští padouši a takového jsme dostali i tentokrát. Mysteria bych postavil hned vedle Vultura, byť nemá tolik ďábelských momentů, ale zase je svůj a působí velmi sympaticky. Jeho iluze jsou navíc velmi podobné tomu, co známe z komiksů a vrcholem všeho pak byl VFX oblek, se kterým se Mysterio promenádoval, jako kdyby tvůrci zapomněli do scén dodělat efekty. Prostě geniální. Samozřejmě jde však o dalšího nepřítele, který má nějaké pojítko na Starka, ale jelikož ten byl dosud jakýmsi středobodem MCU, tak se to dá nějak odpustit.

Mysterio se jako padouch opravdu povedl. Foto: Marvel, Sony

Velmi povedený je rozhodně vztah mezi Peterem a MJ, jež skvěle odpovídá středoškolskému prostředí. Jedinou výtku, kterou k němu i přes uvěřitelnost mám, je, že filmy o Spider-Manovi vždycky ukazovaly, že i naprostý ubožák může skončit s někým, kdo je o několik tříd výše, ale v tomhle případě tu máme úplně stejnou, byť dobře zpracovanou ubožačku.

Co mne rozhodně jakožto Čecha potěšilo, bylo zapojení Prahy, která měla důležitější roli, než většina z nás zřejmě čekala. Dobrou zprávou navíc je, že nás nepředstavují jako chudinu, jak nás vidí svět, ale jako kulturní zemi s největší párty na světě.

K filmu mám v vlastně už jen dvě výtky a první z nich se týká humoru. U prvního filmu jsem s ním problém neměl, ale v tomhle snímku je chvílemi tolik otřepaný, až je člověku opravdu trapně. Vrcholem trapnosti je pak cesta skrze Alpy, kdy Peter vypadá jako hotový seladon.

S pasáží v Alpách má problém nejeden fanoušek. Foto: Marvel, Sony

Druhou výtku mám pak k potitulkovým scénám. Ty jsou sice vynikající, ale je opravdu nutné cpát největší zvraty až do chvíle, kdy je vlastně po filmu? Trošku to na mě působí, jako kdyby je měli tvůrci napsané, ale pak si uvědomili, že na ně už v příběhu nemají místo. Kdysi potitulkové scény fungovaly jako pomrknutí na příští filmy nebo nám přinesly nějaký ten fórek. Dnes se bez nich bohužel neobejdeme, což podle mě nepůsobí zrovna nejlépe.

Hodnocení: 85 %

@DarthRevan

Na rovinu přiznávám, že mě první Spider-Man v rámci MCU, tedy snímek Homecoming, strašně zklamal, proto jsem počítal s tím, že v rámci druhé epizody už hůře být nemůže. I když stále preferuji výstavbu pavoučího vesmíru v rámci studia Sony Pictures, Far from Home rozhodně nepatří mezi zklamání, ba naopak.

Stejně jako většina komiksových nadšenců jsem od druhého Spideyho očekával souboj pavouka s týmem elementálů, ke kterému sice nakonec nedošlo, pár odkazů na mého oblíbence Hydro-Mana jsme se však dočkali. I bez elementálů ale příběh překvapivě šlapal jako hodinky a po krátké době byly mé obavy z možné kýčovitosti a přeplácanosti filmu ta tam. Cesta do Evropy je zajímavým odlehčením před klíčovými kapitolami plánované ságy, ve kterých se vrátíme do New Yorku. Díky těmto cestám na známá místa (tedy hlavně pro nás Čechy) je snímek ještě o něco větší srdcovkou.

Ve filmu uvidíte hned několik známých tváří. Foto: Marvel, Sony

Film si jede svou a i když občas překračuje hranice kvantity humoru, jehož je možná v některých situacích až přespříliš, ve výsledku se stále jedná o parádní podívanou, jež opět podpořila fakt, že třetí snímek v roce bývá v posledních letech nejlepší marvelovkou, jako tomu bylo u Ragnaroku a Ant-Man & Wasp. Nakonec jsem si zvykl i na Toma Hollanda i Zendayu, které tentokráte skvěle doplnila možná nejlepší herecká dvojice MCU Cobie Smulders a Samuel L. Jackson. Velkou lahodou jsou pak skvělá camea, z nichž jmenujme J.K. Simmonse, Michala Kubala a hlavně samotného Létajícího Čestmíra Lukáše Becha.

Suma sumárum je nový Spider-Man oproti mdlému Homecomingu velkým krokem kupředu a pokud Marvel hodlá ve stejném stylu (jenž mimochodem v některých aspektech připomíná nedávnou skvělou hru na PS4) pokračovat, rozhodně nemám nic proti. Kreativní kontrolu nad dalšími postavami z pavoučích komiksů bych však stále nechal Sony, jež má velkou šanci vybudovat univerzum plné skvělých padouchů.

Hodnocení: 90%

@Zira

Jsem ráda, že nakonec byl posledním filmem třetí fáze Spider-Man a ne právě Avengers: Endgame, který i přes mé velké nadšení u mě dosti propadl. Spider-Man totiž dokonale zakončil třetí fázi a skvěle nám v potitulkových scénách nastínil, na co se ve čtvrté fázi budeme moct těšit

Vztah Petera a MJ funguje na výbornou. Foto: Marvel, Sony

Pokud bych měla hodnotit samotný film, tak rozhodně pozitivně a nejen kvůli tomu, že se některé scény natáčely právě u nás. Lze říct, že co se očekávání týče, splnil ho pavoučí hrdina na jedničku. Na rozdíl od svých předchůdců je u něj totiž vidět jasný vývoj postavy. Já sama osobně proti předchozím Spider-Manům nic nemám. Tobey Maguire byl skvělým Peterem Parkerem a Andrew Garfield zase skvělým Spider-Manem. Tom Holland dokáže skvěle obojí a ještě k tomu je mladý, takže se s tím dá relativně dobře pracovat, co se týče budoucnosti.

Hned několikrát během filmu přijdou neuvěřitelné zvraty, kdy se nedokážete ani pohnout či dýchat a poté se snažíte rozdýchat vše, co jste se za těch pár minut dozvěděli. Přesně takovéhle filmy zbožňuju, protože se mi u filmů už poměrně často stává, že odhalím celou zápletku v prvních deseti minutách. To se vám ale u tohohle filmu stát nemůže.

Film je jak jinak nabitý také spoustou easter eggů. Foto: Marvel, Sony

Michael Giacchino předvedl mistrovskou práci a soundtrack krásně doplňoval celý film. K Tomovi ani jeho kolegům nemám jedinou připomínku. Malé cameo nám známého herce v potitulkové scéně bylo jen třešničkou na dortu. Vzhledem k tomu, že film byl takovou jakousi branou do čtvrté fáze, ve filmu se objevovaly easter eggy i pro další filmy, což se mi taky dost líbilo.

Popravdě, měla jsem ráda dynamiku mezi Peterem a Tonym, ale i přesto jsem si v původních filmech oblíbila postavu jeho strýčka Bena. Ano, film na tohle lehce poukázal, ne přímo zmínkou, ale něčím, co si Peter vzal s sebou na cestu po Evropě. Trochu mě však zamrzelo, že poté, co věc nejspíš byla zničena, nebral na něco takového žádný zřetel, z čehož lze usoudit, že vztah mezi ním a strýčkem Benem nebyl tak pevný jako mezi ním a Tonym, což mi přijde škoda.

Hodnocení: 90 %

Souhlasíte s recenzemi? A jak se nový Spider-Man líbil vám?

Diskuze /7

Taran

Pro mne je Far from Home druhé zklamání od marvelu ( prvn byl totálně promarněný AoU) ne nadarmo se říká že hrdina je tak dobrej jako záporák a Gylenhall nesahá Keatonovi ani po kolena. Navíc je jeho motivace převářkou 3 IM kdy je to prostě zhrzenej a nedocenenej vedator. Nej byla asi iluzorní scéna v Berlíně a to je tak vše. Jinak kladné body sbírá především učitelské duo a a řeč Puppyho o Starkovi která je díky jeho představiteli ještě víc symbolická … docela by mě zajímalo kolikrát Tom zkoušel obrat s rukou aby ho udělal stejně jako RDjr

28.7.2019 | 16:05:38
PecaCZE

Souhlas s @Blackhand47XD, scéna v autobusu s dronem byla docela trapná. Ale je pravda, že už od prvního IM dávají důležitý momenty do pottitulkových scén, tam bych spíš dával jen vtipný scény.

28.7.2019 | 18:14:12
Lex Luthor

Spidey mě nezklamal byl super. Mě se spíš líbí, že v podtitulkových scénách jsou většinou důležitější scény, které odkazují na další dění. Doufám, že Spidey nadále zůstane u MCU filmu dávám 95%

28.7.2019 | 19:46:06
percival2

Pro mne by film naprosto skvělý. Za jediné zklamání si můžu sám a to, že jsem znal příběh Mysteria, tak jsem si až tak neužil ten twist.

Taky to situování Petera Parkera zpět do studentských let tomu pomohlo. Ani Tobey Maguire, ani Andrew Garfield mi do těch rolí nesedli, byli moc staří, takové další Beverly Hills, kdy třicátníci hráli studenty. Kupodivu i Zendaya vypadá ve dvaadvaceti pořád na těch sladkých šestnáct :-D

Docela se těším, kdo nakonec převezme pochodeň po IronManovi, jestli Parker, T'Challa nebo paní Starková ;-)

28.7.2019 | 19:52:02
Ratemus

Třeba nebude žádná předana pochodeň, pořád máme War Machine. Mně na tom akorát naštvaly dvě věci, Mysterio měl na své činy celý tým lidí a nebyl to prostě ten jeden padouch. Potom že Stark se celé MCU stresuje aby ochránil Zemi ale vždy není vyslyšen nebo se mu to nepovede, viz Ultron. Na začátku Endgame ještě vyčítá Rogersovi jak když chtěl postavit kolem Země štít nikdo ho nevyslyšel. A najednou je tu ultramoderní smrtící satelit a milióny drony o brutální síle a ještě to pr dá pubertakovi, ne Hapymu, nejlepšímu příteli, ne Rhodeymu kterému věří a který ví jak takovou věc použít navíc je avenger, ne Pepper která by to nevyužila a držela to v bezpečí, ne, on to předá pubertakovi kterého přemluví padouch během pár hodin aby mu EDITH předal…

#6 PecaCZE
28.7.2019 | 21:06:15
PecaCZE

#5 Ratemus: Jo no to byla taky hrozná blbost, už jsem psal jak ty drony neměli žádný zabezpečení proti krádeži.

On Tony vytvořil docela hodně padouchů, takže teď po jeho smrti je tohle asi konec MCU, už nebudou mít proti komu bojovat :D Docela ironie, pořád chtěl mír, ale přitom to byl on :D

28.7.2019 | 21:55:21
the Grand Inquisitor

Já jsem Liberečák a ta Liberecká radnice mi v „Praze“ bije do očí + divadlo F. X. Šaldy

28.7.2019 | 22:57:53
Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se !

Nejlepší postavy: Marvels

Reklama

Zajímavosti

Colman Domingo přiznal kontakt s Marvelem, ale o Kangovi neřekl ani slovo

Colman Domingo přiznal kontakt s Marvelem, ale o Kangovi neřekl ani slovo

Nejenže čekáme na nového Kanga, ale taktéž očekáváme odhalení jeho úlohy v širším MCU. Kang má projít určitou změnou a zřejmě se to neobejde bez osekání jeho příběhu. Alespoň takto se o tom v zákulisí hovoří. Budou mít tedy hvězdy stále o tuto roli zájem? Domingo se konečně vyjádřil.

Marvel Cinematic Universe

PRVNÍ FÁZE

 

DRUHÁ FÁZE

 

TŘETÍ FÁZE

 

ČTVRTÁ FÁZE

 

PÁTÁ FÁZE

Galerie

Galerie

Napište nám

Našli jste chybu ve vysílání? Nemůžete se dopídit českých titulků? Chtěli byste se o tento seriál starat? Napište nám!


Filtr seriálů
Reklama